Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από marinos.a »

aggelos ANO G10 έγραψε:με σκανδάλη ενός σταδίου
12 ποδόλιβρες ti enois file :?: i taxitita posa m/s an 3eris :?: :?:

euxaristo aggelos :)

ποδόλιβρες (ft/lbs) φίλε είναι μονάδα μέτρησης ενέργειας όπως και τα joules. Είναι η σωστή μονάδα μέτρησης της δύναμης του όπλου. Για να την υπολογίσεις μετράς τη αρχική ταχύτητα και το βάρος του βλήματος.

αν το όπλο σου παίζει τις μέλισσα (eley wasp) που έχει βάρος 7,4 grains κοντά στα 260 μ/δ τότε παράγει 12 ποδολιβρα. Άμα του βάλεις μετά την barracuda που έχει βάρος 10.3 Grains θα πέσει στα 220 μ/δ.

Αυτό είναι κάτι πολύ σημαντικό να ξέρει ο καθένας, δηλαδή ότι η δύναμη του όπλου ΔΕΝ μετράται μόνο με την αρχική ταχύτητα του βλήματος. Για να μεν τρώμε τα φούμαρα των διαφημίσεων ;)
Si vis pacem, para bellum
aggelos ANO G10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 02 Φεβ 2011, 21:07

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από aggelos ANO G10 »

ne re file en tes melisa pou pezo en arketa kales :)
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από WAFFEN »

φιλε aggelos τησ μελισσας ειναι πολυ παλια σφαιριδια και εχει δυο χρονια τωρα που σταματησε η παραγωγη τους. δοκιμασε τα γερμανικα H&N field target trophy που κανουν για αεροβολα ελατηριου με 12ft/lbs δυναμη.
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από WAFFEN »

φιλε baretta682 συμφωνω με τον aggelos.a και αυτο προσπαθουσα με τροπο να σου μεταφερω. οταν παιξεις με weihrauch θα καταλαβεις την διαφορα.
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από WAFFEN »

εννοουσα με τον marinos.a και οχι aggelos.a. συγνωμη παιδια.
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από marinos.a »

Si vis pacem, para bellum
pambs
Full Member
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 23 Απρ 2011, 19:22

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από pambs »

παιδια καλως σας βρηκα

ειμαι ετοιμος να παραγγειλω ενα Weihrauch 100 ΤΚ. Υποψη οτι δεν ειμαι κυνηγος απλα παντα μου αρεσαν τα οπλα με διοπτρες για μακρινα χτυπηματα και ενθουσιαστηκα με την ευθυβολια των συχρονων αεροβολων

εχω ενα δυο ερωτησεις. πρωτον εχτος απο το χωραφι μου πχ που μπορω να χρησημοποιησω το αεροβολο μου? μου ειπαν οτι υπαρχει χωρος στο σκοπευτηριο, γινονται και αγωνες η απλα μαζευετε κοσμος εκει και ριχνει?

επισης, γενικα στα οπλα με διοπτρες γενικα λενε οτι οσα στοιχιζει το οπλο τοτε τουλαχιστον τα μισα χρηματα και ακομα ιση αξια πρεπει να επενδυσεις και πανς σε μια καλη διοπτρα. ισχυει αυτο στα αεροβολα?
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από mikros »

φιλε μου καλος ηρθες

τα αεροβολα στην κυπρο δεν επιτρέπετε το κυνηγι(αν και το 90% των κατοχων αεροβολου το χρησιμοποιουν και στο κυνηγι)

τα σκοπευτηρια που μπορεις να πας ητε για αγωνες ητε για εξασκηση ειναι:ολιμπιακο σκοπευτηριο Λευκοσιας Λεμεσου κια της Λαρνακας που θα ειναι ετειμο τον Αυγουστο.
Μια διοπτρα μπορεις να την βρεις απο 50ε-350ευρο.εσυ διαλεγεις μια διοπτρα για τις αναγκες σου.

φιλικα Μικρος
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από WAFFEN »

φιλε pambs μονο στα σκοπευτηρια μπορεις διοτι η νομοθεσια μας ειναι ελλειπης. για αγωνες δεν υπαρχει ακομη επισημα κατι νομιζω. ηδη εχω το HW100T απο οπλοεμπορικη και πραγματικα ειναι παρα πολυ καλο. ομως γιατι το HW100TK? ειναι κοντοκαννο και πιο αδυνατο απο το 100Τ. διοπτρα καλη για τετοιο οπλο στοιχιζει απο 120-300 ευρω. συνιστω να δοκιμασεις και τα οπλα και τις διοπτρες πριν αποφασησεις. o επισημος αντιπροσωπος ειναι στην λαρνακα κι'εχει τετοια δυνατοτητα, ετσι εκανα κι'εγω τοτε φιλε.
pambs
Full Member
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 23 Απρ 2011, 19:22

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από pambs »

καλημερα και Χρονια πολλα. Φιλε waffen εχω παει στο κ. Αλεξανδρο και περιμενω να μου στησει το οπλο με τις μετατροπες που του ζητησα. Απλα μου φανηκε πιο ωραιο και βολικο, παρα να κουβαλω το μεγαλο. Πιστευεις θα χρειαστω το πιο μεγαλο range? απλα δεν ξερω ποσο μακρια θα χρειαστω να ριξω, αν μου κατσει το hobby πιανω και ενα μεγαλο

στο σκοπευτηριο γινονται τπτ αγωνες? η μονο για το ολυμπιακο

απο που ειστε?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΣΤΟΧΟΣ”