Σκοπευτικό βοήθημα οπτικής ίνας.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Σκοπευτικό βοήθημα οπτικής ίνας.

Δημοσίευση από Anthimos »

Απλα καποτε η προσπάθεια να συμπεριλάβουμε την ακιδα στην νοητη γραμμη σκοπευσης κάποτε λογω ειτε " κυριαρχου ματιου" ή αλλων προβλημάτων όρασης μας αποσυντονίζει. Κάνε προπόνηση στο σκοπευτήριο χωρις ακίδα στο όπλο και σταδιακά συμπεριαλαβε την και δες τις διαφορές. Εχω διαβάσει αρθρα όπου πολλοι υποστηριζουν οτι η σκοπευτική ακιδα στα ΔΟΚΟ ειναι αχρηστη ( αν βρω κανένα να σου το στειλω) και ενθαρυνουν για καλύτερα αποτελέσματα να κάνουν προπονησεις χωρίς ακιδα ακριβως για το θέμα του "κυριαρχου ματιου"!!
Δηλαδη η προσπάθεια να συμπεριληφθεί η ακιδα στη σκοπευση αποσυντονίζει ακριβως την οραση σε ορισμένα ατομα και ουσιαστικα η ακιδα βρισκεται εκει απλά για να βλέπουμε αν μας "ερκεται" το όπλο και όχι ιδιαιτερα στη σκοπευση αφου κανονικα παιζουμε με ανοικτα τα ματια και δεν υπάρχει εστίαση μεσω της ακιδας όπως σε σταθερό στόχο....αλλα απλα σαν μια παράμετρος σκοπευσης και όχι απολυτος αξονας σκοπευσης οπως ο νηματοσταυρος σε μια διοπτρα ή σε σταθερα σκοπευτικά.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
spyros bettinsoli
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011, 15:28

Re: Σκοπευτικό βοήθημα οπτικής ίνας.

Δημοσίευση από spyros bettinsoli »

LOUIS SETTER έγραψε:
marinos.a έγραψε:Σε προηγούμενη συζήτηση είχα αναφέρει ότι έχω ένα χαρακτηριστικό που με δυσκολεύει στη σκόπευση. Βασικά ενώ είμαι δεξιόχειρας το κυρίαρχο μάτι μου είναι το αριστερό.
Με αποτέλεσμα όταν επομιζω το όπλο με ανοικτά και τα δυο μάτια το βλέπω από το πλάι και μόλις κλίσω το αριστερό να ευθυγραμμίζετε.
Βεβαία όταν κλείνω το ένα μάτι η όραση μου γίνετε δισδιάστατη και χάνω τη δυνατότητα να υπολογίζω αποστάσεις.
Η αλήθεια είναι ότι μετά από πολλή εξάσκηση το πρόβλημα μειώθηκε αισθητά αλλά πάντα ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και γι αυτό ψάχνω να εβρω τρόπους να βελτιώσω τη κατάσταση.

Πρόσφατα μετά από διάβασμα στο ιντερνέτ εντόπισα ένα αξεσουάρ που υποτίθεται βοηθά ανθρώπους με αυτό το χαρακτηριστικό να βελτιώνονται.

Εικόνα

Έχει δει κανείς από κοντά κάτι τέτοιο, έχει κανείς ακούσει κάτι?

Εικόνα
ΑΡΚΕΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΑ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ EASY HIT , ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ . ΕΓΩ ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ .
ΕΧΕΙΣ ΠΧ ΕΝΑ ΟΠΛΟ 28 ΙΝΤΖΕΣ . Η ΑΚΙΔΑ ΣΟΥ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ 1 ΠΟΝΤΟ ΤΟ ΠΟΛΛΗ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΙΟ ΤΗΣ ΚΑΝΝΗΣ . ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΠΩΜΙΖΕΙΣ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΡΙΓΑ ΣΟΥ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΧΩΝΤΑΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ ΣΟΥ ΓΡΑΜΜΗ 28 ΙΝΤΖΕΣ ΣΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΟΥ . ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗΣ ΣΟΥ ΓΡΑΜΜΗΣ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΜΗΚΟΣ 10 ΠΟΝΤΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ 4 ΙΝΤΖΕΣ. ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑ Η ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ ΣΟΥ ΝΟΗΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΙΣ 24 ΙΝΤΖΕΣ. ΠΡΟΣΕΞΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΠΛΟ 24 ΙΝΤΖΕΣ, ΕΧΕΙΣ ΟΠΛΟ 28 ΙΝΤΖΕΣ ΑΛΛΑ Η ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ ΣΟΥ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΑΜΑΤΑ ΣΤΙΣ 24 . ΑΡΑ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΛΑΘΟΣ . ΕΓΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΕΡΙΧΝΑ (ΜΕ ΔΟΚΙΜΕΣ) ΠΑΝΤΑ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ . ΕΑΝ ΠΧ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΚΙΔΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑ Η ΚΑΝΝΗ ΜΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΑΜΗ , ΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ???? ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΜΑΤΙ-ΑΚΙΔΑΣ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΦΙΛΕ . ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΜΟΝΤΕΛΛΑ ΤΑ BROWNING ΠΧ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ 2 ΑΚΙΔΕΣ, ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΟΥΜΕ . ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ .
\
pws mpouroume na kataferoume me ena 26 na to kanoume (28 i 30 ) mono me akida dld na nomizoume oti simadiazoume me 28 i 30 oplo ala na einai 26 apla gia na foi8isi stin makrines apostasis an gnorizei kapios na apantisi
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΕΙΣ”