Προσκοπευση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
B725 Sporting
Full Member
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 20:47

Προσκοπευση

Δημοσίευση από B725 Sporting »

Εχω αυτο το θεμα... δεν ξερω ποσα εκατοστα προσκοπευση πρεπει να κανω, αναλογα με το θηραμα η την αποσταση... καμια εισιγηση ?
Εικόνα
sotiris!129

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από sotiris!129 »

αναλογα με ΟΛΛΑ ! τοπο, θηραμα, ταχυτητα, κλιση ακομα και χαρτουτσιες!
αρα κανενας δεν μπορει να σου απαντηση φιλε μου εσυ πρεπει να κρινεις την ωρα εκεινη ! :geek:
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Το θέμα προσκόπευση δεν έχει κάποια σταθερή φόρμουλα που μπορείς να ακολουθησεις. Έχει σχέση με αυτά που ανέφερε ο sotiris129 και προσθέτω!

Α)Έχει άμεση σχέση με την τεχνική σκόπευσης που χρησιμοποιεί ο κάθε κυνηγός
Swing Through
Maintained Lead
Pull Away

κλπ...

Μπορείς να διαβάσεις κάτι σχετικό στο site του "Michael Yardley" για να σε βοηθύσει!
http://www.positiveshooting.com/ShootingTechnique.html

Β) Την απόσταση που πετά το θήραμα
Γ) Τον τσιοκάρισμα του όπλου
E) Την γωνία βολής
Δ) Τον τρόπο που αντιλαμβάνεται ο κάθε κυνηγός-σκοπευτής την προσκόπεση. Αλλιώς αντιλαμβάνομαι το ένα μέτρο ποσκόπευσης εγώ αλλιώς εσύ, αλλιώς και ένας τρίτος.

Κάτι που με βοήθησε εμένα, και ειδικά σήμερα που κατάφερα να κτυπήσω πουλί με πολύ μεγάλη ταχύτητα και σε τραβέρσα, ήταν όταν έχασα την πρώτη βολή ''διπλασίασα την προσκόπευση '' στη δεύτερη βολή και πέτυχα το θήραμα!! Ο βολή αυτή με δυσκόλευε αρκετά γενικά. Είδα μια πέρδικα να έρχεται από το απέναντι βουνό με τα φτερά ανοιχτά σαν αεροπλάνο και να κατευθύνεται επάνω μου, επομίζω 'ήρεμα' (πολύ σημαντική η ήρεμη και όχι νευρική επόμιση), μόλις ήρθε στο ύψος των ματιών μου (από κάτω γκρεμός), και η κίνηση του όπλου στην επόμιση ακολουθούσε την πορεία του πουλιού. Χρησιμοποίησα την τεχνική του ' maintained lead ' , η πρώτη τουφεκιά απλά το κούνησε λίγο, στην δεύτερη με RC CAMOUFLAGE 37gr και διπλασιασμένη την προσκόπευση το σκότωσε ακαριαία! Η απόσταση ήταν περίπου στα 20 μέτρα αλλά η ταχύτητα ήταν 'εξωπραγματική '!! Σίγουρα θα ήμουν μπροστά του γύρω στο ' ενάμιση μέτρο ' γιατί πραγματικά πετούσε σαν F-16!!!


Με την εμπειρία και πάνω απ' όλα με σωστή καθοδήγηση θα έχεις αποτελέσματα!

Υ.Γ όλα αυτά ισχύουν εφόσον το κοντάκι είναι στα μέτρα σου και το όπλο ρίχνει εκεί που βλέπεις!!!!


Φιλικά,

Μάριος
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
B725 Sporting
Full Member
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 20:47

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από B725 Sporting »

Ευχαριστω πολυ φιλε Μαριε ! το οπλο ειναι ρυθμισμενο επανω μου, τωρα δεν ειμαι αρκετα σιγουρος για το μηκος του κοντακιου !

Σωτηρακη ! εισαι καθηγητης... :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
andreas78

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από andreas78 »

Η προσκοπευση σε ενα θήραμα, ειναι εύκολο να υπολογιστεί υπό τους όρους ότι, γνωρίζουμε την ταχύτητα του φυσιγγίου μας στο V0, μπορούμε να αντιληφθούμε σωστα την απόσταση που βρίσκεται το θήραμα αλλά και την ταχύτητα του.

π.χ. Η φάσσα εχει μέση ταχύτητα 50m/h άρα 22m/s.
Λέμε πως βρίσκεται σε 30 μετρα απόσταση απο εμάς, ενω το φυσιγγιο μας εχει 410m/s V0, άρα,

22m/s επι 30μετρα = 660 δια 410m/s = 1,60 μετρα προσκοπευση. ;)
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Επισης υπαρχουν ακομα 2 σημαντικα σημεια...

Η γωνια της κατευθυνσης που εχει το θηραμα/στοχος και η πορεια που θα ακολουθησει.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από giorgos80 »

andreas78 έγραψε:Η προσκοπευση σε ενα θήραμα, ειναι εύκολο να υπολογιστεί υπό τους όρους ότι, γνωρίζουμε την ταχύτητα του φυσιγγίου μας στο V0, μπορούμε να αντιληφθούμε σωστα την απόσταση που βρίσκεται το θήραμα αλλά και την ταχύτητα του.

π.χ. Η φάσσα εχει μέση ταχύτητα 50m/h άρα 22m/s.
Λέμε πως βρίσκεται σε 30 μετρα απόσταση απο εμάς, ενω το φυσιγγιο μας εχει 410m/s V0, άρα,

22m/s επι 30μετρα = 660 δια 410m/s = 1,60 μετρα προσκοπευση. ;)
Τουτη την πραξη καμνεις την οταν ξαμωνεις;;
Η προσκοπευση γινεται βαση εμπειριων και ποσο συχνα κυνηγας ενα θηραμα
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
andreas78

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από andreas78 »

Ναι Γιώργο, εχω λέιζερ απόστασης και υπολογιστική μαζί μου στο βουνό, οποτε περνα θηραμα το κτυπώ με το λέιζερ και μετα κανω την πράξη με την υπολογιστική, βγαζω το αποτέλεσμα και πυροβολώ!!!!!!!!!!!
????????
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από kypros »

Η προσκοπευση ειναι εικονες που υπαρχουν στο σκληρο δισκο του μυαλου μας. Οταν επωμισουμε και δουνε αυτη την σωστη εικονα προσκοπευσης πυροβολουμε.

Δεν ειναι μαθηματικα, τουλαχιστον την ωρα της σκοπευσης.

Η εμπειρια σε βοηθα να ξερεις ποση προσκοπευση χρειαζεται και ποτε βλεπεις αυτη τη σωστη εικονα.

Πολυ σημαντικο ειναι να επωμιζουμε ηρεμα και να τραβουμε.τη σκανδαλη ακαριαια.
Επισης παντα να εστιαζεται στο στοχο και ποτε στη καννη η στο στοχαστρο. Αν το ματι σας κολλα στο στοχαστρο φκαρτε το και πεταξετε το...
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ”