ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ-ΒΟΛΗ

Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ-ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Artemis G. έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:φιλε μου το μοναδικο θηραμα που δικαιουμαστε να πυροβολησουμε 2 φορες εναντιων του ειναι το τραυματισμενο θηραμα, και αυτο για να μην παει να πεθανει καπου αλλου απαλασοντας το απο αργο και βασανιστικο θανατο!
δεν ειναι θεμα Terminator ειναι θεμα αυξησης του βαθμου δυσκολιας δυνοντας με αυτο τον τροπο στο θηραμα περισσοτερες πιθανοτητες να ζησει :ugeek:
φιλικα Σωτηρης


Ειμαι περηφανος που εισαι φιλος μου... ειμαι περηφανος που μου εδωσες την ευκαιρια της ζωης μου να ειμαι συνκυνηγος σου....

Τελικα κατι εμαθες και απο εμενα..... :lol: :lol: :lol:
αστιεφκα φυσικα αλλα η αληθκεια εν ενα πραμα που επρεπε να γινεται απλα και μονο για σεβασμο στο θηραμα!
ειναι ολα θεμα ψυχολογιας , οταν προκειται για συκοτο θηραμα τοτε κανουμε τα εξης λαθοι
1) τες παραπανο φορες αν και ξερουμε οτι ο σκυλος κατι βρηκε , αντελοσιαζουμαστε με αποτελεσμα να μεν ειμαστε 100 πανω στο στοχο
2)το θηραμα τες παραπανω φορες ειναι κοντα μας με αποτελεσμα να μην υπολογιζουμε σωστα την αποσταση και να πυροβολουμε στα 10 μετρα η τουφετσια μας παει βρουλι
3) λογο τον 2 πρωτον λογον να θεωρουμε το θηραμα δεδομενο ετσι το ματι μας ειναι πανω απο την ρηγα στην προσπαθεια μας να δουμε το θηραμα να τρωει την φατσια, ετσι η τουφετσια μας σε συνδιασμο με τους πρωτους 2 λογους να παενει αλλου για αλλου!
4) σε θηραματα που δυσκολα βλεπουμε, και που δεν ημαστε ειμαστε χορτασμενοι απο αυτο, μας εντυπωσιαζει με αποτελεσμα να βλεπουμε το θηραμα και οχι την ακιδα μας, παλε η τουφετσια παει αλλου για αλλου!
πχ στες ζικλες που ουτε αχος εχω ουτε τπτ δυσκολα καλικονω και δυσκολα παιζω 2ρη χαρτουτσια, αυτες που χανω ειναι ζικλες μακρινες με οριακες βολες! στες φραγκολινες ομως φετος εκαμα 4 καλιζια ετσι που κανονικα επρεπε να τες καμω ΣΑΛΑΤΑ στες φασσες καμια 10ρκα μπορει και παραπανω!
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ-ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

LEFKIOS έγραψε:Σε εμένα φίλοι συμβένει το αντίθετο, δηλ 70% πέρνω το θύραμα με την πρώτη τουφεκιά και 30% με την δεύτερη. Υποψιν οτι πρώτη τουφεκιά εννοώ και αν κάνω επιλογή της 2ης κάννης.
Αν ειναι σε κανονικη αποσταση...η θεωρια λεει οτι μπορει να φταιει και το λανθασμενο pitch...και η 2η ντουφεκια παει πανω ή κατω.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ-ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Και εγώ μαζί με τον φίλο Λεύκιο. Μόνο που θα αυξήσω τα ποσοστά της πρώτης στο 80% και 20% στη δεύτερη. Πολλές φορές τα πράγματα λειτουργούν αντίθετα! Αν χαθεί η πρώτη τότε αγχώνεσαι πιο πολύ, βιάζεσαι παραπάνω και η δεύτερη πάει και γλεντάει στο γάμο του καραγκιόζη!

Θυμάμαι αρκετές εξορμήσεις όπου η δεύτερη κάννη έμενε καθαρή, ειδικά στις τζίκλες λόγω της απαραίτητης ψυχραιμίας και σιγουριάς στη πρώτη! Αν έχω πιθανότητες με την δεύτερη, τότε την χρησιμοποιώ! Αν όχι, στο επανιδείν!!

Το κυνήγι είναι εμπειρία ζωής! Όσο ασχολείσαι και το αγαπάς τόσα μαθαίνεις!!!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ-ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Artemis G. έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:φιλε μου το μοναδικο θηραμα που δικαιουμαστε να πυροβολησουμε 2 φορες εναντιων του ειναι το τραυματισμενο θηραμα, και αυτο για να μην παει να πεθανει καπου αλλου απαλασοντας το απο αργο και βασανιστικο θανατο!
δεν ειναι θεμα Terminator ειναι θεμα αυξησης του βαθμου δυσκολιας δυνοντας με αυτο τον τροπο στο θηραμα περισσοτερες πιθανοτητες να ζησει :ugeek:
φιλικα Σωτηρης


Ειμαι περηφανος που εισαι φιλος μου... ειμαι περηφανος που μου εδωσες την ευκαιρια της ζωης μου να ειμαι συνκυνηγος σου....

Τελικα κατι εμαθες και απο εμενα..... :lol: :lol: :lol:
φετος γιαβρι μου σας τα ποθκια σου, τες τελευταιες 4 τεταρτες ενδημικου θα πιανεις αδεια!
εβαλα 4 στοχους για την σεζον που ερκετε
να παιξεις μπεκατσα
να παιξει φραγκολινα ο αλλος
να παιξω καμιαν 12 φραγκολινες
ζε να παιξω κανενα λαο
17 εξωρμησεις σαστε την ρασσι σας ζε οι 2 :lol:
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Artemis G.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2012, 23:11

Re: ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ-ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από Artemis G. »

sotiris!129 έγραψε:
Artemis G. έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:φιλε μου το μοναδικο θηραμα που δικαιουμαστε να πυροβολησουμε 2 φορες εναντιων του ειναι το τραυματισμενο θηραμα, και αυτο για να μην παει να πεθανει καπου αλλου απαλασοντας το απο αργο και βασανιστικο θανατο!
δεν ειναι θεμα Terminator ειναι θεμα αυξησης του βαθμου δυσκολιας δυνοντας με αυτο τον τροπο στο θηραμα περισσοτερες πιθανοτητες να ζησει :ugeek:
φιλικα Σωτηρης


Ειμαι περηφανος που εισαι φιλος μου... ειμαι περηφανος που μου εδωσες την ευκαιρια της ζωης μου να ειμαι συνκυνηγος σου....

Τελικα κατι εμαθες και απο εμενα..... :lol: :lol: :lol:
φετος γιαβρι μου σας τα ποθκια σου, τες τελευταιες 4 τεταρτες ενδημικου θα πιανεις αδεια!
εβαλα 4 στοχους για την σεζον που ερκετε
να παιξεις μπεκατσα
να παιξει φραγκολινα ο αλλος
να παιξω καμιαν 12 φραγκολινες
ζε να παιξω κανενα λαο
17 εξωρμησεις σαστε την ρασσι σας ζε οι 2 :lol:
παιχτουρα μου ξερεις το οτι αμαν κρατω το μπερεττα μου εν τζιε νοθω... περπατω ασταματητα... τωρα ομως εν ταρασσω... οπου θελεις παμε... ποιος εν ο αλλος ομως ???
Εξορία ονομάζεται η απομάκρυνση, εν είδει ποινής, κάποιου από την περιοχή ή το κράτος στο οποίο μένει, χωρίς να επιτρέπεται να επιστρέψει... Εξορισμός στους ΤΑΛΙΜΠΑΝ
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ-ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου οπως ειπε καποτε και ο σοφος Rai
τον Μαρτη ξυλα φυλαξε μεν καψεις το beretta
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ-ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από Rai »

Παρακαλώ τον Ζωτήρι καρντιά μου 129 και τον Αρτέμη σημείο G να σταματήσουν να μου χαλούν το θέμα ΜΕ ΠΑΙΔΙΑΡΙΣΤΙΚΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ....

Ευχαριστώ
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ-ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ε φιλε εν εχεις θεμα μεν φοασε, κουτσιας που την πρωτη ! :lol:
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
pambs
Full Member
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 23 Απρ 2011, 19:22

ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ-ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από pambs »

Πολυ πιθανο να στεκετε λαθος και εκει που παιζει την δευτερη να ειναι το σημειο που πρεπει να παιζει τη πρωτη. Δοκιμαστε το


Sent from my iPad mini using Tapatalk HD
Miroku Mk-10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Απρ 2011, 15:07

Re: ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ-ΒΟΛΗ

Δημοσίευση από Miroku Mk-10 »

Προσωπικά πιστεύω, ότι η επιτυχία στη δεύτερη βολή έχει σχέση με τα ακόλουθα:
α. Γίνεται καλύτερη εκτίμηση της πορείας του πουλιού, της ταχύτητας και όσοι σκοπεύουν με τα δύο μάτια ανοικτά αντιλαμβάνονται το λάθος που έκαναν με την πρώτη τουφεκιά. Έτσι η δεύτερη αν είναι εντός βολής είναι συνήθως πιο αποτελεσματική.
β. Η δεύτερη έχει το πλεονέκτημα ότι δεν αιφνιδιάζεσαι από το θήραμα, αλλά παράλληλα εαν ο στόχος απομακρύνεται στις περισσότερες φορές οι κλίσεις είναι τέτοιες που βοηθούν τον κυνηγό να έχει μεγαλύτερη ευστοχία. Π.χ. ένα πουλί που είναι πλαγιαστό από εμάς θέλει πολύ πιο λίγο μπροστά στη δεύτερη βολή παρά όταν πυροβολείται κάθετα ενώ μας διασταυρώνει.
γ. Σίγουρα ένας καλός σκοπευτής έχει μεγάλο ποσοστό ευστοχίας με την πρώτη τουφεκιά (60-90%), όμως σε καμμιά περίπτωση η δεύτερη δεν πρέπει να υστερεί. Το αντίθετο, ο καλός σκοπευτής εστιάζεται και επικεντρώνεται ακόμη περισσότερο στη δεύτερη. Αν υπάρχει μια μικρή δικαιλογία για αστοχία στην πρώτη, στη δεύτερη δεν πρέπει υπάρχουν περιθώρια λάθους.
δ. Προσωπικά εμπιστεύομαι και τις δύο τουφεκιές μου, δεν νιώθω αδυναμία είτε στη μια, είτε στην άλλη. Αυτό είναι και το σημείο που μου δίνει δύναμη στα διπλά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΕΙΣ”