Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Απάντηση
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από WAFFEN »

φιλε Pambs δεν νομιζω να γινονται καποιοι επισημοι αγωνες και ακομη δεν υπαρχει σκοπευτηριο στην λαρνακα. στην λευκωσια ειναι καλα διαμορφωμενος ο χωρος για αεροβολα και αρκετος κοσμος πηγαινει εκει.
οσον αφορα το ΤΚ εχεις δικαιο οτι ειναι πιο πρακτικο.
pambs
Full Member
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 23 Απρ 2011, 19:22

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από pambs »

φιλε απο λευκωσια ειμαι ετσι και αλλιως. υπαρχει κανενας συλογοςς για αεροβολα τουλαχιστον η λιγα πραγματα?

επισης η διαμετρος βληματος για Κυπρο ειναι .177 η οτι θελει ο καθενας αγοραζει?
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από mikros »

φιλε ειμαι απο Λαρνακα.
υπαρχει ενας συλλογος ο οποιος δεν θημαμαι το ονομα του ειναι παγκυπρια ο μονος συλλογος.
Υπαρχουν μονο τα 4,5mm ή 0.177 της ιντζας ειναι το ιδιο. στην κυπρο δεν επιτρεπετε το 5,5 και 6,35mm. υπαρχουν κατι αγωνες παρε το περιοδικο τον αυγουστο και θα μαθεις περισσοτερα για αυτο

Υ.Γ: Αν θες να κανονισουμε καμια φορα οταν θα παρεις το οπλο με το καλο να παμε σε ενα απο τα 2 σκοπευτηρια
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από mikros »

επισης πηγενε στα νεα της σελιδας και τα αρθρα στα οποια μπορεις να βρεις περισσοτερες πληροφορίες
φιλικα Μικρός
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από marinos.a »

Χρόνια πολλά παίδες.

Το hw100tk είναι καλή επιλογή μιας και η κόντη κάννη το κάνει πολύ εύχρηστο. Το μόνο του σοβαρό μειονέκτημα είναι το ότι έχει μικρότερο αεροθάλαμο που σημαίνει λιγότερες βολές. Η δύναμη στο 25 joules θα ρίχνει τα βαρετά σφαιρακια με 890 πόδια το δευτερόλεπτο που είναι μια πολύ καλή ταχύτητα για να εκτελείς όσο μακρινές βολές θέλεις. ΜΗΝ μπεις στο τριπακι τον πολύ δυνατών βολών διότι θα χάσεις όλα τα πλεονεκτήματα του όπλου σου.

Στο σκοπευτήριο τουλάχιστον της Λευκωσίας οπού είμαι πιστός θαμώνας δεν γίνονται αγώνες ακόμα άλλα πιστεύω ότι με το ρυθμό που αυξάνονται οι λάτρεις του χόμπι σίγα-σιγα θα γίνουν. Αυτό που σίγουρα θα κερδίσεις στο σκοπευτήριο είναι η επαφή με κάπως ποιο έμπειρα άτομα που θα σε βοηθήσουν να εξελιχτείς γρήγορα. Πηγαίνοντας συχνά εκεί θα δεις ότι θα βελτιωθείς τόσο πολύ που θα φοβάσαι να λες πόσο εύστοχος είσαι σε ανθρώπους που δεν κατέχουν.

http://www.youtube.com/watch?v=8b_kZ0hlsEg

Αναφορικά με το σύλλογο, η δραστηριότητα του είναι ανύπαρκτη παρόλο που εγώ θα ήθελα να ασχοληθώ.

Τώρα για το κυνήγι (που απαγορεύετε) κάποιοι το χρησιμοποιούν αλλά όχι το 90%. Οι πλείστοι ρίχνουν πάνω σε κανένα στρουθο ή πεζουνι αλλά αυτό δεν αποτελεί σκοπό. Έτσι και αλλιώς το κυνήγι με το αεροβόλο είναι ένας πολύ δύσκολος τρόπος να βάλεις θήραμα στο πιάτο σου απ’ ότι λένε οι φίλοι σε χώρες που επιτρέπετε (Αγγλία)

Για τη διόπτρα… ΠΡΙΝ αποφασίσεις ρώτα και άλλους που ασχολούνται
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από marinos.a »

παιδιά, παρεμπιπτόντως όποιος θελει να στο σκοπευτήριο να γνωριστούμε να ασχοληθούμε με τα οπλα μας ας μου στείλει ενα ΠΜ να ανταλλάξουμε τηλέφωνα να κανονίσουμε.
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από marinos.a »

Έτσι για να πάμε λίγο στην υπερβολή δείτε ένα βίντεο για το πώς να πλένεται και να λαδώνεται τα σφαιρίδια.

http://www.youtube.com/watch?v=jyTA3x1YV9A

Αν κάποιος είναι περιστασιακός σκοπευτής δεν είναι αναγκαίο άλλα αν ασχολείσαι πολύ τότε πρέπει να το κάνεις.
Εγώ δεν τίθεται θέμα να ρίξω σφαιρίδιο αν δεν είναι ετοιμασμένο.

Διαφωνώ λίγο με τη χρήση WD40 όπως στο βίντεο. Έχει εξειδικευμένα λαδάκια ή απλό λάδι γενικής χρήσεως.

Θέλω αν τα καταφέρω μες τούτες τις μέρες να κάνω ένα βίντεο για το πώς προετοιμάζω εγώ τα δικά μου.
Si vis pacem, para bellum
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από WAFFEN »

συμφωνω οτι το WD40 δεν κανει για τα σφαιριδια και γενικως δεν κανει για οπλα. υπαρχουν ειδικα pellet lubes. εαν ομως χρησιμοποιεις ποιοτικα σφαιριδια οπως H&N, JSB, RWS κλπ και δεν ασχολεισαι επαγγελματικα με την σκοποβολη, δεν νομιζω να χρειαζεται να εισαι τοσο σχολαστικος με το καθαρισμα τους. η καννη μπορει να καθαριζετε καθε καποιο χρονικο διαστημα αλλα με ειδικα προιοντα.
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από marinos.a »

Για τα δικά μου δεδομένα που ρίχνω 500-600 σφαιρίδια την εβδομάδα το πλύσιμο και το λάδωμα είναι απαραίτητα ακόμα και για ποιοτικά σφαιρίδια.
Το λάδι της επιλογής μου είναι το Napier Pellet lube αλλά οι φίλοι που άλλες χώρες λαλουν ότι μια πολύ καλή επιλογή είναι το slick 50 που μπαίνει στα αυτοκίνητα.

Τώρα που το λαλουμε ξέρει κανένας που βρίσκω έτσι λάδι?

Καθάρισμα δεν κάνω ποτέ εκτός αν αντιληφτώ προβλήματα στην ευθυβολία.
Si vis pacem, para bellum
pambs
Full Member
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 23 Απρ 2011, 19:22

Re: Αεροβόλα (γενική συζήτηση)

Δημοσίευση από pambs »

Paithkia sorry gia tous agglikous eimai panw sto kinito. Marino steil m to kinito sou na kanonisoume na pame parea.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΣΤΟΧΟΣ”