Νέο Μέλος / βοήθεια για αγορά όπλου

Απάντηση
Eaglepeak
Full Member
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 19 Απρ 2014, 19:41

Νέο Μέλος / βοήθεια για αγορά όπλου

Δημοσίευση από Eaglepeak »

Αγαπητά μέλη του Forum, σας χαιρετώ και Χρηστός Ανέστη!

Είμαι νέο μέλος του Forum και χρειάζομαι τα φώτα σας. Αποφάσισα να ασχοληθώ με την σκοποβολή (σκοπευτήριο κατά μεγάλο ποσοστό και πολύ λίγο κυνήγι) και έτσι ψάχνω ένα όπλο sporting, Πολυτσιόκ, 30” για αρχή. Θα διαθέσω μέχρι 1500 Ευρώ. Με βάση τις δικές μου εκτιμήσεις ρωτώντας διάφορους φίλους και γνωστούς, διαβάζοντας από το διαδίκτυο και δοκιμάζοντας διάφορα όπλα, κατέληξα στις πιο κάτω περιπτώσεις τις οποίες καταγράφω με τη σειρά προτίμησης μου:

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ

Beretta SV10 Prevail 1

Beretta Silver Pigeon 1 sporting -- new model 2013 with optima chokes HP

Browning B525 sporting

ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ

Beretta 682 GOLD E Sporting

Browning Ultra XS (Invector Plus)

Όλα τα πιο πάνω θεωρώ ότι εμπίπτουν στα όρια του κόστους που έβαλα. Προσωπικά νομίζω ότι με τις τιμές των καινούργιων όπλων αυτή τη στιγμή ίσως είναι πιο συμφέρουσα η αγορά καινούργιου όπλου.

Θα εκτιμούσα τις απόψεις / εισηγήσεις σας για τα πιο πάνω αφού θεωρώ ότι υπάρχει πολλή συλλογική οπλογνωσία στο Forum αυτό.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Νέο Μέλος / βοήθεια για αγορά όπλου

Δημοσίευση από Anthimos »

Eaglepeak έγραψε:Αγαπητά μέλη του Forum, σας χαιρετώ και Χρηστός Ανέστη!

Είμαι νέο μέλος του Forum και χρειάζομαι τα φώτα σας. Αποφάσισα να ασχοληθώ με την σκοποβολή (σκοπευτήριο κατά μεγάλο ποσοστό και πολύ λίγο κυνήγι) και έτσι ψάχνω ένα όπλο sporting, Πολυτσιόκ, 30” για αρχή. Θα διαθέσω μέχρι 1500 Ευρώ. Με βάση τις δικές μου εκτιμήσεις ρωτώντας διάφορους φίλους και γνωστούς, διαβάζοντας από το διαδίκτυο και δοκιμάζοντας διάφορα όπλα, κατέληξα στις πιο κάτω περιπτώσεις τις οποίες καταγράφω με τη σειρά προτίμησης μου:

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ

Beretta SV10 Prevail 1

Beretta Silver Pigeon 1 sporting -- new model 2013 with optima chokes HP

Browning B525 sporting

ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ

Beretta 682 GOLD E Sporting

Browning Ultra XS (Invector Plus)

Όλα τα πιο πάνω θεωρώ ότι εμπίπτουν στα όρια του κόστους που έβαλα. Προσωπικά νομίζω ότι με τις τιμές των καινούργιων όπλων αυτή τη στιγμή ίσως είναι πιο συμφέρουσα η αγορά καινούργιου όπλου.

Θα εκτιμούσα τις απόψεις / εισηγήσεις σας για τα πιο πάνω αφού θεωρώ ότι υπάρχει πολλή συλλογική οπλογνωσία στο Forum αυτό.
Φιλε καλως ορισες στο φορουμ και χρονια πολλα
Καλες επιλογες αν και καποια οπλα ειναι πάνω απο το οριο των 1500 που θετεις εισαι σε πολυ καλο δρομο
Τα οπλα φιλε ειναι οπως τα ρουχα .πρεπει ν αγορασεις στο size σου και να σου ταιριαζουν
Εχεις πολυ καλες επιλογες οποταν εγω θα σου συστηνα να τα επωμίσεις και να επιλέξεις αυτο που σου "καθεται" και σου αρεσει καλυτερα
Πρεπει το κοντακι και οι μετρησεις του κοντακιου να ταιριαζουν στο σωματοτυπο σου και τον τροπο που επωμιζεις
Κατα τ αλλα ολα τα οπλα που εβαλες ειναι πολυ καλα για την δουελεια που τα θέλεις.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Νέο Μέλος / βοήθεια για αγορά όπλου

Δημοσίευση από virtualgreek »

Anthimos έγραψε:
Eaglepeak έγραψε:Αγαπητά μέλη του Forum, σας χαιρετώ και Χρηστός Ανέστη!

Είμαι νέο μέλος του Forum και χρειάζομαι τα φώτα σας. Αποφάσισα να ασχοληθώ με την σκοποβολή (σκοπευτήριο κατά μεγάλο ποσοστό και πολύ λίγο κυνήγι) και έτσι ψάχνω ένα όπλο sporting, Πολυτσιόκ, 30” για αρχή. Θα διαθέσω μέχρι 1500 Ευρώ. Με βάση τις δικές μου εκτιμήσεις ρωτώντας διάφορους φίλους και γνωστούς, διαβάζοντας από το διαδίκτυο και δοκιμάζοντας διάφορα όπλα, κατέληξα στις πιο κάτω περιπτώσεις τις οποίες καταγράφω με τη σειρά προτίμησης μου:

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ

Beretta SV10 Prevail 1

Beretta Silver Pigeon 1 sporting -- new model 2013 with optima chokes HP

Browning B525 sporting

ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ

Beretta 682 GOLD E Sporting

Browning Ultra XS (Invector Plus)

Όλα τα πιο πάνω θεωρώ ότι εμπίπτουν στα όρια του κόστους που έβαλα. Προσωπικά νομίζω ότι με τις τιμές των καινούργιων όπλων αυτή τη στιγμή ίσως είναι πιο συμφέρουσα η αγορά καινούργιου όπλου.

Θα εκτιμούσα τις απόψεις / εισηγήσεις σας για τα πιο πάνω αφού θεωρώ ότι υπάρχει πολλή συλλογική οπλογνωσία στο Forum αυτό.
Φιλε καλως ορισες στο φορουμ και χρονια πολλα
Καλες επιλογες αν και καποια οπλα ειναι πάνω απο το οριο των 1500 που θετεις εισαι σε πολυ καλο δρομο
Τα οπλα φιλε ειναι οπως τα ρουχα .πρεπει ν αγορασεις στο size σου και να σου ταιριαζουν
Εχεις πολυ καλες επιλογες οποταν εγω θα σου συστηνα να τα επωμίσεις και να επιλέξεις αυτο που σου "καθεται" και σου αρεσει καλυτερα
Πρεπει το κοντακι και οι μετρησεις του κοντακιου να ταιριαζουν στο σωματοτυπο σου και τον τροπο που επωμιζεις
Κατα τ αλλα ολα τα οπλα που εβαλες ειναι πολυ καλα για την δουελεια που τα θέλεις.
Συμφωνώ με τον φίλο Άνθιμο και θα προσθέσω κάτι τις περισσότερο.

Αυτό που έγραψε ο Άνθιμος ότι το όπλο πρέπει να σου κάθεται και να ταιριάζει στον σωματότυπο σου είναι απολύτος ορθό. Αλλά το ερώτημα είναι: Είσαι αρκετά έμπειρος για να καταλάβεις ότι σου κάθεται σωστά και ότι σου ταιριάζει ή μήπως θα κρίνεις λανθασμένα και θα απογοητευτείς ?

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Eaglepeak
Full Member
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 19 Απρ 2014, 19:41

Re: Νέο Μέλος / βοήθεια για αγορά όπλου

Δημοσίευση από Eaglepeak »

Αγαπητοί Άνθιμε και virtual greek ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας. Συμφωνώ απόλυτα ότι ως μη έμπειρος αυτό που με δυσκολεύει περισσότερο είναι το πως θα ξέρω αν κάποιο όπλο μου κάθεται ή όχι. Κάθε φορά που δοκιμάζω ένα όπλο με ρωτούν αν μου κάθεται αλλά δεν είμαι σίγουρος όταν απαντώ.Τι νομίζεται ότι θα πρέπει να κάνω? Να πάω σε κάποιο ειδικό πριν να αγοράσω όπλο ή να πάω με το όπλο που θα αγοράσω και να του κάνουν τις απαραίτητες μετατροπές?

Επίσης, αν γνωρίζετε κάποιους ειδικούς που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν παρακαλώ δώστε μου τα στοιχεία τους για να τους επισκεφτώ.

Η υποκειμενική άποψη που απέκτησα μέχρι τώρα είναι με τα Μπερέττα που δοκίμασα (αυτά που γράφω πιο πάνω) νιώθω πιο 'άνετα'.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Re: Νέο Μέλος / βοήθεια για αγορά όπλου

Δημοσίευση από Pathfinder »

Eaglepeak έγραψε:Αγαπητοί Άνθιμε και virtual greek ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας. Συμφωνώ απόλυτα ότι ως μη έμπειρος αυτό που με δυσκολεύει περισσότερο είναι το πως θα ξέρω αν κάποιο όπλο μου κάθεται ή όχι. Κάθε φορά που δοκιμάζω ένα όπλο με ρωτούν αν μου κάθεται αλλά δεν είμαι σίγουρος όταν απαντώ.Τι νομίζεται ότι θα πρέπει να κάνω? Να πάω σε κάποιο ειδικό πριν να αγοράσω όπλο ή να πάω με το όπλο που θα αγοράσω και να του κάνουν τις απαραίτητες μετατροπές?

Επίσης, αν γνωρίζετε κάποιους ειδικούς που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν παρακαλώ δώστε μου τα στοιχεία τους για να τους επισκεφτώ.

Η υποκειμενική άποψη που απέκτησα μέχρι τώρα είναι με τα Μπερέττα που δοκίμασα (αυτά που γράφω πιο πάνω) νιώθω πιο 'άνετα'.
Πολλες φορες στις αγορες μας οταν εχουμε στις επιλογες μας γνωστα ονοματα και brandnames εχουμε ηδη αγορασει το 50% της επιλογης μας χωρις να το συνειδητοποιησουμε ;):)οτι και να αγορασεις φιλε να ειναι στα μετρα σου.υπαρχουν καποιοι καλοι και τιμιοι οπλουργοι η και σκοπευτες ακομα που θα σε βοηθουσαν αν τους το ζητουσες(καποιοι ειναι και μελη του φορουμ)υπομονη και θα σου δωσουν σημεια ζωης!:) και καλοσωρισες στο φορουμ!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Νέο Μέλος / βοήθεια για αγορά όπλου

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΦΙΛΕ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΚΥΝΗΓΟΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

ΟΙ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΕΣ ΗΤΑΝ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΙ!

ΟΤΙ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΔΙΧΩΣ ΑΛΛΟ(ΟΝΤΑΣ ΑΠΕΙΡΟΣ)ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΝΩΣ ΚΑΛΟΥ ΟΠΛΟΥΡΓΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ Η ΟΧΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟ ΣΟΥ!

ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΕΠΙΠΛΕΩΝ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΣΟΥ Η ΟΧΙ, ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ!

ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΤΥΧΗ ''ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ'' ;) ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΕ ΤΙ ΠΑΕΙ ΛΑΘΟΣ!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Eaglepeak
Full Member
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 19 Απρ 2014, 19:41

Νέο Μέλος / βοήθεια για αγορά όπλου

Δημοσίευση από Eaglepeak »

Φίλοι pathfinder και SOLON, ευχαριστώ για τις συμβουλές.


Sent from my iPad using Tapatalk
pambs
Full Member
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 23 Απρ 2011, 19:22

Νέο Μέλος / βοήθεια για αγορά όπλου

Δημοσίευση από pambs »

Βαση της εμπειριας μου θα σου ελεγα αν θα αγορασεις οπλο να κοιταξεις το μηκος να ειναι κοντα στο σωματοτυπο σου και δευτερο να το αγορασεις με ρυθμιζομενο κοντακι. Ξεκινησα και εγω ετσι κποταν μπορω να σου ενα δυο πραγματα

Στη συνεχεια θα ελεγα να δωσεις 500ευρω σε φυσιγγια και να βρεις καποιο να αφιερωσει καποιες ωρες πανω σου η να πληρωσεις για μαθηματα

Θα σου παρει τουλαχιστον ενα 6μηνο να κανεις σωστες επωμισεις καθως θα χρειαστει να κανεις διαφορες αλλαγες

Θα σε συμβουλευα 725 η 682 μεταχειρισμενα ωστε να μην χασεις χρηματα σε περιπτωση που μετανιωσεις. Μερικες φορες το 682 μπορει να το βρεις και κοντα στο χιλιαρικο

Επισης δεν ειδα να γραφεις με πιο αθλημα της σκοποβολης θελεις να ασχοληθεις. Τα οπλα διαφερουν οποταν περνα κανενα δυο μηνες να δεις τι σου αρεσει περισσοτερο

Το αλλο Σαββατο διοργανωνω ενα φιλανθρωπικο και ενα κομματι θα ειναι για γνωριμια του αθληματος σε καινουργια ατομα. Πιστευω θα ερθουν και καποια μελη του φορουμ. Αν θελεις παρε με ενα τηλ 99290692 να σου καποια πραγματα. Εμενα με βοηθησαν 3 ατομα παρα πολυ μεχρι να καταληξω στο τι θελω και μου πηρε και κανενα χρονο


Sent from my iPad using Tapatalk HD
pambs
Full Member
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 23 Απρ 2011, 19:22

Νέο Μέλος / βοήθεια για αγορά όπλου

Δημοσίευση από pambs »

Τωρα ειδα οτι θελεις σπορτινγκ. Επεσε κουραση


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ”