Απορία

Άβαταρ μέλους
KALLITZIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 15 Απρ 2013, 13:14

Re: Απορία

Δημοσίευση από KALLITZIA »

φιλε εχω και εγω το ιδιο προβλημα επομιζω με το αριστερο χερι και το δυνατο μου ματι ειναι το δεξι...δοκιμασα πολλες φορες και στο σκοπευτιριο και στο κυνηγι να παιζω με ανηχτα ματια αλλα τηποτε τα βλεπω ολα θολα και τριπλα :) και πλεον κλεινω το δεξι μου και ειναι ολα μια χαρα ;)
««TZINIOS XORIS SHILLO EN ANTHROPOS XORIS V@@LO»»
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Απορία

Δημοσίευση από kyriakos304 »

KALLITZIA έγραψε:φιλε εχω και εγω το ιδιο προβλημα επομιζω με το αριστερο χερι και το δυνατο μου ματι ειναι το δεξι...δοκιμασα πολλες φορες και στο σκοπευτιριο και στο κυνηγι να παιζω με ανηχτα ματια αλλα τηποτε τα βλεπω ολα θολα και τριπλα :) και πλεον κλεινω το δεξι μου και ειναι ολα μια χαρα ;)

Τελικά ήμαστε πολλοί με τούτο το πρόβλημα.
Ο κύριος Σάββας τί έχει να μας πει για τούτο;
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Απορία

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εγω πιστευκω ναι μεν ειναι καλυτερη η διοφθαλμη σκοπευση αλλα δεν ειναι και το τελος του κοσμου αν κλεινεις το ενα ματι. Στο κατω κατω κυνηγι παμε οχι για πρωταθλητισμο.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Απορία

Δημοσίευση από virtualgreek »

kyriakos304 έγραψε:
KALLITZIA έγραψε:φιλε εχω και εγω το ιδιο προβλημα επομιζω με το αριστερο χερι και το δυνατο μου ματι ειναι το δεξι...δοκιμασα πολλες φορες και στο σκοπευτιριο και στο κυνηγι να παιζω με ανηχτα ματια αλλα τηποτε τα βλεπω ολα θολα και τριπλα :) και πλεον κλεινω το δεξι μου και ειναι ολα μια χαρα ;)

Τελικά ήμαστε πολλοί με τούτο το πρόβλημα.
Ο κύριος Σάββας τί έχει να μας πει για τούτο;

Δύο πράγματα.
1. Η σωστή σκοποβολή εξυπακούει δυόφθαλμη σκόπευση. Για να τα βλέπει ο φίλος Kallitzia όλα θολά είμαι 99% σίγουρος ότι το κοντάκι του είναι χαμηλό. Τα μάτια πρέπει πάντα να βλέπουν τον στόχο καθαρά και ποτέ την ακίδα (ίσως με εξαίρεση όταν ο ήλιος είναι στα μάτια μας). Όταν το κοντάκι είναι χαμηλό τα μάτια δεν μπορούν να δούν καθαρά τον στόχο, και είτε κλείνουμε το ένα μάτι (και χανουμε το πλεονέκτημα της δυόφθαλμης σκόπευσης) είτε θολώνει ο στόχος και η ακίδα μαζί. Αυτό μπορεί να μας βγει ορισμένες φορές αλλά εάν η προσκόπευση μας είναι πολλή, τότε τα δύο είδωλα (ακίδα και στόχος) δεν συναντίονται.

2. Αγοράστε το περιοδικό όταν κυκλοφορίσει ;)

Όσο αφορά τον νεαρό Ττούλο, θα συμφωνήσω με τον Κύπρο. Καλύτερα να σε δει κάποιος έμπειρος. Καλά τα βίντεο στο διαδίκτυο, αλλά μπορεί να παρερμηνευθούν.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
KALLITZIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 15 Απρ 2013, 13:14

Re: Απορία

Δημοσίευση από KALLITZIA »

ειναι ADJUSTABLE το κοντακκι μου το ψηλωσα και παλη το ιδιο εβλεπα διπλους στοχους διπλες καννες :) και δεν εβλεπα ποτε τες καννες μου αμαν ομος προσπαθω με δυοφυαλμη σκοπευση αφτα βλεπω ολα διπλα!! οταν κλεινω το δεξι ματι ομος ολα τελια :)
««TZINIOS XORIS SHILLO EN ANTHROPOS XORIS V@@LO»»
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Απορία

Δημοσίευση από kyriakos304 »

KALLITZIA έγραψε:ειναι ADJUSTABLE το κοντακκι μου το ψηλωσα και παλη το ιδιο εβλεπα διπλους στοχους διπλες καννες :) και δεν εβλεπα ποτε τες καννες μου αμαν ομος προσπαθω με δυοφυαλμη σκοπευση αφτα βλεπω ολα διπλα!! οταν κλεινω το δεξι ματι ομος ολα τελια :)

Φίλε παθαίνεις και το ίδιο όταν βλέπεις μέσα που τα κιάλλια;
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Απορία

Δημοσίευση από virtualgreek »

KALLITZIA έγραψε:ειναι ADJUSTABLE το κοντακκι μου το ψηλωσα και παλη το ιδιο εβλεπα διπλους στοχους διπλες καννες :) και δεν εβλεπα ποτε τες καννες μου αμαν ομος προσπαθω με δυοφυαλμη σκοπευση αφτα βλεπω ολα διπλα!! οταν κλεινω το δεξι ματι ομος ολα τελια :)

Η χρήση κυνηγετικού όπλου μετά από κατανάλωση αλκοολούχων ποτών δεν συστήνεται.

Παρακαλώ όπως αποφεύγετε την κατανάλωση αλκοολούχων ποτών πριν το κυνήγι και το σκοπευτήριο.

:lol: :lol: :lol:
Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Απορία

Δημοσίευση από Γιατρός »

Μήπως έχεις γλαύκωμα;
Στο δεξί
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Απορία

Δημοσίευση από mouzouris »

Παίδες και φίλε tooulos96 υπάρχουν πολλά σενάρια και πολλές λύσεις. Κάποιες λύσεις εμπεριέχουν δουλειά από τον κάτοχο του όπλου, κάποιες είναι τεχνιτές λύσεις. Όλα που προαναφέρατε υσχείουν. Οι περισσότεροι γνωρίζουν τις περιπτώσεις του κυρίαρχου ματιού που επωμίζουμε από την μια μεριά και το κυρίαρχο να είναι στην άλλη μεριά. Υπάρχει και η περίπτωση όπου δεν υπάρχει κυρίαρχο μάτι ή καλύτερα έχουν την ίδια δύναμη. Γι΄αυτό υπάρχουν κοντάκια, τα λεγόμενα central vision. Τα κοντάκια αυτά τοποθετούν το νοητό άξονα των κανών μας στο κέντρο του προσώπου.
Δύο φωτογραφίες που βρήκα από το διαδίκτυο που θα το δείτε ξεκάθαρα. Προσέξτε ότι ακόμα και η ουρά της βάσης δεν ακολουθεί τον νοητό άξονα της υπόλοιπης βάσης.

Αυτό που θέλω να πω με αυτά είναι πρώτα σωστή διάγνωση του προβλήματος, αν υπάρχει, από΄ένα σκοπευτή που είναι γνώστης του αντικημένου (όπως ο συνάδελφος Μακρής) ή από ένα προπονητή της σκοποβολής και υστερα θα ξέρεις πως θα προχωρήσεις φίλε tooulos96.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
KALLITZIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 15 Απρ 2013, 13:14

Re: Απορία

Δημοσίευση από KALLITZIA »

kyriakos304 έγραψε:
KALLITZIA έγραψε:ειναι ADJUSTABLE το κοντακκι μου το ψηλωσα και παλη το ιδιο εβλεπα διπλους στοχους διπλες καννες :) και δεν εβλεπα ποτε τες καννες μου αμαν ομος προσπαθω με δυοφυαλμη σκοπευση αφτα βλεπω ολα διπλα!! οταν κλεινω το δεξι ματι ομος ολα τελια :)

Φίλε παθαίνεις και το ίδιο όταν βλέπεις μέσα που τα κιάλλια;
NAI :shock:
««TZINIOS XORIS SHILLO EN ANTHROPOS XORIS V@@LO»»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΕΙΣ”