Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από marinos.a »

Άνοιξα αυτό το θέμα για να συζητούμε θέματα που αφορούν τα αεροβόλα που μπορεί κάνεις να τα χωρίσει σε ολυμπιακά και ανοικτού πεδίου.
Ολυμπιακά ονομάζουμε τα όπλα που ρίχνουν σε εσωτερικούς χώρους είναι περιορισμένης δύναμης και έχουν ανοιχτά σκοπευτικά.
Ανοικτού πεδίου είναι τα δημοφιλεστέρα αεροβόλα που έχουμε στα σπίτια μας με ανοικτά σκοπευτικά ή με διόπτρες, ελατηρίου, CO2 ή PCP (Με αέρα).
Ο τρόπος που χρησιμοποιούνται είναι, για κυνήγι σε χώρες όπου επιτρέπετε και για σκοποβολή.

Στη Κύπρο απαγορεύεται

Εδώ στη Λευκωσία τουλάχιστον υπάρχουν αρκετοί ‘εραστές’ του αεροβόλου που σπαταλούν ατελείωτες ώρες στο σκοπευτήριο και τα αποτελέσματα των βολών τους είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.

Εγώ έχω δυο όπλα, ένα ελατηρίου Weihrauch HW35 και ένα FX Airguns Independence

Εικόνα

Εικόνα

Είναι μια πολύ ωραία ασχολία για τη νεκρή περίοδο και όχι μονό που άμα αποκτήσει περισσότερους υποστηρικτές θα μπορεί να οργανωθεί και σε αθλητικό επίπεδο όπως στο εξωτερικό.

Εικόνα

Εικόνα

Μερικές φωτογραφίες από τις δραστηριότητες.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ελπίζω να ξεκινήσει μια ωραία συζήτηση και ανταλλαγή πληροφοριών μέσα από αυτό το θέμα. Εγώ έχω κάποια εμπειρία και θα βοηθήσω όποιον χρειαστεί
Si vis pacem, para bellum
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από mikros »

εγω αν και δεν ειμαι εμπειρος σε αυτο το αθλημα οσο ο πατερας μου και ο αδερφος μου ειναι ενα υπεροχο αθλημα ! εχω δοκιμασει το fx και ειναι πολυ ωραιο αεροβολο! ο πατερας μου εχει το gamo cfx ειναι ενα ωραιο δυνατο οπλο το οποιο εχει διοπτρα οταν πηγαινουμε στο εξοχικο μας μου το δινει και μου βασει αδεια φυσιγγια σε μια ευνοϊκη αποσταση των 40 μετρων χτηπαω τα 4/6 απο αυτα !ειναι ενα αθλημα ανεξοδο στα αναλωσιμα υλικα του!
φιλικα μικρος
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από marinos.a »

Γεια σου μικρέ …μεγάλε

Το Gamo CFX είναι ένα πολύ ωραίο οπλακι με πολύ καλή σχέση ποιότητας τιμής. Με μια σωστή λίπανση μπορεί να δώσει τρομερά αποτελέσματα.
Η σωστή λίπανση σε ένα αεροβόλο ελατήριου είναι από τους σημαντικότερους παράγοντες που επηρεάζουν την επίδοση. Ενδεικτικά σου λέω ότι εργοστασιακά τα όπλα κάποιες φορές δεν λιπαίνονται κατάλληλα

http://www.youtube.com/watch?v=QI8c8yzJ-J0

Η απόδοση ενός αεροβόλου δεν είναι μόνο η ταχύτητα εξόδου του βλήματος. Ιδικά σε αεροβόλα ελατηρίου ένα σημαντικότατος παράγοντας είναι το λάκτισμα (κλότσημα) αλλα και ο θόρυβος.

Ναι έχεις δίκαιο, εκτός από το κόστος απόκτησης του όπλου ο ακροβολισμός είναι ένα ανέξοδο χόμπι

τι σφαιρίδια χρησιμοποιείς?
Si vis pacem, para bellum
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από mikros »

gamo pro magnum pro hunter, remigton-pointed,H&N Sport baracuda Power(epixalkomena) και καπια αλλα που δεν θημαμε το ονομα τους νομιζω εχει πανο γραμμενο (premium kai ine to miso mple kai to miso kokkino)
εσυ πια χρησημοποιεις?
φιλικα μικρος

Υ.Γ. να κανονισουμε καμια μερα να συναντυθουμε σε κανενα σκοπευτιριο!
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από beretta682 »

γεια σας παιθκια
ειμαι τζιαι εγώ πολλά πορωμένος με τα αεροβόλα
εχω ένα Weichrauch HW35, ένα Weichrauch HW80 τζιαι ένα Weichrauch HW90
σκέφτουμαι να γοράσω τζια ένα Walter με προσυμπιεσμενο αέρα...
Φιλικά,
Χρήστος
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από mikros »

εγω σκευτομαι να αγορασω το Walther 1250 Dominator . φιλε μου μηπος και εσυ αυτο ενοεις?
αν ξερει καπιος εντυποσεις για αυτο το οπλο και αν μπορει να μου δωσει πληροφοριες παρακαλω ας μου δωσει

φιλικαμικρος
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από beretta682 »

mikros έγραψε:εγω σκευτομαι να αγορασω το Walther 1250 Dominator . φιλε μου μηπος και εσυ αυτο ενοεις?
αν ξερει καπιος εντυποσεις για αυτο το οπλο και αν μπορει να μου δωσει πληροφοριες παρακαλω ας μου δωσει

φιλικαμικρος
ακριβώς αυτό ρε φίλε. το έχω δοκιμασμένο και εκπλάγηκα από τις επιδόσεις του. τεράστια δύναμη, 0 ήχος , 0 λάκτισμα
Φιλικά,
Χρήστος
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από beretta682 »

ετο ρε φίλε
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Φιλικά,
Χρήστος
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από dangerous »

timi?
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από mikros »

i timi αυτου του υπεροχου οπλου ειναι 750 ευρω! ειναι αρκετα φτηνο και πολυ καλο!
φιλικα μικρος
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΣΤΟΧΟΣ”