Δυοφθαλμη σκοπευση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Βοηθεια!!!

Δημοσίευση από giorgos80 »

πανικος έγραψε:αν πραγματι το κυριαρχο σου ματι ειναι το αριστερο η πιο απλη λυση ειναι η δυοφθαλμη σκοπευση φιλε
εν τζιαμε που να καλλικωνει βιρα
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Βοηθεια!!!

Δημοσίευση από Pathfinder »

Σελίδα 82 του νέου τεύχους (άρθρο του Σάββα Μακρή) θα βρεις τις απαντήσεις που θες. :)[/quote]

καθε ποτε βγαινει το περιοδικο?? :oops:
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Βοηθεια!!!

Δημοσίευση από Nikos »

Φίλε το περιοδικό κυκλοφορεί στα περίπτερα ήδη!
Απόλυτα κατατοπιστικό το άρθρο του φίλου Σάββα Μακρή!
Άβαταρ μέλους
RELOADER S
Full Member
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 14 Οκτ 2013, 09:58

Re: Βοηθεια!!!

Δημοσίευση από RELOADER S »

Pathfinder έγραψε:Γεια σας

Ξεκινω μια καινουργια συζητηση για το θεμα εστω και αν ξανασυζητηθηκε παλια γιατι απλα η προηγουμενη εγινε πριν 3 χρονια και δεν ξερω αν θα ηταν συνετο να την συνεχισω.

Παιδες διαβαζοντας μεσα στο φορουμ για την σκοπευση και την μονο/δυοφθαλμη σκοπευση αντιληφθηκα οτι μεχρι τωρα οτι θηραμα κτυπησα ηταν εντελως στην τυχη μαλλον.Ειμαι δεξιοχειρας και το κυριαρχο μου ματι ειναι το αριστερο (εκανα επανειλημενα το τρικ με το κλειστο ματι και τον δειχτη των χεριων σε ενα αντικειμενο και πραγματι με το αριστερο μου ματι ειμαι πανω στον στοχο ενω με το δεξι μου ειμαι εκτος). Σε dry-shooting κλεινω το αριστερο μου αλλα εκει πιστευω το κλεινω απλα γιατι ειμαι σε κατασταση απολυτης ηρεμιας, δεν υπαρχει βιασυνη και το αγχος να χασεις το θηραμα. Σε πραγματικη σκοπευση στο κυνηγι και οσον ηρεμος και να ειμαι, πιστευω και ειμαι σχεδον σιγουρος, οτι κλεινω το δεξι μου ματι χωρις να το αντιλαμβανομαι την συγκεκριμενη στιγμη με αποτελεσμα να καλλικωνω το θηραμα.Διαβασα οτι πολλοι φιλοι κυνηγοι εχουν/ειχαν το ιδιο προβλημα και οτι καποιοι καταφεραν να αλλαξουν την μερια επωμισης.Αυτο νομιζω οτι ειναι δυσκολο να να το επιτυχω μετα απο τοσα χρονια συνηθειας σε κατι που το κανω αυτοματα.Διαβασα ολα τα τρικς που προτειναν καποιοι εδωμεσα χωρις να μπορω να καταλειξω σε κατι οριστικο και κατι που σιγουρα να μπορει να με βοηθησει οταν το δοκιμασω.Υπαρχει κατι καινουργιο σε αυτο το προβλημα η ειμαι καταδικασμενος να ειμαι ενας καλλικας?
Υπαρχει κατι σχετικα ευκολο το οποιο θα μπορουσε να με βοηθησει η να καλυτερευσει την σκοπευση μου?
ειμαι πραγματικα απεγνωσμενος!!!
Δέν είσαι ο μοναδικός.Εάν κάνοντας επωμίσεις εστιάζης πρώτα την αριστερή πλευρά του όπλου μπορείς να το διορθώσης με συνεχή εξάσκηση.Εαν δεν μπορέσης κάνε μονόφθαλμη σκόπευση όπως χιλιάδες -κι΄'εγω-καί μην αγχώνεσαι.Στο παρελθόν είδα TRAPER να καλύπτη με ειδική καλύπτρα το αριστερό μάτι.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Βοηθεια!!!

Δημοσίευση από Pathfinder »

μαλλον οι περιπτεραδες στην Παφο επιασεν τους η κριση και δεν το φερνουν/εφεραν ακομα....πηγα σε 3 μεγαλα περιπτερα και εχουν τευχη του 2012 για να καταλαβετε(του αυγουστου εχω το)...anyways...δυοφθαλμη σκοπευση με ενα κυριαρχο ματι εν το βλεπω να δουλευκει σωστα αλλα μπορει και να κανω λαθος....κοντακι right shoulder-left eye εν θελω να καμω γιατι εν τεραστια ταλαιπωρια και οχι κατι το σιουρο...μαλλον με βλεπω να κυνηγω με καμια ππατσια πανω στο αριστερο μου και γυαλουι της υπερμετρωπιας για το δεξι μου!!!την τυχη μου μεσα ρε γ....
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Alfa33s16v
Full Member
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 26 Αύγ 2012, 22:21
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Βοηθεια!!!

Δημοσίευση από Alfa33s16v »

Εγώ παρατηρησα με εμένα ότι όταν κάνω το τρικ σχηματιζοντας ένα κύκλο με το δεξί χέρι και εστιάζοντας κάπου παρατηρώ ότι το αριστερό μάτι παίρνει πρωτοβουλία ενώ κάνοντας το ίδιο με το αριστεροί χέρι το δεξί μάτι παιρνει πρωτοβουλία. Πώς το εξηγείτε αυτό?
If They don't hunt in heaven, Then I'm not going!!
Άβαταρ μέλους
RELOADER S
Full Member
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 14 Οκτ 2013, 09:58

Re: Βοηθεια!!!

Δημοσίευση από RELOADER S »

Pathfinder έγραψε:μαλλον οι περιπτεραδες στην Παφο επιασεν τους η κριση και δεν το φερνουν/εφεραν ακομα....πηγα σε 3 μεγαλα περιπτερα και εχουν τευχη του 2012 για να καταλαβετε(του αυγουστου εχω το)...anyways...δυοφθαλμη σκοπευση με ενα κυριαρχο ματι εν το βλεπω να δουλευκει σωστα αλλα μπορει και να κανω λαθος....κοντακι right shoulder-left eye εν θελω να καμω γιατι εν τεραστια ταλαιπωρια και οχι κατι το σιουρο...μαλλον με βλεπω να κυνηγω με καμια ππατσια πανω στο αριστερο μου και γυαλουι της υπερμετρωπιας για το δεξι μου!!!την τυχη μου μεσα ρε γ....
Φίλε δεν ξέρω αν κάνεις αστείο η σοβαρομιλάς γιά 'ππατσια' στο αριστερό!Αυτή είναι πρακτική για σκοποβολή (ππάτσιες η κλειστός ο 1 φακός των γιαλιών.)Αν δέν μπορείς να εξοικειωθης με δυόφθαλμη -υπάρχουν πολλοί-τότε κλείνης μάτι(μιτσοκαμμάς!!!!)με άριστα αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από Pathfinder »

φιλε Reloader εν καμνω καθολου αστειο :) απο οτι φαινεται αυτη ειναι η πιο ευκολη λυση για το προβλημα μου και μαλλον αυτην θα υιοθετησω...αν δειτε κανεναν κυνηγο με πατσιαρισμενο ματι την Κυριακη μαλλον εγω θα ειμαι...πετε κανενα γεια!!! :D
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Βοηθεια!!!

Δημοσίευση από πανικος »

giorgos80 έγραψε:
πανικος έγραψε:αν πραγματι το κυριαρχο σου ματι ειναι το αριστερο η πιο απλη λυση ειναι η δυοφθαλμη σκοπευση φιλε
εν τζιαμε που να καλλικωνει βιρα
φιλε ειπα την πιο απλη λυση που με προπονηση θα βελτιωθει.
παρα να μαθει να επωμιζει αριστερα :) γιατι λες οτι εν τζιμε που να καλλικωνει αναλυσε το να δουν και καποιοι αλλοι με το ιδιο προβλημα αν θελεις :)
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από virtualgreek »

Pathfinder έγραψε:φιλε Reloader εν καμνω καθολου αστειο :) απο οτι φαινεται αυτη ειναι η πιο ευκολη λυση για το προβλημα μου και μαλλον αυτην θα υιοθετησω...αν δειτε κανεναν κυνηγο με πατσιαρισμενο ματι την Κυριακη μαλλον εγω θα ειμαι...πετε κανενα γεια!!! :D
Πολύ απλά βάλε ένα μικρό κομμάτι 1.5 Χ 1.5 εκ. επικολλητικής ταινιάς (κοινός σέλοτειπ) πάνω στον φακό των γυαλιών σου. Με αυτό το τρόπο απλά θα θολώσεις την όραση στο αριστερό οφθαλμό και θα αναλάβει κυριαρχία ο δεξιός οφθαλμός.

Η αγόρασε το περιοδικό και διάβασε το καλά! ;)
Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΕΙΣ”