Σκοπευτικό βοήθημα οπτικής ίνας.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Σκοπευτικό βοήθημα οπτικής ίνας.

Δημοσίευση από marinos.a »

Σε προηγούμενη συζήτηση είχα αναφέρει ότι έχω ένα χαρακτηριστικό που με δυσκολεύει στη σκόπευση. Βασικά ενώ είμαι δεξιόχειρας το κυρίαρχο μάτι μου είναι το αριστερό.
Με αποτέλεσμα όταν επομιζω το όπλο με ανοικτά και τα δυο μάτια το βλέπω από το πλάι και μόλις κλίσω το αριστερό να ευθυγραμμίζετε.
Βεβαία όταν κλείνω το ένα μάτι η όραση μου γίνετε δισδιάστατη και χάνω τη δυνατότητα να υπολογίζω αποστάσεις.
Η αλήθεια είναι ότι μετά από πολλή εξάσκηση το πρόβλημα μειώθηκε αισθητά αλλά πάντα ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και γι αυτό ψάχνω να εβρω τρόπους να βελτιώσω τη κατάσταση.

Πρόσφατα μετά από διάβασμα στο ιντερνέτ εντόπισα ένα αξεσουάρ που υποτίθεται βοηθά ανθρώπους με αυτό το χαρακτηριστικό να βελτιώνονται.

Εικόνα

Έχει δει κανείς από κοντά κάτι τέτοιο, έχει κανείς ακούσει κάτι?

Εικόνα
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Σκοπευτικό βοήθημα οπτικής ίνας.

Δημοσίευση από tracker686 »

marinos.a έγραψε:Σε προηγούμενη συζήτηση είχα αναφέρει ότι έχω ένα χαρακτηριστικό που με δυσκολεύει στη σκόπευση. Βασικά ενώ είμαι δεξιόχειρας το κυρίαρχο μάτι μου είναι το αριστερό.
Με αποτέλεσμα όταν επομιζω το όπλο με ανοικτά και τα δυο μάτια το βλέπω από το πλάι και μόλις κλίσω το αριστερό να ευθυγραμμίζετε.
Βεβαία όταν κλείνω το ένα μάτι η όραση μου γίνετε δισδιάστατη και χάνω τη δυνατότητα να υπολογίζω αποστάσεις.
Η αλήθεια είναι ότι μετά από πολλή εξάσκηση το πρόβλημα μειώθηκε αισθητά αλλά πάντα ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και γι αυτό ψάχνω να εβρω τρόπους να βελτιώσω τη κατάσταση.

Πρόσφατα μετά από διάβασμα στο ιντερνέτ εντόπισα ένα αξεσουάρ που υποτίθεται βοηθά ανθρώπους με αυτό το χαρακτηριστικό να βελτιώνονται.

Εικόνα



Έχει δει κανείς από κοντά κάτι τέτοιο, έχει κανείς ακούσει κάτι?

Εικόνα
Φιλε αυτο το σκοπευτικο ειναι πολυ βοηθητικο,το εχω και εγω στο οπλο μου,φετος το εβαλα και εγω και ειδα μεγαλη διαφορα γενικως! δεν ειχα καποιο προβλημα με κυριαρχο ματι η κατι τετοιο,αυτο με το Benelli φανταζωμε οτι το ειδες και τα εξηγα αναλυτικα! σου συστηνω να παεις να το πιασεις και θασε βοηθησει πολυ ειδικα εσενα πυ εχεις καποιο προβλημα με το κυριαρχο ματι!! εχει στο Beretta στη Λευκωσια και Λεμεσο και αν δεν κανω λαθος και ειναι περιπου 30ευρο
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Σκοπευτικό βοήθημα οπτικής ίνας.

Δημοσίευση από admin »

Στο νέο τεύχος έχουμε άρθρο για τα σημάδια του όπλου.... θα βρείτε αρκετές σημαντικές λεπτομέρειες. Έτσι για να σας δώσωω ένα hint το πιο μεγάλο ακι το πιο μακρύ δέν σημαίνει ότι είναι το καλύτερο!!!!!
Προσέχουμε...για να έχουμε
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: Σκοπευτικό βοήθημα οπτικής ίνας.

Δημοσίευση από isimerinos »

φιλε ειχα το ιδιο προβλημα και εψαξα το πολλα. αν θελεις πιασε ενα τηλ να σου πω τη γνωμη μου 99476805 γιατι εν μεγαλο κεφαλαιο
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: Σκοπευτικό βοήθημα οπτικής ίνας.

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

marinos.a έγραψε:Σε προηγούμενη συζήτηση είχα αναφέρει ότι έχω ένα χαρακτηριστικό που με δυσκολεύει στη σκόπευση. Βασικά ενώ είμαι δεξιόχειρας το κυρίαρχο μάτι μου είναι το αριστερό.
Με αποτέλεσμα όταν επομιζω το όπλο με ανοικτά και τα δυο μάτια το βλέπω από το πλάι και μόλις κλίσω το αριστερό να ευθυγραμμίζετε.
Βεβαία όταν κλείνω το ένα μάτι η όραση μου γίνετε δισδιάστατη και χάνω τη δυνατότητα να υπολογίζω αποστάσεις.
Η αλήθεια είναι ότι μετά από πολλή εξάσκηση το πρόβλημα μειώθηκε αισθητά αλλά πάντα ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και γι αυτό ψάχνω να εβρω τρόπους να βελτιώσω τη κατάσταση.

Πρόσφατα μετά από διάβασμα στο ιντερνέτ εντόπισα ένα αξεσουάρ που υποτίθεται βοηθά ανθρώπους με αυτό το χαρακτηριστικό να βελτιώνονται.

Εικόνα

Έχει δει κανείς από κοντά κάτι τέτοιο, έχει κανείς ακούσει κάτι?

Εικόνα
ΑΡΚΕΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΑ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ EASY HIT , ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ . ΕΓΩ ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ .
ΕΧΕΙΣ ΠΧ ΕΝΑ ΟΠΛΟ 28 ΙΝΤΖΕΣ . Η ΑΚΙΔΑ ΣΟΥ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ 1 ΠΟΝΤΟ ΤΟ ΠΟΛΛΗ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΙΟ ΤΗΣ ΚΑΝΝΗΣ . ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΠΩΜΙΖΕΙΣ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΡΙΓΑ ΣΟΥ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΧΩΝΤΑΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ ΣΟΥ ΓΡΑΜΜΗ 28 ΙΝΤΖΕΣ ΣΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΟΥ . ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗΣ ΣΟΥ ΓΡΑΜΜΗΣ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΜΗΚΟΣ 10 ΠΟΝΤΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ 4 ΙΝΤΖΕΣ. ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑ Η ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ ΣΟΥ ΝΟΗΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΙΣ 24 ΙΝΤΖΕΣ. ΠΡΟΣΕΞΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΠΛΟ 24 ΙΝΤΖΕΣ, ΕΧΕΙΣ ΟΠΛΟ 28 ΙΝΤΖΕΣ ΑΛΛΑ Η ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ ΣΟΥ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΑΜΑΤΑ ΣΤΙΣ 24 . ΑΡΑ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΛΑΘΟΣ . ΕΓΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΕΡΙΧΝΑ (ΜΕ ΔΟΚΙΜΕΣ) ΠΑΝΤΑ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ . ΕΑΝ ΠΧ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΚΙΔΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑ Η ΚΑΝΝΗ ΜΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΑΜΗ , ΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ???? ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΜΑΤΙ-ΑΚΙΔΑΣ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΦΙΛΕ . ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΜΟΝΤΕΛΛΑ ΤΑ BROWNING ΠΧ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ 2 ΑΚΙΔΕΣ, ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΟΥΜΕ . ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ .
\
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
n3ktar
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιουν 2011, 20:51

Re: Σκοπευτικό βοήθημα οπτικής ίνας.

Δημοσίευση από n3ktar »

marinos.a έγραψε:Σε προηγούμενη συζήτηση είχα αναφέρει ότι έχω ένα χαρακτηριστικό που με δυσκολεύει στη σκόπευση. Βασικά ενώ είμαι δεξιόχειρας το κυρίαρχο μάτι μου είναι το αριστερό.
Με αποτέλεσμα όταν επομιζω το όπλο με ανοικτά και τα δυο μάτια το βλέπω από το πλάι και μόλις κλίσω το αριστερό να ευθυγραμμίζετε.
Βεβαία όταν κλείνω το ένα μάτι η όραση μου γίνετε δισδιάστατη και χάνω τη δυνατότητα να υπολογίζω αποστάσεις.
Η αλήθεια είναι ότι μετά από πολλή εξάσκηση το πρόβλημα μειώθηκε αισθητά αλλά πάντα ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και γι αυτό ψάχνω να εβρω τρόπους να βελτιώσω τη κατάσταση.

Πρόσφατα μετά από διάβασμα στο ιντερνέτ εντόπισα ένα αξεσουάρ που υποτίθεται βοηθά ανθρώπους με αυτό το χαρακτηριστικό να βελτιώνονται.

Εικόνα

Έχει δει κανείς από κοντά κάτι τέτοιο, έχει κανείς ακούσει κάτι?

Εικόνα
Φιλε Μαρινο εισαι σιγουρος οτι το κυριαρχο σου ματι ειναι το αριστερο?
Εκαμες τα γνωστα απλα test και το επιβεβαιωσες?
Και εγω παλια αυτην την εντυπωση ειχα οπως εσενα αλλα ημουν λαθος και το διορθωσα!
n3ktar
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιουν 2011, 20:51

Re: Σκοπευτικό βοήθημα οπτικής ίνας.

Δημοσίευση από n3ktar »

Ενα λαθος που κανουμε πολλοι και το εκανα κ εγω ειναι, οταν επωμιζουμε με ανοιχτα ματια και προσπαθουμε να δουμε ριγα και ακιδα στην ακρη του οπλου τοτε ειναι λογικο να βελπουμε την αριστερη πλευρα της καννης (δεξιοχειρες). Ετσι νομιζουμε οτι κατι δεν παει καλα με το κυριαρχο ματι!
Ενω πρεπει οταν επωμιζουμε, να βαζουμε ενα σημαδι μακρια απο τις καννες και να το βλεπουμε κ με τα δυο ματια και οχι να βλεπουμε τις καννες μας. Τοτε αν κλεισουμε το αριστερο ματι και το δεξι δεν ειναι στο σημαδι ευθυγραμμισμενο με την καννη, τοτε εχουμε προβλημα με το κυριαρχο.
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Σκοπευτικό βοήθημα οπτικής ίνας.

Δημοσίευση από marinos.a »

ναι φιλε εκανα το τεστ. εχω θεμα :cry:
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Σκοπευτικό βοήθημα οπτικής ίνας.

Δημοσίευση από Anthimos »

Φιλε Μαρίνο εδοκίμασες να κάμεις βολές χωρις ΚΑΘΟΛΟΥ ακιδα???
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Σκοπευτικό βοήθημα οπτικής ίνας.

Δημοσίευση από marinos.a »

Anthimos έγραψε:Φιλε Μαρίνο εδοκίμασες να κάμεις βολές χωρις ΚΑΘΟΛΟΥ ακιδα???

oxi, παίζει κατι?
Si vis pacem, para bellum
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΕΙΣ”