Προσκοπευση

Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από andreasana210326 »

φιλε Σωτηρη δεν ειπαμε οτι οι δισκοι εχουν το ιδιο πεταγμα με τα θηραματα..........μπορουν ομως να σε βοηθησουν στο να εκτιμησεις τη σωστη προσκοπευση και να χρησιμοποιησεις τη μεθοδο αυτη και στο κυνηγι.
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από sotiris!129 »

andreasana210326 έγραψε:φιλε Σωτηρη δεν ειπαμε οτι οι δισκοι εχουν το ιδιο πεταγμα με τα θηραματα..........μπορουν ομως να σε βοηθησουν στο να εκτιμησεις τη σωστη προσκοπευση και να χρησιμοποιησεις τη μεθοδο αυτη και στο κυνηγι.
φιλε Αντρεα δεν σε βοηθανε στην προσκοπευση αλλα σε βοηθανε στην επωμιση και στην ψυχολογια με αποτελεσμα να νομιζεις οτι η προσκοπευση σου ειναι για μαθηματικους harvard :D !

πρην χρονια οταν ειχα παραπανω χρονο για να αφιερωνω στο σκοπευτηριο σε μια μικρη προκληση που ειχαμε με τους φιλους που ημασταν μαζι βαλαμε στοχο να παιζουμε τον "λαγο" πρην περασει το πρωτο μισο μετρο απο χαλακι που αποτελει το μερος μπροστα απο την μηχανη για να βγενει ο δυσκος σε ευθεια γραμμη και να μην σπαζει στο πρωτο χτυπημα !
με αποτελεσμα να παιζουμε τον δυσκο πρην τον δουμε μονο με τον ηχο της μηχανης...
αυτο δεν παει να πει οτι επαιζα τους λαγους με το γρυλισμα του σκυλου στην κουτση :lol: !!!
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Ενας απλως τροπος που χρησιμοποιώ σε τραβερσα φασας και μου δίνει σχεδον πάντα επιτυχία είναι ο εξης. Ας υποθέσουμε ότι η φασα κινείται από αριστερά προς τα δεξιά σε πορεία κάθετη από εμενα και σε αποσταση 20μ , τοτε την ακολουθώ από πίσω, την καταλληλη στιγμή αυξάνω την ταχύτητα μου σε σχέση με την ταχύτητα του πουλιου, το προσπερνώ ΔΥΟ ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ και πατώ την σκανδάλη. Αν η αποσταση είναι στα 30μ το προσπερνω ΤΡΙΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ και ουτω καθεξης . Αντι να σκεφτομαι εκεινη την στιγμη πχ τρεια ποδια μηκος μπροστα αυτό είναι κατι το φανταστικό και δεν με βοηθώ τόσο. Όταν όμως βλεπω το πουλί μπροστα μου και εχω ξεκαθαρη την εικονα του, τη μαζα του σώματος του, αρα τρία τέτοια πουλια μπροστά είναι μια ποιο καθαρη εικόνα και κατά συνεπεια ποιο σωστη εκτιμηση………..Να θυμαστε λοιπον…….
20Μ…………..ΔΥΟ-2- ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ
30Μ…………..ΤΡΕΙΑ-3- ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ
40Μ…………..ΤΕΣΣΕΡΑ-4- ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ.
(Το μηκοςς μιας φασας απο την ακρη της ουρας της μεχρι την μυτη της οταν πετά σε πλευρινή πορεία εινα περιπου 40-45 εκατοστα.)
Αυτή είναι η δική μου μέθοδος κατά την αποψη μου πάντοτε.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από Laurona »

tha miliso apokleistika me vasi tin diki mou periptosi.

Fetos mpika gia ta kala sto thema diofthalmi skopeusi.

Me autin omos kat emena, ean tin efarmozeis sosta, einai praktika adinato na ypologiseis tin apostasi tis proskopeusis se monada mikous, diladi tosa ekatosta i tosa metra.

Analogos tis texnikis pou tha kaneis xrisi, kai pou allazei analogos thiramatos, volis kai topou, apla pernas to stoxo kai paizeis i kratas statheri mian a apostasi kai paizeis.

Pote omos meta apo mia voli, fetos den mporesa na po, evala toso mprosta.

Ean malista skefto kata tin voli , oti prepei na valo toso, sigoura xano to stoxo.

Auto pou ematha kai efarmozo san kori ofthalmou einai ektos ton vasikon arxon pou anaferontai kai pio pano sta arthra, dio mikra mistika apo ton savva kai ton dimitri.

Kleidoneis to stoxo meta dio matia, kai den xekolas ta matia sou apo auton me tipote.....opos vlepete na kanous stis tainies ta polemika aeroplana.ekanes pano tou lock eteleiose, den feukeis ta matia sou pou na se kountoun me ta dio sierka.

Kai to allo einai oti eno exeis to stoxo kleidomeno, sikoneis to oplo kai pirovoleis, monon otan autos einai pleon konta sou kai mesa stin apostasi volis sou.

Einai dio mikra mistika pou emena me voithisan afantasta.

Ean den kleidoneis stoxo, to mati sou asinaisthita paei sto stoxastro kai sto thirama kai ta kamneis skata.

Ean sikoseis polis noris to oplo, i kourasi kai i entasi se kanei na thes na pirovoliseis astoxontas dioti asinaisthita kai pali xekleidoneis to stoxo.

Auta apo enan mathiti san emena pou eide epitelous fos sto tounel xari se dio leventes filous.

Apo tin alli i apostasi einai endeiktiko metro sto pos tin ekteimaei kapoios.

Vretheite me filous kai valte stoixima , poios tha ektimisei apo esas sosta tin apostasi ton 20 metron.
Sas fainontai konta?
Meta mestreiste kai tha me thimeithite.
20 metra einai mia polikatoikia sxedon 5 orofon me to isogeio tis.
Ean deite ena peristeri na peta, eno eiste apo kato tha peite einai mesourana.
ki omos einai 20 metra.
Ean to deite traversa tha peite oti itan mesa sta matia sas.
Simera meletontas ena fisiggio gia voles mexri 20 metra, metrousa vazontas endeiktika simeia me metrotainia ayta ta 20 metra.

An kai xero poli kala logo allon empeirion to thema apostasis, einai apisteuta diskolo na ta ypoligiseis sosta, ean eisai se kleista simeia apo dentra i anoikta simeia opos pediades.

Kai kati poli vasiko, pou mas mathainan oi pappoudes mas alla oloi megalonontas xachasame.

To drastiko enos leiokannou prepei na theoreitai i apostasi ton 36 metron.
Metra te gia na deite poso einai.
Kanete to me tes assielies opos autoi ean thelete.
Simera auti i apostasi exei megalosei me tin texnologia, alla ean to exete os arxi, tote tha sas voithisei poli stin sosti ektimisi ton apostaseon.....kai sto sikoma tou oplou, panta eggaira.....oxi poli noris....oxi poli arga.

Perimeno pos kai pos na ertehi i kyriaki gia na do tin veltiosi mou se pragmatiko thirama.

Elpizo na exo tin eukairia, na sikoso to oplo.

Filika, apo kinito xoris ellinika.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
cynergy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 07 Αύγ 2010, 15:26

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από cynergy »

Laurona έγραψε:tha miliso apokleistika me vasi tin diki mou periptosi.

Fetos mpika gia ta kala sto thema diofthalmi skopeusi.

Me autin omos kat emena, ean tin efarmozeis sosta, einai praktika adinato na ypologiseis tin apostasi tis proskopeusis se monada mikous, diladi tosa ekatosta i tosa metra.

Analogos tis texnikis pou tha kaneis xrisi, kai pou allazei analogos thiramatos, volis kai topou, apla pernas to stoxo kai paizeis i kratas statheri mian a apostasi kai paizeis.

Pote omos meta apo mia voli, fetos den mporesa na po, evala toso mprosta.

Ean malista skefto kata tin voli , oti prepei na valo toso, sigoura xano to stoxo.

Auto pou ematha kai efarmozo san kori ofthalmou einai ektos ton vasikon arxon pou anaferontai kai pio pano sta arthra, dio mikra mistika apo ton savva kai ton dimitri.

Kleidoneis to stoxo meta dio matia, kai den xekolas ta matia sou apo auton me tipote.....opos vlepete na kanous stis tainies ta polemika aeroplana.ekanes pano tou lock eteleiose, den feukeis ta matia sou pou na se kountoun me ta dio sierka.

Kai to allo einai oti eno exeis to stoxo kleidomeno, sikoneis to oplo kai pirovoleis, monon otan autos einai pleon konta sou kai mesa stin apostasi volis sou.

Einai dio mikra mistika pou emena me voithisan afantasta.

Ean den kleidoneis stoxo, to mati sou asinaisthita paei sto stoxastro kai sto thirama kai ta kamneis skata.

Ean sikoseis polis noris to oplo, i kourasi kai i entasi se kanei na thes na pirovoliseis astoxontas dioti asinaisthita kai pali xekleidoneis to stoxo.

Auta apo enan mathiti san emena pou eide epitelous fos sto tounel xari se dio leventes filous.

Apo tin alli i apostasi einai endeiktiko metro sto pos tin ekteimaei kapoios.

Vretheite me filous kai valte stoixima , poios tha ektimisei apo esas sosta tin apostasi ton 20 metron.
Sas fainontai konta?
Meta mestreiste kai tha me thimeithite.
20 metra einai mia polikatoikia sxedon 5 orofon me to isogeio tis.
Ean deite ena peristeri na peta, eno eiste apo kato tha peite einai mesourana.
ki omos einai 20 metra.
Ean to deite traversa tha peite oti itan mesa sta matia sas.
Simera meletontas ena fisiggio gia voles mexri 20 metra, metrousa vazontas endeiktika simeia me metrotainia ayta ta 20 metra.

An kai xero poli kala logo allon empeirion to thema apostasis, einai apisteuta diskolo na ta ypoligiseis sosta, ean eisai se kleista simeia apo dentra i anoikta simeia opos pediades.

Kai kati poli vasiko, pou mas mathainan oi pappoudes mas alla oloi megalonontas xachasame.

To drastiko enos leiokannou prepei na theoreitai i apostasi ton 36 metron.
Metra te gia na deite poso einai.
Kanete to me tes assielies opos autoi ean thelete.
Simera auti i apostasi exei megalosei me tin texnologia, alla ean to exete os arxi, tote tha sas voithisei poli stin sosti ektimisi ton apostaseon.....kai sto sikoma tou oplou, panta eggaira.....oxi poli noris....oxi poli arga.

Perimeno pos kai pos na ertehi i kyriaki gia na do tin veltiosi mou se pragmatiko thirama.

Elpizo na exo tin eukairia, na sikoso to oplo.

Filika, apo kinito xoris ellinika.
100000000 + πολυ σωστη τοποθετηση κατα την δικη μου αποψη
dont shoot fast...shoot good
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από kypros »

Σωτηρη διαφωνω μαζι σου. Δεν υπαρχει η παραμικρη περιπτωση το σκοπευτηριο να μην βοηθα στο κυνηγι.

Κι βοηθα σε διαφορα, στη προσκοπευση στη επωμιση, στην εκτιμιση των αποστασεων, των φυσιγγιων, ενδηναμοση αντανακλαστικων, εκγυμναση της μεσης, εξικιωση με τις βολες και την καταπονηση του σωματος, βελτιωση της δευτςρης βολης, προπονηση στα νταπολ, ηρεμια στα νταπολ, πολιμορφια βολων κτλ

Απλα να σου πω κατι.....για να μπορεσεις να δεις αυτα τα οφελει πρεπει να καταλαβαινεις τι καμνεις σε καθε δισκο. Δηλαδη να ξερεις πως τον εσπασες, που τον εσπασες και αν τον εσπασες μςν αλλα ακανες κατι λαθος δε...

Για να γινει αυτο δεν μπορεις να προπονησε μια φορα το μηνα. Τοσο αραια ναι εχεις δικαιο, το οφελος ειναι μικρο διοτι σκοπευεις τους δισκους κυνηγιετικα βαση του ρι ξερεις απο την εμπειρια σου στο κυνηγι...κατι που καμνεις και εσυ φιλε...( δεν σε κατηγορω ,απλα το επισημανω και ειναι φυσιολογικο)

Αρα σπαζεις τους δισκους και ισως και πολλους, αλλα τους σπαζεις με βαση του καλουπιου του σωτηρη που εκτιστηκε απο το κυνηγι...ομως αν και σπαζεις αρκετους, τους σπαζεις λαθος...
Διοτι αν θελεις να βελτιωθεις, στη αρχη δεν σε νιαζει το αποτελεσμα αλλα η τεχνικη..

Οποτε για να βελτιωθεο καποιος απο το σκοπευτηριο, πρωτα σπαζει το καλουπι του και αρχιζει νανδιωρθωνει τα λαθη του κι να καταλεβαινει τι καμνει...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΣΚΟΠΕΥΤΗΚΑ, ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΑΓΙΑ ΤΟΥ.
πιστεψε με φιλε αμα μπορεσεις να ερθεις σε σημειο να βλεπςις την τουφεκια σου τοτε ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ.ΔΕΙΣ ΑΝ ΕΠΠΕΣΕ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥΩΤΡΑΒΑΣ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ.ξερεις να εισαι πανω, το νιωθεις.

Το σκοπευτηριο σε βοηθα επισης να ελεγχεις τους στοχους μς.τις καννες. Ενας που ειναι εξικιομενος με το οπλο του και με τους δισκους φιλε, μαθενει να ελεγχει ενα στοχο, ειτε αυτος φανερωθει για 30 ποντους ειτε ειναι βασιλικη βολη 50 μετρα.

Μαθενεις να μετρας την ταχυτητα με τις καννες και να.μετρας τηβ αποσταση με τα ματια και να. Προσκοπευεις ενα στοχο ζυγιζοντας τις παραμετρους και ολα ειναι πλεον αυτοματα.

Ολοι ανεξερετα χανουμε πουλια...αλλα το σκοπευτηριο σε βοηθα πολλα περνα καθε αμφιβολιας. Φτανει να δουλευεις σοστα και οχι να ριχνεις τουφεκιες απλος διοτι δεν θα βελτιωθεις
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από vti-chris »

Όσες φορές πήγα στο σκοπευτήριο να κάνω δοκιμές...και έριξα από την απόσταση των 36μ. ήταν ήδη αρκετά δύσκολο να σημαδέψεις στο κέντρο του στόχου που ήταν 1χ1μ. πόσο μάλλον σε ένα πουλί που κινείται,με ελιγμούς, γωνία προσέγγισης κ.λ.π. για να μην αναφέρω και την προσκόπευση.
Προσωπικά το 99% των βολών μου είναι <25μ.
Ελάχιστοι κυνηγοί μπορούν να εκτιμήσουν σωστά τις αποστάσεις...και όσοι λένε για βολές των 50-60μ. απλά δεν υπάρχουν...πάρτε μετροταινία και μετρήστε.!!!
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από kypros »

Κρις υπαρχουν πορειες δισκων που αγγιζουν τα 50 μετρα οπως επισης και υπο προυποθεσεις μπορεις να καταβαλεις και θηραματα σε τετια αποσταση.

Ειναι οριακες για το οπλο αλλα με σωστη κινηση, τσιοκ και φυσιγγιο γινεται.

Αυτο που λες να σημαδεψεις το κεντρο του σταθερου στοχου στα 25 μετρα οτι ειβαι δυσκολο, οντως μπορει να ειναι αλλα ουδεμια σχεση εχειμε τη σκοπευση με λειοκαννο κα δεν συγκρινεται με.το βαθμο δυσκολιας σε ενα στοχο που κινεται.

Αλλο το ενα πραμα αλλο το αλλο, αλλες και οι δυσκλιες των δυο.

Στα 50 μετρα βασιλικη βολη πχ δεν παιζει ρολο οτι μια τζηκλα δεν την βλεπεις καθαρα. Ειναι η σωστη κινηση και το σωστο ζυγισμα τον δεδομενον που ια στειλουν τα σκαγια στο στοχο.

Ενδεικτικα θα σου πω οτι εχει δισκους αλλα και μακρινα θηραματα που το μπαμ εχει διαφορα χρονου απο το σπασιμο. Δηλαδη υραβας σκανδαλη, ακους μπαμ και μετα απο καποια δεκατα του δευτερολεπτου σπαει ο δισκος. Αυτο διοτι ειναι πολυ μακρια και μεσολαβει ενα κεβο χροβου οσπου να πανε τα σκαγια εκει....αυτες οι βολες σιγουρα θελουν και μεγαλες προσκοπευσεις
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

LEFKIOS έγραψε:Ενας απλως τροπος που χρησιμοποιώ σε τραβερσα φασας και μου δίνει σχεδον πάντα επιτυχία είναι ο εξης. Ας υποθέσουμε ότι η φασα κινείται από αριστερά προς τα δεξιά σε πορεία κάθετη από εμενα και σε αποσταση 20μ , τοτε την ακολουθώ από πίσω, την καταλληλη στιγμή αυξάνω την ταχύτητα μου σε σχέση με την ταχύτητα του πουλιου, το προσπερνώ ΔΥΟ ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ και πατώ την σκανδάλη. Αν η αποσταση είναι στα 30μ το προσπερνω ΤΡΙΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ και ουτω καθεξης . Αντι να σκεφτομαι εκεινη την στιγμη πχ τρεια ποδια μηκος μπροστα αυτό είναι κατι το φανταστικό και δεν με βοηθώ τόσο. Όταν όμως βλεπω το πουλί μπροστα μου και εχω ξεκαθαρη την εικονα του, τη μαζα του σώματος του, αρα τρία τέτοια πουλια μπροστά είναι μια ποιο καθαρη εικόνα και κατά συνεπεια ποιο σωστη εκτιμηση………..Να θυμαστε λοιπον…….
20Μ…………..ΔΥΟ-2- ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ
30Μ…………..ΤΡΕΙΑ-3- ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ
40Μ…………..ΤΕΣΣΕΡΑ-4- ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ.
(Το μηκοςς μιας φασας απο την ακρη της ουρας της μεχρι την μυτη της οταν πετά σε πλευρινή πορεία εινα περιπου 40-45 εκατοστα.)
Αυτή είναι η δική μου μέθοδος κατά την αποψη μου πάντοτε.
Πολύ καλή η μέθοδος που αναφέρει ο φίλος Λεύκιος!. Όντως πιο πρακτική από το να μετράς πόδια και μέτρα!
Αυτή είναι η μέθοδος του ''Swing Through'', σκούπισμα του στόχου! Σε αυτή την μέθοδο οι προσκοπεύσεις είναι πιο μικρές σε σχέση με το ''Maintained Lead'' λόγω της αύξησης της κίνησης του όπλου σε σχέση με την κίνηση του πουλιού!

Άρα αν χρησιμοποιείται την μέθοδο του ''Maintained Lead'' τότε οι προσκοπεύσεις θα πρέπει να είναι μεγαλύτερες!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από Rai »

SilverPigeonS έγραψε:
LEFKIOS έγραψε:Ενας απλως τροπος που χρησιμοποιώ σε τραβερσα φασας και μου δίνει σχεδον πάντα επιτυχία είναι ο εξης. Ας υποθέσουμε ότι η φασα κινείται από αριστερά προς τα δεξιά σε πορεία κάθετη από εμενα και σε αποσταση 20μ , τοτε την ακολουθώ από πίσω, την καταλληλη στιγμή αυξάνω την ταχύτητα μου σε σχέση με την ταχύτητα του πουλιου, το προσπερνώ ΔΥΟ ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ και πατώ την σκανδάλη. Αν η αποσταση είναι στα 30μ το προσπερνω ΤΡΙΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ και ουτω καθεξης . Αντι να σκεφτομαι εκεινη την στιγμη πχ τρεια ποδια μηκος μπροστα αυτό είναι κατι το φανταστικό και δεν με βοηθώ τόσο. Όταν όμως βλεπω το πουλί μπροστα μου και εχω ξεκαθαρη την εικονα του, τη μαζα του σώματος του, αρα τρία τέτοια πουλια μπροστά είναι μια ποιο καθαρη εικόνα και κατά συνεπεια ποιο σωστη εκτιμηση………..Να θυμαστε λοιπον…….
20Μ…………..ΔΥΟ-2- ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ
30Μ…………..ΤΡΕΙΑ-3- ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ
40Μ…………..ΤΕΣΣΕΡΑ-4- ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ.
(Το μηκοςς μιας φασας απο την ακρη της ουρας της μεχρι την μυτη της οταν πετά σε πλευρινή πορεία εινα περιπου 40-45 εκατοστα.)
Αυτή είναι η δική μου μέθοδος κατά την αποψη μου πάντοτε.
Πολύ καλή η μέθοδος που αναφέρει ο φίλος Λεύκιος!. Όντως πιο πρακτική από το να μετράς πόδια και μέτρα!
Αυτή είναι η μέθοδος του ''Swing Through'', σκούπισμα του στόχου! Σε αυτή την μέθοδο οι προσκοπεύσεις είναι πιο μικρές σε σχέση με το ''Maintained Lead'' λόγω της αύξησης της κίνησης του όπλου σε σχέση με την κίνηση του πουλιού!

Άρα αν χρησιμοποιείται την μέθοδο του ''Maintained Lead'' τότε οι προσκοπεύσεις θα πρέπει να είναι μεγαλύτερες!
Εμένα πάλι το 45 cm μου φαίνεται λίγο φουσκομένο.Λέυκιε μιλάς για γερόφασσες φαντάζομαι ... :)
Εγώ υπολογίζω το μήκος της φάσσας στους 30-35 .

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ”