Ορθη Σκοπευση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Ορθη Σκοπευση

Δημοσίευση από Anthimos »

Νομίζω οτι το θέμα προσκόπευση ειναι απολύτως σχετικο και έχει να κάμει με πολλους παράγοντες. Ο καθένας εχει τις δικές του ιδιαιτερότητες αλλος κλειει ματι αλλος με ανοικτα ματια , ταχυτητα του φυσιγγιου, αν σου ερκεται το όπλο, αν στεκεσαι καλά πας το βουνό, η ταχυτητα και απόσταση του πουλιου κτλ

Η πρακτικη του Χ 5 μπροστα μπορει να πετυχαινει στα κοντινα και οχι μακρια επειδη σταματας το όπλο και δεν συνεχιζεις την πορεία μετα την ντουφεκια. Στα μακρινα δεν πρεπει να λειτουργει επειδη όπως βλέπεις τον στοχο όσο πιο μακρια είναι τοσο πιο μικρος ειναι αρα Χ 5 μικρους στοχους ειναι πολυ πιο μικρη η προσκοπευση μακρια απ οτι κοντα σου.

Στο σκοπευτηριο ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα ξερεις πορεια , ταχυτητα στεκεσαι περιμενεις προετοιμαζεσαι κτλ

Επίσης αλλη προσκοπευση θέλει ο λαγος και αλλη το φτερωτο. Θυμουμαι παλια μολις ξεκίνησα το κυνηγι τους λαγους τους εβαζα οσο στη περδικα μπροστα και αυτοι σταματουσαν αφου ενιωθαν την ντουφεκια να πεφτει μπροστα τους και αλλαζαν πορεια. Φυσικα μετα απο καμποσες καλλιτζιες και οροματα λαγους να φευγουν ακολουθοντας συμβουλες απο πιο παλιους εμαθα να τους παιζω :D
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: Ορθη Σκοπευση

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε tracker μεν πιανεσε sry αν το επιρες λαθος τον τροπο που εκαμαμε ενα αστιο, αλλα εν αστιο που εκαμαμε εν εθελαμε να σε προσβαλουμε!
οσο για τα 30-40 μετρα παλε εν πραματα που πρεπει να φαεις πολλες ωρες πανω τους για να τα καταλαβεις οτι και να σου πει ο καθενας μπορει για ζινον να εν σωστο για σενα που παιζεις με αλλο οπλο και αλλες χαρτουτσιες να εν 100% λαθος. σκεφτου ο ενας να σου πει βαζω 1 μετρο μπροστα του περτικου ζε πεφτει οπως τη μαπα στα 50 μετρα. ζε να εχει 30 ινζες οπλο να παιζει 35 γραμαρια χαρτουτσια με ασσο τσιοκ! ζε εσυ να παεις με το 28ρι, 28 γραμαρια χαρτουτσια 4 τσιοκ! εν να πεσει? ο καθε κυνηγος μαθενει απο τις εμπιριες του, και εχουμε να μαθουμε πολλα ακομα ολοι μας το θεμα ειναι να προσπαθισεις μονος σ να εβρεις την λυση γιατι οτι και να σ πει ο καθενας εν διαφορετικο πανο σε αλλον
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ορθη Σκοπευση

Δημοσίευση από tracker686 »

συμφωνω με ολουσ σας σχετικα με οτι ειπατε τα περισσοτερα τα γνωριζω γιατι μου αρεσει να ενημερωνωμε και εχω και αρκετη εμπειρια,αλλα ηθελα να εξαλιψω καποια λαθοι που βρηκα στην προσκοπευση μου στις μακρινες αποστασεις!!! και εχει τωρα 2 βδομαδες ρε παιδι μου που παω εδω στα Λατσια στο Ολυμπιακο σκοπευτηριο και εχει ενα δισκο και στεκωμε αρκετε μακρια για να δω ποσο θελει μπροστα και εσπασε μου τα νευρα μου,εσπασα τον μετα απο ενα πακετο χαρτουτσιες με καινουριο οπλο,και ειναι καθαρα δικο μου λαθος γιατι δεν ξερω που ακριβως να πεξω,και περσι ακομη βλεπω ονειρο την καλλικομενη φραγκολινα που μου εφυγε που ηταν ακριβως αυτος ο δισκος!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Ορθη Σκοπευση

Δημοσίευση από admin »

tracker686 έγραψε:συμφωνω με ολουσ σας σχετικα με οτι ειπατε τα περισσοτερα τα γνωριζω γιατι μου αρεσει να ενημερωνωμε και εχω και αρκετη εμπειρια,αλλα ηθελα να εξαλιψω καποια λαθοι που βρηκα στην προσκοπευση μου στις μακρινες αποστασεις!!! και εχει τωρα 2 βδομαδες ρε παιδι μου που παω εδω στα Λατσια στο Ολυμπιακο σκοπευτηριο και εχει ενα δισκο και στεκωμε αρκετε μακρια για να δω ποσο θελει μπροστα και εσπασε μου τα νευρα μου,εσπασα τον μετα απο ενα πακετο χαρτουτσιες με καινουριο οπλο,και ειναι καθαρα δικο μου λαθος γιατι δεν ξερω που ακριβως να πεξω,και περσι ακομη βλεπω ονειρο την καλλικομενη φραγκολινα που μου εφυγε που ηταν ακριβως αυτος ο δισκος!!
Σε τέτοιες περιπτώσεις κόντεψε του δίσκου σπάστον απο κοντά και ξεκίνα να απομακρύνεσαι και να διορθώνεις την προσκόπευση μέχρι να φτάσεις στο σημείο που θέλεις να τον σπάσεις
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ορθη Σκοπευση

Δημοσίευση από tracker686 »

admin έγραψε:
tracker686 έγραψε:συμφωνω με ολουσ σας σχετικα με οτι ειπατε τα περισσοτερα τα γνωριζω γιατι μου αρεσει να ενημερωνωμε και εχω και αρκετη εμπειρια,αλλα ηθελα να εξαλιψω καποια λαθοι που βρηκα στην προσκοπευση μου στις μακρινες αποστασεις!!! και εχει τωρα 2 βδομαδες ρε παιδι μου που παω εδω στα Λατσια στο Ολυμπιακο σκοπευτηριο και εχει ενα δισκο και στεκωμε αρκετε μακρια για να δω ποσο θελει μπροστα και εσπασε μου τα νευρα μου,εσπασα τον μετα απο ενα πακετο χαρτουτσιες με καινουριο οπλο,και ειναι καθαρα δικο μου λαθος γιατι δεν ξερω που ακριβως να πεξω,και περσι ακομη βλεπω ονειρο την καλλικομενη φραγκολινα που μου εφυγε που ηταν ακριβως αυτος ο δισκος!!
Σε τέτοιες περιπτώσεις κόντεψε του δίσκου σπάστον απο κοντά και ξεκίνα να απομακρύνεσαι και να διορθώνεις την προσκόπευση μέχρι να φτάσεις στο σημείο που θέλεις να τον σπάσεις
να ειμαι ειλικρινης αυτο δεν το δοκιμασα,thanks!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ”