Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από Phinix »

έλα φιλε καλημέρα
είχα - έχω το ίδιο πρόβλημα
αριστερό κυρίαρχο μάτι - δεξιόχειρας και επομιζω δεξιά
η μονη λύση που βρήκα να είναι η πιο εύκολη και απλή είναι να κλείνω το αριστερό μάτι

θέλει δουλειά και με το καιρό λογικά θα δεις διαφορα στα αποτελέσματα σου
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από virtualgreek »

Καλημέρα κύριοι,

το θέμα με το κυρίαρχο μάτι να είναι στην αντίθετη πλευρά από την πλευρά που επωμίζουμε απασχολεί χιλιάδες άτομα από όλο τον κόσμο μεταξύ των οποίων και εμένα προσωπικά. Λύσεις υπάρχουν. Μπορεί μία λύση να μην εξυπηρετήσει ένα άτομο, μπορεί όμως να εκυπηρετήσει κάποιο άλλο.

Θα σταθώ σε κάτι το οποίο ανάφερε ο φίλος Costas_ . "Θα πρέπει όμως να βεβαιωθείς πέραν πάσης αμφιβολίας ότι το Master Eye sou είναι το αριστερό". Πριν αναζητήσετε λύσεις πρέπει οποσδήποτε να σιγουρευτείτε ότι όντως έχετε αυτό το πρόβλημα.

Στην προσωπική μου περίπτωση, ένας σοβαρός τραυματισμός στο δεξί μάτι πριν 5 χρόνια περίπου, ανάγκασε το αριστερό μου μάτι να αναλάβει πρωτοβουλία για να καλύψει την αδυναμία του δεξιού. Αυτό όμως γίνεται περιστασιακά, είτε με την αυξημένη κούραση, άγχος, αυπνία ακόμη και με την υπερβολική χρήση του ηλεκτρονικού υπολογιστή. Δεν συμβαίνει πάντοτε.

Άλλη περίπτωση που συμβαίνει είναι όταν το κοντάκι μας είναι χαμηλό σε σημείο που το δύνατο μας μάτι δεν μπορεί να δει τον στόχο και τότε αναλαμβάνει το αριστερό για να τον αναζητήσει.

Παρόμοια συμπεριφορά είναι πιο συχνή και σε άτομα χωρίς τραυματισμούς αλλά λόγο ηλικίας. Έχει παρατηρηθεί ότι σε ένα ποσοστό περίπου 30% των αντρών άνω των 45 χρονώ έχουν συμπτώματα της περιστασιακής ανάλυψης κυριαρχίας από το αντίθετο μάτι.

Όπως έχω πει νωρίτερα, λύσεις υπάρχουν. Το σημαντικό όμως είναι να σιγουρευτούμε ότι έχουμε 100% αντίθετο κυρίαρχο μάτι και όχι περιστασιακό.

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Γιατρός

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από Γιατρός »

virtualgreek έγραψε:Καλημέρα κύριοι,

το θέμα με το κυρίαρχο μάτι να είναι στην αντίθετη πλευρά από την πλευρά που επωμίζουμε απασχολεί χιλιάδες άτομα από όλο τον κόσμο μεταξύ των οποίων και εμένα προσωπικά. Λύσεις υπάρχουν. Μπορεί μία λύση να μην εξυπηρετήσει ένα άτομο, μπορεί όμως να εκυπηρετήσει κάποιο άλλο.

Θα σταθώ σε κάτι το οποίο ανάφερε ο φίλος Costas_ . "Θα πρέπει όμως να βεβαιωθείς πέραν πάσης αμφιβολίας ότι το Master Eye sou είναι το αριστερό". Πριν αναζητήσετε λύσεις πρέπει οποσδήποτε να σιγουρευτείτε ότι όντως έχετε αυτό το πρόβλημα.

Στην προσωπική μου περίπτωση, ένας σοβαρός τραυματισμός στο δεξί μάτι πριν 5 χρόνια περίπου, ανάγκασε το αριστερό μου μάτι να αναλάβει πρωτοβουλία για να καλύψει την αδυναμία του δεξιού. Αυτό όμως γίνεται περιστασιακά, είτε με την αυξημένη κούραση, άγχος, αυπνία ακόμη και με την υπερβολική χρήση του ηλεκτρονικού υπολογιστή. Δεν συμβαίνει πάντοτε.

Άλλη περίπτωση που συμβαίνει είναι όταν το κοντάκι μας είναι χαμηλό σε σημείο που το δύνατο μας μάτι δεν μπορεί να δει τον στόχο και τότε αναλαμβάνει το αριστερό για να τον αναζητήσει.

Παρόμοια συμπεριφορά είναι πιο συχνή και σε άτομα χωρίς τραυματισμούς αλλά λόγο ηλικίας. Έχει παρατηρηθεί ότι σε ένα ποσοστό περίπου 30% των αντρών άνω των 45 χρονώ έχουν συμπτώματα της περιστασιακής ανάλυψης κυριαρχίας από το αντίθετο μάτι.

Όπως έχω πει νωρίτερα, λύσεις υπάρχουν. Το σημαντικό όμως είναι να σιγουρευτούμε ότι έχουμε 100% αντίθετο κυρίαρχο μάτι και όχι περιστασιακό.

Σ. Μακρής

Σάββα μια απορία που έχει σχέση με το μάτι ... και την σκόπευση...
http://www.dpi.vic.gov.au/game-hunting/ ... our-skills
αυτό πιο πάνω μας το έδωσες πριν καιρό και το έχω στον υπολογιστή μου...
Πότε φαίνεται ο στόχος στο πάνω μέρος του όπλου μας και πότε καλύπτουμε με το όπλο τον στόχο ; Yπάρχει τέτοιο πράμα ;
Όταν το θήραμα κάθεται στο δέντρο και κάποιος το κτυπά φαντάζομαι το καλύπτει με το όπλο ;
Ενώ σε κίνηση το θήραμα και τον δίσκο απλώς τα προσπερνάμε αλλά τα βλέπουμε στο πάνω μέρος της σκόπευσης;
Θυμάμαι τι μου είπες ότι το πισκαλιούμε από πίσω τον δίσκο δεν το ξέχασα :lol:
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από Anthimos »

marinos.a έγραψε:Καλημέρα παίδες,

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. VG είπα ότι με απασχολεί το κυνήγι εννοώντας ότι δεν πολύ είμαι του σκοπευτηρίου. Γενικά απέναντι στα θηράματα (το ανέπτυξα από το υποβρύχιο) έχω κρύο αίμα.

Τώρα που τα συνδέω... θυμάμαι πριν χρόνια που έβριζα μόνος μου μέσα στο νερό όταν είχα αστοχίες σε πλαναριστα καθίστα θηράματα όπως σαργούς και σπανιότερα συναγρίδες. Μια μέρα έκοψεν ο νους μου και έκλισα το αριστερό μάτι και από τότε κόπηκε το κακό. Το ίδιο συνέβαινε και τότε, είχα ανακτά τα δυο μάτια βουτούσα κάθετα προς το ψάρι κυριαρχούσε το αριστερό μάτι και κρατούσα το όπλο με το δεξί. ΜΠΟΥΜ και η βέργα δίπλα από το ψαρί.

mkaravolias θα σου στείλω ΠΜ

Για το καφέ εν βλέπω προθυμία :lol: :lol: :lol:

Ρε φιλε το ψαροντουφεκο δεν εχει κοντακι και μπορεις με το δεξι χερι να το σπρωξεις στην ευθεια του αριστερου σου ματιου.
Θα συμφωνησω με mKaravolias & VG
Παραγγειλε κανενα ποτουτα να δεις με ακριβεια το μεγεθος του προβληματος , μπορει να εν αμελητεο και να μην χρειαζεσαι δραστικες λυσεις και με προπονηση να λυθει

http://www.tinydeal.com/accurate-laser- ... 38814.html
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από marinos.a »

φιλε μου καλε, σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σου αλλα αυτο ειναι ενα θεμα που άνοιξα το 2010.

τα δεδομένα τωρα ειναι διαφορετικά.

Αντιγράφω το τι είπαμε κατ'ιδίαν με το άπαιχτο VG για να το διαβάσουν και οι φίλοι που έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Σιγά σιγά όταν άρχισα να νιώθω ότι μπορούσα να κατευθύνω το όπλο εκεί που έπρεπε για να κτυπήσω το στόχο μου χωρίς να σημαδέψω άρχισα να το αφήνω ανοικτό και να πυροβολώ κάπως ενστικτωδώς κοιτάζοντας μόνο το στόχο και σε ‘δεύτερο’ ας πούμε πλάνο τις κάνες μου.
Μπορεί να ανοιγοκλείσω το μάτι μερικές φορές όταν τα δεδομένα που παίρνω δεν είναι ικανοποιητικά

Όποτε μου δημιουργηθεί αμφιβολία και αποφασίσω να κλείσω το μάτι είναι η περιπτώσεις που μειώνετε το ποσοστό επιτυχίας μου. Αυτό νομίζω συμβαίνει όταν υπάρχει μειωμένος φωτισμός όπως την περίπτωση τον αδικαιολογήτων αστοχιών προχθές στο σκοπευτήριο αργά το απόγευμα στους πιο εύκολους δίσκους.


τώρα που το ξανασκέφτομαι μου γεννιέται το ερώτημα κατά ποσο μπορεί η εξάσκηση να υποβοήθησε το 'σύστημα' μου να δίνει περισσότερο βάρος στο δεξί μου μάτι.
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από virtualgreek »

louisll έγραψε: "Όταν το θήραμα κάθεται στο δέντρο και κάποιος το κτυπά φαντάζομαι το καλύπτει με το όπλο ;"

Όταν το θήραμα κάθετε πάνω σε δέντρο πυροβολούμε πάνω του.

Όταν το θήραμα κάθετε στο έδαφος, πυροβολούμε μπροστά του.

Αυτά νοουμένου ότι επωμίζουμε κυνηγετικά. Δηλαδή η ακίδα το όπου είναι ευθυγραμμισμένη με την κόρη του ματιού μας.

Εάν η ακίδα μας ευθυγραμμίζει με το κάτω μέρος της ίριδας του ματιού μας ή και πιο κάτω ακόμη, (σκοπευτική επώμηση - ρήγα φαίνεται ανηφορική) τότε πυροβολούμε με τον στόχο μας θα βρίσκεται ακριβώς πάνω από την ακίδα μας.

"Ενώ σε κίνηση το θήραμα και τον δίσκο απλώς τα προσπερνάμε αλλά τα βλέπουμε στο πάνω μέρος της σκόπευσης;"

Όλα εξαρτώνται από την σχέση ματιού και ακίδας (και κατά συνέπεια πως βλέπεις την ρήγα του όπλου σου).

"Θυμάμαι τι μου είπες ότι το πισκαλιούμε από πίσω τον δίσκο δεν το ξέχασα"
Τούτο σου το είπε ο φίλος μου ο Άλεξ. Είναι η μέθοδος Swing Through.

Εγώ σε είχα μάθει να δηλώνεις που θα πυροβολήσεις και να το τηρείς. Είναι το γνωστό virtualisation.
Θα ξαναβρεθούμε σύντομα και θα συνεχίσουμε. :-)

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από virtualgreek »

marinos.a έγραψε:Αυτό νομίζω συμβαίνει όταν υπάρχει μειωμένος φωτισμός όπως την περίπτωση τον αδικαιολογήτων αστοχιών προχθές στο σκοπευτήριο αργά το απόγευμα στους πιο εύκολους δίσκους.
Το αδύνατο μάτι, σε συνθήκες μειωμένου φωτισμού, παραμένει και πάλι αδύνατο εν σχέσει με το κυρίαρχο.

Αυτό όμως μου δίνει να καταλάβω ότι έχεις μερική ανάλυψη αντίθετης κυριαρχίας. Η έλλειψη φωτισμού πυροδότησε την ανάλυψη της κυριαρχίας από το αντίθετο σου μάτι.

Παρακολούθα το λίγο για να μπορέσεις να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Γιατρός

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από Γιατρός »

virtualgreek έγραψε:
louisll έγραψε: "Όταν το θήραμα κάθεται στο δέντρο και κάποιος το κτυπά φαντάζομαι το καλύπτει με το όπλο ;"

Όταν το θήραμα κάθετε πάνω σε δέντρο πυροβολούμε πάνω του.

Όταν το θήραμα κάθετε στο έδαφος, πυροβολούμε μπροστά του.

Αυτά νοουμένου ότι επωμίζουμε κυνηγετικά. Δηλαδή η ακίδα το όπου είναι ευθυγραμμισμένη με την κόρη του ματιού μας.

Εάν η ακίδα μας ευθυγραμμίζει με το κάτω μέρος της ίριδας του ματιού μας ή και πιο κάτω ακόμη, (σκοπευτική επώμηση - ρήγα φαίνεται ανηφορική) τότε πυροβολούμε με τον στόχο μας θα βρίσκεται ακριβώς πάνω από την ακίδα μας.

"Ενώ σε κίνηση το θήραμα και τον δίσκο απλώς τα προσπερνάμε αλλά τα βλέπουμε στο πάνω μέρος της σκόπευσης;"

Όλα εξαρτώνται από την σχέση ματιού και ακίδας (και κατά συνέπεια πως βλέπεις την ρήγα του όπλου σου).

"Θυμάμαι τι μου είπες ότι το πισκαλιούμε από πίσω τον δίσκο δεν το ξέχασα"
Τούτο σου το είπε ο φίλος μου ο Άλεξ. Είναι η μέθοδος Swing Through.

Εγώ σε είχα μάθει να δηλώνεις που θα πυροβολήσεις και να το τηρείς. Είναι το γνωστό virtualisation.
Θα ξαναβρεθούμε σύντομα και θα συνεχίσουμε. :-)

Σ.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου για τα πιο πάνω...
Αμάν άρκεψα επωμίσεις ..... :shock: :? :mrgreen:
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από isimerinos »

φιλε μου οι λυσεις στο προβλημα ειναι
να βλεπεις το στοχο και με τα 2 ματια και κλασμα δευτερολεπτου πριν πυροβολησεις να κλεισεις το αριστερο
να βαλεις σε σκοπευτικα γιαλια κατι που να εμποδιζει το αριστερο σου να βλεπει την ριγα, μια τελλουα ασπουμε η βαζελινη
να καμεις ειδικο κοντακι που να επομιζεις δεξια αλλα η ριγα να ευθυγραμμιζει με το αριστερο
να αλλαξεις πλευρα επωμισης
εγω ειχα το ιδιο προβλημα και αφου εδοκιμασα τα 2 πρωτα τελικα αλλαξα πλευρα πριν δυομιση χρονια. ηταν τελικα η καλυτερη λυση οχι μονο επειδη αυξηθηκαν τα ποσοστα επιτυχιας στη σκοπευση κατα πολυ αλλα και επειδη απολαμβανω το παραπανω. θελει ορεξη πολλη και πολλη δουλεια σπιτι και υπομονη
Άβαταρ μέλους
Alfa33s16v
Full Member
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 26 Αύγ 2012, 22:21
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Θέλω να αλλάξω πλευρά επώμισης /σκόπευσης

Δημοσίευση από Alfa33s16v »

isimerinos έγραψε:φιλε μου οι λυσεις στο προβλημα ειναι
να βλεπεις το στοχο και με τα 2 ματια και κλασμα δευτερολεπτου πριν πυροβολησεις να κλεισεις το αριστερο
να βαλεις σε σκοπευτικα γιαλια κατι που να εμποδιζει το αριστερο σου να βλεπει την ριγα, μια τελλουα ασπουμε η βαζελινη
να καμεις ειδικο κοντακι που να επομιζεις δεξια αλλα η ριγα να ευθυγραμμιζει με το αριστερο
να αλλαξεις πλευρα επωμισης
εγω ειχα το ιδιο προβλημα και αφου εδοκιμασα τα 2 πρωτα τελικα αλλαξα πλευρα πριν δυομιση χρονια. ηταν τελικα η καλυτερη λυση οχι μονο επειδη αυξηθηκαν τα ποσοστα επιτυχιας στη σκοπευση κατα πολυ αλλα και επειδη απολαμβανω το παραπανω. θελει ορεξη πολλη και πολλη δουλεια σπιτι και υπομονη
If They don't hunt in heaven, Then I'm not going!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΕΙΣ”