Δυοφθαλμη σκοπευση

Απάντηση
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από diomedes »

Ένα απο τα δύο μας μάτια είναι κυρίαρχο. Για να διαπιστώσετε ποιο είναι τεντώστε το χέρι σας και σημαδέψετε με τον δείκτη σας (δάκτυλο) ένα αντικείμενο στα 5-10 μέτρα έχοντας ανοικτά και τα δυο μάτια. (π.χ μια πρίζα σε ένα δωμάτιο) ακολούθως ενώ έχετε τον δείκτη σας να δείχνει προς το αντικείμενο κλείστε το ένα μάτι και μετά το άλλο. Το μάτι που θα έχετε ανοικτό και ο δείκτης δεν θα μετακινείται από το στόχο είναι το κυρίαρχο. Στο άλλο θα μετακινείται. Όσοι έχουν κυριάρχο αριστερό όπως εγώ πρέπει να κλείνουν το μάτι.
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από 'petros' »

Ενα ωραιο βιντεο
http://youtu.be/kmx5_k5b1GI
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Demetris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 01:19

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από Demetris »

Φιε διομηδη τι εννοεις πρεπει να κλεινουν το ματι? δδ δεν μπορουν να κανουν διοφθαμη σκοπευση?
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από BECCACCIA »

Demetris έγραψε:Φιε διομηδη τι εννοεις πρεπει να κλεινουν το ματι? δδ δεν μπορουν να κανουν διοφθαμη σκοπευση?
μαλλον ενοει οτι επωμιζη δεξια με κυριαρχο ματι αριστερο
Γιατρός

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από Γιατρός »

Laurona έγραψε:Ρε παιδια θελω να κανουμε ενα γκαλοπ, αυτοι που δεν ασχολουμαστε τουλαχιστον συστηματικα με το σκοπευτηριο, για το θεμα Δυοφθαλμη σκοπευση.

Τελικα, ποσοι την χρησιμοποιουμε???Ας πουμε ποιοι την χρησιμοποιουμε για να δουμε τουλαχιστον αν τελικα ειναι τοσο διαδεδομενη.

Δινει τελικα προτερηματα η μας συγχιζει περισσοτερο?

Και αν ειναι τοσοο καλυτερη σαν τροπος σκοπευσης, πως βλεπουμε παλιους κυνηγους η φιλους μας που δεν την χρησιμοποιουν να κανουν τοσο καλες και σταθερες επιτυχες βολες.

Ανοιγω αυτο το θεμα, διοτι κατα την διαρκεια αυτων των δυο χρονων, που θελοντας και μη, εμεινα μακρυα και απο το κυνηγι και απο το σκοπευτηριο, και μετα που διεβασα πολλα αρθρα για την δυοφθαλμη σκοπευση, στο υποσυνηδειτο μου εχω συγχυστει.

Οντας παντα ατομο που εκανε αρκετες ξηρερς προπονησεις στο σπιτι, καταφερα να ριχνω πολυ καλα και με τα δυο ματια, αυτο ομως δεν μου εδωσε και καλυτερα αποτελεσματα......διοτι παντα στις κοντινες και γρηγορες βολες ειμουν καλος.Στις αργες....η μακρυνες βολες ομως δεν βρικα καποιο προτερημα το αντιθετο.

Τωρα μετα απο αρκετη αδρανεια, καταντησα, σε στοχους προσχεδιασμενους, πχ στο σκοπευτηριο να ριχνω πολυ καλα και με τα δυο ματια, αλλα στο κυνηγι που υπαρχει η αγωνια και το απροσμενο του θηραματος, οταν ερθει η ωρα της βολης, μενω σκεφτικος, κολλω που λεμε, σαν να ειναι συγχημσενο το μυλαο μου και αστοχω.
Το διαπιστωσα την πρωτη εξορμηση της φασας.

Γιαυτο και αρχισα και παλι να προσπαθω να γυριζω στο παλιο μου συνηθειο με την μονοφθαλμη σκοπευση....και να πιστευω οτι δεν εχει να ζηλεψει τιποτε απο την δυοφθαλμη, το αντιθετο ισως τελικα οι ΄΄ειδικοι΄΄ να αναλυουν το θεμα τοσο...απλα και μονο για να εχουν κατι να γραφουν.

Τι λετε εσεις???
Προσπάθησα και δεν μπορώ να κλείσω μάτι
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Δυοφθαλμη σκοπευση

Δημοσίευση από Phinix »

Εγω που επομιζω δεξια και πιστευω ΜΑΛΛΟΝ το κυριαρχο μου ματι ειναι το αριστερο δλδ ειμαι τελια λαθος??
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Βοηθεια!!!

Δημοσίευση από Pathfinder »

Γεια σας

Ξεκινω μια καινουργια συζητηση για το θεμα εστω και αν ξανασυζητηθηκε παλια γιατι απλα η προηγουμενη εγινε πριν 3 χρονια και δεν ξερω αν θα ηταν συνετο να την συνεχισω.

Παιδες διαβαζοντας μεσα στο φορουμ για την σκοπευση και την μονο/δυοφθαλμη σκοπευση αντιληφθηκα οτι μεχρι τωρα οτι θηραμα κτυπησα ηταν εντελως στην τυχη μαλλον.Ειμαι δεξιοχειρας και το κυριαρχο μου ματι ειναι το αριστερο (εκανα επανειλημενα το τρικ με το κλειστο ματι και τον δειχτη των χεριων σε ενα αντικειμενο και πραγματι με το αριστερο μου ματι ειμαι πανω στον στοχο ενω με το δεξι μου ειμαι εκτος). Σε dry-shooting κλεινω το αριστερο μου αλλα εκει πιστευω το κλεινω απλα γιατι ειμαι σε κατασταση απολυτης ηρεμιας, δεν υπαρχει βιασυνη και το αγχος να χασεις το θηραμα. Σε πραγματικη σκοπευση στο κυνηγι και οσον ηρεμος και να ειμαι, πιστευω και ειμαι σχεδον σιγουρος, οτι κλεινω το δεξι μου ματι χωρις να το αντιλαμβανομαι την συγκεκριμενη στιγμη με αποτελεσμα να καλλικωνω το θηραμα.Διαβασα οτι πολλοι φιλοι κυνηγοι εχουν/ειχαν το ιδιο προβλημα και οτι καποιοι καταφεραν να αλλαξουν την μερια επωμισης.Αυτο νομιζω οτι ειναι δυσκολο να να το επιτυχω μετα απο τοσα χρονια συνηθειας σε κατι που το κανω αυτοματα.Διαβασα ολα τα τρικς που προτειναν καποιοι εδωμεσα χωρις να μπορω να καταλειξω σε κατι οριστικο και κατι που σιγουρα να μπορει να με βοηθησει οταν το δοκιμασω.Υπαρχει κατι καινουργιο σε αυτο το προβλημα η ειμαι καταδικασμενος να ειμαι ενας καλλικας?
Υπαρχει κατι σχετικα ευκολο το οποιο θα μπορουσε να με βοηθησει η να καλυτερευσει την σκοπευση μου?
ειμαι πραγματικα απεγνωσμενος!!!
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Βοηθεια!!!

Δημοσίευση από πανικος »

αν πραγματι το κυριαρχο σου ματι ειναι το αριστερο η πιο απλη λυση ειναι η δυοφθαλμη σκοπευση φιλε
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Βοηθεια!!!

Δημοσίευση από Marinos »

Pathfinder έγραψε:Γεια σας

Ξεκινω μια καινουργια συζητηση για το θεμα εστω και αν ξανασυζητηθηκε παλια γιατι απλα η προηγουμενη εγινε πριν 3 χρονια και δεν ξερω αν θα ηταν συνετο να την συνεχισω.
Γνώμη μου είναι να συνεχιζουμε στα θέματα που ήδη υπάρχουν για να μεν χαννουμεστε. Εν κρίμα να έχουμε πολλες ανοιχτες συζητήσεις του ιδιου θέματος, και με κατι τίτλους του στυλ "Βοηθειαααα"!!! :lol: τι εννοεις, βοήθεια πυρκαγιά??? Βοήθεια πνίουμε??? :D καμε το πιο συγγεκριμενο τουλαχιστον.

σορρυ που σου την ειπα πρωιν πρωιν ρε φιλε ;)

Οσο για το ερώτημα σου, εν μπορω να σε βοηθήσω :D
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια!!!

Δημοσίευση από mouzouris »

Pathfinder έγραψε:Γεια σας

Ξεκινω μια καινουργια συζητηση για το θεμα εστω και αν ξανασυζητηθηκε παλια γιατι απλα η προηγουμενη εγινε πριν 3 χρονια και δεν ξερω αν θα ηταν συνετο να την συνεχισω.

Παιδες διαβαζοντας μεσα στο φορουμ για την σκοπευση και την μονο/δυοφθαλμη σκοπευση αντιληφθηκα οτι μεχρι τωρα οτι θηραμα κτυπησα ηταν εντελως στην τυχη μαλλον.Ειμαι δεξιοχειρας και το κυριαρχο μου ματι ειναι το αριστερο (εκανα επανειλημενα το τρικ με το κλειστο ματι και τον δειχτη των χεριων σε ενα αντικειμενο και πραγματι με το αριστερο μου ματι ειμαι πανω στον στοχο ενω με το δεξι μου ειμαι εκτος). Σε dry-shooting κλεινω το αριστερο μου αλλα εκει πιστευω το κλεινω απλα γιατι ειμαι σε κατασταση απολυτης ηρεμιας, δεν υπαρχει βιασυνη και το αγχος να χασεις το θηραμα. Σε πραγματικη σκοπευση στο κυνηγι και οσον ηρεμος και να ειμαι, πιστευω και ειμαι σχεδον σιγουρος, οτι κλεινω το δεξι μου ματι χωρις να το αντιλαμβανομαι την συγκεκριμενη στιγμη με αποτελεσμα να καλλικωνω το θηραμα.Διαβασα οτι πολλοι φιλοι κυνηγοι εχουν/ειχαν το ιδιο προβλημα και οτι καποιοι καταφεραν να αλλαξουν την μερια επωμισης.Αυτο νομιζω οτι ειναι δυσκολο να να το επιτυχω μετα απο τοσα χρονια συνηθειας σε κατι που το κανω αυτοματα.Διαβασα ολα τα τρικς που προτειναν καποιοι εδωμεσα χωρις να μπορω να καταλειξω σε κατι οριστικο και κατι που σιγουρα να μπορει να με βοηθησει οταν το δοκιμασω.Υπαρχει κατι καινουργιο σε αυτο το προβλημα η ειμαι καταδικασμενος να ειμαι ενας καλλικας?
Υπαρχει κατι σχετικα ευκολο το οποιο θα μπορουσε να με βοηθησει η να καλυτερευσει την σκοπευση μου?
ειμαι πραγματικα απεγνωσμενος!!!
Σελίδα 82 του νέου τεύχους (άρθρο του Σάββα Μακρή) θα βρεις τις απαντήσεις που θες. :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΕΙΣ”