Κυνηγετική Σκόπευση

KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: ,,κυνηγετικη σκοπευση

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

Sergios έγραψε:Φίλε ΑΝ το όπλο είναι στα μέτρα σου θέλει προπόνηση.....κάθε σεζον θα είσαι και καλύτερος....με τη διόφθαλμη σκόπευση έχεις καλήτερη αντίληψη του χώρου και της ταχύτητας του θηράματος....προσωπική άποψη....εγώ κλείνω το μάτι μου μόνο στα κάθοντα....σιγά σιγά θέλει εμπειρίες.....και ο πιό έμπειρος κυνηγός να αλλάξει όπλο θέλει κι αυτός τον χρόνο προσαρμογής του....
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΥΜΦΟΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ,,ΕΣΕΙ ΠΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΗΣ ΑΝ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΣΟΥ.
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
dimitris savva

Re: ,,κυνηγετικη σκοπευση

Δημοσίευση από dimitris savva »

να σταθεις μπροστα απο τον καθρέφτη και να επομισεις , η κορη του ματιου σου πρεπει να φαινετε η μιση και να βλεπεις ευθεια μονο το στοχαστρο και το μαγουλο σου θα πρεπει να σου το ψηλωνει . αν εχεις καποιο τοπο που μπορεις να βαλεις και στοχους χαρτονια και να επομισεις και να παιξεις αμεσως θα δεις που καθετε η καθε βολη που κανεις.
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: ,,κυνηγετικη σκοπευση

Δημοσίευση από Sergios »

φίλε τόσα πολλά όπλα είχα τόσο πολύ ξέρω τον εαυτό μου που μόλις αξαμώσω καταλάβω αν μου κάθετε ι οι....μόλις το αξαμώσω πρώτα πρώτα πρέπει να μέν θωρό καθόλου ρίγα....και να μέν θορώ πλευρό τις κάννες αν ένα που τούτο ισχίσει για μένα σημαίνει έν μου κάθετε....το αξάμωμα εν αυτόματο το κοντάκι έχει το κάτσιμο του τον τόπο του στον όμο σου ας πούμε....εν μπόρεις να το βάλεις ποτζι τζαι ποδά.....
WOODPIGEONHUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 28 Ιαν 2013, 19:43
Τοποθεσία: λευκωσια

Re: ,,κυνηγετικη σκοπευση

Δημοσίευση από WOODPIGEONHUNTER »

κρατα το οπλο και κλεισε τα ματια και τα 2. μετα κανε γρηγορη επομιση και μετα να ανοιξεις το 1 ματι για να δεις που πεφτει!! μπορεις να το κανεις και απεναντι στο καθρεφτη οπως λεει ο σαββας!!
ομως υπαρχουν πολυ καλοι οπλουργοι που μπορουν να σου πουν με καποια τεστ αν σου καθεται το οπλο σου και τι χρειαζεται αν οχι
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ........ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΣΑΡΩΣΤΟΣ!!!!
ARRWSTOSFASSAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2013, 00:55

Re: ,,κυνηγετικη σκοπευση

Δημοσίευση από ARRWSTOSFASSAS »

φιλε μου ο μακαριτης ο παππους μου ειπε την εξης κουβεντα

"ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να σε βοηθησει ΜΟΝΟΣ σου θα μαθεις να υπολογιζεις την αποσταση κ να παιζεις"
ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ...ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΕΑΣ...ΕΧΩ ΤΖΙΝΙ!
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: ,,κυνηγετικη σκοπευση

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

Ευχαριστω ολους .θα ηταν καλω , για τη σαν εμενα εχει πολλους να γραψει ο καθενας κατο ότι διποτε για το θεμα ..παρά να ψάχνουμε από δo και από εκεί διαβάζοντας εδώ να βρίσκει απάντησης,,,,,,,,,,,,,
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: ,,κυνηγετικη σκοπευση

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

....από τον προπονητή Μπάμπη Αιγινήτη,..
.. Σωστή επώμιση: Ο σημαντικότερος παράγοντας της επιτυχίας....
Μην σας φανεί παράξενο ότι στις εκατό βολές που θα ρίξουμε στο κυνήγι και θα είναι άστοχες οι ενενήντα οφείλονται αποκλειστικά στο ότι κρατήσαμε λάθος και επωμίσαμε στραβά το όπλο. ...
Μόνο όταν έχουμε την κατάλληλη στάση το πάνω μέρος του σώματος θα μπορεί να περιστρέφεται δεξιά και αριστερά ή να ανασηκώνεται ανάλογα με τις ανάγκες που δημιουργεί η βολή και σε συνάρτηση με τη φύση του εδάφους πάνω στο οποίο βρισκόμαστε. Ένας πρωταρχικός κανόνας που πρέπει να ακολουθούμε για τη θέση των ποδιών, είναι να κατευθύνεται η μύτη του αριστερού (για τους δεξιόχειρες κυνηγούς) προς το μέρος που θέλουμε να ντουφεκίσουμε το θήραμα. Συνεπώς πρέπει να προσανατολιζόμαστε ανάλογα με την τουφεκιά που θα ρίξουμε καθώς και με το σημείο απ’ όπου θα πεταχτεί το πουλί. Το βάρος του σώματος επιβάλλεται να είναι μοιρασμένο και στα δύο πόδια με μια ελαφριά τάση προς τα εμπρός, που να μας δίνει μια άνετη αίσθηση όταν ρίχνουμε. Οι αρχάριοι κυνηγοί και σκοπευτές έχουν το κοινό ελάττωμα να γέρνουν προς τα πίσω, ιδιαίτερα μετά την πρώτη ντουφεκιά. Αυτό αποβάλλεται μετά από ορισμένες ασκήσεις, στις οποίες ο κυνηγός θα καταλάβει πως ο ώμος του έχει προορισμό να απορροφά το σοκ της ανάκρουσης και να αποκτάει μία τάση να κρατάει αντίσταση ρίχνοντας ελαφρά το βάρος του μπροστά σε ποσοστό 60% στο μπροστινό πόδι και 40% στο πίσω.

Μπαίνοντας βαθύτερα στο θέμα επώμιση είναι καλό να αναλύσω τον ρόλο των χεριών. Το αριστερό χέρι είναι αυτό που κατευθύνει τις κάννες του όπλου (πάντα για τον δεξιόχειρα κυνηγό) προς τον στόχο, ενώ το δεξί συγκρατεί το κοντάκι στο μάγουλο και τον ώμο. Η επιτυχία εξαρτάται κατά 80% από τη σωστή κίνηση του αριστερού χεριού και 20% από το κράτημα του δεξιού. Εάν το αριστερό χέρι σταματήσει την κίνηση, η αποτυχία είναι σίγουρη.
Ξεκινώντας την κίνηση της επώμισης, τα μάτια μας είναι εστιασμένα στο στόχο που κινείται στο οπτικό μας πεδίο. Τα χέρια ανεβάζουν με μια γλυκιά -αρμονική κίνηση το όπλο κατευθύνοντάς το ταυτόχρονα προς το μέρος του στόχου. Το πάνω μέρος του κοντακίου πρέπει να στηριχτεί στο μάγουλο με τέτοιο τρόπο, ώστε το κυρίαρχο μάτι να είναι στην ίδια γραμμή με το στόχαστρο. Ταυτόχρονα, το πέλμα μπαίνει στην κοιλότητα του ώμου, που έρχεται να παίξει τον ρόλο του χαλινωτηρίου της ανάκρουσης, ενώ εμείς πιέζουμε ταυτόχρονα τη σκανδάλη χωρίς να διακόψουμε την κίνηση του όπλου και χωρίς να βγάλουμε τα μάτια μας από την παρακολούθηση του στόχου. Το κλειδί είναι απλή κίνηση και γρήγορο-ακαριαίο πάτημα της σκανδάλης. Η επιτυχία εξασφαλίζεται από το σύνολο όλων αυτών των κινήσεων, αν όμως εκτελεστούν συγχρονισμένα και όπως πρέπει. Εδώ ακριβώς καταλαβαίνουμε ότι είναι ανάγκη να είναι το όπλο στα μέτρα του σκοπευτή, που σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να απασχολείται με την σκοπευτική γραμμή. Πρέπει λοιπόν τη στιγμή που το κοντάκι έρχεται να κολλήσει στο μάγουλο, το μάτι να βρεθεί αυτόματα στο σωστό σημείο πάνω στη σκοπευτική γραμμή, χωρίς να χρειάζεται καμία διόρθωση. Τότε όπου βλέπουν τα μάτια μας βλέπουν και οι κάννες. Οφείλουμε λοιπόν πριν απ’ όλα να μάθουμε να επωμίζουμε ακολουθώντας όλες τις κινήσεις με χρονολογική σειρά και ύστερα να διορθώνουμε την κλίση, το CAST-OFF ή το μήκος του κοντακίου, αν συμβεί να ρίχνουμε και το ίδιο λάθος να επαναλαμβάνεται κάθε φορά μόνο και μόνο εξαιτίας της κακής κατασκευής του κοντακίου. Τα σύγχρονα βιομηχανικά όπλα που βγάζουν τα γνωστά μεγάλα εργοστάσια, έχουν μέτριες διαστάσεις και μελετημένες για να ταιριάζουν στους περισσότερους ανθρώπους μέσου ύψους και κανονικών διαστάσεων. Υπάρχουν και άλλες, δευτερεύουσες αιτίες, που συντελούν στην άστοχη βολή, όπως το βάρος ή η κακή ρύθμιση της σκανδάλης και το άσχημο ζύγισμα του όπλου.

Φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το λειόκαννο κυνηγετικό όπλο δεν διαθέτει κλισιοσκόπιο, όπως το ραβδωτό, ώστε μέσα από εκεί να περάσουμε το στόχαστρο και να ρίξουμε σε ένα σταθερό στόχο, όπως γίνεται με όλα τα ραβδωτά. Εδώ έχουμε κινούμενο στόχο, πολλές φορές με μεγάλη ταχύτητα και το ρόλο του κλισιοσκοπίου τον παίζει το κυρίαρχο μάτι (δεξί ή αριστερό), ενώ το άλλο ελέγχει την απόσταση, το βάθος του πεδίου και την κίνηση. Είναι λοιπόν απαραίτητο να ντουφεκίζουμε και με τα δύο μάτια ανοικτά. Οι κινήσεις πρέπει να είναι απλές και χαλαρές ώστε η επώμιση να γίνει φυσική και αρμονική. Μια νευρική επώμιση γίνεται με σφιγμένους τους μυς και απότομο τίναγμα του όπλου προς τα πάνω, αυτό προδικάζει μία άσχημη ντουφεκιά και μια κακή εικόνα με σπασμωδικές κινήσεις. Αυτό που ονομάζουν οι Αμερικανοί ειδικοί “herky-jerky” (επί το ελληνικότερο, το απότομο ανεβοκατέβασμα του χεριού του Καραγκιόζη!)

Η σωστή λοιπόν επώμιση με ένα σωστά φτιαγμένο όπλο στα μέτρα μας είναι παράγοντες που εξασφαλίζουν την επιτυχία και εκεί πρέπει να ρίξουμε όλο το ενδιαφέρον μας και λιγότερο στα φυσίγγια και τα τσοκαρίσματα. Το τρίπτυχο φυσίγγι-μήκος κάννης- τσοκάρισμα πρέπει να έρχεται τρίτο μετά την επώμιση και το κοντάκι. Οι διαφορές μεταξύ των φυσιγγίων, με τη σημερινή τεχνολογική εξέλιξη, πλην μερικών εξαιρέσεων, θεωρούνται στην πράξη αμελητέες. Αφήστε τους βλητικούς προβληματισμούς στα χέρια των τεχνικών και ασχοληθείτε με τον σωστό συγχρονισμό ματιού – κάννης – στόχου. Όλα τα φυσίγγια σκοτώνουν. Σε μας οφείλονται τα αίτια που το θήραμα δεν μπαίνει στην τσάντα.
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: ,,κυνηγετικη σκοπευση

Δημοσίευση από mouzouris »

Πολύ ωραίο άρθρο φίλε μου !! Δυστηχώς στην Κύπρο δεν έχουμε μάθει να εκπεδευόμαστε, αλλά όλοι θέλουμε να εκπεδεύουμε τους άλλους. Αυτό για τις προηγούμενες γενιές είναι σχεδόν ολοκληρωτικό. Η ημιμάθεια σε όλο της το μεγαλείο.

Η τωρινή γενιά είναι καλύτερη και δεν λέω ότι υσχείει για το 100%, αλλά τουλάχιστον ανοίγει τα φτερά της (ορίζοντες) στις γνώσεις (άθελα ή θελημένα) από το διαδίκτυο. Το παρόν φόρουμ ένα τρανό παράδειγμα !!!! :P
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

,,κυνηγετικη σκοπευση

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Μεγαλο οπλο το ιντερνετ.!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ,,κυνηγετικη σκοπευση

Δημοσίευση από kypros »

Η επωμιση ειναι τρομερα.σημαντικη. και πρεπει να ειναι και σωστη και σταθερη παντα σε ολεσ.τις αυνθηκες ( αποτομες βολες, βολες σε καρτερι, βολες σε σηκωτο θηραμα κτλ). Για να.το πετυχει.καποιος αυτο.χρειαζεται πρωτα το σωστο κοντακι και μετα αφου πετυχει.την.σωστη επωμιση να καμνει αρκετη ξηρη προπονηση σπιτι. Σιγουρα καλο και.το.σκοπευτηριο αλλα.οσο μπορει ο καθενας. Το δευτερο κομματι ειναι να μπορεσεις να συνδιασεις.αθτη την.σωστη επωμιση με.το ελεγχο του στοχου με.την καννη, να μπορεις.δηλαδη να.λες.στα.σκαγια.που πηγαινουν.διοτι η σκοπευση δεν.ειναι απλα.μια.στατικη σωστη επωμιση αλλα.μια.ζωντανη διαδικασια. Για να.πετυχεις και.το.δευτερο μερος χρειαζεται βολες.σε.δισκους και θηραματα οπου εκει θα βρεις και την.τεχνικη που σε βολευει περισσοτερο. Οποτε επωμιζε σωστα και κρατα τα ματια καρφωμενα στο.θηραμα και τα αλλα θα ερθουν. Μην εστιαζεις ποτε στην.καννη η στο στοχαστρο. Αυτη η κινηση ειναι.καταστρεπικη και.σκοτωνει ολη την.ιδεα.της σκοπευσης με.λειοκανο που ειναι.βασικα οτι η κινησξ της καννης βαζει την.προσκοπευση και.σκοτωνει και.οχι.το να βαλουμε.το.σημαδακι του οπλου στην σωστη αποσταση απο το πουλι
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ”