Ορθη Σκοπευση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Ορθη Σκοπευση

Δημοσίευση από tracker686 »

Λοιπον παιδεια ανοιγω αυτο το θεμα γιατι θελω να ανταλλαξουμε διαφορες γνωμες σχετικα με την ορθη σκοπευση,ειτε στους δισκους ειτε στο κυνηγη!!!
π.χ Μια θεωρια που την εκανα πραξη και ειχε βαση ειναι οτι μεγεθος εχει το πουλλι του βαζουμε 5 φορες μπροστα του το μεγεθος που εχει και κτυπας!!! ενταξυ δεν ειναι απολυτο σιγουρα αλλα καπια βαση εχει. θα πω για την προσωπικη μου σκοπευση οπυ εγω προσωπικα αντιμετωπιζω λιγο προβλημα στα μακρινα,δεν φτεει το οπλο προς Θεου ουτε τα φυσιγγια αλλα ουτε και οτιδιποτε αλλο,ποια ειναι η πιο σωστη θεωρια για τις μακρινες αποστασεις? κατα τα αλλα στην σκοπευση βαθμολογω τον εαυτο μου με ενα 75%...
Άβαταρ μέλους
XS^PRESTIGE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010, 08:04

Re: Ορθη Σκοπευση

Δημοσίευση από XS^PRESTIGE »

Εγω βαλλω 5.5 με 6 ......
Εξαρταται απο την ταχυτητα των φυσιγγιων...
The best there is
KKILER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 13 Αύγ 2010, 05:45

Re: Ορθη Σκοπευση

Δημοσίευση από KKILER »

Ε ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ....................... 2000 ΛΟΓΟΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΤΟΧΕΥΣΗΣ ΕΝΟΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥ ΣΤΟΧΟΥ ΕΙΤΕ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΟΥΛΙ ΕΙΤΕ ΛΕΓΕΤΑΙ ΔΙΣΚΟΣ ΕΙΤΕ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ .... ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΙΞΞΩ ΕΝΑΝ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΝ ΕΝΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ 5 ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ???????????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
sotiris!129

Re: Ορθη Σκοπευση

Δημοσίευση από sotiris!129 »

KKILER έγραψε:Ε ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ....................... 2000 ΛΟΓΟΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΤΟΧΕΥΣΗΣ ΕΝΟΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥ ΣΤΟΧΟΥ ΕΙΤΕ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΟΥΛΙ ΕΙΤΕ ΛΕΓΕΤΑΙ ΔΙΣΚΟΣ ΕΙΤΕ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ .... ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΙΞΞΩ ΕΝΑΝ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΝ ΕΝΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ 5 ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ???????????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχ καθηγητη μου χαχαχαχαχαχαχχαχαχχαχαχαχ...
παιδες πως το εκαμετε τουτο 5χ για να πεσει? δλδ ελεος!!!
1) ε3αρτατε την πορια που περνει το θυραμα, που την ταχυτητα του, την αποσταση του δλδ 30 μετρα ζε 35 μετρα εχουν διαφορα!!! τον αερα καμια φορα, το φισιγγιο και το οπλο και παρα πολλα αλλα,
και επιδει ποτε δεν προκιτε να σκεφτεις τουτα ουλλα την ωρα που να βουρα ο λαος μπροστα σου και επιδη κανενας εν 8α πιασει μιρογνομονιο ζινη την ωρα, μετρα η εμπιρια! δηλαδη εν να σιμαδεψεις αφ8ορμιτα ζιαμε που 8εορεις σοστα την συνκεκριμενη ωρα!το 5χ η το 4χ εν η αποσταση που το καθοριζει!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Ορθη Σκοπευση

Δημοσίευση από admin »

Αυτό το θέμα με την προσκόπευση είναι ένα θέμα το οποίο ταλαιπωρεί αρκετό κυνηγόκοσμο για χρόνια τώρα και ο καθένας λέει την δική του εκδοχή. Ακούστε ένα παράδειγμα. Στο σκοπευτήριο ένας μακρινός δίσκος ταλαιπωρούσε αρκετούς σκοπευτές που έπαιζαν ένα παιχνίδι εκείνη την ημέρα . Ο ένας έλεγε θέλει ένα μέτρο μπροστά ο άλλος δύο ο άλλος ενάμιση.Νεαρός τότε εγώ γεμάτος δίψα για ντουφεκίδη ανεβαίνω στον βατήρα , καλώ βγαίνει ο δίσκος η ακίδα ακριβώς επάνω του μια απότομη κοφτεί κίνηση μπροστά του μπάμ και το όπλο συνέχισε την κίνηση του, ο δίσκος κομμάτια. 'Μπράβο' ρε μιτσί λέουν οι παρευρισκόμενοι . Πόσα μέτρα μπροστά του έβαλές 2-3. Τους λέω περίπου 40 με 50 πόντους . Αποκλείεται μου λένε ξαναπέξαι τον , το ξανακάνω και πάλι ο δίσκος κομμάτια. Τότε πείστηκαν να το δοκιμάσουν φυσικά άλλοι το πετύχαιναν και άλλοι όχι σε μια φάση ένας πολύ δυνατός σκοπευτής τους λέει αυτούς που αποτύγχαναν ρε ο μιτσίς με το πουναφκεί ο δίσκος εν πάνω του τσαι μετά την σχιπεθκιά ο σχιπέτος του κρατά πορεία. Απο εκείνη την ημέρα κατάλαβα ότι σημαντικό στοιχείο στην απόσταση που χτυπάς το θήραμα ή τον δίσκο είναι ο παράγοντας εάν σταματάς το όπλο σου ή όχι κατά την διάρκεια και μετά την ντουφεκιά. Τα υπόλοιπα είναι απλή εξάσκηση. Όταν εξικειωθείς με διάφορες αποστάσεις βάση του στύλ που παίζεις μαθαίνει να παίζεις χωρίς να σκέφταισε ΄μηχανικά΄και ούτε μέτρα υπολογίζεις ούτε τίποτε
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ορθη Σκοπευση

Δημοσίευση από tracker686 »

φιλε kkiler και sotiri,αν εδιαβασετε καλα ειπα θεωρειτικα τι πρεπει,και τα ευκολος νοουμενα παραλιποντε αερας,φυσιγγια,ταχυτητα etc. σαν το παραδειγμα που εδωσε ο admin μου συνεβεικε πολλες φορες με μακρινο δισκο και εσπαζα την κεφαλι μου να βρω την σωστη προσκοπευση και θελω να ακουσω μερικες γνωμες σχετικα με αυτο το θεμα,και ναι εαν το παρεις θεωριτικα βαλε φιλε kkiler 5 αεροπλανα μπροστα και πεξε το και οταν δεις το αποτελεσμα ενημερωσε και εμενα,οι ηρωνιες να λυπουν,ουτε σε ξερω ουτε με ξερεις αμα θελεις μην απαντησεις στο ερωτημα μου...πολυ απλα!!!Admin by the way ακουσες για το τετραγωνο του δισκου δηλαδη κατω και μπροστα απο το δισκο?
KKILER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 13 Αύγ 2010, 05:45

Re: Ορθη Σκοπευση

Δημοσίευση από KKILER »

winchester έγραψε:φιλε kkiler και sotiri,αν εδιαβασετε καλα ειπα θεωρειτικα τι πρεπει,και τα ευκολος νοουμενα παραλιποντε αερας,φυσιγγια,ταχυτητα etc. σαν το παραδειγμα που εδωσε ο admin μου συνεβεικε πολλες φορες με μακρινο δισκο και εσπαζα την κεφαλι μου να βρω την σωστη προσκοπευση και θελω να ακουσω μερικες γνωμες σχετικα με αυτο το θεμα,και ναι εαν το παρεις θεωριτικα βαλε φιλε kkiler 5 αεροπλανα μπροστα και πεξε το και οταν δεις το αποτελεσμα ενημερωσε και εμενα,οι ηρωνιες να λυπουν,ουτε σε ξερω ουτε με ξερεις αμα θελεις μην απαντησεις στο ερωτημα μου...πολυ απλα!!!Admin by the way ακουσες για το τετραγωνο του δισκου δηλαδη κατω και μπροστα απο το δισκο?
ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΡΩΝΕΥΤΗΚΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΑΠΛΑ ΕΔΩΣΑ ΧΙΟΥΜΟΡ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΣΟΥ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ . ΕΑΝ ΦΑΝΗΚΕ ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΤΟΤΕ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. ΑΛΛΑ ΠΧ ΕΑΝ ΣΗΚΩΘΕΙ ΤΟ ΠΕΡΔΙΚΙ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ ΠΡΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 10 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΑΛΕΙΣ 5 ΠΕΡΔΙΚΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΣΟΥ ΤΟΤΕ 100% ΘΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ . ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΣΤΟ YIOUTUBE ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΜΕ ΤΟ MAGIC SQUARE ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ . ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ Mike Yardleys Positive Clay Shooting ΣΤΟ YIOUTUBE ΚΑΙ http://youtu.be/a_W4sYR1beU ( AYTO EINAI TO BINTEO ME TO TETΡΑΓΩΝΟ ΔΕΣ ΤΟ )
aggelos ANO G10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 02 Φεβ 2011, 21:07

Re: Ορθη Σκοπευση

Δημοσίευση από aggelos ANO G10 »

Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ορθη Σκοπευση

Δημοσίευση από tracker686 »

KKILER έγραψε:
winchester έγραψε:φιλε kkiler και sotiri,αν εδιαβασετε καλα ειπα θεωρειτικα τι πρεπει,και τα ευκολος νοουμενα παραλιποντε αερας,φυσιγγια,ταχυτητα etc. σαν το παραδειγμα που εδωσε ο admin μου συνεβεικε πολλες φορες με μακρινο δισκο και εσπαζα την κεφαλι μου να βρω την σωστη προσκοπευση και θελω να ακουσω μερικες γνωμες σχετικα με αυτο το θεμα,και ναι εαν το παρεις θεωριτικα βαλε φιλε kkiler 5 αεροπλανα μπροστα και πεξε το και οταν δεις το αποτελεσμα ενημερωσε και εμενα,οι ηρωνιες να λυπουν,ουτε σε ξερω ουτε με ξερεις αμα θελεις μην απαντησεις στο ερωτημα μου...πολυ απλα!!!Admin by the way ακουσες για το τετραγωνο του δισκου δηλαδη κατω και μπροστα απο το δισκο?
ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΡΩΝΕΥΤΗΚΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΑΠΛΑ ΕΔΩΣΑ ΧΙΟΥΜΟΡ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΣΟΥ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ . ΕΑΝ ΦΑΝΗΚΕ ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΤΟΤΕ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. ΑΛΛΑ ΠΧ ΕΑΝ ΣΗΚΩΘΕΙ ΤΟ ΠΕΡΔΙΚΙ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ ΠΡΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 10 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΑΛΕΙΣ 5 ΠΕΡΔΙΚΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΣΟΥ ΤΟΤΕ 100% ΘΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ . ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΣΤΟ YIOUTUBE ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΜΕ ΤΟ MAGIC SQUARE ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ . ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ Mike Yardleys Positive Clay Shooting ΣΤΟ YIOUTUBE ΚΑΙ http://youtu.be/a_W4sYR1beU ( AYTO EINAI TO BINTEO ME TO TETΡΑΓΩΝΟ ΔΕΣ ΤΟ )
φιλε να σου πω κατι,συγνωμη αν σε παρεξυγησα απλα ναι συμφωνω μαζι σου για το περδικι και οταν συκωστη στα 10ν μετρα,τι γινετε οταν συκωστη στα 30 με 40 μετρα...η ανυσηχια μου ειναι οτι στα 10 μετρα δεν εχω πολλες αποτυχιες αλλα στα 30 με 40 μετρα εχω αποτυχιες ρε kkiler και προσπαθω να δς εαν υπαρχεςι καμια θεωρια που εαν την δουλεψης λιγο περαν απο την εμπειρια να εχει αποτελεσμα...αυτη ειναι η απορια μου!!!!!ευχαριστω για το web site....
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Ορθη Σκοπευση

Δημοσίευση από πανικος »

παιδια εγω κυνηγω εδω και 22 χρονια φτερωτο μετα απο πολλες μα παρα πολλεσ τουφεκιες νομιζω οτι εχω πολυ καλα αποτελεσματα.
ποτε μου δεν βαζω ουτε κανω τη σκεψη σε ενα περδικι η τζικλα οτι σε αφτο το πουλι θα βαλω ενα η δυο μετρα μπροστα,απλα σηκωνω το οπλο παω μαζι με το πουλι και πατω τη σκανδαλη χωρις να σταματω το οπλο και παντα σκοπευω στην μυτη του πουλιου.μονο σε πολυ μακρινεσ αποστασεις βαζω το οπλο 50-60 εκατοστα μπροστα και διατηρωντας την αποσταση αυτη πυροβολω χωρις να σταματησω το οπλο.
τα παντα ειναι θεμα αντανακλαστικων και το βασικοτερο να ειναι το οπλο στα μετρα σου.
ακομα κατι που χρησιμοποιω ειναι¨
οταν σηκωθει απο μπροστα το πουλι το χωνω πανω απο το κεφαλι του
οταν ερχεται κατα πανω σου πυροβολασ παντα σε γωνια μπροστα σου παλι καλυπτωντασ το πουλι
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ”