ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΣΤΕΥΟΥΝ ΤΑ BROWNING ΣΤΟ SPORTING

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΣΤΕΥΟΥΝ ΤΑ BROWNING ΣΤΟ SPORTING

Δημοσίευση από admin »

όπως είπε σωστά ο Κύπρος το θέμα marketing-r&d- και αντιπροσώπου παίζουν καταλυτικό ρόλ για ένα προϊόν. Η Beretta έρχετε στην χειρότερη φάση της Παγκόσμιας Οικονομίας και λανσάρει ένα πανάκριβο όπλο το οποίο όμως έχει δημιουργηθεί απο απαιτήσεις σκοπευτών , το προβάλει σωστά και σου αποδυκνύει ότι είναι value for money προϊόν ενώ σημειώνουν πολύ καλές πωλήσεις. Την ίδια ώρα η Browning λανσάρει ένα όπλο ίσως το πιο φτηνό της σειράς της (απο ότι άκουσα το 725 θα πουλιέται €1700-€1900 το σπόρτινγ. Τώρα κάνω την εξείς σκέψη. το DT11 με το DT10 το κόστος τους στα εργατικά και υλικά το πολύ να είναι 100-200 ευρώ αλλά στην τιμή πώλησεις λόγω καινοτομίας και έρευνας σχεδόν 3000 ευρό. Δηλαδή το κέρδος της εταιρείας λογικά στα 100 όπλα για παράδειγμα είναι 300 000. Η Browning απο το 625 στο 725 άντε να να έχει ένα κόστος (εάν όχι μείωση κόστους) 100-200 ευρώ και η διαφορά κέρδους σχεδόν καμία η και -100 με 200 ευρώ. Δηλαδή για να κάνει τις 300 000 επιπρόσθετα κέρδη πρέπει να πουλήσει 3000 όπλα έναντι στα 100 της Beretta. Είναι παραδείγματα τα οποία θα μπορούσαν να μελετηθούν και να γίνουν πολύ ωραία case studies. Μου θυμίζει μια ισορία όπου δύο πωλητές παπουτσιών κατέβηκαν με το αεροπλάνο στην Αφρική και ο ένας έτρεξε έπιασε τηλέφωνο το αφεντικό του και του λέει 'Μάστρε πρέπει να μείνω πολύ καιρό εδώ έχει πρόσφορο έδαφος για δουλεια΄κανένας δέν φοράει παπούτσια΄και ο άλλος μόλις είδε ότι κανέις δέν φορούσε παπούτσια έπιασε το αεροπλάνο και έφυγε απαγοητευμένος. H Browning έχει αξιόλογα όπλα τα οποία όμως ποτέ δέν λανσάρονται σωστά αλλά ούτε νομίζω έχουν επενδύσει στις απαιτήσεις συγκεκριμένης ομάδας . Τα όπλα είναι all around εργαλεία που ποτέ δέν θα σε προδώσουν, στοιβαρά και αξιόπιστα. όμως η λεπτομέρεια της Beretta παρά της κάποιες αποτυχίες σε κάποια μοντέλα που όλοι έχουν δημιουργεί την αίσθηση ότι δουλεύουν πιο customade . Ακόμη και σε δύσκολες εποχές .Πέραν τούτου στην Κύπρο έχουμε σκοπευτήριο Beretta- Πρωτάθλημα Beretta δύο καταστήματα Beretta και ο αντιπρόσωπος διαφημίζει και σπονσάρει και αθλητές πέραν απο τις χορηγίες στους αθλητές απο την ίδια την εταιρεία. Αντίθετα η browning δέν αντιπροσωπεύεται σωστά πιστεύω αφού ούτε εκδηλώσεις κάνει , ούτε χορηγίες, ούτε events ούτε κάν διαφημίζει , μια φορά που τον πιάσαμε τηλέφωνο για διαφήμιση δέν τον ενδιέφερε ούτε ποιοί είμαστε ούτε πόσα περιοδικά πουλάμε ούτε τίποτα η απάντηση του ήταν είμαι φίλος με τον τάδε και διαφημίζω κοντά του! Δέν νομίζω να είναι η πιο επαγγελματική συμπεριφορά
Προσέχουμε...για να έχουμε
DUKDUK
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 09 Αύγ 2011, 20:34

Re: ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΣΤΕΥΟΥΝ ΤΑ BROWNING ΣΤΟ SPORTING

Δημοσίευση από DUKDUK »

admin έγραψε:όπως είπε σωστά ο Κύπρος το θέμα marketing-r&d- και αντιπροσώπου παίζουν καταλυτικό ρόλ για ένα προϊόν. Η Beretta έρχετε στην χειρότερη φάση της Παγκόσμιας Οικονομίας και λανσάρει ένα πανάκριβο όπλο το οποίο όμως έχει δημιουργηθεί απο απαιτήσεις σκοπευτών , το προβάλει σωστά και σου αποδυκνύει ότι είναι value for money προϊόν ενώ σημειώνουν πολύ καλές πωλήσεις. Την ίδια ώρα η Browning λανσάρει ένα όπλο ίσως το πιο φτηνό της σειράς της (απο ότι άκουσα το 725 θα πουλιέται €1700-€1900 το σπόρτινγ. Τώρα κάνω την εξείς σκέψη. το DT11 με το DT10 το κόστος τους στα εργατικά και υλικά το πολύ να είναι 100-200 ευρώ αλλά στην τιμή πώλησεις λόγω καινοτομίας και έρευνας σχεδόν 3000 ευρό. Δηλαδή το κέρδος της εταιρείας λογικά στα 100 όπλα για παράδειγμα είναι 300 000. Η Browning απο το 625 στο 725 άντε να να έχει ένα κόστος (εάν όχι μείωση κόστους) 100-200 ευρώ και η διαφορά κέρδους σχεδόν καμία η και -100 με 200 ευρώ. Δηλαδή για να κάνει τις 300 000 επιπρόσθετα κέρδη πρέπει να πουλήσει 3000 όπλα έναντι στα 100 της Beretta. Είναι παραδείγματα τα οποία θα μπορούσαν να μελετηθούν και να γίνουν πολύ ωραία case studies. Μου θυμίζει μια ισορία όπου δύο πωλητές παπουτσιών κατέβηκαν με το αεροπλάνο στην Αφρική και ο ένας έτρεξε έπιασε τηλέφωνο το αφεντικό του και του λέει 'Μάστρε πρέπει να μείνω πολύ καιρό εδώ έχει πρόσφορο έδαφος για δουλεια΄κανένας δέν φοράει παπούτσια΄και ο άλλος μόλις είδε ότι κανέις δέν φορούσε παπούτσια έπιασε το αεροπλάνο και έφυγε απαγοητευμένος. H Browning έχει αξιόλογα όπλα τα οποία όμως ποτέ δέν λανσάρονται σωστά αλλά ούτε νομίζω έχουν επενδύσει στις απαιτήσεις συγκεκριμένης ομάδας . Τα όπλα είναι all around εργαλεία που ποτέ δέν θα σε προδώσουν, στοιβαρά και αξιόπιστα. όμως η λεπτομέρεια της Beretta παρά της κάποιες αποτυχίες σε κάποια μοντέλα που όλοι έχουν δημιουργεί την αίσθηση ότι δουλεύουν πιο customade . Ακόμη και σε δύσκολες εποχές .Πέραν τούτου στην Κύπρο έχουμε σκοπευτήριο Beretta- Πρωτάθλημα Beretta δύο καταστήματα Beretta και ο αντιπρόσωπος διαφημίζει και σπονσάρει και αθλητές πέραν απο τις χορηγίες στους αθλητές απο την ίδια την εταιρεία. Αντίθετα η browning δέν αντιπροσωπεύεται σωστά πιστεύω αφού ούτε εκδηλώσεις κάνει , ούτε χορηγίες, ούτε events ούτε κάν διαφημίζει , μια φορά που τον πιάσαμε τηλέφωνο για διαφήμιση δέν τον ενδιέφερε ούτε ποιοί είμαστε ούτε πόσα περιοδικά πουλάμε ούτε τίποτα η απάντηση του ήταν είμαι φίλος με τον τάδε και διαφημίζω κοντά του! Δέν νομίζω να είναι η πιο επαγγελματική συμπεριφορά
Λιγο αδικο το συμπερασμα του admin. Επιδη καπιος δεν διαφηζη στο περιοδικο σου δεν ειναι και επαγγελματιας???
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΣΤΕΥΟΥΝ ΤΑ BROWNING ΣΤΟ SPORTING

Δημοσίευση από admin »

DUKDUK έγραψε:
admin έγραψε:όπως είπε σωστά ο Κύπρος το θέμα marketing-r&d- και αντιπροσώπου παίζουν καταλυτικό ρόλ για ένα προϊόν. Η Beretta έρχετε στην χειρότερη φάση της Παγκόσμιας Οικονομίας και λανσάρει ένα πανάκριβο όπλο το οποίο όμως έχει δημιουργηθεί απο απαιτήσεις σκοπευτών , το προβάλει σωστά και σου αποδυκνύει ότι είναι value for money προϊόν ενώ σημειώνουν πολύ καλές πωλήσεις. Την ίδια ώρα η Browning λανσάρει ένα όπλο ίσως το πιο φτηνό της σειράς της (απο ότι άκουσα το 725 θα πουλιέται €1700-€1900 το σπόρτινγ. Τώρα κάνω την εξείς σκέψη. το DT11 με το DT10 το κόστος τους στα εργατικά και υλικά το πολύ να είναι 100-200 ευρώ αλλά στην τιμή πώλησεις λόγω καινοτομίας και έρευνας σχεδόν 3000 ευρό. Δηλαδή το κέρδος της εταιρείας λογικά στα 100 όπλα για παράδειγμα είναι 300 000. Η Browning απο το 625 στο 725 άντε να να έχει ένα κόστος (εάν όχι μείωση κόστους) 100-200 ευρώ και η διαφορά κέρδους σχεδόν καμία η και -100 με 200 ευρώ. Δηλαδή για να κάνει τις 300 000 επιπρόσθετα κέρδη πρέπει να πουλήσει 3000 όπλα έναντι στα 100 της Beretta. Είναι παραδείγματα τα οποία θα μπορούσαν να μελετηθούν και να γίνουν πολύ ωραία case studies. Μου θυμίζει μια ισορία όπου δύο πωλητές παπουτσιών κατέβηκαν με το αεροπλάνο στην Αφρική και ο ένας έτρεξε έπιασε τηλέφωνο το αφεντικό του και του λέει 'Μάστρε πρέπει να μείνω πολύ καιρό εδώ έχει πρόσφορο έδαφος για δουλεια΄κανένας δέν φοράει παπούτσια΄και ο άλλος μόλις είδε ότι κανέις δέν φορούσε παπούτσια έπιασε το αεροπλάνο και έφυγε απαγοητευμένος. H Browning έχει αξιόλογα όπλα τα οποία όμως ποτέ δέν λανσάρονται σωστά αλλά ούτε νομίζω έχουν επενδύσει στις απαιτήσεις συγκεκριμένης ομάδας . Τα όπλα είναι all around εργαλεία που ποτέ δέν θα σε προδώσουν, στοιβαρά και αξιόπιστα. όμως η λεπτομέρεια της Beretta παρά της κάποιες αποτυχίες σε κάποια μοντέλα που όλοι έχουν δημιουργεί την αίσθηση ότι δουλεύουν πιο customade . Ακόμη και σε δύσκολες εποχές .Πέραν τούτου στην Κύπρο έχουμε σκοπευτήριο Beretta- Πρωτάθλημα Beretta δύο καταστήματα Beretta και ο αντιπρόσωπος διαφημίζει και σπονσάρει και αθλητές πέραν απο τις χορηγίες στους αθλητές απο την ίδια την εταιρεία. Αντίθετα η browning δέν αντιπροσωπεύεται σωστά πιστεύω αφού ούτε εκδηλώσεις κάνει , ούτε χορηγίες, ούτε events ούτε κάν διαφημίζει , μια φορά που τον πιάσαμε τηλέφωνο για διαφήμιση δέν τον ενδιέφερε ούτε ποιοί είμαστε ούτε πόσα περιοδικά πουλάμε ούτε τίποτα η απάντηση του ήταν είμαι φίλος με τον τάδε και διαφημίζω κοντά του! Δέν νομίζω να είναι η πιο επαγγελματική συμπεριφορά
Λιγο αδικο το συμπερασμα του admin. Επιδη καπιος δεν διαφηζη στο περιοδικο σου δεν ειναι και επαγγελματιας???
Φίλε ο αντιεπαγγελματισμός δέν είναι γιατί δέν διαφημίζει στο περιοδικό αλλά επειδή ούτε κάν ήθελε να ακούσει .αλλά απο ότι ανέφερα πιο πάνω εσύ κράτησες μόνο το ότι δέν διαφημίζει κοντά μας? Εγώ είμαι ο άδικος?
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΣΤΕΥΟΥΝ ΤΑ BROWNING ΣΤΟ SPORTING

Δημοσίευση από LAGOS »

[quote="admin"] Την ίδια ώρα η Browning λανσάρει ένα όπλο ίσως το πιο φτηνό της σειράς της (απο ότι άκουσα το 725 θα πουλιέται €1700-€1900 το σπόρτινγ.

Φίλε admin έχεις ακούσει απο κάπου αυτή την τιμή ή απλά υπολογίζεις? Ξέρουμε πότε περίπου θα κυκλοφορήσει Κύπρο? Για να κάνουμε τον προγραμματισμό μας.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΣΤΕΥΟΥΝ ΤΑ BROWNING ΣΤΟ SPORTING

Δημοσίευση από admin »

Φίλε αυτό μου το είπε ένας dealer όπλων Έλληνας ο οποίος μμου είπε ότι λογικά θα ποθλιέται κάπου στα 1700 ευρό αλλά θα σας πώ σίγουρα την τρίτη πήγε ο συνεργάτης μας ο Αγγελος στην Γερμανία και θα πάει να τα δεί απο κοντά
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΣΤΕΥΟΥΝ ΤΑ BROWNING ΣΤΟ SPORTING

Δημοσίευση από LAGOS »

Οκ. Σε ευχαριστώ φίλε.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
cynergy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 07 Αύγ 2010, 15:26

Re: ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΣΤΕΥΟΥΝ ΤΑ BROWNING ΣΤΟ SPORTING

Δημοσίευση από cynergy »

LAGOS έγραψε:Οκ. Σε ευχαριστώ φίλε.
με αυτο το λινκ μας βοειθα λιγακι
http://browning.eu/sport/palmares/
dont shoot fast...shoot good
Απάντηση

Επιστροφή στο “SPORTING”