Δυοφθαλμη σκοπευση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Βοηθεια!!!

Δημοσίευση από Nikos »

Pathfinder έγραψε:μαλλον οι περιπτεραδες στην Παφο επιασεν τους η κριση και δεν το φερνουν/εφεραν ακομα....πηγα σε 3 μεγαλα περιπτερα και εχουν τευχη του 2012 για να καταλαβετε(του αυγουστου εχω το)...anyways...δυοφθαλμη σκοπευση με ενα κυριαρχο ματι εν το βλεπω να δουλευκει σωστα αλλα μπορει και να κανω λαθος....κοντακι right shoulder-left eye εν θελω να καμω γιατι εν τεραστια ταλαιπωρια και οχι κατι το σιουρο...μαλλον με βλεπω να κυνηγω με καμια ππατσια πανω στο αριστερο μου και γυαλουι της υπερμετρωπιας για το δεξι μου!!!την τυχη μου μεσα ρε γ....
Φίλε κοίταξε στο περίπτερο το μεγάλο που είναι στον δρόμο των σιλό, σίγουρα θα το έχει.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από Pathfinder »

για το περιοδικο σιγουρα θα το βρω γιατι ειμαι πραγματικα περιεργος να δω τι περισσοτερο λεει ο κ. Μακρης...απλα τωρα ειμαι δουλεια και τα περιπτερα που ειναι κοντα μου δεν το ειχαν....το μονο προβλημα που βλεπω εγω προσωπικα για το θεμα του σελοτειπ πανω σε γυαλια τα οποια φορουμε σε ολην την διαρκεια της εξορμησης ειναι να μεν γεμωσουμε κανενα αρκατζιη :D αφου για να υπαρχει ενα κυριαρχο ματι σημαινει οτι το δευτερευων κατι εχει ως συνηθως (μυωπια, πρεσβυωπια, υπερμετρωπεια κτλ) και μην παρεξηγησετε τουτο θα καμω και εγω.Σιουρα εν μπορουμε να θελουμε και την πιττα σωστη και τον σιηλλο χορτατο :) ...απλα τωρα σκεφτομαι φωναχτα :) ....εν ανακαλυψε κανενας επιστημονας ακομα γυαλια που την ωρα που να περπατας να ειναι κανονικα και την ωρα που να επωμισεις να σκουραινει/θολωνει ο φακος κατα επιλογην? :D ..εν θα πεζετουν ετσι πραμα :D
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από virtualgreek »

Pathfinder έγραψε:για το περιοδικο σιγουρα θα το βρω γιατι ειμαι πραγματικα περιεργος να δω τι περισσοτερο λεει ο κ. Μακρης...απλα τωρα ειμαι δουλεια και τα περιπτερα που ειναι κοντα μου δεν το ειχαν....το μονο προβλημα που βλεπω εγω προσωπικα για το θεμα του σελοτειπ πανω σε γυαλια τα οποια φορουμε σε ολην την διαρκεια της εξορμησης ειναι να μεν γεμωσουμε κανενα αρκατζιη :D αφου για να υπαρχει ενα κυριαρχο ματι σημαινει οτι το δευτερευων κατι εχει ως συνηθως (μυωπια, πρεσβυωπια, υπερμετρωπεια κτλ) και μην παρεξηγησετε τουτο θα καμω και εγω.Σιουρα εν μπορουμε να θελουμε και την πιττα σωστη και τον σιηλλο χορτατο :) ...απλα τωρα σκεφτομαι φωναχτα :) ....εν ανακαλυψε κανενας επιστημονας ακομα γυαλια που την ωρα που να περπατας να ειναι κανονικα και την ωρα που να επωμισεις να σκουραινει/θολωνει ο φακος κατα επιλογην? :D ..εν θα πεζετουν ετσι πραμα :D
Γεννιέσαι με ένα κυρίαρχο οφθαλμό και ένα κυρίαρχο χέρι. Δεν είναι πάθηση.

Ο αδρανής οφθαλμός υπολογίζει την αποσταση και βλέπει περιφερειακά, και το φόντο πίσω από τον στόχο στέλνωντας τα κατάλληλα μηνύματα στον εγκέφαλο για να υπολογίσει σωστά την απόσταση. Ο κυριάρχος οφθαλμός εστιάζει πάνω στο στόχο.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Βοηθεια!!!

Δημοσίευση από giorgos80 »

πανικος έγραψε:
giorgos80 έγραψε:
πανικος έγραψε:αν πραγματι το κυριαρχο σου ματι ειναι το αριστερο η πιο απλη λυση ειναι η δυοφθαλμη σκοπευση φιλε
εν τζιαμε που να καλλικωνει βιρα
φιλε ειπα την πιο απλη λυση που με προπονηση θα βελτιωθει.
παρα να μαθει να επωμιζει αριστερα :) γιατι λες οτι εν τζιμε που να καλλικωνει αναλυσε το να δουν και καποιοι αλλοι με το ιδιο προβλημα αν θελεις :)
οταν η επωμιση γινει σωστα και το κοντακι κουμπωσει στο μαγουλο τοτε το κυριαρχο ματι ευθυγραμμιζεται με τη ριγα
ειτε η σκοπευση ειναι μονοφθαλμη ειτε διοφθαλμη.στη διοφθαλμη εχουμε το πλεονεκτημα οτι εστιαζουμε στο στοχο
και οχι στην ακιδα οπως στη μονοφθαλμη.σκεψου τωρα να επωμιζεις δεξια και το κυριαρχο σου να ειναι το αριστερο
θα βλεπεις τες καννες που το πλαι.για του λογου το αληθες αν επωμιζεις δεξια και το κυριαρχο σου ματι εν το δεξι
δοκιμασε 2 3 επωμισεις με το αριστερο,δοκιμασε με διοφθαλμη και μονοφθαλμη και μετα ανοιξε το δεξι σου ματι.στη μονοφθαμη οταν ανοιξεις το κυριαρχο ματι σου εκει που ησουν ευθυγραμμισμενος στο στοχο θα εστιασεις στο πλαι των καννων.αυτο που λεει ο Σαββας ειναι το πιο ευκολο να γινει
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
istriano ®

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από istriano ® »

Pathfinder έγραψε:για το περιοδικο σιγουρα θα το βρω γιατι ειμαι πραγματικα περιεργος να δω τι περισσοτερο λεει ο κ. Μακρης...απλα τωρα ειμαι δουλεια και τα περιπτερα που ειναι κοντα μου δεν το ειχαν....το μονο προβλημα που βλεπω εγω προσωπικα για το θεμα του σελοτειπ πανω σε γυαλια τα οποια φορουμε σε ολην την διαρκεια της εξορμησης ειναι να μεν γεμωσουμε κανενα αρκατζιη :D αφου για να υπαρχει ενα κυριαρχο ματι σημαινει οτι το δευτερευων κατι εχει ως συνηθως (μυωπια, πρεσβυωπια, υπερμετρωπεια κτλ) και μην παρεξηγησετε τουτο θα καμω και εγω.Σιουρα εν μπορουμε να θελουμε και την πιττα σωστη και τον σιηλλο χορτατο :) ...απλα τωρα σκεφτομαι φωναχτα :) ....εν ανακαλυψε κανενας επιστημονας ακομα γυαλια που την ωρα που να περπατας να ειναι κανονικα και την ωρα που να επωμισεις να σκουραινει/θολωνει ο φακος κατα επιλογην? :D ..εν θα πεζετουν ετσι πραμα :D
Σαν την μασκα της ηλεκτροκολλησης, ενα πραμα :D
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από Pathfinder »

:D κατι ετσι αλλα εν να πρεπει να θυμασαι να την κατεβαζεις αμαν επωμιζεις :D
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από kypros »

Με δυο λογια, σκοπευση με.λειοκαννο σημαινει σκοπευω μεσα απο την σωστη κινηση και οχι σημαδευοντας χρησιμοποιοντας το στοχαστρο οπως με ενα ραβδοτο. Για να σκοπευσεις με την κινηση, δηλαδη να ελεγξεις, να σκουπησεις, να ακολουιησεις και να προσπερασεις το στοχο χρειαζεσαι καλη αντιληψη της αποστασης, της ταχυτητας και της κλισης που εχει η πορεια του στοχου.

Με ενα ματι κλειστο δεν μπορεις να κανεις τα πιο πανω με επυτιχια διοτι με ενα ματι βλεπεις στατικα και οχι τρισδιαστατα.

Σε ολες τις βολες , αεγες γρηγορες βασιλικες μακρινες πλαγιες τα ματια πρεπει να.ειναι ανοικτα και να.ειμαστε εξεικιωμενοι με αυτο.

Οσοι βλεπετε τα στοχαστρα οταν σκοπευεται οεχετε μια κακη συνηθεια. Το ματι κολλα και εισατσε αργοι αλλα και μενετε συχνα πισω διορμτι δεν στοχευεται με κινηση των καννων.

Βγαλτε το στοχαστρο και πηγαινεται σκοπευτηριο. Ετσι θα μαθετε να πεζεται.
Το στοχαστρο υπαρχει απλα για να.δινει στο ματι μια επιβαιβεωση για το που εινΙ οι καννες.

Κανονας αυστηροτατος ομως , τα ματια ειναι και τα ΔΥΟ ανοικτα και φουλ καρφωμενα στο στοχο ΠΟΤΕ στο στοχαστρο
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
RELOADER S
Full Member
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 14 Οκτ 2013, 09:58

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από RELOADER S »

kypros έγραψε:Με δυο λογια, σκοπευση με.λειοκαννο σημαινει σκοπευω μεσα απο την σωστη κινηση και οχι σημαδευοντας χρησιμοποιοντας το στοχαστρο οπως με ενα ραβδοτο. Για να σκοπευσεις με την κινηση, δηλαδη να ελεγξεις, να σκουπησεις, να ακολουιησεις και να προσπερασεις το στοχο χρειαζεσαι καλη αντιληψη της αποστασης, της ταχυτητας και της κλισης που εχει η πορεια του στοχου.

Με ενα ματι κλειστο δεν μπορεις να κανεις τα πιο πανω με επυτιχια διοτι με ενα ματι βλεπεις στατικα και οχι τρισδιαστατα.

Σε ολες τις βολες , αεγες γρηγορες βασιλικες μακρινες πλαγιες τα ματια πρεπει να.ειναι ανοικτα και να.ειμαστε εξεικιωμενοι με αυτο.

Οσοι βλεπετε τα στοχαστρα οταν σκοπευεται οεχετε μια κακη συνηθεια. Το ματι κολλα και εισατσε αργοι αλλα και μενετε συχνα πισω διορμτι δεν στοχευεται με κινηση των καννων.

Βγαλτε το στοχαστρο και πηγαινεται σκοπευτηριο. Ετσι θα μαθετε να πεζεται.
Το στοχαστρο υπαρχει απλα για να.δινει στο ματι μια επιβαιβεωση για το που εινΙ οι καννες.

Κανονας αυστηροτατος ομως , τα ματια ειναι και τα ΔΥΟ ανοικτα και φουλ καρφωμενα στο στοχο ΠΟΤΕ στο στοχαστρο
Φίλε δέν ξέρεις τήν σοβαρότητα του προβλήματος να είσαι δεξιόχειρας καί να έχεις κυρίαρχο μάτι σε ΕΝΤΟΝΟ βαθμό το αριστερό.ΔΕΝ μπορείς να συντονίσης αυτά που λές.Οσο περισσότερο προσπαθείς τόσο επεκτείνεται το BLACK OUT !!!Αυστηρότατος κανόνας αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι γιά επιτυχίες σε κυνήγι και σκοποβολή είναι αφομοίωση -προσαρμογή στο SWING.Πολλοί κέρδισαν αγώνες SPORTING με πολύ ψηλά αποτελέσματα κάνοντας μονόφθαλμη σκόπευση.
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από Sergios »

Εγώ είμαι υπέρ της διοφθαλμης σκοπευσης και εφαα ξύλο. για τούτο γιατι στα 10 μου επροσπαθουν να παίξω πουλουθκια και εκλινα το μάτι γλώσσα έξω και εγιρεφκα με τις κάννες το πουλουι και στο τέλος εφεφκε μου! Ο παπάς μου τακκα πας το ζινισχι ελαλε μου "άνοιξε τα μαθκια σου ρε να καταλάβεις που πασιν τζιαι που ερκουντε τα πουλιά" εκαλλικωσα βιρα αλλά αμαν έπεσε το πρώτο εξεκινισαν και πεφτουν ούλλα! Μόνο στα καθοντα κλειω το μάτι!

Ερώτηση προς όλους στο ποφυσιμα τζικλας κλπ ποιος μπορεί να κλεισει μάτι και να έχει επιτυχίες?

Η δική μου απάντηση ειναι πως ολοι στην αναγκη παίζουν μα ανοικτά μάτια ειτε ποφυσιμα είτε μια μπηκτη ντουφεκια χρειάζεται να ξέρεις το όπλο να έχεις σωστη αντίληψη του χώρου του χρόνου της απόστασης να αποκτήσεις παλμό με σωστή δουλειά και εμπειρία θέλει χρόνο υπομονή και απο τις αποτυχίες περνάς στις επιτυχίες κανένας εν γεννήθηκε sniper που δαμεσα απλός καπιοι κάποιους τους μαθαίνουν σωστά και κάποιοι μας μαθαίνουν λάθος κανένας που δαμεσα δεν τα ξέρει όλα το κυνηγι ειναι σαν την τεχνολογία και την επιστήμη παντα θα προχωρά και θα βρίσκεις κατι νέο! Χρησιμοποιούμε καi μεις λιο την λογική μας παντρευουμε τα δικα μας με εκεινα που μας λενε οι πιο έμπειροι και βελτιωνομαστε :)
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από kypros »

RELOADER S έγραψε:
kypros έγραψε:Με δυο λογια, σκοπευση με.λειοκαννο σημαινει σκοπευω μεσα απο την σωστη κινηση και οχι σημαδευοντας χρησιμοποιοντας το στοχαστρο οπως με ενα ραβδοτο. Για να σκοπευσεις με την κινηση, δηλαδη να ελεγξεις, να σκουπησεις, να ακολουιησεις και να προσπερασεις το στοχο χρειαζεσαι καλη αντιληψη της αποστασης, της ταχυτητας και της κλισης που εχει η πορεια του στοχου.

Με ενα ματι κλειστο δεν μπορεις να κανεις τα πιο πανω με επυτιχια διοτι με ενα ματι βλεπεις στατικα και οχι τρισδιαστατα.

Σε ολες τις βολες , αεγες γρηγορες βασιλικες μακρινες πλαγιες τα ματια πρεπει να.ειναι ανοικτα και να.ειμαστε εξεικιωμενοι με αυτο.

Οσοι βλεπετε τα στοχαστρα οταν σκοπευεται οεχετε μια κακη συνηθεια. Το ματι κολλα και εισατσε αργοι αλλα και μενετε συχνα πισω διορμτι δεν στοχευεται με κινηση των καννων.

Βγαλτε το στοχαστρο και πηγαινεται σκοπευτηριο. Ετσι θα μαθετε να πεζεται.
Το στοχαστρο υπαρχει απλα για να.δινει στο ματι μια επιβαιβεωση για το που εινΙ οι καννες.

Κανονας αυστηροτατος ομως , τα ματια ειναι και τα ΔΥΟ ανοικτα και φουλ καρφωμενα στο στοχο ΠΟΤΕ στο στοχαστρο
Φίλε δέν ξέρεις τήν σοβαρότητα του προβλήματος να είσαι δεξιόχειρας καί να έχεις κυρίαρχο μάτι σε ΕΝΤΟΝΟ βαθμό το αριστερό.ΔΕΝ μπορείς να συντονίσης αυτά που λές.Οσο περισσότερο προσπαθείς τόσο επεκτείνεται το BLACK OUT !!!Αυστηρότατος κανόνας αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι γιά επιτυχίες σε κυνήγι και σκοποβολή είναι αφομοίωση -προσαρμογή στο SWING.Πολλοί κέρδισαν αγώνες SPORTING με πολύ ψηλά αποτελέσματα κάνοντας μονόφθαλμη σκόπευση.
Λεβεντη μου εδω μιλαμε.για το κανονα οχι τις εξαιρεσεις. Αυτο που λες ειναι η εξαιρεση και δεν ισχυει για πολυ λιγο κοσμο. Αν οντος εχεις.αυτο το προβλημα υπαρχουν δυο τρεις.λυσεις και η μια.οντος ειναι να.κλινεις.το.ματι. ομως μην το γενικευεις, η μονοφθαλμη σκοπευση ειναι λαθος στο λειοκαννο και κρατα πισω σε επιτυχιες τον σκοπευτη. Δεν νομιζω να εχει πολλους πουβκεδισαν αγωνες με ενα ματι κλειστο
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΕΙΣ”