Διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού 2011

Απάντηση
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού 2011

Δημοσίευση από nature »

Χθες, είπα να πάω να παίξω λίους δίσκους μιας και οι φάσσες δεν μας έκαναν την τιμή. Πάω να πληρώσω και δεν υπήρχε κανείς σχετικός πέραν μιας αλλοδαπής αρκετά ευγενικής γυναίκας (μάλλον η καθαρίστρια). Πληρώνω, επιπλέον 5 ευρώ γιατί μου έδωσαν άλλη κάρτα αφού την κάρτα που έχω δεν μπορούσε η υπάλληλος να την πιστώσει αφού το μηχάνημα είναι στο γραφείο του διαχειριστή που έλειπε και για να πάρω πίσω τα 5 ευρώ έπρεπε να επιστρέψω ξανά την κάρτα στο τέλος. Δηλαδή, εγώ που ήθελα να παίξω και sporting και skeet έπρεπε να πληρώσω για 2 κάρτες. Τελοσπάντων, παίρνω μόνο sporting και πάω. Κατεβαίνω στο 1 γήπεδο όπως πάμε κατά σειρά και ήταν κλειστό, κατεβαίνω στο 2 κλειστό. Μετά στο τρίτο ΟΚ ήταν ανοικτό, βάζω την κάρτα πάω να ξεκινήσω από τις 5 μηχανές μόνο η D έβγαζε......... Εκείνη την ώρα ειλικρινά αν δεν ήταν η κοπέλα εκεί που πλήρωσα και ήταν αυτός που το διαχειρίζεται θα πήγαινα να πάρω τα λεφτά μου πίσω και να φύγω. Πάει το 1 credit, στο τελευταίο γήπεδο έπαιζαν κάτι άλλα παιδιά, και φεύγοντας πέρασαν να παίξουν στο γήπεδο που έπαιζα εγώ (15 φορές τον ίδιο δίσκο αφού 10 επίαν χωρίς να φύγει δίσκος). Αφού τους το είπα δεν έμειναν και μου είπαν να πάω στο τελευταίο που έπαιζαν αυτοί αφού τουλάχιστον βγάζουν οι 4 από τις 6-7......

Περιττό, να σας πω για την άθλια κατάσταση του χώρου, μπαταρίες αυτοκινήτων ενωμένες με μηχανές, καλώδια γυμνά σκουπίδια κτλ. Αν βλέπει κάποιος κύριος της ομοσπονδίας την δημοσίευση αυτή ας κάνει κάτι ή αν κάποιος φίλος μπορεί να επικοινωνήσει με του υπευθύνους της ομοσπονδίας. Εγώ δεν έχω την υπομονή να μιλώ......

Τελικά σε αυτό το τόπο ότι έχει σχέση με το δημόσιο είναι για......
Tasozzz
Full Member
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 19:11

Re: Διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού 2011

Δημοσίευση από Tasozzz »

Φίλε μου nature συμφωνώ μαζί σου για το πόσο χάλια είναι η κατάσταση στο σκοπευτήριο,ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ τις 2 φορές που πήγα τον αύγουστο, με τις πιστες κλειστές και χωρίς έναν αρμόδιο στον χώρο.
Είναι απεριποίητο και ντροπή για την Λεμεσό.
n3ktar
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιουν 2011, 20:51

Re: Διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού 2011

Δημοσίευση από n3ktar »

nature έγραψε:Χθες, είπα να πάω να παίξω λίους δίσκους μιας και οι φάσσες δεν μας έκαναν την τιμή. Πάω να πληρώσω και δεν υπήρχε κανείς σχετικός πέραν μιας αλλοδαπής αρκετά ευγενικής γυναίκας (μάλλον η καθαρίστρια). Πληρώνω, επιπλέον 5 ευρώ γιατί μου έδωσαν άλλη κάρτα αφού την κάρτα που έχω δεν μπορούσε η υπάλληλος να την πιστώσει αφού το μηχάνημα είναι στο γραφείο του διαχειριστή που έλειπε και για να πάρω πίσω τα 5 ευρώ έπρεπε να επιστρέψω ξανά την κάρτα στο τέλος. Δηλαδή, εγώ που ήθελα να παίξω και sporting και skeet έπρεπε να πληρώσω για 2 κάρτες. Τελοσπάντων, παίρνω μόνο sporting και πάω. Κατεβαίνω στο 1 γήπεδο όπως πάμε κατά σειρά και ήταν κλειστό, κατεβαίνω στο 2 κλειστό. Μετά στο τρίτο ΟΚ ήταν ανοικτό, βάζω την κάρτα πάω να ξεκινήσω από τις 5 μηχανές μόνο η D έβγαζε......... Εκείνη την ώρα ειλικρινά αν δεν ήταν η κοπέλα εκεί που πλήρωσα και ήταν αυτός που το διαχειρίζεται θα πήγαινα να πάρω τα λεφτά μου πίσω και να φύγω. Πάει το 1 credit, στο τελευταίο γήπεδο έπαιζαν κάτι άλλα παιδιά, και φεύγοντας πέρασαν να παίξουν στο γήπεδο που έπαιζα εγώ (15 φορές τον ίδιο δίσκο αφού 10 επίαν χωρίς να φύγει δίσκος). Αφού τους το είπα δεν έμειναν και μου είπαν να πάω στο τελευταίο που έπαιζαν αυτοί αφού τουλάχιστον βγάζουν οι 4 από τις 6-7......

Περιττό, να σας πω για την άθλια κατάσταση του χώρου, μπαταρίες αυτοκινήτων ενωμένες με μηχανές, καλώδια γυμνά σκουπίδια κτλ. Αν βλέπει κάποιος κύριος της ομοσπονδίας την δημοσίευση αυτή ας κάνει κάτι ή αν κάποιος φίλος μπορεί να επικοινωνήσει με του υπευθύνους της ομοσπονδίας. Εγώ δεν έχω την υπομονή να μιλώ......

Τελικά σε αυτό το τόπο ότι έχει σχέση με το δημόσιο είναι για......
Εντωμεταξυ το Σαβατοκυριακο θα γινουν οι παγκυπριοι στη Λεμεσο!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού 2011

Δημοσίευση από Laurona »

Θελω να αρχισω να πηγαινω σε αυτο το σκοπευτηριο γιατι με βολευει περισσοτερο απο θεμα αποστασης.

Δεν ειμαι και παρα πολυ εξοικιωμενος με τα σκοπευτηρια, παλια μηγαινα 1-2 φορες το χρονο, τωρα 1 με καθολου.

Ειπα ομως να αρχιζω να πηγαινω για να μεν περνα ενας χρονος να πιασω το οπλο στα χερια μου.

Γιαυτο παρακαλω οσους ασχολουνται να με ενημερωσους για το εξης.

Υπαρχει ωραριο?
Σαν εγω που θα ειμαι μονος μου, μπορω να παιξω? Ειπεν μου φιλος οτι εν θελω αλλον μαζι μου γιατι τα κουμπια εχουν χρονοκαθυστερηση και πατας το και μετα φκαινει ο δισκος.
Ετσι ενι?

Τι ειναι τουτο το συστημα που λαλει ο φιλος πιο πανω με τες καρτες?Πως δουλευκει?

Τελος ποσα στοιχιζει η ππουλα?

Εγω θα ηθελα να πηγαινω μια φορα τον μηνα, να παιζω 2 ππουλες για εξασκηση και να φευγω, σε ωρες που δεν ειναι γεματο κοσμο, γιατι θελα να παεννω να υσηχαζω, οχι να πελλανισκω.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού 2011

Δημοσίευση από Laurona »

Laurona έγραψε:Θελω να αρχισω να πηγαινω σε αυτο το σκοπευτηριο γιατι με βολευει περισσοτερο απο θεμα αποστασης.

Δεν ειμαι και παρα πολυ εξοικιωμενος με τα σκοπευτηρια, παλια μηγαινα 1-2 φορες το χρονο, τωρα 1 με καθολου.

Ειπα ομως να αρχιζω να πηγαινω για να μεν περνα ενας χρονος να πιασω το οπλο στα χερια μου.

Γιαυτο παρακαλω οσους ασχολουνται να με ενημερωσους για το εξης.

Υπαρχει ωραριο?
Σαν εγω που θα ειμαι μονος μου, μπορω να παιξω? Ειπεν μου φιλος οτι εν θελω αλλον μαζι μου γιατι τα κουμπια εχουν χρονοκαθυστερηση και πατας το και μετα φκαινει ο δισκος.
Ετσι ενι?

Τι ειναι τουτο το συστημα που λαλει ο φιλος πιο πανω με τες καρτες?Πως δουλευκει?

Τελος ποσα στοιχιζει η ππουλα?

Εγω θα ηθελα να πηγαινω μια φορα τον μηνα, να παιζω 2 ππουλες για εξασκηση και να φευγω, σε ωρες που δεν ειναι γεματο κοσμο, γιατι θελα να παεννω να υσηχαζω, οχι να πελλανισκω.

Καποιος???
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού 2011

Δημοσίευση από virtualgreek »

Laurona έγραψε:Θελω να αρχισω να πηγαινω σε αυτο το σκοπευτηριο γιατι με βολευει περισσοτερο απο θεμα αποστασης.

Δεν ειμαι και παρα πολυ εξοικιωμενος με τα σκοπευτηρια, παλια μηγαινα 1-2 φορες το χρονο, τωρα 1 με καθολου.

Ειπα ομως να αρχιζω να πηγαινω για να μεν περνα ενας χρονος να πιασω το οπλο στα χερια μου.

Γιαυτο παρακαλω οσους ασχολουνται να με ενημερωσους για το εξης.

Υπαρχει ωραριο?
Σαν εγω που θα ειμαι μονος μου, μπορω να παιξω? Ειπεν μου φιλος οτι εν θελω αλλον μαζι μου γιατι τα κουμπια εχουν χρονοκαθυστερηση και πατας το και μετα φκαινει ο δισκος.
Ετσι ενι?

Τι ειναι τουτο το συστημα που λαλει ο φιλος πιο πανω με τες καρτες?Πως δουλευκει?

Τελος ποσα στοιχιζει η ππουλα?

Εγω θα ηθελα να πηγαινω μια φορα τον μηνα, να παιζω 2 ππουλες για εξασκηση και να φευγω, σε ωρες που δεν ειναι γεματο κοσμο, γιατι θελα να παεννω να υσηχαζω, οχι να πελλανισκω.

Ας πάρουμε ένα ένα τα ερωτήματα.

Ωράριο υπάρχει. Το σκοπευτήριο είναι ανοικτό από τις 8:00 το πρωί μέχρι και τις 5:00 το απόγευμα. Τα δε καλοκαίρια είναι ανοικτό μέχρι και πιο αργά. Δεν είμαι σίγουρος αλλά πιθανών να είναι κλειστό τις Δευτέρες. Δεν ξέρω να σου πω διότι δεν έτυχε να πάω ποτέ κάποια Δευτέρα. Τις Κυριακές το ταμείο κλείνει στις 1:00 εκτός και εάν υπάρχει κάποιος σκοπευτικός αγώνας.

Το σκοπευτήριο Λεμεσού λειτουργεί με κάρτες αντί με φύσες. Δηλαδή, αγοράζεις μία κάρτα που έχει ενσωματωμένο μικροτσίπ, όπως οι πιστωτικές κάρτες, και την χρησιμοποιάς συνεχώς. Η κάρτα στοιχίζει 5 ευρώ για κάθε είδος αθλήματος. Δηλαδή διαφορετική κάρτα θα πάρεις για το Σπόρτινγκ, διαφορετική για το Σκητ και διαφορετική για το Τραπ. Σπάνια θα βρεις ένα σκοπευτή να έχει δύο ή περισσότερες κάρτες διότι επικεντρώνουν την προπόνηση τους στο άθλημα με το οποίο ασχολούντε. Αγοράζεις την κάρτα μία φορά και την επαναφορτίζεις. Πηγαίνεις στο ταμείο και αγοράζεις πχ. 5 γύρους σπόρτινγκ. Δίνεις την κάρτα σου στο ταμείο και σου φορτώνει 5 γύρους. Όταν πας σε ένα γήπεδο, βάζεις την κάρτα σου στην υποδοχή και αυτόματα φορτώνει τον υπολογιστή στο συγκεκριμένο γήπεδο με 27 δίσκους. Παράλληλα αφαιρεί από την κάρτα σου 27 δίσκους ή αλλιώς ένα γύρο.

Τα γήπεδα έχουν τηλεχειριστήριο το οποία έχει πάνω συνήθως 6 κουμπιά. Το κάθε κουμπί ελευθερώνει ένα δίσκο σε κάποια συγκεκριμένη μηχανή. Στο Σπόρτινγκ συνήθως είναι 6 μηχανές, από το A μέχρι το F οι οποίες είνα πάντα τοποθετημένες από αριστερά προς δεξιά ακολουθώντας τον δείκτη ενός ρολογιού. Δηλαδή θα βρεις την μηχανή Α στα αριστερά σου, ενώ η μηχανή Β είναι λίγο πιο δεξιά από την Α, η Γ πιο δεξιά από την Β κλπ.

Είναι δύσκολο να πιέσει κανείς μόνος το κουμπί και να αφήσει κάτω το τηλεχειριστήριο, να επωμίσει το όπλο, να στοχεύσει σωστά και να πυροβολήσει εύστοχα. Οπόταν συστήνεται η βοήθεια κάποιου φίλου. Ο ένας πατά, ο άλλος παίζει.

Στα γήπεδα του Σκητ, Τραπ και διπλού Τραπ οι δίσκοι ελευθερώνονται με την φωνή μιας και χρησιμοποιούντε τα συστήματα phonopull. Σε κάθε βατήρα υπάρχει ένα μικρόφωνο το οποίο ελευθερώνει τον δίσκο με το κάλεσμα του σκοπευτή.

Η πούλα στοιχίζει 4 ευρώ για μέλη και 4:50 για μη μέλη. Η συνδρομή είναι 34 ευρώ τον χρόνο για την Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού και 30 ευρώ για την Σκοπευτική Ομοσπονδία Κύπρου.

Πριν οποιαδήποτε επίσκεψη τα Σαββατοκυρίακα, καλό θα ήταν να κοιτάζετε το πρόγραμμα αγώνων της ΣΚΟΚ στον σύνδεσμο που ακολουθεί, έτσι ώστε να μη βρεθείτε αντιμέτωποι με δεκάδες σκοπευτές και τα γήπεδα κλειστά. http://www.cssf-shooting.org/nw/competi ... rent_id=45

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού 2011

Δημοσίευση από Laurona »

Σαββα μο υευχαριστω.

Δεν πηρες τηλεφωνο ρε φιλε το Σαββατο.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού 2011

Δημοσίευση από Phinix »

Καλημέρα

Εξυπηρέτηση 0
Επια Σάββατο πρωί - μετά από 20 λεπτά να περιμένω να φανεί καποιος - να μου λαλούν σορυ δεν μπορείς να παίξεις - άλλη φορά έλα!!!!!

υπήρχαν τουλάχιστον 3-4 γήπεδα διαθεσιμα

ο λόγος.....ε τζικατω εσηει λλιουσ παίζουν - ποδα εν κρατημενα - ποτζη εν καλλητερα να μεν παεις κτλ κτλ

το ασιημο είναι ότι το άλλο σκοπευτήριο είναι λλιο μακρια!!!
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού 2011

Δημοσίευση από Laurona »

Ρε Φιλε επιες μονος σου?

Θελω παρεα για να παενουμε καμια φορα τον μηνα, να πινουμε το καφε μας και να συρνουμε και καμια πουλα, ετσι ως τα 15 Ευρω, απλα για να κρατουμαστιν σε φορμα.

Μονος του καποιος απο οτι εκαταλαβα εν μπορει να παενει σκοπευτηριο, δεν μπορει να παιξει, αφου θελει και καποιον να του φκαλει δισκους και το κυριοτερο δεν σου δινουν σημασια.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: Διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού 2011

Δημοσίευση από HUNTER »

Laurona έγραψε:Ρε Φιλε επιες μονος σου?

Θελω παρεα για να παενουμε καμια φορα τον μηνα, να πινουμε το καφε μας και να συρνουμε και καμια πουλα, ετσι ως τα 15 Ευρω, απλα για να κρατουμαστιν σε φορμα.

Μονος του καποιος απο οτι εκαταλαβα εν μπορει να παενει σκοπευτηριο, δεν μπορει να παιξει, αφου θελει και καποιον να του φκαλει δισκους και το κυριοτερο δεν σου δινουν σημασια.

Λαουρονα, μια ππουλα σιρνης την φιλε σε 5 λεπτα. Αμαν εν να πατε 2 ατομα για να προσκολιστιτε καμιαν ορα εν αναγγη να σιρετε που 3 ππουλες ο καθενας. δηλαδη 15 ευρο οι ππουλες + 5 πακεττα φουσιεκκια που 5 ευρο ετα 25. τσε οι πεζινες σου 10 ευρο. ετο εφκικες τα 50 ευρο ετσι χατιρικα. Α τσε ο καφες ;) αλλο 2 ευρο = 52 Ο ΚΑΘΕΝΑΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ”