Απορία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
KALLITZIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 15 Απρ 2013, 13:14

Re: Απορία

Δημοσίευση από KALLITZIA »

Γιατρός έγραψε:Μήπως έχεις γλαύκωμα;
Στο δεξί
:lol: :lol: :lol:
««TZINIOS XORIS SHILLO EN ANTHROPOS XORIS V@@LO»»
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Απορία

Δημοσίευση από Γιατρός »

KALLITZIA έγραψε:
Γιατρός έγραψε:Μήπως έχεις γλαύκωμα;
Στο δεξί
:lol: :lol: :lol:
:mrgreen:
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
canastas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 13:21

Re: Απορία

Δημοσίευση από canastas »

Δύο πράγματα.
1. Η σωστή σκοποβολή εξυπακούει δυόφθαλμη σκόπευση. Για να τα βλέπει ο φίλος Kallitzia όλα θολά είμαι 99% σίγουρος ότι το κοντάκι του είναι χαμηλό. Τα μάτια πρέπει πάντα να βλέπουν τον στόχο καθαρά και ποτέ την ακίδα (ίσως με εξαίρεση όταν ο ήλιος είναι στα μάτια μας). Όταν το κοντάκι είναι χαμηλό τα μάτια δεν μπορούν να δούν καθαρά τον στόχο, και είτε κλείνουμε το ένα μάτι (και χανουμε το πλεονέκτημα της δυόφθαλμης σκόπευσης) είτε θολώνει ο στόχος και η ακίδα μαζί. Αυτό μπορεί να μας βγει ορισμένες φορές αλλά εάν η προσκόπευση μας είναι πολλή, τότε τα δύο είδωλα (ακίδα και στόχος) δεν συναντίονται.

2. Αγοράστε το περιοδικό όταν κυκλοφορίσει ;)

Όσο αφορά τον νεαρό Ττούλο, θα συμφωνήσω με τον Κύπρο. Καλύτερα να σε δει κάποιος έμπειρος. Καλά τα βίντεο στο διαδίκτυο, αλλά μπορεί να παρερμηνευθούν.

Σ.[/quote]

Κ. Μαρκή

εγώ έχει 8 χρόνια που ασχολούμε με το κυνήγι και πάντα έκλεινα το ένα ματί, φέτος ακολούθησα την συμβουλή σου με την δυόφθαλμη σκόπευση και το έκανα πράξη στο σκοπευτήριο με άριστα αποτελέσματα. Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την συμβουλή και αναμένω το κυνήγι για να το κάνω στην πράξη...
THE BEST THERE IS
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Απορία

Δημοσίευση από kyriakos304 »

virtualgreek έγραψε:
kyriakos304 έγραψε:
KALLITZIA έγραψε:φιλε εχω και εγω το ιδιο προβλημα επομιζω με το αριστερο χερι και το δυνατο μου ματι ειναι το δεξι...δοκιμασα πολλες φορες και στο σκοπευτιριο και στο κυνηγι να παιζω με ανηχτα ματια αλλα τηποτε τα βλεπω ολα θολα και τριπλα :) και πλεον κλεινω το δεξι μου και ειναι ολα μια χαρα ;)

Τελικά ήμαστε πολλοί με τούτο το πρόβλημα.
Ο κύριος Σάββας τί έχει να μας πει για τούτο;

Δύο πράγματα.
1. Η σωστή σκοποβολή εξυπακούει δυόφθαλμη σκόπευση. Για να τα βλέπει ο φίλος Kallitzia όλα θολά είμαι 99% σίγουρος ότι το κοντάκι του είναι χαμηλό. Τα μάτια πρέπει πάντα να βλέπουν τον στόχο καθαρά και ποτέ την ακίδα (ίσως με εξαίρεση όταν ο ήλιος είναι στα μάτια μας). Όταν το κοντάκι είναι χαμηλό τα μάτια δεν μπορούν να δούν καθαρά τον στόχο, και είτε κλείνουμε το ένα μάτι (και χανουμε το πλεονέκτημα της δυόφθαλμης σκόπευσης) είτε θολώνει ο στόχος και η ακίδα μαζί. Αυτό μπορεί να μας βγει ορισμένες φορές αλλά εάν η προσκόπευση μας είναι πολλή, τότε τα δύο είδωλα (ακίδα και στόχος) δεν συναντίονται.

2. Αγοράστε το περιοδικό όταν κυκλοφορίσει ;)

Όσο αφορά τον νεαρό Ττούλο, θα συμφωνήσω με τον Κύπρο. Καλύτερα να σε δει κάποιος έμπειρος. Καλά τα βίντεο στο διαδίκτυο, αλλά μπορεί να παρερμηνευθούν.

Σ.
Έχει κάπου που μπορούμε να πάμε ή να συναντηθούμε με κάποιο έμπειρο στη Λαρνακα; Να μας παρατζείλει για τούτο το πράμα
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Απορία

Δημοσίευση από virtualgreek »

canastas έγραψε:Δύο πράγματα.
1. Η σωστή σκοποβολή εξυπακούει δυόφθαλμη σκόπευση. Για να τα βλέπει ο φίλος Kallitzia όλα θολά είμαι 99% σίγουρος ότι το κοντάκι του είναι χαμηλό. Τα μάτια πρέπει πάντα να βλέπουν τον στόχο καθαρά και ποτέ την ακίδα (ίσως με εξαίρεση όταν ο ήλιος είναι στα μάτια μας). Όταν το κοντάκι είναι χαμηλό τα μάτια δεν μπορούν να δούν καθαρά τον στόχο, και είτε κλείνουμε το ένα μάτι (και χανουμε το πλεονέκτημα της δυόφθαλμης σκόπευσης) είτε θολώνει ο στόχος και η ακίδα μαζί. Αυτό μπορεί να μας βγει ορισμένες φορές αλλά εάν η προσκόπευση μας είναι πολλή, τότε τα δύο είδωλα (ακίδα και στόχος) δεν συναντίονται.

2. Αγοράστε το περιοδικό όταν κυκλοφορίσει ;)

Όσο αφορά τον νεαρό Ττούλο, θα συμφωνήσω με τον Κύπρο. Καλύτερα να σε δει κάποιος έμπειρος. Καλά τα βίντεο στο διαδίκτυο, αλλά μπορεί να παρερμηνευθούν.

Σ.
Κ. Μαρκή

εγώ έχει 8 χρόνια που ασχολούμε με το κυνήγι και πάντα έκλεινα το ένα ματί, φέτος ακολούθησα την συμβουλή σου με την δυόφθαλμη σκόπευση και το έκανα πράξη στο σκοπευτήριο με άριστα αποτελέσματα. Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την συμβουλή και αναμένω το κυνήγι για να το κάνω στην πράξη...[/quote]


Σου εύχομαι ότι καλύτερο φίλε μου.

Όσο αφορά τα παιδιά από Λάρνακα.. έχουμε καλές καφετέριες και στην Λεμεσό. Κοπιάστε να μας κεράσετε ;)
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: Απορία

Δημοσίευση από isimerinos »

Για να καταλάβετε πόσο σημαντική ειναι η διοφθαλμη σκοπευση κάμετε το εξής . Πιάστε μια μαππουα του πιννκ πονγκ και σύρτε την πάνω στο τοίχο. Όταν ερθει πίσω με ανοιχτά τα ματιά πιάνουμε την όλοι άνετα. Τωρα μιτσοκαμμιστε και κάμετε το ίδιο.
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Απορία

Δημοσίευση από mouzouris »

Ένας Κύριος που εξηγά ωραία και απλά τα πράγματα για το κυρίαρχο μάτι και πότε χάνει την κυριαρχία του, συν κάποια άλλα.
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... Pwn-s&t=60
ARRWSTOSFASSAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2013, 00:55

Re: Απορία

Δημοσίευση από ARRWSTOSFASSAS »

Γιατρός έγραψε:
KALLITZIA έγραψε:
Γιατρός έγραψε:Μήπως έχεις γλαύκωμα;
Στο δεξί
:lol: :lol: :lol:
:mrgreen:
πρασινιζει κ ι φατσα του?τωρα εξηγειται γιατι βλεπει θολα?THC
ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ...ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΕΑΣ...ΕΧΩ ΤΖΙΝΙ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΕΙΣ”