ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΒΟΛΗ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Καλημερίζω την παρέα,

Επειδή πέρασε λίγος καιρός και κάποιες καταστάσεις είπα να επανέλθω με ένα ενδιαφέρον θέμα τώρα που τελείωσε το κυνήγι το οποίο εμένα με απασχολεί αρκετά. Η Βασιλική Βολή, κυρίως στο κυνήγι της τσίχλας και φάσας. Για κάποιους θεωρείται η πιο εύκολη βολή, για κάποιους άλλους όμως συμπεριλαμβανομένου και εμού του ιδίου, σκόπελος!

Φέτος είπα να κάνω κάποιες δοκιμές αλλά οι εξορμήσεις που κυνήγησα μετριούνται στο ένα χέρι. Με την σκόπευση μου και γενικά σε σηκωτό θήραμα αλλά και σε τραβέρσες βολές είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το μεγάλο μου θέμα είναι η Βασιλική Βολή όπου τα πουλιά που πέτυχα με αυτή την μέθοδο είναι πολύ λίγα. Πριν από μια βδομάδα πέτυχα 2 πουλιά με αυτή την μέθοδο αλλά ήταν θέμα καλών συγκυριών αφού κυνήγησα με τον φίλο Χρύσανθο ένα ωραίο πρωινό. :D Φυσικά τα πουλιά σε αυτή τη περίπτωση ήταν αρκετά κοντά και η βολή έγινε ενστικτωδώς.

Επειδή έχω χάσει αρκετά πουλιά προσπαθώντας να πετύχω την βασιλική, πλέον αντί να πυροβολώ το θήραμα απέναντι, αλλάζω θέση και το πυροβολώ είτε με τραβέρσα είτε το αφήνω να με σκεπάσει και πυροβολώ πίσω. Παίρνω αρκετά θηράματα έτσι όμως αυτή η λύση δεν είναι και η καλύτερη όταν είσαι σε δύσκολο τόπο γιατί τα πουλιά πέφτουν μακριά και εύκολα τα χάνεις.

Το θέμα είναι με αυτά τα πουλιά που έχουν το τέλειο ύψος για αυτή την βολή και συνήθως τσίχλες που έρχονται όπως λέμε γαλήνες. :twisted:

Θα ήθελα να σταθούμε καθαρά στο θέμα σκόπευσης-προσκόπευσης και όχι με αυλούς, φυσίγγια, κοντάκι κλπ. γιατί όπως σας είπα όταν αλλάξω τεχνική σκόπευσης δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ και θα ήθελα να ακούσω την άποψη όσων γνωρίζουν καλά επί του θέματος!!!!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από Athos 1978 »

SilverPigeonS έγραψε:Καλημερίζω την παρέα,

Επειδή πέρασε λίγος καιρός και κάποιες καταστάσεις είπα να επανέλθω με ένα ενδιαφέρον θέμα τώρα που τελείωσε το κυνήγι το οποίο εμένα με απασχολεί αρκετά. Η Βασιλική Βολή, κυρίως στο κυνήγι της τσίχλας και φάσας. Για κάποιους θεωρείται η πιο εύκολη βολή, για κάποιους άλλους όμως συμπεριλαμβανομένου και εμού του ιδίου, σκόπελος!

Φέτος είπα να κάνω κάποιες δοκιμές αλλά οι εξορμήσεις που κυνήγησα μετριούνται στο ένα χέρι. Με την σκόπευση μου και γενικά σε σηκωτό θήραμα αλλά και σε τραβέρσες βολές είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το μεγάλο μου θέμα είναι η Βασιλική Βολή όπου τα πουλιά που πέτυχα με αυτή την μέθοδο είναι πολύ λίγα. Πριν από μια βδομάδα πέτυχα 2 πουλιά με αυτή την μέθοδο αλλά ήταν θέμα καλών συγκυριών αφού κυνήγησα με τον φίλο Χρύσανθο ένα ωραίο πρωινό. :D Φυσικά τα πουλιά σε αυτή τη περίπτωση ήταν αρκετά κοντά και η βολή έγινε ενστικτωδώς.

Επειδή έχω χάσει αρκετά πουλιά προσπαθώντας να πετύχω την βασιλική, πλέον αντί να πυροβολώ το θήραμα απέναντι, αλλάζω θέση και το πυροβολώ είτε με τραβέρσα είτε το αφήνω να με σκεπάσει και πυροβολώ πίσω. Παίρνω αρκετά θηράματα έτσι όμως αυτή η λύση δεν είναι και η καλύτερη όταν είσαι σε δύσκολο τόπο γιατί τα πουλιά πέφτουν μακριά και εύκολα τα χάνεις.

Το θέμα είναι με αυτά τα πουλιά που έχουν το τέλειο ύψος για αυτή την βολή και συνήθως τσίχλες που έρχονται όπως λέμε γαλήνες. :twisted:

Θα ήθελα να σταθούμε καθαρά στο θέμα σκόπευσης-προσκόπευσης και όχι με αυλούς, φυσίγγια, κοντάκι κλπ. γιατί όπως σας είπα όταν αλλάξω τεχνική σκόπευσης δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ και θα ήθελα να ακούσω την άποψη όσων γνωρίζουν καλά επί του θέματος!!!!

Κατά την άποψη μου όντως η ( βασιλική βολή ) είναι η πιο εύκολη .
Για να χτυπήσεις και να καρπωθείς το πουλί αυτό πρέπει να εμπεδώσεις οτι δεν θα κάνεις 3 πράγματα .

1ο η θέα ενός εύκολου στόχου πάντα διά μαγιάς μας ανασηκώνει το κεφάλι από το κοντάκι .

2ο η πολύ νωρίς επωμιση και σκόπευση του στόχου έχει το αποτέλεσμα να μην αξιολογήσεις σωστά την ταχύτητα του

3ο το πιο βασικό και αυτονόητο είναι ότι όταν τραβάμε σκανδάλη σε αυτού του είδους βολές δεν πρέπει να βλέπουμε στόχο .

Όμως επειδή άλλο στα λόγια και άλλο στην πράξη, σε όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα σε αυτού του είδους
βολής θα πρότεινα να διαλέγουν πόστο το οποίο να μην έχουν οπτική επαφή με το πουλί από μακριά με αποτέλεσμα πιο γρήγορες και ενστικτώδες βολές .
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Athos 1978 έγραψε:
SilverPigeonS έγραψε:Καλημερίζω την παρέα,

Επειδή πέρασε λίγος καιρός και κάποιες καταστάσεις είπα να επανέλθω με ένα ενδιαφέρον θέμα τώρα που τελείωσε το κυνήγι το οποίο εμένα με απασχολεί αρκετά. Η Βασιλική Βολή, κυρίως στο κυνήγι της τσίχλας και φάσας. Για κάποιους θεωρείται η πιο εύκολη βολή, για κάποιους άλλους όμως συμπεριλαμβανομένου και εμού του ιδίου, σκόπελος!

Φέτος είπα να κάνω κάποιες δοκιμές αλλά οι εξορμήσεις που κυνήγησα μετριούνται στο ένα χέρι. Με την σκόπευση μου και γενικά σε σηκωτό θήραμα αλλά και σε τραβέρσες βολές είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το μεγάλο μου θέμα είναι η Βασιλική Βολή όπου τα πουλιά που πέτυχα με αυτή την μέθοδο είναι πολύ λίγα. Πριν από μια βδομάδα πέτυχα 2 πουλιά με αυτή την μέθοδο αλλά ήταν θέμα καλών συγκυριών αφού κυνήγησα με τον φίλο Χρύσανθο ένα ωραίο πρωινό. :D Φυσικά τα πουλιά σε αυτή τη περίπτωση ήταν αρκετά κοντά και η βολή έγινε ενστικτωδώς.

Επειδή έχω χάσει αρκετά πουλιά προσπαθώντας να πετύχω την βασιλική, πλέον αντί να πυροβολώ το θήραμα απέναντι, αλλάζω θέση και το πυροβολώ είτε με τραβέρσα είτε το αφήνω να με σκεπάσει και πυροβολώ πίσω. Παίρνω αρκετά θηράματα έτσι όμως αυτή η λύση δεν είναι και η καλύτερη όταν είσαι σε δύσκολο τόπο γιατί τα πουλιά πέφτουν μακριά και εύκολα τα χάνεις.

Το θέμα είναι με αυτά τα πουλιά που έχουν το τέλειο ύψος για αυτή την βολή και συνήθως τσίχλες που έρχονται όπως λέμε γαλήνες. :twisted:

Θα ήθελα να σταθούμε καθαρά στο θέμα σκόπευσης-προσκόπευσης και όχι με αυλούς, φυσίγγια, κοντάκι κλπ. γιατί όπως σας είπα όταν αλλάξω τεχνική σκόπευσης δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ και θα ήθελα να ακούσω την άποψη όσων γνωρίζουν καλά επί του θέματος!!!!

Κατά την άποψη μου όντως η ( βασιλική βολή ) είναι η πιο εύκολη .
Για να χτυπήσεις και να καρπωθείς το πουλί αυτό πρέπει να εμπεδώσεις οτι δεν θα κάνεις 3 πράγματα .

1ο η θέα ενός εύκολου στόχου πάντα διά μαγιάς μας ανασηκώνει το κεφάλι από το κοντάκι .

2ο η πολύ νωρίς επωμιση και σκόπευση του στόχου έχει το αποτέλεσμα να μην αξιολογήσεις σωστά την ταχύτητα του

3ο το πιο βασικό και αυτονόητο είναι ότι όταν τραβάμε σκανδάλη σε αυτού του είδους βολές δεν πρέπει να βλέπουμε στόχο .

Όμως επειδή άλλο στα λόγια και άλλο στην πράξη, σε όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα σε αυτού του είδους
βολής θα πρότεινα να διαλέγουν πόστο το οποίο να μην έχουν οπτική επαφή με το πουλί από μακριά με αποτέλεσμα πιο γρήγορες και ενστικτώδες βολές .
μαγειας
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από kypros »

Φιλε silverpigeon, πρωτα η δικη μου αποψη ειναι οτι κατα βαθος ολες οι βολες πρεπει να εχουν το στοιχειο του εντικτου αλλα συναμα και ολες να ειναι ελεγχομενες ταυτοχρονα. Να σκοπευεις δηλαδη με το εντικτο της καταδειξης αλλα να ελεγχεις και το θηραμα με την καννη. Να μην καρφωνεις δηλαδη μπικτες βολες αλλα ουτε και να κυλας με το θηραμα επαοριστον χωρις ακαριαιο τραβιγμα σκανδαλης.

Αυτα σαν γενικο σχολειο. Τωρα οσο αφορα στη βασιλικη βολη, κατα πασα πιθανοτητα φιλε προσπαθεις να σημαδεψεις το θηραμα και οχι να το σκουπισεις με την καννη και γιαυτο και ριχνεις πισω. Μπορεις να δοκιμασεις μεθοδο πουλ αγουει δηλαδη να βγεις με την ακννη στο θηραμα, να κιλισεις λιγους ποντους ελεγχοντας την ταχυτητα του και να τραβισεις ελεγχομενα την καννη μπροστα σκεπαζοντας, προσπερνοντας, σκουζιντας το θηραμα οπως θελεις πες το, και ταυτοχρονα να τραβιξεις σκανδαλη ακαριαια. Το σημαδεμα με το στοχαστρο ξεχαστο αφου το πουλι δεν θα το βλεπεις την ωρα που τραβας σκανδαλη
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Athos 1978 έγραψε:

Κατά την άποψη μου όντως η ( βασιλική βολή ) είναι η πιο εύκολη .
Για να χτυπήσεις και να καρπωθείς το πουλί αυτό πρέπει να εμπεδώσεις οτι δεν θα κάνεις 3 πράγματα .

1ο η θέα ενός εύκολου στόχου πάντα διά μαγιάς μας ανασηκώνει το κεφάλι από το κοντάκι .

2ο η πολύ νωρίς επωμιση και σκόπευση του στόχου έχει το αποτέλεσμα να μην αξιολογήσεις σωστά την ταχύτητα του

3ο το πιο βασικό και αυτονόητο είναι ότι όταν τραβάμε σκανδάλη σε αυτού του είδους βολές δεν πρέπει να βλέπουμε στόχο .

Όμως επειδή άλλο στα λόγια και άλλο στην πράξη, σε όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα σε αυτού του είδους
βολής θα πρότεινα να διαλέγουν πόστο το οποίο να μην έχουν οπτική επαφή με το πουλί από μακριά με αποτέλεσμα πιο γρήγορες και ενστικτώδες βολές
.
Respect Αθω !!!
παντα μα παντα καλλικονουμε τα ευκολα για το λογο νο1 αφου οταν σκεπασουμε το θηραμα με τες καννες δεν βλεπουμε που θα φαει την τουφεκια με αποτελεσμα να ανασηκωνουμε το κεφαλι σε μια προσπαθεια να δουμε την φαση που θα φαει την φατσια !
Τα τελευταια 2 χρονια καλλικοσα σχεδον 10 φραγκολινες μεσα στα ματια μου γιαυτο το λογο !

Θηραματα που τα βλεπεις καποια ωρα να σε προσεγκιζουν σε κοιμιζουν με αποτελεσμα η να σηκωσεις το οπλο πολυ γρηγορα και να διωξεις το θηραμα η πολυ αργα και να σαντανοθεις μολις καταλαβεις οτι το αφησες να κοντεψει τοσο !

Φιλε silverpigeons ολα ειναι θεμα ψυχολογιας , σου εχει μπει στο μυαλο οτι δεν μπορεις να πετυχεις μια τετεια βολη με αποτελεσα στη θεα μιας τετειας ευκαιριας λογο της ανασφαλειας σου απο τες προηγουμενες εμπειριες που ειχες αθελα σου δυσταζεις να πατησεις την σκανδαλη την σωστη ωρα !

αφηνεις την φασσα/τσιχλα να σου κοντεψει αρκετα με το οπλο σχεδον επομισμενο και να ακολουθει ελαφρα το θηραμα , μολις ερθει στο σωστο σημειο και μονο τοτε το χωνεις με τες καννες σου και πυροβολας ! αν το κανεις ποιο γρηγορα και αποτομα το θηραμα θα κλωσει (αφου θα δει την αποτομη κινηση) και επειδη εσυ δεν θα εχεις οπτικη επαφη μαζι του λογο της καννης θα πυροβολησεις στον αερα ;)
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
dimitris savva

Re: ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από dimitris savva »

des viteo texnikes skopeyshs diskoy dtiven
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Καλημέρα λεβέντες και ευχαριστώ για τα σχόλια σας,

Όντως θα συμφωνήσω μαζί σας πως το θέμα ψυχολογίας είναι και το πιο βασικό. Δεν γίνεται στις δύσκολες βολές να μην έχω πρόβλημα ενώ σε αυτή να υπάρχει.

Εγώ αυτό που νομίζω πως κάνω λάθος είναι ότι βγαίνω πιο μπροστά από το θήραμα και όχι να μείνω πίσω γιατί δεν το χώνω μέσα στις κάννες όπως είπατε αλλά το περνώ και μετά ρίχνω. Δηλαδή κάνω ένα swing through το οποίο όμως το προχωρώ αρκετά μπροστά και μετά πατάω την σκανδάλη.

Αυτό που είπατε με το χώσιμο του πουλιού στις κάννες το είχα κάνει πρόσφατα αλλά όπως σας είπα τα δύο πουλιά ήταν σε πολύ κοντινή απόσταση. Φυσικά το να μην βλέπεις το πουλί με διόφθαλμη σκόπευση είναι κάπως αδύνατον. Αυτό όμως δεν νομίζω να δουλεύει για λίγο πιο ψηλομένα πουλιά γιατί εκεί λογικά χρειάζεται μεγαλύτερη προσκόπευση.

Επίσης κάτι άλλο, σε αυτές τις βολές αφήνετε το θήραμα να σας προσεγγίσει αρκετά; Σε ποια γωνία πυροβολείτε; Ακόμη ένα λάθος που πιστεύω πως κάνω είναι πως αφήνω πολύ το πουλί να έρθει κοντά μου με σκοπό να μην ρίξω μακριά και αυτό έχει ως μειονέκτημα να αλλάζει η στάση του σώματος και να πυροβολώ σχεδόν κατακόρυφα.
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
Vasilis-beagle
Full Member
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 12 Οκτ 2011, 10:40

Re: ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από Vasilis-beagle »

Μολις το πουλι ειναι σχεδον απο πανω σου το σκουπιζεις κ πριν το προσπερασεις πατας σκανδαλη αυτη ειναι η γνωμη μου!
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από nike powder »

φιλε "σχιεπαζετο" πουλλι και μεν φοασε τιποτε
n3ktar
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιουν 2011, 20:51

Re: ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από n3ktar »

Θα συμφωνησω με τον Αθω πιο πανω, ειδικα στο 1ο. Αλλη αιτια αστοχιας ειναι οτι
σταματαμε την κινηση του οπλου και του σωματος μας, μολις σκεπασουμε το στοχο!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΕΙΣ”