Προσκοπευση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από virtualgreek »

SilverPigeonS έγραψε:
LEFKIOS έγραψε:Ενας απλως τροπος που χρησιμοποιώ σε τραβερσα φασας και μου δίνει σχεδον πάντα επιτυχία είναι ο εξης. Ας υποθέσουμε ότι η φασα κινείται από αριστερά προς τα δεξιά σε πορεία κάθετη από εμενα και σε αποσταση 20μ , τοτε την ακολουθώ από πίσω, την καταλληλη στιγμή αυξάνω την ταχύτητα μου σε σχέση με την ταχύτητα του πουλιου, το προσπερνώ ΔΥΟ ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ και πατώ την σκανδάλη. Αν η αποσταση είναι στα 30μ το προσπερνω ΤΡΙΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ και ουτω καθεξης . Αντι να σκεφτομαι εκεινη την στιγμη πχ τρεια ποδια μηκος μπροστα αυτό είναι κατι το φανταστικό και δεν με βοηθώ τόσο. Όταν όμως βλεπω το πουλί μπροστα μου και εχω ξεκαθαρη την εικονα του, τη μαζα του σώματος του, αρα τρία τέτοια πουλια μπροστά είναι μια ποιο καθαρη εικόνα και κατά συνεπεια ποιο σωστη εκτιμηση………..Να θυμαστε λοιπον…….
20Μ…………..ΔΥΟ-2- ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ
30Μ…………..ΤΡΕΙΑ-3- ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ
40Μ…………..ΤΕΣΣΕΡΑ-4- ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ.
(Το μηκοςς μιας φασας απο την ακρη της ουρας της μεχρι την μυτη της οταν πετά σε πλευρινή πορεία εινα περιπου 40-45 εκατοστα.)
Αυτή είναι η δική μου μέθοδος κατά την αποψη μου πάντοτε.
Πολύ καλή η μέθοδος που αναφέρει ο φίλος Λεύκιος!. Όντως πιο πρακτική από το να μετράς πόδια και μέτρα!
Αυτή είναι η μέθοδος του ''Swing Through'', σκούπισμα του στόχου! Σε αυτή την μέθοδο οι προσκοπεύσεις είναι πιο μικρές σε σχέση με το ''Maintained Lead'' λόγω της αύξησης της κίνησης του όπλου σε σχέση με την κίνηση του πουλιού!

Άρα αν χρησιμοποιείται την μέθοδο του ''Maintained Lead'' τότε οι προσκοπεύσεις θα πρέπει να είναι μεγαλύτερες!

Ως επί το πλείστον, Swing Through θα χρησιμοποιήσετε όταν ο στόχος πετά γρήγορα και ίσως σας έχει περάσει κιόλας με ταχύτητα. Τότε επωμίζετε και πυροβολάτε στην κίνηση. Λόγο του ότι σας έχει ήδη περάσει η λόγο της αυξημένης του ταχύτητας δεν έχετε το χρόνο να στοχεύσετε με Maintained Lead. Οπόταν "σκουπίζετε" τον στόχο.

Την μέθοδο Maintain Lead την χρησιμοποιείτε όταν έχετε τον χρόνο να επωμίσετε μπροστά από το στόχο και να πυροβολίσετε στην κίνηση.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Προσκοπευση

Δημοσίευση από andreasana210326 »

https://www.youtube.com/watch?v=QlAS8SWLd6M

ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΘΕΩΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ. :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ”