Περιοχες με δηλητηρια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: Περιοχες με δηλητηρια

Δημοσίευση από pai »

Laurona έγραψε:Το θεμα δεν ειναι ρε παιδια να πουμε ποιος τες βαλλει.....το θεμα ειναι το να δειξουμε ποιος τες βαλλει.

Μπορουμε να εβρουμε τροπο να καταδειξουμε τους δολοφονους?

Μπορουμε να ζητησουμε να μαθουμε εαν προνοει ο νομος κατι, να δουμε εαν υπαρχει δικαστικο προηγουμενο, να μαθουμε πως μπορει καποιος να κατηγορισει καποιον οταν τον δει?

Διοτι εξοσον ξερω πρεπει να πιαστει επ αυτοφορο, και ξερω οτι πιασστηκαν την τελευταια πενταετια 2-3 υποθεσεις........ποτε δεν εμαθα ομως τι προεκυψε δικαστηκως.

Αρα αυτο που θελω να πω, ειναι οτι πρεπει να βρεθει λυση και να ξερουμε συγκεκριμενες ποινες, η και πιθανες ιδεες για αντιμετωπιση.

ολη μερα ειμαστε μεστα βουνα, εν δυνατον ποττε κανενας μας να μεν εκοψεν κανεναν επ αυτοφορο.

Ε και μετα? Τι δερνουμεν τον και κρατουμεν το τζιαμε να ρτει η αστυνομια? Αφου παλε δεν ειναι απ αυτοφορο, μπορει να πει ενα σωρο δικαιολογιες, που θα σταθουν δικαστικως δυστυχως.

Ειναι πολυ μπερδεμενη η κατασταση και πρεπει να βρεθει ΑΜΕΣΑ λυση.

φιλε λαουρονα για σου και απο μενα!Οταν τυχεισε καποιον αυτο το πραγμα το μονο που μπορει να σου αφηση για αυτους τους ανθρωπους ειναι οργει και θυμος!!! :twisted: το μονο πραγμα που μπορω να σκεφτω σαν τημωρια ειναι να πληρωθουν με το ιδιο νομισμα γιατι σιγουρα υπαρχουν ατομα που δεν εχουν μονο τα σκυλια σαν εργαλεια για το κυνηγι αλλα τα εχουν σαν μελη της οικογενιας τους!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Περιοχες με δηλητηρια

Δημοσίευση από Laurona »

Συμφωνω απολυτα φιλε Pai και πιστεψε με υπαρχει τροπος να καμεις καποιον αχρηστον που το ξυλο και να μην του αφηκεις σημαδιν, και ετσι αξιζει σε αυτους........ να τον καμεις να ταρασσει το νιχουιν του και να παουριζει εναν μηνα και να μεν μπορει να αποδειξει τιποτε.....μεν με ρωτησεις τι θα καμω, δεν μπορω να το γραψω στο φορουμ, και δεν μπορω να σου πω σιγουρα το πως θα αντιδρασω.

Παρακαλω τον Θεο να μεν βρω κανεναν.........

ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ.

Εγω θελω να βρεθει λυση, να υπαρχει ποινη, οπως ξερεις οτι αμα κανεις ετσι, θα παθεις αυτο και αυτο,...........διοτι σημερα δεν υπαρχει τιποτε.Οποιος μαλακοπιτουρας του ερτει ξαπολα πας τα βουνα δηλητηρια :evil:

Αναγιωνεις ενα σκυλο με τοσο κοπο, χεσε τα λεφτα, αλλα με τοση αγαπη, δενετε μαζι σου, με τα μωρα σου με την οικογενεια σου........και ξαφνικα χανεις τον γιατι ετσι εκαυλ.......το καθε ΓΑΡΟΥ
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: Περιοχες με δηλητηρια

Δημοσίευση από pai »

Laurona έγραψε:Συμφωνω απολυτα φιλε Pai και πιστεψε με υπαρχει τροπος να καμεις καποιον αχρηστον που το ξυλο και να μην του αφηκεις σημαδιν, και ετσι αξιζει σε αυτους........ να τον καμεις να ταρασσει το νιχουιν του και να παουριζει εναν μηνα και να μεν μπορει να αποδειξει τιποτε.....μεν με ρωτησεις τι θα καμω, δεν μπορω να το γραψω στο φορουμ, και δεν μπορω να σου πω σιγουρα το πως θα αντιδρασω.

Παρακαλω τον Θεο να μεν βρω κανεναν.........

ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ.

Εγω θελω να βρεθει λυση, να υπαρχει ποινη, οπως ξερεις οτι αμα κανεις ετσι, θα παθεις αυτο και αυτο,...........διοτι σημερα δεν υπαρχει τιποτε.Οποιος μαλακοπιτουρας του ερτει ξαπολα πας τα βουνα δηλητηρια :evil:

Αναγιωνεις ενα σκυλο με τοσο κοπο, χεσε τα λεφτα, αλλα με τοση αγαπη, δενετε μαζι σου, με τα μωρα σου με την οικογενεια σου........και ξαφνικα χανεις τον γιατι ετσι εκαυλ.......το καθε ΓΑΡΟΥ
φιλε πας την κουβεντα να σου πω και μια ιστορια που επαθα πριν 7 8 χρονια επιαμεν με το θειο μου και με τον ξαδερφο μου στον αγρο εχει ενα εξοκληση της αγιας παρασκευης νομιζω ερεσσαμεν λοιπον που τζιαμε και ειδδαμεν τον τοπο και αρεσεν μας ακατεβηκαμεν με τα σκυλια μας(ειχαμεν 2 μπασταρδολυκοσκυλλα αλλο πραμα που λεμε και κατι αλλα μιτσια)εκατεβηκαμεν στο πενταλεπτο εσηκοσαμεν τον λαγο και μετα ειδα την μια την σκυλλα να τρεμει! βουρος πας το βουνο να την σοσουμεν ηταν και η πρωτη μας φορα που το επαθαμεν και εν ειχαμεν μαζι μας τπτ εκατεβηκαμεν στον αγρο εκτυπουσαμεν της πορτες σαν τουσ πελλους να εβρουμεν ενεσις να μεν σου τα πολυλογο οσπου να ερτουμε λεμεσο επιεν η συλλουα!παμεν σπιτι καταμαραζομενη κατεβενουμε που το αυτοκηνητο συζητουμε και μετα λει μου ο θειος ¨ρε ατε ανοιξε τουσ αλλουσ να κατεβουν τζαι κανει μας¨ανοιω φιλε μου ουλλοι σεκκοι!!εσηραμεν κλαμα ρε φιλε του αλλου κοσμου!ε πεμου να δουμε τη αξηζη σε τουτους τους ανθροπους??
Γιατρός

Re: Περιοχες με δηλητηρια

Δημοσίευση από Γιατρός »

ένας λόγος που δεν θα έπαιρνα ποτέ σκύλο είναι αυτός
θα συνδεόμουν παραπάνω που τα πλάσματα μαζί του και μετά θα σκότωνα και κανένα στην πορεία αν συνέβαινε οτιδήποτε και τους έπιαννα
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Περιοχες με δηλητηρια

Δημοσίευση από marinos.a »

pai έγραψε:παμεν σπιτι καταμαραζομενη κατεβενουμε που το αυτοκηνητο συζητουμε και μετα λει μου ο θειος ¨ρε ατε ανοιξε τουσ αλλουσ να κατεβουν τζαι κανει μας¨ανοιω φιλε μου ουλλοι σεκκοι!!εσηραμεν κλαμα ρε φιλε του αλλου κοσμου!ε πεμου να δουμε τη αξηζη σε τουτους τους ανθροπους??
προβληματίζει με πολλά τούτο.

εχω απίστευτη σχέση με τη σκυλίτσα μου και νομίζω οτι εννα πελλανω αν πάθει κάτι.

να ρωτήσω, μήπως οι ιχνηλάτες ή οι φερμας είναι ποιο επιρρεπείς ή δεν παίζει ρόλο

ΤΣΑΚΡΟΥΕΣ αύριο να κάνουμε εκπαίδευση...
Si vis pacem, para bellum
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Re: Περιοχες με δηλητηρια

Δημοσίευση από Demetris »

Ρε παιθκια μπορουν να χρησιμοποιηθουν και στους σκυλους φερμας τα φημωτρα?
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: Περιοχες με δηλητηρια

Δημοσίευση από pai »

Demetris έγραψε:Ρε παιθκια μπορουν να χρησιμοποιηθουν και στους σκυλους φερμας τα φημωτρα?
φιλε και βεβαια μπορουν να χρησημοποιηθουν σε ολους τους σκυλλους αρκει να ψαξης να βρεις το καταληλο size!!τωρα συγουρα επηρεαζεται η αποδοση του σκυλλου μας αλλα μπρωστα στο να τον χασουμε καλητερα να εχει μιωμενη αποδοση!
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Περιοχες με δηλητηρια

Δημοσίευση από canis »

pai έγραψε:παμεν σπιτι καταμαραζομενη κατεβενουμε που το αυτοκηνητο συζητουμε και μετα λει μου ο θειος ¨ρε ατε ανοιξε τουσ αλλουσ να κατεβουν τζαι κανει μας¨ανοιω φιλε μου ουλλοι σεκκοι!!εσηραμεν κλαμα ρε φιλε του αλλου κοσμου!ε πεμου να δουμε τη αξηζη σε τουτους τους ανθροπους??
φίλε δυστηχώς πάρα πολλοί κυνηγοί ή μη είδαν τα σκυλιά τους να παιθένουν από δηλητήριο...η περίπτωση η δική σας δυστηχώς είναι ακόμη πιο λυπηρή. μόνο και μόνο η ιδέα ότι πέθαιναν μισό μέτρο δίπλα σας χωρίς να το αντιλιφθείτε την κάνει πιστεύω πιο τραγική...
το ίδιο έπαθε ένας φίλος πριν 4 χρόνια στον άγιο παύλο λεμεσού. θύμα σκυλίτσα 10 μηνών. την ίδια μέρα ο φίλος πήρε και το πρώτο δικό της λαγό τον οποίο έκανε και επαναφορά!. ήταν απόγευμα και μώλις πήρε το λαγό έφυε όλος χαρά και ήρθε σπίτι περίφανος για το σκυλί. ανοίγει την κάσια......

ειλικρινά λυπούμαι....
marinos.a έγραψε:προβληματίζει με πολλά τούτο.

εχω απίστευτη σχέση με τη σκυλίτσα μου και νομίζω οτι εννα πελλανω αν πάθει κάτι.

να ρωτήσω, μήπως οι ιχνηλάτες ή οι φερμας είναι ποιο επιρρεπείς ή δεν παίζει ρόλο

ΤΣΑΚΡΟΥΕΣ αύριο να κάνουμε εκπαίδευση...
Φίλε έχω μια λαμπρατορ την οποία απόκτησα για κυνήγι όταν ήμουν φοιτητής στην αμερική το 2001.
κυνηγούσα κυρίως ορτύκια και τρυγόνια και πάπιες που και πού οπόταν ήθελα σκύλο επαναφοράς και να κάμνει και μέσα στο σπίτι και για αυτό το λόγο δίαλεξα τη συγκεκριμένη ράτσα....
είχα ακόμα 3 συγκάτικους οπόταν φαντάσου πόσο έξυπνή έγινε να μεγαλώνει σε ένα σπίτι με 4 άτομα γεμάτα ενέργεια 8-) !!!
επέστρεψα το 2006 και την πήρα τότε την ΄πρώτη τετάρτη το απόγευμα για κανένα πέρτικο αφού δεν έχει λόγο να την πάρω για λαγό. έπιασα 3 και μου τα έφερε και μου βρήκε ακόμα 2 και ακόμα 1-2 άλλων κυνηγών.
αυτή δυστηχώς ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που πήγε κυνήγι στην κύπρο, και ο λόγος φυσικά τα δολώματα!!! Στις αρχές κάθε πρωί που με έβλεπε να φεύκω με το όπλο και έμενε σπίτι ήταν να πελλάνει και ήθελα να κλάψω! τωρά ούτε που ξυπνά κάν και πολλές φορές μαραζώνω. που ένα ζώο γεμάτο ενέργεια που ήταν πανταχού παρών στη ζωή μου (στα καφέ μεν με γυρέψεις... μόνο ύπαιθρο), εκατάντησε ένα pet νοχελικό που πάει κανένα κοντογύρι με το λουρί :( (τελευταία έπιασε και διαβήτη και ένας λόγος πιστεύω είναι η μη επαρκής άσκηση... :( )
5 χρόνια αμερική σε περιοχές που ήταν γεμάτες κροταλίες δεν εφοούμουν να την πέρνω κυνήγι....και στην κύπρο με το τόσο μεγάλο πρόβλήμα με τα δολώματα φοούμε να την πάρω απλά στο βουνό να βουρίσει...... :evil:
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Περιοχες με δηλητηρια

Δημοσίευση από AndreasDr »

Κοπέλια στην περιοχή που εδώσαν μετά το Καλό Χωριό της Κλήρου (κάπου τσιαμέ γυρό) εβάλαν μίλλες και συκώτια του χοίρου με δηλητήριο! Δέν εβάλαν κοντά σε δρόμο αλλά μέσα στην μέση των βουνών! ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Περιοχες με δηλητηρια

Δημοσίευση από AndreasDr »

Φίλε και γώ το απόγευμα επία, επροσπάθουν να καταλάβω πιο κομμάτι εδώκαν αλλά νομίζω εγώ ήμουν λλίο πιο πίσω, (προς Αγιο Επιφάνειο κατέυθυνση), αν είδες ένα διπλοκάμπινο ασημένιο να φεύκει πατημένο εγώ ήμουν :evil:
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ”