Φαρμακολογία και σκοποβολή

Απάντηση
Γιατρός

Φαρμακολογία και σκοποβολή

Δημοσίευση από Γιατρός »

Με τα φάρμακα ολοένα να παίζουν σημαντικό ρόλο στην πορεία ενός αθλητή (στίβο,τέννις,ποδόσφαιρο κτλ) τι χρησιμοποιείται/ούνται για την σκοποβολή ;
B -αναστολείς για χαμηλούς παλμούς και συγκέντρωση ;
Αν για τον ένα δίσκο παίζεται η πρώτη θέση φαντάζομαι θα θέλεις όλους τους παράγοντες προς το μέρος σου

http://www.ifet.gr/doping/substancesII.htm
http://www.news-medical.net/health/What ... reek).aspx
http://horsebackarcherygr.com/DOPING.html
http://www.paratirites.com/farmaka.php
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γιατρός την 16 Μάιος 2013, 14:30, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Φαρμακολογία και σκοποβολή

Δημοσίευση από virtualgreek »

louisll έγραψε:Με τα φάρμακα ολοένα να παίζουν σημαντικό ρόλο στην πορεία ενός αθλητή (στίβο,τέννις,ποδόσφαιρο κτλ) τι χρησιμοποιείται/ούνται για την σκοποβολή ;
B -αναστολείς για χαμηλούς παλμούς και συγκέντρωση ;
Αν για τον ένα δίσκο παίζεται η πρώτη θέση φαντάζομαι θα θέλεις όλους τους παράγοντες προς το μέρος σου
Δεν ξέρω τι παίζει στο παζάρι αλλά θα είναι δύσκολο να βρεις κάτι το οποίο σε χαλαρώνει για να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις την αυξημένη ψυχολογική πίεση του αγώνα και ταυτόχρονα να έχεις αυξημένα αντανακλαστικά.

Μιά φορά είχα πιεί ένα Shark περίπου 45 λεπτά πριν την σειρά μου και πεταγόμουν συνέχεια. Είμαι εντελώς εκτός εαυτού.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Γιατρός

Re: Φαρμακολογία και σκοποβολή

Δημοσίευση από Γιατρός »

virtualgreek έγραψε:
louisll έγραψε:Με τα φάρμακα ολοένα να παίζουν σημαντικό ρόλο στην πορεία ενός αθλητή (στίβο,τέννις,ποδόσφαιρο κτλ) τι χρησιμοποιείται/ούνται για την σκοποβολή ;
B -αναστολείς για χαμηλούς παλμούς και συγκέντρωση ;
Αν για τον ένα δίσκο παίζεται η πρώτη θέση φαντάζομαι θα θέλεις όλους τους παράγοντες προς το μέρος σου
Δεν ξέρω τι παίζει στο παζάρι αλλά θα είναι δύσκολο να βρεις κάτι το οποίο σε χαλαρώνει για να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις την αυξημένη ψυχολογική πίεση του αγώνα και ταυτόχρονα να έχεις αυξημένα αντανακλαστικά.

Μιά φορά είχα πιεί ένα Shark περίπου 45 λεπτά πριν την σειρά μου και πεταγόμουν συνέχεια. Είμαι εντελώς εκτός εαυτού.

Σ.
Σάββα καμία σχέση το shark διότι παρουσιάζεις και ακανόνιστους καρδιακούς ρυθμούς με αυτό ( irregular beats)
Με τους β αναστολεις όμως σου κρατά σταθερό ρυθμό -όχι αυξημένα αντανακλαστικά και νομίζω με το trial and error να πετύχεις την μαγική φόρμουλα
Ακούω συχνά το ...άλλαξα όπλο για να μου δώσει αυτό τον έξτρα δίσκο ή το ένα ή το άλλον παράγοντα και το στρεςς/cardiac rhythm νομίζω έιναι από τους πιο σημαντικούς παράγοντες στην σκοποβολή/τοξοβολία κτλ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γιατρός την 16 Μάιος 2013, 13:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Φαρμακολογία και σκοποβολή

Δημοσίευση από virtualgreek »

louisll έγραψε:
virtualgreek έγραψε:
louisll έγραψε:Με τα φάρμακα ολοένα να παίζουν σημαντικό ρόλο στην πορεία ενός αθλητή (στίβο,τέννις,ποδόσφαιρο κτλ) τι χρησιμοποιείται/ούνται για την σκοποβολή ;
B -αναστολείς για χαμηλούς παλμούς και συγκέντρωση ;
Αν για τον ένα δίσκο παίζεται η πρώτη θέση φαντάζομαι θα θέλεις όλους τους παράγοντες προς το μέρος σου
Δεν ξέρω τι παίζει στο παζάρι αλλά θα είναι δύσκολο να βρεις κάτι το οποίο σε χαλαρώνει για να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις την αυξημένη ψυχολογική πίεση του αγώνα και ταυτόχρονα να έχεις αυξημένα αντανακλαστικά.

Μιά φορά είχα πιεί ένα Shark περίπου 45 λεπτά πριν την σειρά μου και πεταγόμουν συνέχεια. Είμαι εντελώς εκτός εαυτού.

Σ.
Σάββα καμία σχέση το shark διότι παρουσιάζεις και ακανόνιστους καρδιακούς ρυθμούς με αυτό ( irregular beats)
Με τους β αναστολεις όμως σου κρατά σταθερό ρυθμό -όχι αυξημένα αντανακλαστικά και νομίζω με το trial and error να πετύχεις την μαγική φόρμουλα
Ακούω συχνά το ...άλλαξα όπλο για να μου δώσει αυτό τον έξτρα δίσκο ή το ένα ή το άλλο και το στρεςς νομίζω έιναι από τους πιο σημαντικούς παράγοντες στην σκοποβολή/τοξοβολία κτλ
Η WADA τα επιτρέπει αυτά τα πράγματα ?
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Γιατρός

Re: Φαρμακολογία και σκοποβολή

Δημοσίευση από Γιατρός »

Άγχος και βελτίωση των επιδόσεων
Μερικοί άνθρωποι έχουν χρησιμοποιήσει β-αναστολείς για τη βελτίωση των επιδόσεων, και ειδικά στα ιδιαίτερα άγχος απόδοσης "μάχης. Ειδικότερα, οι μουσικοί, δημόσιοι ομιλητές, ηθοποιοί, (ειδικά, πορνογραφικό φορείς), καθώς και επαγγελματίες χορευτές, είναι γνωστό ότι χρησιμοποιούν βήτα αναστολείς να αποφευχθεί τρακ και τρόμος κατά τη διάρκεια δημόσιας εκτέλεσης και ιδιαίτερα οντισιόν.

Τα φυσιολογικά συμπτώματα του αγώνα / αντίδραση της πτήσης που σχετίζεται με το άγχος των επιδόσεων και πανικού (σφυροκοπώντας καρδιά, κρύα / υγρά χέρια, αυξημένη αναπνοή, εφίδρωση, κλπ) μειώνεται σημαντικά, επιτρέποντας έτσι την αγωνία των ατόμων να επικεντρωθεί στο έργο στο χέρι.

Stutterers επίσης να χρησιμοποιήσετε το β-αναστολείς για να αποφευχθεί η καταπολέμηση / πτήση απαντήσεις, μειώνοντας έτσι την τάση να κολλάει.

Επισήμως, δεν είναι β-αναστολέων εγκριθεί για χρήση αγχολυτικών από τον Οργανισμό Τροφίμων και Φαρμάκων των ΗΠΑ.

Δεδομένου ότι χαμηλότερο καρδιακό ρυθμό και τη μείωση τρόμος, οι β-αποκλειστές έχουν χρησιμοποιηθεί από κάποιους Ολυμπιακούς σκοπευτές για να βελτιώσει την απόδοση, αν και οι β-αναστολείς απαγορεύονται από τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή (ΔΟΕ).

Παρά το γεγονός ότι δεν έχουν αναγνωρίσιμα όφελος για τα περισσότερα αθλήματα, αναγνωρίζεται ότι είναι επωφελής για αθλήματα όπως η τοξοβολία και η σκοποβολή.

Ένα πρόσφατο, υψηλού προφίλ παράβαση έλαβε χώρα στο 2008 Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες, όπου το 50 πιστόλι μετρητή Ολυμπιονίκης ασημένια και 10 μέτρων αέρα πιστόλι χάλκινο μετάλλιο Κιμ Γιονγκ-su ήταν θετικοί για προπρανολόλη και πήραν το μετάλλιο του.


δεν ξέρω αν τα επιτρέπει αλλά αν ο αθλητής έχει πιστοποίηση ακόμα και 'υποτιθέμενης πάθησης' που αναγκάζει την χρήση του τότε δεν νομίζω καμία επιτροπή να μην τα δέχεται ;;; δεν ξέρω

Πάντως με τα θαύματα της τελευταίας γενιάς των φαρμάκων πιστεύω ότι μπορεί να είναι ένας κρυμμένος άσσος στο μανίκι ενός επαγγελματία
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Φαρμακολογία και σκοποβολή

Δημοσίευση από kypros »

Λουη η σοβαρη προπονηση για πρωταθλητισμο στη σκοποβολη περιλαμβανει και επαφη με ειδικο αθλητικο ψυχολογο.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
pambs
Full Member
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 23 Απρ 2011, 19:22

Φαρμακολογία και σκοποβολή

Δημοσίευση από pambs »

Στην σκοποβολη επιτρεπονται οι ουσιες που απαγορευονται σε αλλα αθληματα και απαγορευοντε τα αλλα. Βασικα φαρμακα τα οποια ηρεμουν, χαλαρωνουν κτλπ γιατι η καφεινη κανει κακο ενω ενα xanax μπορει να βοηθησει


Sent from my iPad mini using Tapatalk HD
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Φαρμακολογία και σκοποβολή

Δημοσίευση από Phinix »

Παρα να καταπιεις το ηρεμιστικο, κατεβασε μισο καρτουιν ζιβανα :D
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Γιατρός

Re: Φαρμακολογία και σκοποβολή

Δημοσίευση από Γιατρός »

kypros έγραψε:Λουη η σοβαρη προπονηση για πρωταθλητισμο στη σκοποβολη περιλαμβανει και επαφη με ειδικο αθλητικο ψυχολογο.
Ναι το είδα να δουλεύει και να μην δουλεύει
Γιατρός

Re: Φαρμακολογία και σκοποβολή

Δημοσίευση από Γιατρός »

pambs έγραψε:Στην σκοποβολη επιτρεπονται οι ουσιες που απαγορευονται σε αλλα αθληματα και απαγορευοντε τα αλλα. Βασικα φαρμακα τα οποια ηρεμουν, χαλαρωνουν κτλπ γιατι η καφεινη κανει κακο ενω ενα xanax μπορει να βοηθησει


Sent from my iPad mini using Tapatalk HD
Δεν μιλώ για ηρεμιστικά Χαράλαμπε
Αυτά σου μειώνουν τα αντανακλαστικά και επηρεάζουν το νευρικό σύστημα
Μιλώ για νέας γενιάς χάπια που μειώνουν τον καρδιακό παλμό, όχι την πίεση και το νευρικό σύστημα ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ”