Αποτελέσματα Cyprus Grand Prix 2013

Άβαταρ μέλους
Artemis G.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2012, 23:11

Re: Αποτελέσματα Cyprus Grand Prix 2013

Δημοσίευση από Artemis G. »

sotiris!129 έγραψε: εν που εν με ειδες να παιζω ζικλες 8-)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ειδα σε εγω ρε τραχανα... παρακατω ? που θελεις να καταληξεις ?
Εξορία ονομάζεται η απομάκρυνση, εν είδει ποινής, κάποιου από την περιοχή ή το κράτος στο οποίο μένει, χωρίς να επιτρέπεται να επιστρέψει... Εξορισμός στους ΤΑΛΙΜΠΑΝ
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Αποτελέσματα Cyprus Grand Prix 2013

Δημοσίευση από kypros »

Αριστε μου ειδα και τραπερς ειδα και σπορτερς ειδα και σκεετερς κυνηγους. Οι σπορτερς εν οκ, οι τραπερς εν καλυτεροι, οι σκεετερ εν παιζουνται!

Αυτη ειναι η αποψη μου. Το σκεετ σε διδασκει απιστευτη ομιομορφια και εξικιοση με το οπλο σου ξανα και ξανα. Μαθαινεις να επωμιζεις και να τουφεκας σωστα με την κινηση. Στο σπορτινγκ ειναι ευκολο αν εισαι αυτοδιδακτος να υποπεσεις σε λαθη που να γινουν μονιμα χωρις να σου το πει καποιος.

Ενας σκεετερ σχεδον εξασφαλιζει θηραματα μεχρι 25 μετρα που ειναι και το ζητουμενο.

Σιγουρα αλλο ο δισκος αλλα εαν ειναι και κυνηγος αναπτισει τοσο καλα αντανακλαστηκα και λειτουργει τοσο καλα με το οπλο του που τουφεκα με επιτυχια και αν τον ρωτησεις πως παιζει ενα πουλι σου απαντα οτι δεν ξερει γιατι ποτε δεν σκεφτετει....αυτο ειναι το σκεετ , σου εμπεδωνει τον αφθορμιτισμο και ενσωματονεται ος μερος της σκοπευσης σου για παντα.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Αποτελέσματα Cyprus Grand Prix 2013

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Σκοπευτης Skeet και να του αρεσει και το κυνηγι μιλουμε ειναι θανατηφορος συνδιασμος!

Επισης skeet πρεπει να παιζουμε και εμεις οι απλοι κυνηγοι που και που. Σε βοηθα πολυ στην ταχυτητα και στα αντανακλαστικα.

Και δεν ειναι αναγκη να σκοπευουμε μηχανικα οπως τους σκοπευτες, μπορουμε να σκοπευουμε κυνηγετικα.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Αποτελέσματα Cyprus Grand Prix 2013

Δημοσίευση από kypros »

Στεφο μου το θεμα τουτο ειναι. Νομιζουμε εμεις οτι παιζουν μηχανικα. Κατακριβεια σε εκεινα τα λιγα κλασματα ελεγχουν το δισκο 3 φορες! Φαντασου να φισα και να αλλασουν οι πορειες και να παιζουν μηχανικα. Ηταν να εχαναν τους μισους
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Artemis G.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2012, 23:11

Re: Αποτελέσματα Cyprus Grand Prix 2013

Δημοσίευση από Artemis G. »

kypros έγραψε:Στεφο μου το θεμα τουτο ειναι. Νομιζουμε εμεις οτι παιζουν μηχανικα. Κατακριβεια σε εκεινα τα λιγα κλασματα ελεγχουν το δισκο 3 φορες! Φαντασου να φισα και να αλλασουν οι πορειες και να παιζουν μηχανικα. Ηταν να εχαναν τους μισους
ο φιλος μου Κ.Περικλεους το σαββατο στους αγωνες που επεξε η ωρα 9:30 το πρωι ετσι εχασε τον δισκο.... εφυσαν ελαχιστα και εσκαλιασεν του τον δισκο.... και εκαμεν 24/25...
Εξορία ονομάζεται η απομάκρυνση, εν είδει ποινής, κάποιου από την περιοχή ή το κράτος στο οποίο μένει, χωρίς να επιτρέπεται να επιστρέψει... Εξορισμός στους ΤΑΛΙΜΠΑΝ
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Αποτελέσματα Cyprus Grand Prix 2013

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Μαλλον εκαμα λαθος λεξη! 8-)
Εννοουσα σκοπευτικα...Πως να το πω? Με τον τροπο που ενας σκοπευτης του skeet πεζει τους δισκους και θελει και προπονηση και προπονητη.

Αν παει ενας απλος κυνηγος να προσπαθησει να πεξει τους δισκους τζιαμε που τους σπαζουν οι σκοπευτες θα εχει μεγαλη αποτυχια! Γι αυτο ας ειναι να τους πεζουμε οπως μπορουμε και κυνηγετικα θα μας βοηθησει. Εκτος αν εχουμε καποιο να μας πει 5 πραματα...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Αποτελέσματα Cyprus Grand Prix 2013

Δημοσίευση από kypros »

Breda Pegaso έγραψε:Μαλλον εκαμα λαθος λεξη! 8-)
Εννοουσα σκοπευτικα...Πως να το πω? Με τον τροπο που ενας σκοπευτης του skeet πεζει τους δισκους και θελει και προπονηση και προπονητη.

Αν παει ενας απλος κυνηγος να προσπαθησει να πεξει τους δισκους τζιαμε που τους σπαζουν οι σκοπευτες θα εχει μεγαλη αποτυχια! Γι αυτο ας ειναι να τους πεζουμε οπως μπορουμε και κυνηγετικα θα μας βοηθησει. Εκτος αν εχουμε καποιο να μας πει 5 πραματα...
Η λεξη που ψαχνεις ειναι το τεμπο! Παιζουν με τεμπο αλλα οχι μηχανικα! ;)
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
cyprohunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2011, 19:13
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Αποτελέσματα Cyprus Grand Prix 2013

Δημοσίευση από cyprohunter »

Εμείς η σκητερ-κυνηγοί έχουμε ένα μεγάλο πλεονέκτημα έναντι στους υπόλυπους! Το πλεονέκτημα αυτό είναι η εμπηρεία σε δίσκους απο διαφορετικές γωνιές και το τέμπο όπως εξηγήσατε πιο πάνω, φίλοι μου! Τί ειναι το τέμπο λοιπόν; Το τέμπο επυτηγχάνεται μετά απο 2-5 μήνες προπόνησης με έμπηρο δάσκαλο. Είναι αυτο που ´μαθένουν´ τα χέρια απο μόνα τους αστραπειέα να βρίσκουν που πρέπει να σημαδέψουν το όπλο σε ταυτόχρονη συνεργασία με τα δυο μάτια ανοιχτά που αυτό, άλλο ένα πλεονέκτημα που σου επιτρέπει να αυξάνεις το επίπεδο της ορατότητας απο 50% σε 100%! Με αυτό το τρόπο αυξάνοντε οι πιθανότητες να δείς το πουλί προς πια κατεύθηνση πέφτει και ακόμα να δείς ΑΝ πέσει! Αυτο που εννοώ είναι οτι πολλοί κυνηγοί και σπόρτερς ρωτούν έκπληκτα μετά απο μια βολή " Μα Έπεσε;!" Ο λόγος που το ρωτούν αυτο είναι διότι πολλές φορές βλέπουν αμυδρά το στόχο και ανυπόμονα/έκπληκτα ρωτούν για να το σιγουρέψουν. Και έτσι έχετε 2-3 πλεονεκτήματα απο μια πηγή, το σκητ φυσικά που προσφέρει στον κυνηγό ένα μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας. Αν άφησα κάποιο πίσω παρακαλώ μην δηστάσετε να συμπληρώσετε. Α νε! Και κάτι άλλο... Φίλε μου Άριστε μεν φοάσε καλά έκαμες τζαι εμηράστηκες μαζί μας τις αναμνήσεις σου. ;)
Φιλικά,
Αναστάσης
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Αποτελέσματα Cyprus Grand Prix 2013

Δημοσίευση από admin »

Η δική μου η άποψη είναι κάτι ανάμεσα σε εκΕίνο που είπε ο Κύπρος, ο cyprohunter και στην προηγούμενη μου τοποθέτηση, ένας αθλητής του skeet μελετάει τα πάντα για να μπορέσει να σπάσει όλα τα πιάτα στην απόσταση των 25 μέτρων. Απο διάφορες γωνίες απο διάφορες πλευρές. Τα πάντα σχεδιάζονται και στην προπόνηση, στον εξοπλισμό αλλά και στην στρατηγική του για τις συγκεκριμένες πορείες και αποστάσεις που πάντα είναι οι ίδιες και για τους συγκεκριμένους δίσκους στις συγκεκριμένες αποστάσεις. Πρέπει να έχει σούπερ αντανακλαστικά κα τέλειο συγχρονισμό. Αν είναι αθλητικό αυτό στο κυνήγι μπορεί ναι μπορεί και όχι γιατί η μέγιστη απόσταση είναι τα 25 μέτρα η ελάχιστη απόσταση μπορεί να είναι τα 7-10 μέτρα που μπορεί ένας κυνηγός να μην χτυπήσει το θήραμα αλλά να το αφήσει να απομακρυνθεί λίγο για να μην το καταστρέψε και αν ανοίξει λίγο η ντουφεκιά του. Ένας επαγγελματίας αθητής του sporting που στην Κύπρο δέν έχουμε προπονείται για να μπορεί να χτυπάει ένα δίσκο στο μέγεστο βεληνικές του όπλου του και σε διάφορες αποστάσεις σε διάφορες πορείες και διάφορες ταχύτητες, απο πολύ κοντά σε πολύ μακριά. Δέστε για παράδειγμα τον Digween , Άρα νομίζω σε συνθήκες κυνηγίου το πλεονέκτημα γύρνει υπέρ του sporter στο σύνολο αν και σε συνθήκες κοντινών αποστάσεων λόγω αντανακλαστικών μπορεί ο skeeter να υπερτερεί. Φυσικά όσο καλός σκοπευτής και να είσαι για να είανι και πολύς καλός κυνηγ΄ςο χρειάζεσαι ακόμη ένα συστατικό που δέν το αποκτάς με την προπόνηση , κυνηγετικό ένστικό και πάθος ;)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
pambs
Full Member
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 23 Απρ 2011, 19:22

Re: Αποτελέσματα Cyprus Grand Prix 2013

Δημοσίευση από pambs »

admin έγραψε:Η δική μου η άποψη είναι κάτι ανάμεσα σε εκΕίνο που είπε ο Κύπρος, ο cyprohunter και στην προηγούμενη μου τοποθέτηση, ένας αθλητής του skeet μελετάει τα πάντα για να μπορέσει να σπάσει όλα τα πιάτα στην απόσταση των 25 μέτρων. Απο διάφορες γωνίες απο διάφορες πλευρές. Τα πάντα σχεδιάζονται και στην προπόνηση, στον εξοπλισμό αλλά και στην στρατηγική του για τις συγκεκριμένες πορείες και αποστάσεις που πάντα είναι οι ίδιες και για τους συγκεκριμένους δίσκους στις συγκεκριμένες αποστάσεις. Πρέπει να έχει σούπερ αντανακλαστικά κα τέλειο συγχρονισμό. Αν είναι αθλητικό αυτό στο κυνήγι μπορεί ναι μπορεί και όχι γιατί η μέγιστη απόσταση είναι τα 25 μέτρα η ελάχιστη απόσταση μπορεί να είναι τα 7-10 μέτρα που μπορεί ένας κυνηγός να μην χτυπήσει το θήραμα αλλά να το αφήσει να απομακρυνθεί λίγο για να μην το καταστρέψε και αν ανοίξει λίγο η ντουφεκιά του. Ένας επαγγελματίας αθητής του sporting που στην Κύπρο δέν έχουμε προπονείται για να μπορεί να χτυπάει ένα δίσκο στο μέγεστο βεληνικές του όπλου του και σε διάφορες αποστάσεις σε διάφορες πορείες και διάφορες ταχύτητες, απο πολύ κοντά σε πολύ μακριά. Δέστε για παράδειγμα τον Digween , Άρα νομίζω σε συνθήκες κυνηγίου το πλεονέκτημα γύρνει υπέρ του sporter στο σύνολο αν και σε συνθήκες κοντινών αποστάσεων λόγω αντανακλαστικών μπορεί ο skeeter να υπερτερεί. Φυσικά όσο καλός σκοπευτής και να είσαι για να είανι και πολύς καλός κυνηγ΄ςο χρειάζεσαι ακόμη ένα συστατικό που δέν το αποκτάς με την προπόνηση , κυνηγετικό ένστικό και πάθος ;)
Φιλε για το σπορτινγκ. Τι εννοεις με το επαγγελματιας αθλητης? Εχει πολλους αθλητες με τρομερα αποτελεσματα και εκατονταδες ωρες προπονησης το μηνα. Εννοεις που να πληρωνονται πχ? Το μονο κακο στο σπορτινγ/κομπακ ειναι επδ δεν ειναι ολυμπιακα αθληματα δεν εχουμε προπονητες απο την ομοσπονδια
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ”