ΣΗΚΩΜΑ ΚΟΝΤΑΚΙ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΣΗΚΩΜΑ ΚΟΝΤΑΚΙ

Δημοσίευση από tracker686 »

kypros έγραψε:υπαρχουν λαστιχα ολων των μεγεθων. τα φορητα λαστιχα συνηθος κολλουν στο ανεβασμα του κοντακιου. μπορεις να βαλεις και το λαστιχο που εχεις ηδη με μια παφιλα απο πλαστικο. οπιοσδηποτε οπλουργος μπορει να το κανει. αν ειναι πολυ χαμηλο το οπλο τοτε ειναι δυσκολο να ανεβει και οσο μακραινεις κοντακι τοσο θα χαμηλωνει.

εαν ειναι οριακο τοτε με ξηρη προπονηση συνηθιζεται. μην σφιγκεσαι τοσο πολυ στι επομηση.
ευχαριστω φιλε Κυπρο,αλλα ουτε σφιγγουμε στην επομιση αλλα ουτε με παφιλα θα κανω σωστη δουλεια,αν καταλαμβενεις τι ενοω,απλα θελω να βαλω ενα λαστιχο που να ειναι σταθερο και να μην εχω την ενοια του ποτε ξανα..υπαρχει 2,3,4 cm λαστιχο εργοστασιακο που να μπορει να μπει βιδοτο χωρις οτιδιποτε προβλημα?
KKILER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 13 Αύγ 2010, 05:45

Re: ΣΗΚΩΜΑ ΚΟΝΤΑΚΙ

Δημοσίευση από KKILER »

winchester έγραψε:
kypros έγραψε:υπαρχουν λαστιχα ολων των μεγεθων. τα φορητα λαστιχα συνηθος κολλουν στο ανεβασμα του κοντακιου. μπορεις να βαλεις και το λαστιχο που εχεις ηδη με μια παφιλα απο πλαστικο. οπιοσδηποτε οπλουργος μπορει να το κανει. αν ειναι πολυ χαμηλο το οπλο τοτε ειναι δυσκολο να ανεβει και οσο μακραινεις κοντακι τοσο θα χαμηλωνει.

εαν ειναι οριακο τοτε με ξηρη προπονηση συνηθιζεται. μην σφιγκεσαι τοσο πολυ στι επομηση.
ευχαριστω φιλε Κυπρο,αλλα ουτε σφιγγουμε στην επομιση αλλα ουτε με παφιλα θα κανω σωστη δουλεια,αν καταλαμβενεις τι ενοω,απλα θελω να βαλω ενα λαστιχο που να ειναι σταθερο και να μην εχω την ενοια του ποτε ξανα..υπαρχει 2,3,4 cm λαστιχο εργοστασιακο που να μπορει να μπει βιδοτο χωρις οτιδιποτε προβλημα?
ΦΙΛΕ WINCHESTER ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ. ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΟΠΛΑ ( 6 ) ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΦΕΡΕΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΟΛΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΛΑΣΤΙΧΟΥ ΣΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΔΥΣΚΟΛΟ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΣΤΙΧΟΥ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ( ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟΝ ΠΕΛΕΤΙΕ -ΛΕΥΚΩΣΙΑ ) ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΜΕΓΙΣΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ , ΑΝΤΙΟΛΙΣΘΗΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΛΙΣΤΡΟΥΝ . ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΑΛΩΝΟΥΝ ΣΤΑ ΡΟΥΧΑ . ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ. ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ ΛΑΣΤΙΧΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ LUINCHI FRANCHI ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΕΧΕΙ Ο ΜΙΧΑΛΗΣ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΙΣΣΙΝΟ . ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΧΗ . ΑΠΟ 11 mm ΜΕΧΡΙ 25-27 mm. Η ΜΑΓΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΕΦΑΡΜΩΣΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΦΑΕΙ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΕΠΩΜΙΖΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΓΕΡΝΕΙΣ . ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΛΙΣΗ ΔΕΞΙΑ ( ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΑΣ) 2-3 mm.
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΣΗΚΩΜΑ ΚΟΝΤΑΚΙ

Δημοσίευση από tracker686 »

KKILER έγραψε:
winchester έγραψε:
kypros έγραψε:υπαρχουν λαστιχα ολων των μεγεθων. τα φορητα λαστιχα συνηθος κολλουν στο ανεβασμα του κοντακιου. μπορεις να βαλεις και το λαστιχο που εχεις ηδη με μια παφιλα απο πλαστικο. οπιοσδηποτε οπλουργος μπορει να το κανει. αν ειναι πολυ χαμηλο το οπλο τοτε ειναι δυσκολο να ανεβει και οσο μακραινεις κοντακι τοσο θα χαμηλωνει.

εαν ειναι οριακο τοτε με ξηρη προπονηση συνηθιζεται. μην σφιγκεσαι τοσο πολυ στι επομηση.
ευχαριστω φιλε Κυπρο,αλλα ουτε σφιγγουμε στην επομιση αλλα ουτε με παφιλα θα κανω σωστη δουλεια,αν καταλαμβενεις τι ενοω,απλα θελω να βαλω ενα λαστιχο που να ειναι σταθερο και να μην εχω την ενοια του ποτε ξανα..υπαρχει 2,3,4 cm λαστιχο εργοστασιακο που να μπορει να μπει βιδοτο χωρις οτιδιποτε προβλημα?
ΦΙΛΕ WINCHESTER ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ. ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΟΠΛΑ ( 6 ) ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΦΕΡΕΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΟΛΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΛΑΣΤΙΧΟΥ ΣΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΔΥΣΚΟΛΟ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΣΤΙΧΟΥ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ( ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟΝ ΠΕΛΕΤΙΕ -ΛΕΥΚΩΣΙΑ ) ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΜΕΓΙΣΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ , ΑΝΤΙΟΛΙΣΘΗΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΛΙΣΤΡΟΥΝ . ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΑΛΩΝΟΥΝ ΣΤΑ ΡΟΥΧΑ . ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ. ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ ΛΑΣΤΙΧΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ LUINCHI FRANCHI ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΕΧΕΙ Ο ΜΙΧΑΛΗΣ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΙΣΣΙΝΟ . ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΧΗ . ΑΠΟ 11 mm ΜΕΧΡΙ 25-27 mm. Η ΜΑΓΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΕΦΑΡΜΩΣΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΦΑΕΙ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΕΠΩΜΙΖΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΓΕΡΝΕΙΣ . ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΛΙΣΗ ΔΕΞΙΑ ( ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΑΣ) 2-3 mm.
Φιλε Kkiler γεια σου και απο μενα,αυτο ηθελα βασικα να μαθω απο που φερνουν τετοια ειδους λαστιχα και αν η εφαρμογη τους ειναι αξιοπιστη,θα παω απο εκει που μου προτινες και οσο για τα λεφτα οπως ειπες μια φορα θα το κανω οποταν δεν ειναι και πολυ προβλημα,το αλλο που ηθελα να σε ρωτεισω ειναι οτι αν μετρισω το οπλο μου ακριβως στο χερι μου και τον χειμωνα στις τζικλες οταν βαζουμε τροικο,η τζακετ η οτιδηποτε χοντρο ρουχο παω μας δεν θα μεγαλωνει η αποσταση απο το κοντακκι μεχρι το δαχτιλο μου εκει στην σκανδαλη? να το κανω 2.3mm πιο μικρο το λαστιχο για να ειμαι παντα μεσα η να το κανω στα μετρα μου και κανει....?γιατι ετσι παλι μπορει να χαμηλοπεζω η να ψηλοπεζω!! ειμαι δεξιοχειρας και μπηκα σε αυτη την διαδικασια γιατι ηταν πολλα τα λεφτα να παραγγειλω απο το εργοστασιο στα μετρα μου ενα οπλο!! ελπιζω ολα να πανε καλα και να μην μετανιωσω που πειρα καινουριο οπλο και μπενω σε αυτη την διαδικασια της ρυθμησεις παλι...
Stelios K.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 06 Αύγ 2010, 11:08

Re: ΣΗΚΩΜΑ ΚΟΝΤΑΚΙ

Δημοσίευση από Stelios K. »

παιδια για σας. εμενα ειναι τυχαιο το γεγονος οτι που πηρα το οπλο μου (682 gold e) δεν χρειαστικε να κανω κατι στο κοντακι?
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΣΗΚΩΜΑ ΚΟΝΤΑΚΙ

Δημοσίευση από kypros »

Stelios K. έγραψε:παιδια για σας. εμενα ειναι τυχαιο το γεγονος οτι που πηρα το οπλο μου (682 gold e) δεν χρειαστικε να κανω κατι στο κοντακι?
ναι ειναι τυχαιο, ή απλα αγορασες κατι που ηταν στα μετρα σου και καλα εκαμες. αυτο που ειπα με τη παφελλα ειναι οτι αντι καποιος να ξοδεψει 60 ευρω για να αγορασει και να εφαρμοσει ενα καινουριο πιο μακρι πελμα απλα παει στο οπλουργο και αναλογα με το μακριμα που θελει του εφαρμοζει μια παφελλα απο 2μμ μεχρι και μισο ποντο αναμεσα στο κοντακι και στο πελμα και το τελειοποιει με την μηχανη του γιαλοχαρτου. θε εχεις το παλιο σου σταθερο πελμα απλα το lenght of pull του οπλου θα μακρινει και θα χαμηλοσει και το οπλο αναλογα.

αν θελεις να βαλεις μονοκοματο πελμα υπαρχουν απο 2μμ μεχρι και 4 ποντοι πελαματα στη αγορα αλλα δεν υπαρχει λογος αφου θα εχεις ακριβος το ιδιο σταθερο πελμα αν βαλεις παφελλα η οποια στοιχιζει το πολυ 15 ευρω με εφαρμογη
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”