ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ 2011

Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ 2011

Δημοσίευση από Costas_ »

Φίλε Γιάννη και AU-79,

Προς θεού, συζητούμε για να διαφωνούμε!! Αλλά κοίταξε να δείς - σίγουρα κυνηγούσα πολύ πρίν από τα δεκαοκτώ μου - σωστό ή λάθος. Αλλά κυνηγούσα μαζί με τον πατέρα μου και την παρέα του, στους οποίους χρωστώ όλη μου την κυνηγετική παιδεία. Πολλές φορές, κυρίως από το πάθος και ενθουσιασμό μου για το κυνήγι, είχα τάση να παρεκτρέπομαι - ελάχιστα μεν αλλα τύχαινε- απο τους αυστηρούς κανόνες της παρέας και αμέσως με συγκρατούσαν και μου υπενθήμιζαν τους κανόνες -

δλδ - όταν κυνηγάς πέρδικα και λαγό δεν γυρίζεις το όπλο στην τζίκλα
-γενικά πρίν τον Γεννάρη δεν κυνηγάμε τζίκλες
- ντουφεκιές περιττές δεξιά και αριστερά δεν επιτρέπονται
- ότι είναι οριακά ή εκτός βολής απλά δεν ρίχνουμε
- ποτέ δεν αφήνουμε κάλυκες στο βουνό
- τους κανόνες της σωστής παγανιάς
- κυνηγούμε ομαδικά και ότι κτυπάμε το κτύπησε η παρέα και πολλούς άλλους κανόνες

Η ηλικία των 18 θέλει την περισσότερη προσοχή - το ένα δικαίωμα έρχεται μετά το άλλο - άδεια αυτοκινήτου, ενήλικας κτλ - και αρχίζεις να νιώθεις μια ανεξαρτησία και ένα αίσθημα ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα.

ΕΚΕΙ πρέπει να είσαι προσεκτικός και χρειάζεσαι ένα μεγαλύτερο σου να σε συγκρατεί και να σε καθοδηγεί σωστά. Σίγουρα είναι λάθος που δώθηκε η άδεια από τα 18, αλλά τώρα που το καλοσκεφτομαι ίσως να ήταν καλύτερα απο τα 18 μέχρι τα 21 να δίδουν άδεια αλλά με την συνοδεία κάποιου άνω των 21 ας πούμε - κάτι σάν την μαθητική αυτοκινήτου.

Από τότε που δώθηκε η άδεια από τα 18 είδα πολλά πράματα που απουσίαζαν προηγουμένως. Σίγουρα δεν συμπεριφέρονται όλοι οι 18 χρονοι με τον ίδιο τρόπο, και αρκετοί πιστεύω ότι μπορεί να συμπεριφέρονται και καλύτερα απο 50 χρονους. Απλά αυτή είναι μια πολύ επιρρεπής ηλικία που μία κακή κυνηγοπαρέα, μια αθώα εξόρμηση με λάθος άτομα μπορεί να σου δημιουργήσει ανεπιθύμητες νοτροπίες - έτσι με την συνοδεία κάποιου συγγενή/ μεγαλύτερου μπορείς να περάσεις όσο το δυνατό ανεπιρέαστος τα 2-3 πρώτα δύσκολα χρόνια της ενηλικώσης σου.

Γνωρίζω και είδα πολλούς 18χρονους που μεγάλωσαν σε άριστες κυνηγετικές οικογένείες με ήθος και αρχές και με το "κούρτισμα" και τις κακές παρέες κατάληξαν να παίζουν σπίνους και στρούθους που την πρώτη εξώρμηση του πέρτικου - ακόμα κάποιοι βρέθηκαν να λαθροθηρούν.

Όσο για τον στρατό το όπλο σου το δίνουν άδειο και χωρίς σφαίρες - υπάρχουν "λεμε" 10δες μηχανισμοί ασφαλείας, βρίσκεσαι μεσα σε "ταχα" ενα υπερβολικά ελεγχόμενο περιβάλλον και όταν γίνεται βολή υπάρχουν 10δες άτομα αποπάνω σου. Το πιο βασικό - ουδέποτε σου το δίνουν να το πάρεις σπίτι μαζί σου ή να το χρησημοποιήσεις μόνος σου. Τωρά αν γίνει πόλεμος - όπλα θα πάρουμε όλοι, μικροί, μεγάλοι, άνδρες, γυναίκες και παιδιά.
Οπόταν, χωρίς να θέλω να θίξω τον οποιονδήποτε αυτό το θέμα θέλει περισσότερη σκέψη και συλλογισμό. Δεν είναι τόσο απλό και ξεκάθαρο όσο φένεται.
koursaros21
Full Member
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 10 Οκτ 2011, 14:55

Re: ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ 2011

Δημοσίευση από koursaros21 »

ετσι συμφωνουμε..το να δεινουν αδεια αλλα με την συνοδεια ενηλικα θα ηταν το ιδανικο...το να μην δεινουν καθολου ομως θα ηταν και αδικο και ουτε θα βοηθουσε τοσο πολλα...οι παρεες εν παρεες...παλε αν καμεις τις πρωτες σου εξορμησεις ειτε στα 18 ειτε στα 21 με τα λαθος ατομα τα ιδια αποτελεσματα θα υπαρξουν..
απλα οντως θα επρεπε να μπαινει ενα οριο στην αδεια τα πρωτα 2-3 χρονια ασπουμε που θα εχεις αδεια να δικαιουσε να κυνηγας με ατομα που εχουν ειδη καποιαν Α εμπειρια...
sotiris!129

Re: ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ 2011

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου εχει α8ρωπους 50 χρονον που συνπεριφερουντε χιροτερα απο τον αδερφο μου που ειναι 12 χρονον! δεν ειναι 8εμα ηλικιας ειναι 8εμα νοοτροπιας και παιδειας! εξαλου τα νεαρα μιαλα τες παραπανω φορες εχουν πιο καθαρη γνοση και επιγνοση τον πραξεον τους, και α8ρωποι 40-50 χρονον εν πιο ξεροκελοι και πιο πεπαλεομενοι ζινο εμα8αν ζινο καμουν !
ειδε καπιος που σας λαθροθυρα στα 16-18 του? ατε το πολλι πολι να βαλι καμια τσακρουα να πιανει καμια ζικλα επιδη ο νους του κομα εν πας τα computers πας τες γενεζες πας τα club πας τες μαπες, οι μεγαλιτεροι λα8ρο8υρες εν πανω που 30-40 που εν εχουν οικονομικα συνφεροντα που ζε να δεις λαθροθυρα μιτσι σιουρα εν να με τον ζιρι του που ζινος τον μαθενει τα "κολπα" της δουλειας!
εγω 25 χρονον ειμαι δεν εχει πολλα χρονια που επερασα τα 18 και εβγαλα αδεια, ειχα και εγω φιλους που επαιζαν ταπελες,εβουρουσαν τα περτιζια με το αυτοκινητο, εβαλαν μηχανου8κια, επαεναν στους σπινουν ζε επαιζαν 10 πακετα χαρτουτσιες πανω στους σπινους ζε ουτε τους επιαναν, επαιζαν απλα για να παιζουν, ζε επια ζε εγω μαζι τους πολες φορες ομως οταν επιενα μαζι τους ελαλουν ελεος τη καμουν! ομως οταν επιενα μαζι τους στους τοπους που επιεναν εβλεπα 10 α8ρωπους 30-50 χρονον στον ιδιο τοπο να καμουν τα ιδια και χιροτερα πραματα που ζινους!!!
αρα ζινοι οτι εβλεπαν που τους μεγαλιτερους εκαμαν!
ειχα και φιλους ομως 18 χρονον που επιεναν κυνηγι με 5 χαρτουτσιες μαζι τους για να παιξουν 1 λαο ΑΝ παιξουν ΑΝ φκαλουν οι σκυλοι τους ΚΑΙ ΑΝ ειχαν σοστη εκτιμιση του τοπου και χρονου που ηταν να παιξουν την χαρτουτσια τους για να μεν παιξουν ενα αλλο κυνηγο αντι τον λαγο! ειχα και φιλους που 1-2 μερες πρην να πα να παιξουν ζικλες επιεναν και εβλεπαν παγκυπρια που εχει ζικλες να παν την κυριακη νομιμα χωρις μηχανουι να παιξουν! ειχα και παρεες που και να μεν ειχε ζικλες δεν επαιζαν τα πουλου8κια ζε τες ταπελες για να φκαλουν το αχτι τους!
η ηλικια για μενα ειναι το τελευτεο πραγμα που πρεπει να βλεπουμε ολοι μας! οπως μεγαλοσει ο καθενας! οτι μαθει εν να καμει! ειναι ολα 8εμα οικογενειακον αρχον! δεν μπορει να περιμενεις απο ενα παιδι 18 χρονον να μεν τσιλιση τον λαο που εν να πεταχτει μπροστα του που την στιγμη που ο πατερας του φκαλι 2-3000 ευρο τον χρονο που τους λαους που λαθροθυρα! δεν μπορει να περιμενεις απο ενα που ο πατερας του εν αμπελοπουλας να μεν στισει διχτια να πιασει αμπελοπουλια!
sotiris!129

Re: ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ 2011

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ασε το αλλο με τες περιουσιες τον αλλον!
εν να παει ενας μιτσις 18 χρονον να κοπση πορτοκαλια η οτι διποτε αλλο που το χωραφι του αλλου? αλλη ενια!
ενο ο 40ρης εν να πει αδε ρε γενεκα επαιξα 1 περτιζι ζε εκοπσα ζε μια τσεντα παμια που το χωραφι ζιαμε! φρεσκο πραμα!!! να την καμεις με το περτιζι αυριο να γλιφουμε ζε τα δαχτιλια μας!
ο 18 εν να παιζει το περτιζι το πολλι πολλι να ρεξει που το πλεβρο της παμιας περκει εχει και καμια φραγκολινουα και να σινεχεισει να παιξει ζιαλα περτιζια! την παμια μπορει να μεν την ξεχορισει :lol: :lol: :lol:
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ 2011

Δημοσίευση από Costas_ »

Φίλε Σωτήρη,

Ίσως να μήν κόψει 18 χρονος μια τσέντα πορτοκάλια, αλλά να είσαι σίγουρος εν πιο πολλές οι πιθανότητες για ένα 18χρονο να τα κόφκει και να τα σηρνει ίσια πάνω και να τα παίζει - να σου υποδείξω ότι μία απο τις καλύτερες περιοχές στο ζύγι για τρυγόνια - συγκεκριμένα η καφκάλα τζαμέ προς τον Βασιλικό, έκλεισε ακριβώς για τούτο τον λόγο!!!! Επιπλέον, ένας ασυνείδητος νεαρός, μπορεί μέν να μην κόψει μια τσέντα, αλλά άμαν πεί να κόψει εν να κόψει να γεμώσει την κάσια του διπλοκάμπινου - (ΕΙΔΑ ΤΟ ΚΑΙ ΤΟΥΤΟ - ΝΑΙ!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΠΛΕΟΝ!!)

Φυσικά, δεν είναι ανάγκη να είσαι κυνηγός να για να κλέφκεις του κόσμου πράματα, ούτε μιτσής, ούτε μεγάλος - αμαν είσαι κλέφτης είσαι, και αν είσαι επιπόλεος και απωθείς πάλε μ*****α εν να κάμεις.

Τέλοσπάντων, η ουσία είναι να μην τα πέρνουμε τα πράγματα προσωπικά. Και εγώ σήμερα εαν ήμουν 18, 19 χρονών, και ερχόταν ένας να αμφισβητεί την ικανότητα της ηλικίας μου για να πηγαίνω κυνήγι, να εισαι σίγουρος θα ήμουν αρνητικός και αντιδραστικός γιατί θα το έπαιρνα σαν έμμεση προσωπική προσβολή. Ακόμα και εάν ημουν μεγαλύτερος και άδεια έβγαλα απο τα 18 μου και συμπεριφερόμουν άψογα πάνω στα βουνά θα αντιδρούσα με τον ίδιο τρόπο.

Το γεγονός ότι αυτή η ρύθμιση είναι προβληματική παραμένει! Θέλετε δηλαδή να πιστέψω ότι επειδή ενας 18 χρονος πήγε 2 φορές που 3 ώρες και λαλούσαν μ******ς στα μαθήματα έγινε κυνηγός με ήθος και αρχές??

Ούτε πιστεύω ότι ένας αμπάλατος 18χρονος εν να μέν εν αμπάλατος στα 21 του. Αλλά να είμαστε και ρεαλιστές - πόσοι επιαμε στρατό και εβάλαμε νού? Οριμάσαμε, εποκάτσαμε και έστω 10% αλλάξαμε προς το καλύτερο? Αντιληφθήκαμε την σοβαρότητα να κρατάς ένα όπλο ΑΔΕΙΟ, την ευθύνη και συνέπεια των πράξεων μας και γενικά γίναμε πιο υπέυθυνα άτομα.

Επειδή δηλαδή το Ταμείο Θήρας αποφάσισε ότι θέλει ριάλια, εγεμώσαν τα βουνά με 18χρονους με σιπέττους???
Και πρόσεξε, θεωρώ ότι δεν ειμαι τόσο μεγάλος ωστε να εξερούμαι απο την νέα γεννιά, και πιστευω πολυ περισσότερο σε ακόμα νεότερες γεννιές απο την δική μου - αλλά εχει ευθύνη η κονιωνία και το κράτος απέναντι όλων μας στο να φροντίζει να μην δημιουργούνται καταστάσεις που μελλοντικά ίσως αποβούν προβληματικές.
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ 2011

Δημοσίευση από marinos.a »

Costas_ έγραψε:
Αλλά να είμαστε και ρεαλιστές - πόσοι επιαμε στρατό και εβάλαμε νού? Οριμάσαμε, εποκάτσαμε και έστω 10% αλλάξαμε προς το καλύτερο? Αντιληφθήκαμε την σοβαρότητα να κρατάς ένα όπλο ΑΔΕΙΟ, την ευθύνη και συνέπεια των πράξεων μας και γενικά γίναμε πιο υπέυθυνα άτομα.
Ετσι
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ 2011

Δημοσίευση από Nikos »

Costas_ έγραψε:Φίλε Σωτήρη,

Ίσως να μήν κόψει 18 χρονος μια τσέντα πορτοκάλια, αλλά να είσαι σίγουρος εν πιο πολλές οι πιθανότητες για ένα 18χρονο να τα κόφκει και να τα σηρνει ίσια πάνω και να τα παίζει - να σου υποδείξω ότι μία απο τις καλύτερες περιοχές στο ζύγι για τρυγόνια - συγκεκριμένα η καφκάλα τζαμέ προς τον Βασιλικό, έκλεισε ακριβώς για τούτο τον λόγο!!!! Επιπλέον, ένας ασυνείδητος νεαρός, μπορεί μέν να μην κόψει μια τσέντα, αλλά άμαν πεί να κόψει εν να κόψει να γεμώσει την κάσια του διπλοκάμπινου - (ΕΙΔΑ ΤΟ ΚΑΙ ΤΟΥΤΟ - ΝΑΙ!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΠΛΕΟΝ!!)

Φυσικά, δεν είναι ανάγκη να είσαι κυνηγός να για να κλέφκεις του κόσμου πράματα, ούτε μιτσής, ούτε μεγάλος - αμαν είσαι κλέφτης είσαι, και αν είσαι επιπόλεος και απωθείς πάλε μ*****α εν να κάμεις.

Τέλοσπάντων, η ουσία είναι να μην τα πέρνουμε τα πράγματα προσωπικά. Και εγώ σήμερα εαν ήμουν 18, 19 χρονών, και ερχόταν ένας να αμφισβητεί την ικανότητα της ηλικίας μου για να πηγαίνω κυνήγι, να εισαι σίγουρος θα ήμουν αρνητικός και αντιδραστικός γιατί θα το έπαιρνα σαν έμμεση προσωπική προσβολή. Ακόμα και εάν ημουν μεγαλύτερος και άδεια έβγαλα απο τα 18 μου και συμπεριφερόμουν άψογα πάνω στα βουνά θα αντιδρούσα με τον ίδιο τρόπο.

Το γεγονός ότι αυτή η ρύθμιση είναι προβληματική παραμένει! Θέλετε δηλαδή να πιστέψω ότι επειδή ενας 18 χρονος πήγε 2 φορές που 3 ώρες και λαλούσαν μ******ς στα μαθήματα έγινε κυνηγός με ήθος και αρχές??

Ούτε πιστεύω ότι ένας αμπάλατος 18χρονος εν να μέν εν αμπάλατος στα 21 του. Αλλά να είμαστε και ρεαλιστές - πόσοι επιαμε στρατό και εβάλαμε νού? Οριμάσαμε, εποκάτσαμε και έστω 10% αλλάξαμε προς το καλύτερο? Αντιληφθήκαμε την σοβαρότητα να κρατάς ένα όπλο ΑΔΕΙΟ, την ευθύνη και συνέπεια των πράξεων μας και γενικά γίναμε πιο υπέυθυνα άτομα.

Επειδή δηλαδή το Ταμείο Θήρας αποφάσισε ότι θέλει ριάλια, εγεμώσαν τα βουνά με 18χρονους με σιπέττους???
Και πρόσεξε, θεωρώ ότι δεν ειμαι τόσο μεγάλος ωστε να εξερούμαι απο την νέα γεννιά, και πιστευω πολυ περισσότερο σε ακόμα νεότερες γεννιές απο την δική μου - αλλά εχει ευθύνη η κονιωνία και το κράτος απέναντι όλων μας στο να φροντίζει να μην δημιουργούνται καταστάσεις που μελλοντικά ίσως αποβούν προβληματικές.

Συμφωνω....
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ 2011

Δημοσίευση από πανικος »

ο καθε πελλος με τον νου του
ετσι εκαταντησαμε οχι μονο στο κυνηγι αλλα και στους δρομους και παντου.
ειναι η πολλη δημοκρατια νομιζω και εγω.
18 χρονων και με συνοδεια 21 χρονων και πανω ηταν το σωστο :idea: πιος αποφασισε ομωσ ρωτησαν κανενα απο τους κυνηγους :roll:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ 2011

Δημοσίευση από lagomania »

συμφωνω απολυτα με το Σωτηρη στην παρεα μου που κυνηγαμε καθε Κυριακη σχεδον ολοι μαζι εχουμε ενα που φετος εβγαλε αδεια ανηψιος μου ναι εδιουσα του οπλο που τα 17 του που τα περσι δλδ αλλα σκεφτηκε κα@#λα ο μιτσης καθε Κυριακη ερκετουν και μονο μια τουφεκια εσυρε περσι σε λαο και εκαλικωσεν τον δεν εσυρε αλλες τουφεκιες ολοκληρη σεζον αλλα ετσι εν οι κανονες την παρεας μας μονο λαγο και μπεκατσες τιποτε αλλο αλαλ στις τζικλες ευχαριστηθηκε τουφεκιες :) αλλα εμεγαλωσε με τους κανονες της παγανιας που ακολυοθουμε και της παρεας μας
sotiris!129

Re: ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ 2011

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε Κωστα εν ζε επιαστικα για το ονομα του 8εου :D
τα 18 δυστιχως επερασα τα δαμε ζε πολλα χρονια παρολο που εν σανα ζε ηταν εχτες εχει 7 χρονια που επιαν τα 18!
απλα ζινο που 8ελω να σου πω εν οτι οσον χρονον θελει ας ενει ο αλλος αμαν εν αμπαλατος εν αμπαλατος...
τι 18 τι 25 τι 30... παλε αμπαλατος εν να ενει!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ”