Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από marinos.a »

Το πρόβλημα μου είναι το ότι ενώ είμαι δεξιόχειρας το πρωτεύων μάτι μου είναι το αριστερό (γμ τη τύχη μου). Αυτό σημαίνει ότι για να σκοπεύω και να πυροβολώ πρέπει να κλίνω το αριστερό μου μάτι αλλιώς η βολή πάει στο γάμο του καραθκιοζη.

Κλείνοντας όμως το μάτι μου η εικόνα μου γίνεται δισδιάστατη και η απώλειες στη σκόπευση οι αναμενόμενες. Φανταστείτε τώρα ότι για μένα η βασιλική βολή είναι εφιάλτης. Ενώ σε βολές από δεξιά προς αριστερά από πίσω προς μπροστά είμαι ακριβέστατος.

Διάβασα πως άμα επωμίζω στον αριστερό ώμο θα βελτιωθεί αισθητά η κατάσταση. Η αλήθεια είναι ότι εψες με το όπλο αριστερά με τα δύο μάτια ανοικτά σημάδευα μπιμπελό μες το σπίτι και μόλις έκλεινα το ένα μάτι το σημάδι ήταν σωστό. Άμα έκανα το ίδιο με το όπλο στο δεξί ώμο και έκλεινα το μάτι το σημάδι ήταν ….άστο καλύτερα.
Έτσι λοιπών αποφάσισα να ‘το γυρίσω’ (τη σκόπευση :D )

Τώρα ΣΙΓΟΥΡΑ θα δυσκολευτώ πολύ διότι εκτός από κυνηγός είμαι και δεινός ψαροντουφεκάς και αεροβολιστής που σημαίνει ότι πιάνω όπλα κάθε εβδομάδα όλο το χρόνο.

Η βοήθεια που χρειάζομαι είναι στα εξής:
Αξίζει το κόπο?
Ξέρεται καμία τεχνική που βοηθά?
Να πάω σε δάσκαλο? Έχει?
Αν κάνω ‘ξηρές’ επωμισεις σπίτι εννα βοηθήσει?
Το όπλο μου (Beretta 686 Silver Pigeon) είναι ελαφρώς δεξί, εννα θέλει αλλαμα?

For the record το θέμα με απασχολεί αποκλειστικά για το κυνήγι.
Si vis pacem, para bellum
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από NIKOLAS »

φιλε πας το κυνηγι η λυση ειναι η διοφθαλμη σκοπευση ,να στροσεις τα ματια σου και τα δυο ανοικτα και να εστιαζεις τον στοχο ,να μεν εχεις δυνατο ματι ,ετσι και αλιως ειναι λαθος στο λειοκαννο να κλινεις ματι,ματι κλινεις μονο στο αεροβολο και στο οπλο του στρατου,μεινε με τη μερια της επωμισης που εμαθες και βαλε πεισμα να μην κλινεις το ενα ματι απλα βλεπε τον στοχο ,αυτο αμα εχεις θελιση θα το κανεις .Και σιγα σιγα τα ματια σου θα προσαρμοστουν και θα ξεχασεις τουλαχιστο πας τον σιεπεττο πιο ειναι το κυριαρχο ματι γιατι θα γινουν και τα δυο.
Stelios K.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 06 Αύγ 2010, 11:08

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από Stelios K. »

NIKOLAS έγραψε:φιλε πας το κυνηγι η λυση ειναι η διοφθαλμη σκοπευση ,να στροσεις τα ματια σου και τα δυο ανοικτα και να εστιαζεις τον στοχο ,να μεν εχεις δυνατο ματι ,ετσι και αλιως ειναι λαθος στο λειοκαννο να κλινεις ματι,ματι κλινεις μονο στο αεροβολο και στο οπλο του στρατου,μεινε με τη μερια της επωμισης που εμαθες και βαλε πεισμα να μην κλινεις το ενα ματι απλα βλεπε τον στοχο ,αυτο αμα εχεις θελιση θα το κανεις .Και σιγα σιγα τα ματια σου θα προσαρμοστουν και θα ξεχασεις τουλαχιστο πας τον σιεπεττο πιο ειναι το κυριαρχο ματι γιατι θα γινουν και τα δυο.
SWSTOS O KYRIOS!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από admin »

NIKOLAS έγραψε:φιλε πας το κυνηγι η λυση ειναι η διοφθαλμη σκοπευση ,να στροσεις τα ματια σου και τα δυο ανοικτα και να εστιαζεις τον στοχο ,να μεν εχεις δυνατο ματι ,ετσι και αλιως ειναι λαθος στο λειοκαννο να κλινεις ματι,ματι κλινεις μονο στο αεροβολο και στο οπλο του στρατου,μεινε με τη μερια της επωμισης που εμαθες και βαλε πεισμα να μην κλινεις το ενα ματι απλα βλεπε τον στοχο ,αυτο αμα εχεις θελιση θα το κανεις .Και σιγα σιγα τα ματια σου θα προσαρμοστουν και θα ξεχασεις τουλαχιστο πας τον σιεπεττο πιο ειναι το κυριαρχο ματι γιατι θα γινουν και τα δυο.
+100000000000
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από kypros »

marinos.a έγραψε:Το πρόβλημα μου είναι το ότι ενώ είμαι δεξιόχειρας το πρωτεύων μάτι μου είναι το αριστερό (γμ τη τύχη μου). Αυτό σημαίνει ότι για να σκοπεύω και να πυροβολώ πρέπει να κλίνω το αριστερό μου μάτι αλλιώς η βολή πάει στο γάμο του καραθκιοζη.

Κλείνοντας όμως το μάτι μου η εικόνα μου γίνεται δισδιάστατη και η απώλειες στη σκόπευση οι αναμενόμενες. Φανταστείτε τώρα ότι για μένα η βασιλική βολή είναι εφιάλτης. Ενώ σε βολές από δεξιά προς αριστερά από πίσω προς μπροστά είμαι ακριβέστατος.

Διάβασα πως άμα επωμίζω στον αριστερό ώμο θα βελτιωθεί αισθητά η κατάσταση. Η αλήθεια είναι ότι εψες με το όπλο αριστερά με τα δύο μάτια ανοικτά σημάδευα μπιμπελό μες το σπίτι και μόλις έκλεινα το ένα μάτι το σημάδι ήταν σωστό. Άμα έκανα το ίδιο με το όπλο στο δεξί ώμο και έκλεινα το μάτι το σημάδι ήταν ….άστο καλύτερα.
Έτσι λοιπών αποφάσισα να ‘το γυρίσω’ (τη σκόπευση :D )

Τώρα ΣΙΓΟΥΡΑ θα δυσκολευτώ πολύ διότι εκτός από κυνηγός είμαι και δεινός ψαροντουφεκάς και αεροβολιστής που σημαίνει ότι πιάνω όπλα κάθε εβδομάδα όλο το χρόνο.

Η βοήθεια που χρειάζομαι είναι στα εξής:
Αξίζει το κόπο?
Ξέρεται καμία τεχνική που βοηθά?
Να πάω σε δάσκαλο? Έχει?
Αν κάνω ‘ξηρές’ επωμισεις σπίτι εννα βοηθήσει?
Το όπλο μου (Beretta 686 Silver Pigeon) είναι ελαφρώς δεξί, εννα θέλει αλλαμα?

For the record το θέμα με απασχολεί αποκλειστικά για το κυνήγι.
φιλε προφανως οι φιλοι πιο πανω δεν καταλαβαν το θεμα που περιγραπσες που ειναι αρκετα σοβαρο. αν οντος το κυριαρχο σου ματι ειναι το αριστερο δεν μπορεις να συνεχισεις να σκοπευεις απο δεξια.

το κυριαρχο ματι πολυ δυσκολα αλαζει και χρειαζεται πολυ κοπο. εισαι απο τις ελαχιστες περιπτωσεις που ειναι ιδανικοτερο για σενα να στοχευεις με το ενα ματι κλειστο.

αν οχι θα πρεπει να επωμιζεις αριστερα, το οποιο ειναι εξισου δυσκολο.

εαν επωμισεις αριστερα το κοντακι σου οντος θα χρειαζεται καποια μετατροπη.

ειτε θα αλλαξεις μερια επωμισεις, ειτε θα δουλεψεις την αλλαγη του μαστερ ματιου, ειτε θα στοχευεις με κλειστο αριστερο. παντος οχι αυτο που κανεις τωρα!!
ειναι τραγικο λαθος να επωμιζεις δεξια και να εχεις αριστερο μαστερ eye. αλλου βλεπεις και αλλου πεζεις

ολα οσο γραφεις ειναι λυσεις προς οφελος σου. καλο θα ηταν να δεις και ενα καθηγητη σκοποβολης ή να ψαξεις για τροπους εφαρμογης των πιο πανω.

βεβαιωσου πρωτα οτι οντος εχεις αριστερο κυριαρχο με τους τροπους που γινεται το τεστ. αν δεν τους ξερεις ρωτησε μας να σου πουμε. για οτι αλλο ειμαστε εδω
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kypros την 26 Αύγ 2010, 12:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από marinos.a »

kypros έγραψε: εισαι απο τις λιγες περιπτωσεις που ειναι ιδανικοτερο για σενα να στοχευεις με το ενα ματι κλειστο.

αν οχι θα πρεπει να επωμιζεις αριστερα, το οποιο ειναι εξισου δυσκολο.

ενα επωμισεις αριστερα το κοντακι σου οντος θα χρειαζεται καποια μετατροπη.

ειναι τραγικο λαθος να επωμιζεις δεξια και να εχεις αριστερο μαστερ eye. αλλου βλεπεις και αλλου πεζεις
Τα πράματα ειναι ετσι ακριβώς. Αμα δηλαδή πιάσω το οπλο δεξιά και σημαδέψω κατι με ανοικτά και τα δυο μάτια και μετα κλείσω το αριστερό τοτε βλέπω οτι η σκοπευτική γραμμή καταλήγει αλλού.

φίλε NIKOLAS δεν ειναι θεμα συνήθειας. Δοκίμασε πιάσε το όπλο στα αριστερά και κανε αυτό που λέω και θα καταλάβεις τι εννοώ!!!
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από marinos.a »

kypros έγραψε: ειναι τραγικο λαθος να επωμιζεις δεξια και να εχεις αριστερο μαστερ eye. αλλου βλεπεις και αλλου πεζεις

ολα οσο γραφεις ειναι λυσεις προς οφελος σου. καλο θα ηταν να δεις και ενα καθηγητη σκοποβολης ή να πσαξεις για τροπους εφαρμογης των πιο πανω.

βεβαιοσου πρωτα οτι οντος εχεις αριστερο κυριαρχο με τους τροπους που γινεται το τεστ. αν δεν τους ξερεις ρωτησε μας να σου πουμε. για οτι αλλο ειμαστε εδω
αυτό με το master eye ειναι σίγουρο, εχει καιρό που το ξερω, εκανα το τεστ με τα δυο χέρια και τη τρυπα. Αυτο που κάνω τώρα (απο ανέκαθεν δλδ) ειναι να κλείνω το ματι!

Μάλλον θα το ψάξω με το καθηγητή σκοποβολής. Έχουμε κανένα?
Si vis pacem, para bellum
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από NIKOLAS »

φιλε αν ειναι ετσι το προβλημα τοτε υπαρχει ακομα μια λυση δυσκολη μεν αλλα αποτελεσματικη
εχεις ξαναδει κοντακκι που κατασκεβαστηκε για ατομο με αντιθετο κυριαρχο ματι απο τη μερια επωμισης που τους βολεβει ? ο Κυπρος νομιζω θα καταλαβει αμεσως για τι πραγμα λεω γιατι ξερει ατομο που εχει τετιο κοντακκι...
το θεμα που θα βρεις
η πιος θα σου το κατασκεβασει,με αυτο το κοντακι θα επωμιζεις απο την μερια που εμαθες αλλα θα σου επιτρεπει να εχεις ως κυριαρχο ματι αυτο που σε βολεβει.

η αλλη λυση ειναι να αλλαξεις μερια επωμισης και φυσικα η θα πρπει να κανεις το οπλο σου αριστερο με τη μεθοδο ζεστου λαδιαου-η ζεστου αερα ,η θα αγορασεις καινουριο η μεταχιρησμενο κοντακι αριστερο,

για οπια δηποτε βοηθεια η επιλογη θελεις να κανεις μη διστασεις να μας πεις
αν θελεις εχω υποψην μου ενα μεταχιρισμενο αριστερο κοντακι για beretta...


http://www.guntrader.co.uk/GunsForSale/090630110727001
εδω ειναι μια φωτογραφια απο κοντακι που σου εγραψα πιο πανω
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από Laurona »

Μαρινο με αυτα που ξερω συμφωνω απολυτα με τον Κυπρο, απλα δεν μπορουσα να το εκφρασω με τετοιο τροπο ωστε να μην δημιουργησω συγχηση.

Οσο για το κοντακκι που λεει ο Νικολας , το γνωριζω και εγω και ειναι λυση, μαλιστα ειχα σχετικα προσφατα διαβασει και σχετικο αρθρο..........το θεμα ειναι εαν μπορεις να το βρεις στην Κυπρο.....η τελοσπαντων να μπορει τελικως να ....ερθει στα χερια σου....

Ειναι παντως πραγματι εξαιρετικα δυσκολη η περισπτωση σου.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από admin »

marinos.a έγραψε:
kypros έγραψε: ειναι τραγικο λαθος να επωμιζεις δεξια και να εχεις αριστερο μαστερ eye. αλλου βλεπεις και αλλου πεζεις

ολα οσο γραφεις ειναι λυσεις προς οφελος σου. καλο θα ηταν να δεις και ενα καθηγητη σκοποβολης ή να πσαξεις για τροπους εφαρμογης των πιο πανω.

βεβαιοσου πρωτα οτι οντος εχεις αριστερο κυριαρχο με τους τροπους που γινεται το τεστ. αν δεν τους ξερεις ρωτησε μας να σου πουμε. για οτι αλλο ειμαστε εδω
αυτό με το master eye ειναι σίγουρο, εχει καιρό που το ξερω, εκανα το τεστ με τα δυο χέρια και τη τρυπα. Αυτο που κάνω τώρα (απο ανέκαθεν δλδ) ειναι να κλείνω το ματι!

Μάλλον θα το ψάξω με το καθηγητή σκοποβολής. Έχουμε κανένα?
Πέτρος Ιωάννου σπορτινγ/ ΝΙκολαϊδης σκεετ
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΕΙΣ”