Δυοφθαλμη σκοπευση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από sotiris!129 »

RELOADER S έγραψε: Φίλε δέν ξέρεις τήν σοβαρότητα του προβλήματος να είσαι δεξιόχειρας καί να έχεις κυρίαρχο μάτι σε ΕΝΤΟΝΟ βαθμό το αριστερό.ΔΕΝ μπορείς να συντονίσης αυτά που λές.Οσο περισσότερο προσπαθείς τόσο επεκτείνεται το BLACK OUT !!!Αυστηρότατος κανόνας αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι γιά επιτυχίες σε κυνήγι και σκοποβολή είναι αφομοίωση -προσαρμογή στο SWING.Πολλοί κέρδισαν αγώνες SPORTING με πολύ ψηλά αποτελέσματα κάνοντας μονόφθαλμη σκόπευση.
φιλε RELOADER S
κανε μια αναδρομη στες απροβλεπτες βολες που σου εχουν τυχη στο κυνηγι , βολες που επομησες και πυροβολησες τον στοχο χωρις να προλαβεις να σκεφτεις !
να σε προλαβω και να σου πω πως αυτες οι βολες σου ΑΝ το οπλο ειναι στα μετρα σου και εισαι εξοικειωμενος μαζι του , εχαν την μεγαλητερη επιτυχια απο καθε αλλη σου βολη !
Αυτο γιατι εκει ασυναισθητα πυροβολας και με τα 2 ματια ανοικτα !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από isimerinos »

sotiris!129 έγραψε:
RELOADER S έγραψε: Φίλε δέν ξέρεις τήν σοβαρότητα του προβλήματος να είσαι δεξιόχειρας καί να έχεις κυρίαρχο μάτι σε ΕΝΤΟΝΟ βαθμό το αριστερό.ΔΕΝ μπορείς να συντονίσης αυτά που λές.Οσο περισσότερο προσπαθείς τόσο επεκτείνεται το BLACK OUT !!!Αυστηρότατος κανόνας αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι γιά επιτυχίες σε κυνήγι και σκοποβολή είναι αφομοίωση -προσαρμογή στο SWING.Πολλοί κέρδισαν αγώνες SPORTING με πολύ ψηλά αποτελέσματα κάνοντας μονόφθαλμη σκόπευση.
φιλε RELOADER S
κανε μια αναδρομη στες απροβλεπτες βολες που σου εχουν τυχη στο κυνηγι , βολες που επομησες και πυροβολησες τον στοχο χωρις να προλαβεις να σκεφτεις !
να σε προλαβω και να σου πω πως αυτες οι βολες σου ΑΝ το οπλο ειναι στα μετρα σου και εισαι εξοικειωμενος μαζι του , εχαν την μεγαλητερη επιτυχια απο καθε αλλη σου βολη !
Αυτο γιατι εκει ασυναισθητα πυροβολας και με τα 2 ματια ανοικτα !
Ρε Σωτήρη ο άνθρωπος λέει πεζει δεξιά και έχει κυρίαρχο μάτι αριστερό. Δηλαδή αν πέξει κανονικά με τα δυο ματια ανοικτά οι βολές παν στο γάμο του καραγκιοζη.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από Pathfinder »

Φιλοι

Διαβασα και το αρθρο του κ. Μακρη (πολυ καλο), διαβασα και ολα τα ποστς για διοφθαλμη/μονοφθαλμη, εβαλα και σελοτειπ πανω σε ολα τα γυαλια μου οκ :)
τωρα, εγω οπως ειπα και πριν ειμαι δεξιοχειρας με αριστερο κυριαρχο.σημερα εκαμα ενα πειραμα σπιτι αφου με εβαλαν σε σκεψεις ολα αυτα για την σκοπευση μου.εβαλα το ανιψιουι μου πισω μου και εσιρνε μου μαππουες του τεννις και εγω εκανα dry-shooting ταχα μου.εριχνε σε οποια πλευρα μου ηθελε οποτε ηθελε χωρις να με προειδοποια η κατι.ολα αυτα τα κατεγραψα με μια καμερα που ειχα μπροστα μου απλα για να δω ποιο ματι χρησιμοποιουσα τελικα.σε ολες τις σκοπευσεις μου χρησιμοιπουσα το δεξι μου ματι και οχι το αριστερο κυριαρχο. πως το εξηγατε τουτο?γινετε?μηπως χρησιμοποιουσα το δεξι μου ηθελημενα??Ηταν ακυρο το πειραμα?? :oops:
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από sotiris!129 »

isimerinos έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:
RELOADER S έγραψε: Φίλε δέν ξέρεις τήν σοβαρότητα του προβλήματος να είσαι δεξιόχειρας καί να έχεις κυρίαρχο μάτι σε ΕΝΤΟΝΟ βαθμό το αριστερό.ΔΕΝ μπορείς να συντονίσης αυτά που λές.Οσο περισσότερο προσπαθείς τόσο επεκτείνεται το BLACK OUT !!!Αυστηρότατος κανόνας αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι γιά επιτυχίες σε κυνήγι και σκοποβολή είναι αφομοίωση -προσαρμογή στο SWING.Πολλοί κέρδισαν αγώνες SPORTING με πολύ ψηλά αποτελέσματα κάνοντας μονόφθαλμη σκόπευση.
φιλε RELOADER S
κανε μια αναδρομη στες απροβλεπτες βολες που σου εχουν τυχη στο κυνηγι , βολες που επομησες και πυροβολησες τον στοχο χωρις να προλαβεις να σκεφτεις !
να σε προλαβω και να σου πω πως αυτες οι βολες σου ΑΝ το οπλο ειναι στα μετρα σου και εισαι εξοικειωμενος μαζι του , εχαν την μεγαλητερη επιτυχια απο καθε αλλη σου βολη !
Αυτο γιατι εκει ασυναισθητα πυροβολας και με τα 2 ματια ανοικτα !
Ρε Σωτήρη ο άνθρωπος λέει πεζει δεξιά και έχει κυρίαρχο μάτι αριστερό. Δηλαδή αν πέξει κανονικά με τα δυο ματια ανοικτά οι βολές παν στο γάμο του καραγκιοζη.
Ξαναδιαβαστω ξανα που αρκη τωρα
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από isimerinos »

Ξαναδκιαβαστο εσυ που την αρχη Σωτήρη. Μπορει το όπλο να κάθεται κόμμα ραμμα πάνω σου και να εισαι και εξοικειωμένος μαζι του άμα έχεις cross dominance εν μπορείς να πεξεις με τα ματια ανοικτά. Μόνο με την πατσουα αλλα και κείνο εν όπως το μιτσικαμμιμα. Στην παιδική ηλικία μπορείς να καμεις κάτι ασκήσεις με τελειες για να δυναμωσεις το αδύνατο μάτι. Νομίζω ο Richard faulds Κάτι έτσι εκαμε
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από sotiris!129 »

isimerinos έγραψε:Ξαναδκιαβαστο εσυ που την αρχη Σωτήρη. Μπορει το όπλο να κάθεται κόμμα ραμμα πάνω σου και να εισαι και εξοικειωμένος μαζι του άμα έχεις cross dominance εν μπορείς να πεξεις με τα ματια ανοικτά. Μόνο με την πατσουα αλλα και κείνο εν όπως το μιτσικαμμιμα. Στην παιδική ηλικία μπορείς να καμεις κάτι ασκήσεις με τελειες για να δυναμωσεις το αδύνατο μάτι. Νομίζω ο Richard faulds Κάτι έτσι εκαμε
φιλε μου οι απροβλεπτες βολες δεν εχουν επιτυχεια μονο γιατι και τα 2 ματια ειναι ανοικτα ...
αλλα και γιατι η κινηση του σωματος ειναι σωστη και ακολουθας το θηραμα ασυναισθητα σωστα !
αυτο πρεπει να γινεται και σε μια κανονικη βολη !
Σιγουρα για μενα που δεν εχω το "προβλημα" αυτο ειναι ευκολο να το λεω και να το κανω
αλλα καποιος που το εχει τοτε με το να κλεινει το ενα ματι απλα προσπερνα το προβλημα με λαθος τροπο !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από kypros »

Pathfinder έγραψε:Φιλοι

Διαβασα και το αρθρο του κ. Μακρη (πολυ καλο), διαβασα και ολα τα ποστς για διοφθαλμη/μονοφθαλμη, εβαλα και σελοτειπ πανω σε ολα τα γυαλια μου οκ :)
τωρα, εγω οπως ειπα και πριν ειμαι δεξιοχειρας με αριστερο κυριαρχο.σημερα εκαμα ενα πειραμα σπιτι αφου με εβαλαν σε σκεψεις ολα αυτα για την σκοπευση μου.εβαλα το ανιψιουι μου πισω μου και εσιρνε μου μαππουες του τεννις και εγω εκανα dry-shooting ταχα μου.εριχνε σε οποια πλευρα μου ηθελε οποτε ηθελε χωρις να με προειδοποια η κατι.ολα αυτα τα κατεγραψα με μια καμερα που ειχα μπροστα μου απλα για να δω ποιο ματι χρησιμοποιουσα τελικα.σε ολες τις σκοπευσεις μου χρησιμοιπουσα το δεξι μου ματι και οχι το αριστερο κυριαρχο. πως το εξηγατε τουτο?γινετε?μηπως χρησιμοποιουσα το δεξι μου ηθελημενα??Ηταν ακυρο το πειραμα?? :oops:
Πιθανον απλα να.νομιζεις οτι εχεις αριστερο κυριαρχο η ακομα.και να.εχεις προσαρμοστει να.χρησομοποιεις το δεξι.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
RELOADER S
Full Member
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 14 Οκτ 2013, 09:58

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από RELOADER S »

sotiris!129 έγραψε:
RELOADER S έγραψε: Φίλε δέν ξέρεις τήν σοβαρότητα του προβλήματος να είσαι δεξιόχειρας καί να έχεις κυρίαρχο μάτι σε ΕΝΤΟΝΟ βαθμό το αριστερό.ΔΕΝ μπορείς να συντονίσης αυτά που λές.Οσο περισσότερο προσπαθείς τόσο επεκτείνεται το BLACK OUT !!!Αυστηρότατος κανόνας αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι γιά επιτυχίες σε κυνήγι και σκοποβολή είναι αφομοίωση -προσαρμογή στο SWING.Πολλοί κέρδισαν αγώνες SPORTING με πολύ ψηλά αποτελέσματα κάνοντας μονόφθαλμη σκόπευση.
φιλε RELOADER S
κανε μια αναδρομη στες απροβλεπτες βολες που σου εχουν τυχη στο κυνηγι , βολες που επομησες και πυροβολησες τον στοχο χωρις να προλαβεις να σκεφτεις !
να σε προλαβω και να σου πω πως αυτες οι βολες σου ΑΝ το οπλο ειναι στα μετρα σου και εισαι εξοικειωμενος μαζι του , εχαν την μεγαλητερη επιτυχια απο καθε αλλη σου βολη !
Αυτο γιατι εκει ασυναισθητα πυροβολας και με τα 2 ματια ανοικτα !
Eίσαι απολύτως ορθός φίλε Σωτήρη.
BAIKAL 1980

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

kypros έγραψε:Με δυο λογια, σκοπευση με.λειοκαννο σημαινει σκοπευω μεσα απο την σωστη κινηση και οχι σημαδευοντας χρησιμοποιοντας το στοχαστρο οπως με ενα ραβδοτο. Για να σκοπευσεις με την κινηση, δηλαδη να ελεγξεις, να σκουπησεις, να ακολουιησεις και να προσπερασεις το στοχο χρειαζεσαι καλη αντιληψη της αποστασης, της ταχυτητας και της κλισης που εχει η πορεια του στοχου.

Με ενα ματι κλειστο δεν μπορεις να κανεις τα πιο πανω με επυτιχια διοτι με ενα ματι βλεπεις στατικα και οχι τρισδιαστατα.

Σε ολες τις βολες , αεγες γρηγορες βασιλικες μακρινες πλαγιες τα ματια πρεπει να.ειναι ανοικτα και να.ειμαστε εξεικιωμενοι με αυτο.

Οσοι βλεπετε τα στοχαστρα οταν σκοπευεται οεχετε μια κακη συνηθεια. Το ματι κολλα και εισατσε αργοι αλλα και μενετε συχνα πισω διορμτι δεν στοχευεται με κινηση των καννων.

Βγαλτε το στοχαστρο και πηγαινεται σκοπευτηριο. Ετσι θα μαθετε να πεζεται.
Το στοχαστρο υπαρχει απλα για να.δινει στο ματι μια επιβαιβεωση για το που εινΙ οι καννες.

Κανονας αυστηροτατος ομως , τα ματια ειναι και τα ΔΥΟ ανοικτα και φουλ καρφωμενα στο στοχο ΠΟΤΕ στο στοχαστρο

λογο του οτι ηταν απενεργοποιημενος ο λογαριασμος μου δεν μπορουσα να πω 2 πραγματα για το θεμα αυτο...εβλεπα να γραφονται διαφορα...τιποτα δεν ειναι σωστο και τιποτα λαθος...το ποιο ασφαλες συμπερασμα ειναι να εχεις δοκιμασει και τις 2 τεχνικες...

φιλε Κυπρο...διαφωνω εντελως με την αποψη σου αυτη....οχι στο οτι ειπες κατι λαθος...αλλα στο οτι εισαι απολυτος...τιποτα δεν μπορει να συγκριθει με μονοφθαλμη σκοπευση...και αμα μπορεσεις να το κανεις θα δεις...δεν μιλαω για τις ενστικτωδεις βολες οπως ειπε και ο Σωτηρης ποιο πανω που απλα δεν προλαμβαινεις να κλεισεις το ματι...αν ειχες την ευχερια να το εχεις κλειστο τοτε θα εβλεπες και κει την διαφορα...σου μιλαω με σιγουρια απο την εμπειρια μου...αν διερωτασε γιατι ειμαι τοσο σιγουρος...στειλε μου πμ να το μιλησουμε...και τοτε θα καταλαβεις!παει καπως προσωπικο(εμπειρια δικη μου) αυτο που θελω να πω και απλα δεν θελω να το μιλαω δημοσια...
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από Γιατρός »

Η άποψη του Κύπρου είναι η πιο σωστή και το άρθρο του Σάββα τα λέει όλα
Η αρχή και η προπονητική θεωρία και πράξη είναι η ίδια και στο άθλημα του τεννις με το οποίο ασχολήθηκα περίπου 20 χρόνια
Ακόμα και η προπόνηση ,προετοιμασία,προσκόπευση, τρισδιάστατη σκόπευση/διόφθαλμη, κεντράρισμα και αυθόρμητη/ες βολές όλα μα όλα είναι τα ίδια,θέση σώματος,swing through,συνέχιση κίνησης/επαναφορά κτλ κτλ
Θα μου πείτε ήντα ολάν έσιη σχέση το ένα με το άλλο ; ναι διότι η βάση σε σωστές τακτικές είναι οι ίδιες
Και αυτό που λέει ο Σωτήρης είναι σωστό,οι πιο σωστές κινήσεις και βολές είναι οι αυθόρμητες όταν το όπλο είναι πάνω σου σε σημείο που λες 'μα ήμουν εγώ τούτος '; εννοούμε με καλή αίσθηση προσκόπευσης
Σε καμιά περίπτωση άτομα που έχουν πρόβλημα ή δεν βλέπουν από το ένα μάτι εκτός αν κυνηγούν με κυνηγετικά/στρατιωτικά σταθερούς στόχους δεν είναι σε καμία πλεονεκτική θέση έναντι των θηραμάτων που κυνηγάμε (upland hunting)
Αυτά σαν ερασιτέχνης
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΕΙΣ”