ΣΗΚΩΜΑ ΚΟΝΤΑΚΙ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

ΣΗΚΩΜΑ ΚΟΝΤΑΚΙ

Δημοσίευση από BECCACCIA »

λογω αγορας καινουργιου οπλου θελω να ρωτησω αν ξερη καπιος την καλητερη μεθοδο η τροπο ωστε να σηκωσουμαι το κοντακι προς τα πανω εχτος με την μεθοδο του λαδιου στην πρεσα (δεν ξερω πως την λενε).

παλια διαβασα για ειδικα αυτοκολητα που τοποθετουνατι στο πανω μερος του κοντακιου ωστε να το φερουμαι εκει που το θελουμαι , σε διαφορα υψη και τυπους , αλλα δεν ξερω την ονομασια τους στα αγκλικα, γνωριζη καπιος τιποτα για αυτα?
andreas78

Re: ΣΗΚΩΜΑ ΚΟΝΤΑΚΙ

Δημοσίευση από andreas78 »

BECCACCIA έγραψε:λογω αγορας καινουργιου οπλου θελω να ρωτησω αν ξερη καπιος την καλητερη μεθοδο η τροπο ωστε να σηκωσουμαι το κοντακι προς τα πανω εχτος με την μεθοδο του λαδιου στην πρεσα (δεν ξερω πως την λενε).

παλια διαβασα για ειδικα αυτοκολητα που τοποθετουνατι στο πανω μερος του κοντακιου ωστε να το φερουμαι εκει που το θελουμαι , σε διαφορα υψη και τυπους , αλλα δεν ξερω την ονομασια τους στα αγκλικα, γνωριζη καπιος τιποτα για αυτα?

Φιλε,κατι παρομιο ειχα αγορασει παλαιοτερα απο το Real Game στα Λατσια...αν δεν κανω λαθος ειναι περιπου 7mm δεν ειμαι σιγουρος για το ακριβες μεγεθος.Ειναι ενα οβαλ μαυρο αυτοκολητο και εφαρμοζετε στο πανο μερος
του κοντακιου....θα ρωτησω να μαθω μαλλον αυριο το ακρειβες μεγεθος και εαν υπαρχει αλλο ,γνωριζω προσωπικα τα παιδια που εχουν το καταστημα.......
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: ΣΗΚΩΜΑ ΚΟΝΤΑΚΙ

Δημοσίευση από NIKOLAS »

ΦΙΛΕ ΣΕ ΧΕΡΕΤΩ
ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΣΙ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΕ ΝΑ ΜΑΘΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΕΧΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΗΚΩΣΩ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΚΙ.

Η ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΦΟΥΓΚΑΡΑΚΙ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ..ΟΜΟΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΨΗΛΩΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ,ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΟΝΤΑΚΚΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΚΑΠΕΛΙΑΣΤΕΣ ΒΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΤΟ ΠΕΛΜΑ ΠΑΤΑ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΑΧΗ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΜΟΝΤΕ ΚΑΡΛΟ ΑΛΛΑ ΧΑΛΙ ΜΑΥΡΟ

http://www.oploemboriki.com/kickeez.html ΣΦΟΥΓΚΑΡΑΚΙΑ .ΦΕΡΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΛΑΡΝΑΚΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΠΕΛΕΤΙΕΣ ΣΤΗ ΈΥΚΩΣΙΑ,Ο ΕΒΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΣΤΗ ΛΕΜΕΣΟ ,Ο ΧΑΡΗΣ ΣΤΟ ΣΚΟΥΛΛΙ ΠΑΦΟΣ.

ΑΛΛΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟ PICH ΟΣΤΕ ΝΑ ΚΑΘΕΤΕ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΠΙΟ ΣΗΚΩΜΕΝΟ ΑΡΑ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΡΙΓΑ,ΕΠΙΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΙΜΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΡΙΓΑ .

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΠΛΟΥΡΓΟΙ ΟΠΟΥ ΑΦΕΡΟΥΝ ΞΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ ΚΑΙ ΚΛΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΝ ΚΛΙΣΗ

Η ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΨΗΜΟ ΤΗΣ ΡΑΧΗΣ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ Η ΠΡΟΣΘΕΣΗ ΞΥΛΟΥ ΚΑΙ Η ΕΠΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΙΣΗ ΤΗΣ ΡΑΧΗΣ ΜΕΤΑ ΓΙΝΕΤΕ OILL FINISH .

ΚΑΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΤΡΟΜΑ ΔΙΑΦΑΝΟΥΣ ΣΙΛΙΚΩΝΗΣ ΣΤΗ ΡΑΧΗ....

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ .ΣΟΥ ΕΙΠΑ 3-4 ΛΥΣΕΙΣ ΜΕ ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΤΟ ΣΦΟΥΓΚΑΡΑΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ .ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ PICH ΚΑΙ ΤΟ KONTHMA ...ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΙΟ ΑΚΡΕΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.
ΕΓΩ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΤΟΥ ΚΟΨΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΘΙΚΗΣ ΞΥΛΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΜΕΤΑΝΙΟΣΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΚΩΣΑ ΛΙΓΟ ΜΕ ΖΕΣΤΟ ΛΑΔΙ...ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΗΣΤΟΣ Ο ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΙΑ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΧΡΙΣΗΜΟ ΘΕΜΑ...
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: ΣΗΚΩΜΑ ΚΟΝΤΑΚΙ

Δημοσίευση από BECCACCIA »

ευχαριστω για τις απαντησεις σας,
τα μονα οπλα που μου καθονται χωρις πειραγμα ηταν καπια τραπ που δοκιμασα παλια με κοντακι μοντεκαρλο,
σκευτικα και εγω την λυση κοψικο και προσθηκης αλλα θα φαινεται η ενωση και δεν το θελω, ισως το PICH και το αυτοκολητο να ειναι οι λυσεις που θα δοκιμασω πρωτα.το αυτοκολητο σφουγκαρακι δεν νομιζω να κανη γιατι πιστευω ειναι μαλακο, αυτα που ειδα παλια ηταν σαν σκληρο λαστιχο.
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: ΣΗΚΩΜΑ ΚΟΝΤΑΚΙ

Δημοσίευση από NIKOLAS »

ΦΙΛΕ ΔΗΛ ΜΕ ΤΙ ΟΠΛΟ ΡΙΧΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ?
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: ΣΗΚΩΜΑ ΚΟΝΤΑΚΙ

Δημοσίευση από BECCACCIA »

μεχρι χθες κυνηγουσα με ενα wheatherby το οπιο σηκωσα το κοντακι οταν το αγορασα και μου ερχοταν μια χαρα, το μονο κακο αυτη της υποθεσης ηταν στην κλειδωση του ωμο μου να μην πατα ολο το κοντακι .τωρα εχω ενα 682 με ριθμιζομενο κοντακι για καμια τζικλα η φασσα. με το 682 νιωθω το οπλο να κλειδωνη πολυ καλητερα σε σχεση με το σηκωμενο wheatherby πραγμα που θελω να πετηχω στο επομενο μου οπλο για περπατητο κυνηγι.
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: ΣΗΚΩΜΑ ΚΟΝΤΑΚΙ

Δημοσίευση από NIKOLAS »

ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΣΕ ΧΑΜΗΛΟΥ PROFILE ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ FAIR ΟΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΠΑΡΑΓΚΕΛΕΙΑ ΚΟΝΤΑΚΚΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΘΛΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΜΗ ΓΙΡΩ ΣΤΑ 1100Ε

ΦΥΣΙΚΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΚΕΡΙΕΣ ΑΠΟ ΟΠΛΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΗΚΑ ΓΕΜΑΤΟΙ ΟΙ ΤΟΠΟΙ.
Mr. F3
Full Member
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 22 Μαρ 2010, 18:38

Re: ΣΗΚΩΜΑ ΚΟΝΤΑΚΙ

Δημοσίευση από Mr. F3 »

BECCACCIA έγραψε:λογω αγορας καινουργιου οπλου θελω να ρωτησω αν ξερη καπιος την καλητερη μεθοδο η τροπο ωστε να σηκωσουμαι το κοντακι προς τα πανω εχτος με την μεθοδο του λαδιου στην πρεσα (δεν ξερω πως την λενε).

παλια διαβασα για ειδικα αυτοκολητα που τοποθετουνατι στο πανω μερος του κοντακιου ωστε να το φερουμαι εκει που το θελουμαι , σε διαφορα υψη και τυπους , αλλα δεν ξερω την ονομασια τους στα αγκλικα, γνωριζη καπιος τιποτα για αυτα?

Με την προσθηκη των διαφορων αυτοκολλητων υλικων που υπαρχουν στην αγορα, ναι μεν επυτιγχανουμε την επυθημιτη ανυψωση του κοντακιου αφου υπαρχουν διαφορα μεγεθη ομως χαλαμε το cast off/on του κοντακιου αφου το κεφαλι αναγκαστικα θα ερχεται πιο αριστερα ή πιο δεξια σε σχεση με τη σκοπευτικη γραμμη λογο της τεχνιτης προσθηκης.

Για μενα ο πιο ασφαλες και σιγουρος τροπος ειναι με το ζεστο λαδι στην πρεσα. Προσωπικα εχω φτιαξει σε οπλουργο δυο οπλα με αυτο τον τροπο αλλαζοντας τις κλισεις καθ υψος οπως επισης και την πλαγια κλιση. Το pitch το ρυθμιζω μονος μου με την προσθηκη μεταλλικης ροδελλας στην πανω ή στην κατω πλευρα του πελματος.

Το μυστικο για να μην γυρισει το κοντακι πισω οταν αλλαχθουν οι κλισεις με το λαδι, ειναι να μεινει στην πρεσα για 48 ωρες. Εαν μεινει λιγοτερες ωρες τοτε πολυ πιθανον να γυρισει πισω. Επισης, ο οπλουργος πρεπει να ειναι εμπειρος σε μια τετοια εργασια, αφου εμπειρικα θα υπολογισει την κλιση που χρειαζεται και θα ρυθμισει τη μηχανη ωστε να δωσει 2-3χιλ, αναλογως της περιπτωσης, περισσοτερα απ οσα πρεπει, αφου το κοντακι οταν κρυωσει θα γυρισει ελαχιστα πισω φτανωντας ετσι στο επυθιμιτο αποτελεσμα.

Το δευτερο σεναριο αποτυχιας ειναι τα ξυλα του κοντακιου να εχουν εντονα νερα, δηλ. κοντακια Grade 5-6 οπου η πυκνοτητα του ξυλου ειναι μεγαλη με αποτελεσμα η μεθοδος του λαδιου να ειναι αναποτελεσματικη.
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΣΗΚΩΜΑ ΚΟΝΤΑΚΙ

Δημοσίευση από tracker686 »

Γεια σας φιλοι μου,
Μιας και μιλατε για κοντακια,εγω εχω ενα προβλημα και θελω να ακουσω και αλλες γνωμες....
Αγορασα ενα Winchester και επειδη εχω υψος 1,93 σκεφτειτε και το μακρος του χεριου μου ειναι αρκετα μακρυ,ειναι 28 ιντζες αλλα το μετρισα στο χερι μου και δεν μου ερχοταν και εβαλα ενα εξτρα φουρκαστο λαστιχο απο πισω τωρα και μου ερχετε καλυτερα,αλλα οταν κυνηγεισα με το σπροξιμο προς τα πισω της τουφεκιας χανει απο το μετρημα και χαμηλοπεζω. θελω τελος παντων να τα βγαλω ολα τα λαστιχα απο πισω και να βαλω ενα ενιαιο λαστιχο ειδικο που να βιδωνετε στο κοντακι ετσι ωστε να μου ερχετε καλα και να ειναι σταθερο,εχει να μου πει κανεις τιποτα περι του θεματος

Ευχαριστω εκ των προτερων
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΣΗΚΩΜΑ ΚΟΝΤΑΚΙ

Δημοσίευση από kypros »

υπαρχουν λαστιχα ολων των μεγεθων. τα φορητα λαστιχα συνηθος κολλουν στο ανεβασμα του κοντακιου. μπορεις να βαλεις και το λαστιχο που εχεις ηδη με μια παφιλα απο πλαστικο. οπιοσδηποτε οπλουργος μπορει να το κανει. αν ειναι πολυ χαμηλο το οπλο τοτε ειναι δυσκολο να ανεβει και οσο μακραινεις κοντακι τοσο θα χαμηλωνει.

εαν ειναι οριακο τοτε με ξηρη προπονηση συνηθιζεται. μην σφιγκεσαι τοσο πολυ στι επομηση.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”