Τεχνικές προ-σκόπευσης

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Τεχνικές προ-σκόπευσης

Δημοσίευση από Koutsofteros »

"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
istriano ®

Re: Τεχνικές προ-σκόπευσης

Δημοσίευση από istriano ® »

Κορυφαιο !!!!!!
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: Τεχνικές προ-σκόπευσης

Δημοσίευση από dangerous »

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ S.O.S

ΕΠΕΙΓΟΝΤΟΣ ΒΟΗΘΕΙΑ
ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ.. ΣΤΑ ΣΗΚΩΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΜΕ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΛΛΙΚΩΣΑ ΕΝΑ ΛΑΓΟ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ..

ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΜΕΙΝΕ ΜΟΥ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΦΚΕΝΕΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΑΡΚΕΤΗ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΖΩ ΣΤΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΤΖΗΛΩ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ..
ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΠΕΤΑΚΤΙΚΕ Ο ΛΑΟΣ ΕΠΑΙΞΑ ΚΑΡΦΩΤΑ ΟΥΤΕ ΓΟΝΑΤΙΣΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΥΣΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΑΣΥΝΕΣΘΗΤΑ ΠΑΛΙ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ..ΣΑΒΒΑ ΜΑΚΡΗ ΝΟΜΙΖΩ ΕΝΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΟΛΩΝ ΣΑΣ ΕΝ ΣΕΒΑΣΤΗ

ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΟΠΙΚΑΝ ΤΑ ΠΟΘΚΙΑ ΜΟΥ
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Τεχνικές προ-σκόπευσης

Δημοσίευση από virtualgreek »

dangerous έγραψε:ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ S.O.S

ΕΠΕΙΓΟΝΤΟΣ ΒΟΗΘΕΙΑ
ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ.. ΣΤΑ ΣΗΚΩΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΜΕ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΛΛΙΚΩΣΑ ΕΝΑ ΛΑΓΟ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ..

ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΜΕΙΝΕ ΜΟΥ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΦΚΕΝΕΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΑΡΚΕΤΗ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΖΩ ΣΤΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΤΖΗΛΩ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ..
ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΠΕΤΑΚΤΙΚΕ Ο ΛΑΟΣ ΕΠΑΙΞΑ ΚΑΡΦΩΤΑ ΟΥΤΕ ΓΟΝΑΤΙΣΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΥΣΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΑΣΥΝΕΣΘΗΤΑ ΠΑΛΙ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ..ΣΑΒΒΑ ΜΑΚΡΗ ΝΟΜΙΖΩ ΕΝΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΟΛΩΝ ΣΑΣ ΕΝ ΣΕΒΑΣΤΗ

ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΟΠΙΚΑΝ ΤΑ ΠΟΘΚΙΑ ΜΟΥ

Σήμερα βαφτίστηκες "κυνηγός". Αν δεν καλλικώσεις εύκολο λαγό, δεν μπορείς να εκτιμήσεις τους υπόλοιπους που καρπώνεσαι.

Χωρίς να σε έχω δει, αλλά από τα λεγόμενα σου η βολή σου πήγε πάνω από το θήραμα. Το μάτι πάντα εφαρμόζει την ακίδα πάνω στον στόχο, ακόμη και ασυνείδητα σε έτσι γρήγορες βολές. Ακόμη και εκ του ισχύος να σημαδέψεις, (δοκίμαστε το σπίτι σας απέναντι σε κάποιο στόχο) θα δείτε ότι ασυνείδητα εφαρμόσατε την ακίδα στον στόχο.

Την στιγμή που δεν ακούμπισες το μάγουλο στο κοντάκι το μάτι έμεινε ψηλά. Έκανες αυτό που λέμε "πυροβόλησες με τα μάτια και όχι το όπλο", που κατά την γνώμη μου είναι σωστό, αλλά για κάποιον που το κάνει συχνά έτσι όπως πχ. στο σκοπευτήριο και έχει μάθει και συνηθίσει με τέτοιο τρόπο. Όσο πιο ψηλά το μάτι τόσο πιο ψηλά πάει η βολή. Εξού και τα ψηλά κοντάκια, ψηλοπαίζουν.

Αν δούμε το θέμα λίγο βαθύτερα σε αναζήτηση των λόγων που αντίδρασες έτσι.
1. Χαμηλό κοντάκι το οποίο όταν το επωμίζεις δεν βλέπεις καθαρά την ακίδα και χωρίς να το αντιληφθείς συκώνεις ελάχιστο το μάγουλο πάνω για να δεις την ακίδα και τον στόχο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν έβλεπες καθαρά τον στόχο και ψήλωσες περισσότερο το κεφάλι.
2. Κλείνεις τον αδρανή οφθαλμό σε θηράματα που έχεις όλο το χρόνο να πυροβολήσεις και όταν πετάχτηκε ο λαγός με τους πιθανούς ελιγμούς που έκανε σε έφερε σε πανικό και δεν έκλεισες το μάτι όπως είσαι συνηθισμένος να κάνεις.
3. Η βλάστηση ήταν πυκνή και το θήραμα δεν το έβλεπες καθαρά, οπόταν σήκωσες το μάγουλο από το κοντάκι για να δεις το θήραμα καθαρά αλλά την στιγμή του πυροβολισμού, το μάγουλο έμεινε ψηλά αντί να πάει πίσω στο κοντάκι.
4. Ήταν τόσο εύκολος σαν στόχος που ένοιωσες μία υπερβολική δόση αυτοπεποίθησης και δεν επώμισες όπως συνηθίζεις. Από το μυαλό σου πέρασε στιγμιαία η σκέψη "τον έπιασα" πριν κάν επωμίσεις.
5. Έλειψη εμπειρίας που δεν νομίζω να είναι το προσωπικό σου πρόβλημα, απλά το παραθέτω για να διαβάσουν οι αρχάριοι συνάδελφοι. Ο λαγός θέλει ψυχραιμία και άνεση και όχι πανικό. Είναι μεγάλο θήραμα και εύκολος στόχος. Όμως η ψυχραιμία έρχεται με την εμπειρία.

Αποκλείω άλλους παράγοντες όπως λανθασμένες κλίσεις στο κοντάκι, ή αστοχία διότι δεν είσαι και κανένας χθεσινός.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: Τεχνικές προ-σκόπευσης

Δημοσίευση από dangerous »

φιλε Σαββα εχω υποψη μου αυτα που λες σιγουρα ολα χανονται και ολα καρπωνονται λαγους και θα παρουμε και θα ξαναχασουμε..εθυμωσα ομως με το εαυτο μου γιατι επανελημμενα εξεκινησα για καποιο λογο και κανω το ιδιο λαθος συμπεριφερομαι σαν πρωταρης...και εξηγουμαι

οταν πετασσεταιι το θηραμα δεν περνω υπομονη να τραβησω το οπλο φκαινω μπροστα και παιζω στατικα με αποτελεσμα να μην καταλαβω αν ειμαι μπροστα η πισω...πως Να κοψω το συστημα οτι φκαινω με πολλη προσκοπευση 2 μετρα ασ πουμε για 25μετρα πλαγια αποσταση..δεν παιρνω υπομονη..

και παρολο που εκαμα τουτο πογ λες στη δευτερη βολη ειπα να τον χορτασω καλα με το ματι αλλα στο τελοσ που ειρτα σπιτι και ηρεμησα και σκεφτομουν εκαταλαβα οτι ναι εχορτασα τον αλλα με την κεφαλι ισια πανω και οχι ενα με την ριγα...το οπλο Σαββα μου ειναι σε πολυ καλο βαθμο πανω μου αα και το μερος ηταν καθαρο σιονι
ηταν πολλα ευκολος εχει απο τα 18 μου να χασω ετσι λαγο;);)
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Τεχνικές προ-σκόπευσης

Δημοσίευση από Anthimos »

dangerous έγραψε:φιλε Σαββα εχω υποψη μου αυτα που λες σιγουρα ολα χανονται και ολα καρπωνονται λαγους και θα παρουμε και θα ξαναχασουμε..εθυμωσα ομως με το εαυτο μου γιατι επανελημμενα εξεκινησα για καποιο λογο και κανω το ιδιο λαθος συμπεριφερομαι σαν πρωταρης...και εξηγουμαι

οταν πετασσεταιι το θηραμα δεν περνω υπομονη να τραβησω το οπλο φκαινω μπροστα και παιζω στατικα με αποτελεσμα να μην καταλαβω αν ειμαι μπροστα η πισω...πως Να κοψω το συστημα οτι φκαινω με πολλη προσκοπευση 2 μετρα ασ πουμε για 25μετρα πλαγια αποσταση..δεν παιρνω υπομονη..

και παρολο που εκαμα τουτο πογ λες στη δευτερη βολη ειπα να τον χορτασω καλα με το ματι αλλα στο τελοσ που ειρτα σπιτι και ηρεμησα και σκεφτομουν εκαταλαβα οτι ναι εχορτασα τον αλλα με την κεφαλι ισια πανω και οχι ενα με την ριγα...το οπλο Σαββα μου ειναι σε πολυ καλο βαθμο πανω μου αα και το μερος ηταν καθαρο σιονι
ηταν πολλα ευκολος εχει απο τα 18 μου να χασω ετσι λαγο;);)


Χριστο ....σκοπευτηριο !!! Επειγον σκητ , κοντινους τζαι γλιορους ....
Συμφωνω με τον Σαββα , τα πιο πολλα καλικωματα καμνουμε τα οταν παιζουμε το θηραμα με " τα ματια " ...Θελει σφιξιμο πανω στο κοντακι ρε φιλε!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: Τεχνικές προ-σκόπευσης

Δημοσίευση από dangerous »

φιλουι επιαννασε τηλ εψες...

εγω παλε πιστευκω οτι τουτη συνηθεια με τγν προσκοπευση εν που τους δισκους που μου εμεινε..ξερω ρε γμτ τι να πω παντος κατι παει χ τον τελευταιο καιρο νιωθω το
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Τεχνικές προ-σκόπευσης

Δημοσίευση από kypros »

dangerous έγραψε:φιλουι επιαννασε τηλ εψες...

εγω παλε πιστευκω οτι τουτη συνηθεια με τγν προσκοπευση εν που τους δισκους που μου εμεινε..ξερω ρε γμτ τι να πω παντος κατι παει χ τον τελευταιο καιρο νιωθω το
Επειδη ξερω πως παιζει ο χριστος , μαλλον ριχνει καρφωτα προσπαθωντας να δουλεψει την μεθοδο μαινταιν λιτ.

Ομως ακομα και με αυτη τη μεθοδο χριστο χρειαζετε να ελεγξεις με την καννη το θηραμα ,να ικανοποιηθει το ματι οτι βλεπει την σωστη εικονα προσκοπευσης και χωρις να στσματησεις την κινηση να πατησιες σκανδαλη.

Εσυ παιζεις νο ιζω καρφωτα και αν και νο ιζεις οτι παεις μπροστα, ισως να πηγαινεις και πουπανω που το θηραμα

Σιγουρα το σκοπευτηριο ειναι η καλυτερη λυση και με λιγη καθοδηγηση
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Τεχνικές προ-σκόπευσης

Δημοσίευση από Savvas »

Αυτό που σου λείπει φίλε κατά την άποψη μου είναι το "θήραμα" και η συνεπακόλουθη αυτοπεποίθηση. Όταν ρίχνεις σε λαγό μία φορά κάθε τρία χρόνια έτσι παθαίνουμε όλοι. Για μένα είναι 100% ψυχολογικό. Για να διορθωθεί το πρόβλημα πρέπει να δεχθείς υποσυνείδητα πλέον ότι δεν έχουμε αρκετή επαφή με θήραμα και να είσαι όσο ποιο ξέχνιαστος μπορεί να είσαι την συγκεκριμένη στιγμή. Ίσως αν μετέφερες και σε άλλα θηρεύσιμα είδη την ένταση να σε βοηθούσε ακόμα περισσότερο. Με τα λιγοστά θηράματα που υπάρχουν το "μεικτό" κυνήγι σε βοηθάει σε τέτοιου είδους προβλήματα πιστεύω.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΚΟΠΕΥΣΕΙΣ”