Δυοφθαλμη σκοπευση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από Laurona »

Ρε παιδια θελω να κανουμε ενα γκαλοπ, αυτοι που δεν ασχολουμαστε τουλαχιστον συστηματικα με το σκοπευτηριο, για το θεμα Δυοφθαλμη σκοπευση.

Τελικα, ποσοι την χρησιμοποιουμε???Ας πουμε ποιοι την χρησιμοποιουμε για να δουμε τουλαχιστον αν τελικα ειναι τοσο διαδεδομενη.

Δινει τελικα προτερηματα η μας συγχιζει περισσοτερο?

Και αν ειναι τοσοο καλυτερη σαν τροπος σκοπευσης, πως βλεπουμε παλιους κυνηγους η φιλους μας που δεν την χρησιμοποιουν να κανουν τοσο καλες και σταθερες επιτυχες βολες.

Ανοιγω αυτο το θεμα, διοτι κατα την διαρκεια αυτων των δυο χρονων, που θελοντας και μη, εμεινα μακρυα και απο το κυνηγι και απο το σκοπευτηριο, και μετα που διεβασα πολλα αρθρα για την δυοφθαλμη σκοπευση, στο υποσυνηδειτο μου εχω συγχυστει.

Οντας παντα ατομο που εκανε αρκετες ξηρερς προπονησεις στο σπιτι, καταφερα να ριχνω πολυ καλα και με τα δυο ματια, αυτο ομως δεν μου εδωσε και καλυτερα αποτελεσματα......διοτι παντα στις κοντινες και γρηγορες βολες ειμουν καλος.Στις αργες....η μακρυνες βολες ομως δεν βρικα καποιο προτερημα το αντιθετο.

Τωρα μετα απο αρκετη αδρανεια, καταντησα, σε στοχους προσχεδιασμενους, πχ στο σκοπευτηριο να ριχνω πολυ καλα και με τα δυο ματια, αλλα στο κυνηγι που υπαρχει η αγωνια και το απροσμενο του θηραματος, οταν ερθει η ωρα της βολης, μενω σκεφτικος, κολλω που λεμε, σαν να ειναι συγχημσενο το μυλαο μου και αστοχω.
Το διαπιστωσα την πρωτη εξορμηση της φασας.

Γιαυτο και αρχισα και παλι να προσπαθω να γυριζω στο παλιο μου συνηθειο με την μονοφθαλμη σκοπευση....και να πιστευω οτι δεν εχει να ζηλεψει τιποτε απο την δυοφθαλμη, το αντιθετο ισως τελικα οι ΄΄ειδικοι΄΄ να αναλυουν το θεμα τοσο...απλα και μονο για να εχουν κατι να γραφουν.

Τι λετε εσεις???
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Αλεκτορίς
Full Member
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 19:53

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από Αλεκτορίς »

Γεια σε ολους σας μιας και είναι η πρώτη φορά που γράφω κάτι σε αυτό το φόρουμ. Συγχαρητήρια στους administrators που μας προσφέρουν αυτή την ιστοσελίδα για να επικοινώνουμε όλοι οι συνάδελφοι κυνηγοί μεταξύ μας.
Για να μπώ στο θέμα, εγώ στοχεύω και με τα δύο μάτια απο μικρός. Ετσι έμαθα επείδη έβλεπα και τον πατέρα μου που στόχευε και αυτός έτσι και σπάνια μπορω να πω ότι του διέφευγε θήραμα, ακόμη και σήμερα.
Τώρα, αν είναι καλύτερα ή όχι δεν ξέρω στα σίγουρα, πιστεύω ότι είναι όπως μάθει κάποιος. Εχω φίλους που σπάνια αστοχούν και σκοπεύουν με το ένα μάτι. Θεωρώ όμως ότι και με τα δυο μάτια ανοιχτά έχεις καλύτερη αντίληψη του χώρου και κατ’επέκταση του θηράματος, και είσαι πιο γρήγορος. Ενα πείραμα που ακουσα από κάποιους είναι: πετάμε μια μπάλα του τένις στον τοίχο, κατά την επιστροφή την πιάνουμε με το ένα χέρι. Αυτό μπορει να επαναληφθεί αρκετές φορές με επιτυχία. Αν όμως σηκώνοντας το χέρι να πιάσουμε την μπάλα κλείσουμε το ένα μάτι και προσπαθήσουμε να την πιάσουμε τότε θα δούμε ότι μειώνονται δραματικά οι επιτυχημένες επαναφορές :? .
Κάτι άλλο που άκουσα και αξίζει να διερευνηθεί (μπορεί ήδη να το ξέρετε) είναι ότι ο κάθε ανθρωπος έχει ένα κυρίαρχο μάτι. Μπορέι κάποιος να επωμίζει με το δεξί χέρι αλλά το κυρίαρχο του μάτι να είναι το αριστερό. Οπότε αυτοί που κλείνουν το ένα μάτι και πιστεύουν ότι έχουν κάποια προβλήματα καλά είναι να το ερευνήσουν.
Πάντως χρειάζεται συχνή επαφή με το όπλο για να διατηρέιται κάποιος σε φόρμα. Μετά από αρκετό χρόνο αδράνειας είναι φυσιολογικό να υπάρχει κάποια σύγχυση φίλε Laurona ;) .
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από Anthimos »

Ο ανθρωπινος εγκέφαλος ειναι προγραμματισμένος να βλεπει μεσα απο 2 μάτια. Αυτη η δυόφθαλμη οραση συντονιζει τον μηχανισμο εστιασης του εγκεφαλου για να αντιλαμβανεται τρισδιάστατα τον χώρο, την δυνατότητα μας δηλαδη να τοποθετούμε αντικείμενα με το μεγεθος τους και την απόσταση αυτο που λέμε αντιληψη βαθους.
ο τρόπος που τα δικανα ειναι κατασκευασμένα ειναι ακριβως για δυοφθαλμη σκοπευση. Αν τωρα υπάρχει αυτο που λέμε κυριαρχο ματι συνηθως το αντιλαμβανομαστε απο το οτι αν στοχευουμε και με τα δυο ματια ανοικτα το κυριαρχο ματι προβαλλει μια δευτερη εικονα του στοχου σαν αμυδρή σκια (φαντασματάκι) και αυτο αποσυντονίζει την σκόπευση. Ουσιαστικα αν και δυσκολο να λυθει υπάρχει λύση και σε αυτο αλλα απαιτει παρα πολυ "ξηρη σκοπευση" αλλα ουτως η αλλως αυτη θα έπεπε να ειναι μια πρακτική που εφαρμόζουμε όλοι.
Αν κλεινουμε το μάτι πολυ απλα στις δεξιες ή αριστερές διαγωνιες βολες "τραβερσες" θα χανεται ο στοχος αφου θα κρυβεται απο τις κανες..
Εγω στηρίζω δυοφθαλμη σκοπευση φανατικα ....
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από marinos.a »

Anthimos έγραψε: Αν κλεινουμε το μάτι πολυ απλα στις δεξιες ή αριστερές διαγωνιες βολες "τραβερσες" θα χανεται ο στοχος αφου θα κρυβεται απο τις κανες.
... βλέπε Μαρίνος
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από Anthimos »

marinos.a έγραψε:
Anthimos έγραψε: Αν κλεινουμε το μάτι πολυ απλα στις δεξιες ή αριστερές διαγωνιες βολες "τραβερσες" θα χανεται ο στοχος αφου θα κρυβεται απο τις κανες.
... βλέπε Μαρίνος
Αρα κλειεις το ματι σου φίλε???? :?:
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
XS^PRESTIGE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010, 08:04

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από XS^PRESTIGE »

ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΤΙΑ ΑΝΟΙΚΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ. ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΣΑΣ ΘΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ....
The best there is
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από marinos.a »

Anthimos έγραψε:
marinos.a έγραψε:
Anthimos έγραψε: Αν κλεινουμε το μάτι πολυ απλα στις δεξιες ή αριστερές διαγωνιες βολες "τραβερσες" θα χανεται ο στοχος αφου θα κρυβεται απο τις κανες.
... βλέπε Μαρίνος
Αρα κλειεις το ματι σου φίλε???? :?:
ναι, το κλείνω.

εχω αριστερό κυρίαρχο ματι και ειμαι δεξιόχειρ. Τωρα τελευταία προσπαθώ να μην το πολυκλεινω και να υπολογίζω διαφορετικά τη βολή μου. Δεν μπορώ να πω ότι τα πάω άσχημα.

δυσκολεύομαι όμως περισσότερο στις βολές σε στόχους που έρχονται απο δεξιά προς αριστερά.
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από Anthimos »

Μαρίνο μου " κυριαρχο ματι " εννοεις οτι αμα "μιτσοκαμμας" κλεινεις το δεξι το ματι αντι το αριστερο και εισαι δεξιοχειρας? Αν ναι ξεκινα " ξηρες βολες" επωμισεις και σκοπευση σε σταθερο στοχο με ανοικτα ματια και σιγα σιγα στο σκοπευτηριο. Αν φορεις γυαλια στο σκοπευτηριο βαλε ενα κομματι τελλα πανω απο το αριστερο σου ματι και πηγαινε να παιξεις στο σκοπευτηριο, σιγα σιγα θα μάθεις να παιζεις με ανοικτα και ειναι ο καλυτερος τρόπος.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
giorgos-zabala
Full Member
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 14 Ιαν 2011, 22:35

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από giorgos-zabala »

εγω ρε κοπελια εμαθα με κλειστο ματι. οσες φορες επροσπαθησα τζε με τα δυο ματια ανοιχτα εχανουμουν. εσεισ πεζετε τζε με τα δυο ανοιχτα ??
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από admin »

Εγώ απο πολύ μικρή ηλικία έμαθα απο τον παππού μου να κλείνω μάτι έτσι μου έμεινε το ελλάτωμα να παίζω με ένα μάτι κλειστό. Αργότερα κι μετά απο πολλύ προσπάθεια στο σκοπευτήριο έμαθα να παίζω με τα μάτια ανοιχτά με πολύ καλές επιτυχίες ιδίως όταν το όπλο είναι στα μέτρα σου αλλιώς με τα μάτια ανοιχτά και το όπλο να μην σου κάθετε δέν έχεις υπόθεση. Πρέπει για να κάνεις διόφθαλμη σκόπευση εκεί που βλέπουν τα μάτια σου όταν επωμίσεις να πυροβοέί και το όπλο. Αν κάποιος ο οποίος τώρα κλείνει μάτι και κάνει και διόρθωση στην σκόπευση του προσπαθήσει να παίξει με μάτια ανοχτά δέν θα έχει επιτυχίες. Σήμερα όταν κυνηγό σε πολύ μακρινές βολές που χρειάζεται ακρίβεια ή σε λαγό 90% το μάτι κλείνει απο μόνο του σε γρήγορα παιξίματα(μπηχτές) και κοντινούς πολύ στόχους αυθόρμητα παίζω με τα μάτια ανοιχτά. Στο σκοπευτήριο ισχύει το ίδιο πράγμα για εμένα σε δίσκους με μακρινές πορείες , αργούς που χρειάζονται ακρίβεια και καλή προσκόπευση κλείνω μάτι για απόλυτη ευθυγράμιση σε δίσκους κοντινούς και γρήγορους παίζω με μάτια ανοιχτά
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΕΙΣ”