Ακίδα στο Όπλο

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Ακίδα στο Όπλο

Δημοσίευση από kypros »

Ενα ενδιαφερον θεμα.... Χρησιμοποιειται ακιδα στο οπλο σας;

Προσωπικα εχτες την εβγαλα επιτηδες για να δω αν θα υπαρχει διαφορα στο κυνηγι και μπορω να πω οτι σκοπευα καλυτερα. Ο λογος ειναι οτι συχνα στις βολες που εχουμε ωρα να στοχευσουμε υπαρχει ο κινδυνος να κολησει το ματι για καποια χιλιοστα στην ακιδα για να.κανει αυτο που λεμε double check και.να.σκοτωσουμε.τον αυθορμητισμο στη βολη μενοντας πισω.

Αρκετοι δασκαλοι σκοποβολης επισης αφερουν την ακιδα στα οπλα των μαθητων τους
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: ακιδα στο οπλο

Δημοσίευση από Koutsofteros »

Ενδιαφέρον...
Εγώ νομίζω είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει το ίδιο μου κάμνει...
Την ώρα που επωμίζω, μόλις κάτσει ξαπολώ την...
Δεν ακολουθώ το πουλί...υπολογίζω την ταχύτητα του, την κλίση, μπαίνω μπροστά του ανάλογα, και με την επώμιση ξαπολώ την...
Ούτε ακίδα θωρώ, ούτε ρίγα...
Μάλιστα, εδιαπίστωσα που τα βίτεο μου ότι κάποια πουλιά που χάννω είναι που απρόσεκτη επώμιση, μένουν οι κάννες ψηλά, και είμαι τες παραπάνω φορές πουπάνω τους.
Εμάκρυνα λίγο το κοντάκι για τούτο το θέμα, αλλά τωρά προς το τέλος της σεζόν εξαναπροσαρμόστηκα Λάθος...τζαι είχα απώλειες!
Ή πρέπει να φάω ώρες για πιο σωστή επώμιση (αμφιβάλλω αν πετύχει γιατί εν ενστικτωδώς που γίνεται) ή πρέπει να σιήψω λλίο κάτω το κοντάκκι μου...
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: ακιδα στο οπλο

Δημοσίευση από mikros »

Απο τις πρωτες εξωρμησεις του Γεναρη δεν εχω εγω,εκαταφερα και εσπασα την οπτικη ινα και δεν εβαλα αλλη...
Απο τις επισκεψεις μου στο σκοπευτηριο ολοι μου εχουν πει πως σημαδευω παντα χαμηλα,και οι δισκοι που σπαζω δεν ειναι κεντρο η τουφεκια, μα πιο κατω...
αυτο νομιζω λογο λαθος επωμισης μιας και δεν βλεπω την ριγα ολη ευθεια,αλλα σηκωνωτο κεφαλι μου λιγο ποιο πανω με αποτελεσμα να εχω απο κατω ντουφεκιες...
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ακιδα στο οπλο

Δημοσίευση από Anthimos »

[quote="Koutsofteros"]Ενδιαφέρον...
Εγώ νομίζω είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει το ίδιο μου κάμνει...
Την ώρα που επωμίζω, μόλις κάτσει ξαπολώ την...Δεν ακολουθώ το πουλί...υπολογίζω την ταχύτητα του, την κλίση, μπαίνω μπροστά του ανάλογα, και με την επώμιση ξαπολώ την...
Ούτε ακίδα θωρώ, ούτε ρίγα...
Μάλιστα, εδιαπίστωσα που τα βίτεο μου ότι κάποια πουλιά που χάννω είναι που απρόσεκτη επώμιση, μένουν οι κάννες ψηλά, και είμαι τες παραπάνω φορές πουπάνω τους.
Εμάκρυνα λίγο το κοντάκι για τούτο το θέμα, αλλά τωρά προς το τέλος της σεζόν εξαναπροσαρμόστηκα Λάθος...τζαι είχα απώλειες!


Βασικα φιλε ετσι θα επρεπε να παιζουμε όλοι, μ ενα καλο κοντακι
Κι εγω ετσι ακριβως ...μόλις κατσει πατω την σκανδαλή κατα καποιο τροπο
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: ακιδα στο οπλο

Δημοσίευση από master »

Γεια σας παίδες,

Ενδιαφέρον το θέμα, αλλά κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει σωστό ή λάθος.

Αν όντως είναι καλύτερα χωρίς ακίδα τότε γιατί τα όπλα κατασκευάζονται με ακίδες.

Εγώ προσωπικά στο σκοπευτήριο την αφαίρεσα και μετά την έβαλα πίσω γιατί δεν με βοήθησε.

Πιστεύω ότι κάποιους έμπειρους σκοπευτές μπορεί να τους βοηθά στο ότι δεν χάνουν καθόλου την προσοχή τους στο οπτικό πεδίο (και την αυτοσυγκέντρωση τους) από πάνω στον δίσκο.

Στο κυνήγι είναι πιο σπάνιο να μην έχεις ακίδα, αλλά δεν υπάρχει άσπρο μαύρο. Είναι και η δύναμη της συνήθειας πολλές φορές που μπορεί να μην μας επιτρέπει τέτοιες αλλαγές.
WOODPIGEONHUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 28 Ιαν 2013, 19:43
Τοποθεσία: λευκωσια

Re: ακιδα στο οπλο

Δημοσίευση από WOODPIGEONHUNTER »

εγω προσωπηκα φιλοι δεν μπορω να κυνηγησω χωρις την ακιδα!
αυτο πιστευω πεζει ρολο και το ειδος κυνηγιου που κανω!
εγω κλεινω ματι ακολουθω την φασσα με καλη προσκοπευση προσπερνω και μετα τραβω σκανδαλη!! οποταν με καθοδηγει η ακιδα ποτε θα ριξω!!! ;)
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ........ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΣΑΡΩΣΤΟΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ακιδα στο οπλο

Δημοσίευση από πανικος »

Και εγω μονο με ακιδα κυνηγω κλεινω και το ματι και ακιδα προτιμω πολυ λεπτη .
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Ακίδα στο Όπλο

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Και γω κλεινω ματι και χρειαζομαι την ακιδα για να ξερω οτι το οπλο ειναι στη σωστη θεση.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ακιδα στο οπλο

Δημοσίευση από virtualgreek »

Εάν η ακίδα δεν χρησίμευε σε τίποτα, να είστε σίγουροι ότι οι οπλοβιομηχανίες θα έβγαζαν όπλα χωρίς την ακίδα, είτε διότι όντως δεν χρειάζεται είτε για σκοπούς διαφήμισης στην προσπάθεια τους να προσφέρουν κάτι διαφορετικό και να αποστασιοποιηθούν από τους ανταγωνιστές τους.

Η ακίδα είναι εκεί διότι
(α) βοηθά τους αρχάριους να σημαδεύουν

(β) οι έμπειροι την βλέπουν ασυνείδητα με την περιφεριακή τους όραση. Η περιφεριακή όραση "βλέπει" την ακίδα, και γνωρίζει την θέση της εν σχέση με τον στόχο. Τα μάτια είναι πάντα καρφωμένα στον στόχο και με την περιφεριακή όραση βλέπει θολά το σημείο κρούσεως (το σημείο που δείχνει η ακίδα) και φροντίζει να δίνει τις σωστές πληροφορίες στον εγκέφαλο για να υπολογιστεί σωστά η προσκόπευση. Όλα αυτά γίνονται στο υποσυνείδητο και δεν τον αντιλαμβανόμαστε.

Στην αντίθετη περίπτωση που κάποιος δεν μπορεί να κλειδώσει τα μάτια στο στόχο, τότε βλέπει με τα μάτια το σημείο που θα καταλύξουν τα σκάγια (το σημείο κρούσεως) και η περιφεριακή όραση βλέπει θολά τον στόχο.

Είναι βιολογικά αδύνατο να βλέπεις και την ακίδα και τον στόχο ταυτόχρονα. Δεν μπορούν τα μάτια να εστιάσουν σε κάτι το οποίο βρίσκεται γύρω στις 35 ίντζες μπροστά του και ταυτόχρονα να εστιάσει και κάτι το οποίο βρίσκεται στα 35 μέτρα μακρυά.

(γ) βοηθά στην ρύθμιση/διόρθωση των κοντακιών

Έμπειροι κυνηγοί/σκοπευτές έχουν αφαιρέσει την ακίδα διότι τους ενοχλεί η παρουσία της. Αυτό όμως εξυπακούει σωστό κοντάκι 95% και πλέον, και το ίδιο εξυπακούεται και για την σωστή και σταθερή επώμιση. Όταν κάποιος κάνει μία βιαστική επώμιση και βγει λανθασμένη τότε ο χρόνος διόρθωσης είναι λίγος. Είτε κατεβάζεις το όπλο και ξαναεπωμίζεις σωστά, είτε χρησιμοποιείς την ακίδα για να κάνεις διόρθωση. Εάν δεν είναι εκεί, τότε τα πράγματα είναι δύσκολα.

Επίσης, δε κάποια έρευνα που είχα κάνει πριν μερικά χρόνια 1 στους 12 άντρες έχουν αχρωματοψία και δεν το γνωρίζουν, με το πιό κοινό χρώμα να είναι το κόκκινο. Προσωπικά χρησιμοποιώ και εισηγούμε την χρήση της πράσινης φωσφορούχας ακίδας.

Τέλος να αναφέρω ότι οι ακίδες έρχονται σε διάφορα μήκη και πλάτη. Ιδιαίτερα το πλάτος (πάχος) της ακίδας μπορεί να αλλάξει και την βολή μας. Εάν οι βολές μας είναι χαμηλές μπορούμε να βάλουμε πιο μικρή ακίδα. Εάν οι βολές μας είναι ψηλές μπορούμε να βάλουμε μεγάλη ακίδα. Όσο πιο μεγάλη η ακίδα, τόσο πιο χαμηλά πάει η βολή μας. Όσο πιο χαμηλή η ακίδα τόσο ψηλά πάει η βολή μας. Μην πειραματιστείτε εάν δεν ξέρετε τι κάνετε.

Για το μήκος της ακίδας, απλά αρκεί να αναφέρω ότι όσο πιο μεγάλη η ακίδα τόσο πιο μικρή γίνεται η σκοπευτική μας ρήγα. Άρα ποιός ο λόγος να έχω όπλο 30 ιντζών και ακίδα 10 ιντζών, την στιγμή που ουσιαστικά η σκοπευτική μας ρήγα έγινε 20 ίντζες ?

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
nicolasyp
Full Member
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 01 Αύγ 2012, 13:37
Τοποθεσία: nicosia

Re: Ακίδα στο Όπλο

Δημοσίευση από nicolasyp »

Ποτε μου δεν την βλεπω, γιατι παιζω ενστικτωδως, και εστιαζω το βλεμα μου στον στοχο.
Αλλα σε 2 περιπτοσεις στο κυνηγι που την εσπασα και συνεχησα την εξορμηση μου χωρις αυτην, δεν 'εκουτσουν γαρο..!' :lol:
Και σκοπευτηριο δοκιμασα να παιξω χωρις ακιδα και παλε δεν ειχα καμια επιτυχεια.. :?
Εν την βλεπω κατα την διαδικασια της βολης αλλα αμα δεν ειναι εκει δεν μπορω να παιξω..
Η πιο λογικη εξηγηση που βρησκω ειναι πως την βλεπω, σαν σημειο αναφορας της καννης μου, με την περειφερειακη μου οραση..
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΕΙΣ”