φυσιγγια nobel sport

Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: φυσιγγια nobel sport

Δημοσίευση από Anthimos »

Κοπέλια την Perscorso di Caccia πιο παλια την έκανε η MAIONCHI η όποία μετά εξαγοράστηκε και μετονομάστηκε σε NOBEL SPORTS (NSI)
Με την εξαγορά η ΝSI εκαμε καποιες αλλαγες !!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: φυσιγγια nobel sport

Δημοσίευση από nature »

Το μπαρούτι μπορεί να είναι διαφορετικού χρώματος αλλά να είναι το ίδιο άλλης παρτίδας. Συνήθως τα τελευταια χρόνια το tecna είναι πρασινο. Η nsi στο site της το έχει γκρίζο.

Εγώ μιλώ για την percorso caccia της nsi italia. Τήν πιο παλιά δεν τη δοκίμασα ποτέ.

Δεν λεω οτι είναι το καλύτερο φύσσίγγι άλλωστε στο λαγό δεν το χρησιμοποιώ αυτό αλλά είναι ενα απο αυτά που συμπαθώ πολύ. Υπάρχουν και καλύτερα αλλά είναι μπαμ και ευρώ.
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: φυσιγγια nobel sport

Δημοσίευση από master »

Η συγκεκριμένη χαρτούτσια (Percorso Caccia) γεμιζόταν με A1 36 και την έχουν αλλάξει τελευταίως και την γεμίζουν με tecna.
Αυτό έγινε και με την Μ-SPEED 36 πορτοκαλιά, γιά όσους την ξέρουν. Από A1 36 σε tecna.

Δυστηχώς με την αλλαγή και οι δύο έχασαν την αίγλη τους και την αποτελεσματικότητα τους.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: φυσιγγια nobel sport

Δημοσίευση από Anthimos »

Σαφεστατα πρέπει να υπάρχει λόγος για την μετάβαση απο την μονοβασική Α1 στη διβασική TECNA .
O λογος μπορει να ειναι απλα οικονομικος επειδη δηλαδή η Tecna παραγετε στην Ιταλία να στοιχιζει πιο φτηνα και μιας και απο το 1988 όταν ανακαλυφθηκε απο την ιταλικη SNIA-BPd θεωρηθηκε ως βλητικό θαυμα , ενας συνδυασμος απόδοσης και οικονομιας και χρησιμοποιηθηκε εκτεταμένα για την κατασκευή σκοπευτικών φυσιγγιων για την εθνική ομάδα της Ιταλίας. Φυσικα η εταιρεία MAIONCHI που τότε ηταν ακομη 100% Ιταλική συνεργαζόταν εκτεταμένα με την BDP η οποια εκτός της TECNA παράγει C7 Perfecta, Gm3, S4, Sipe και λογω του κοστους γεμιζε τα φυσιγγια της εκτεταμένα με αυτες τις διβασικές πυριτιδες.
Το 1992 η Γαλλικη SNPE κάνει μια συμπραξή-εξαγορα της MAIONCHI η οποια στο εν τω μεταξύ το 1991 ειχε ενωθει με την Ιταλική SMI.
Επιπλέον το 1992 με την εξαγορα απο την SNPE εξαγοράζονται και η ΒPD ( πυριτιδες) και η MARTIGNONI (καλυκές) δημιουργοντας έτσι ένα ευρωπαικό υπερκολοσσο παραγωγής φυσιγγιων. Αυτο δίνει στην ΝΟΒΕL SPORTS την οικονομική δύναμη να μπορει να επιλέγει " ακριβά " υλικα και σαφέστατα η Γαλλική πια μητρική εταιρεία φέρνει την θρυλικη VECTAN στο προσκύνιο με τις θρυλικές μονοβασικές αλλα πιο ακριβές Α1, Α1-30, ΑΟ.
Δεν ξέρω αν ποτέ γεμιστηκαν παραδοσιακά φυσιγγια της MAIONCHI - NOBEL SPORTS όπως το PERCORSSO DI CACCIA και Μ-SPEED ( μεταγενέστερα ΝΟΒΕL SPEED) με Α1 εγω νομίζω ότι ήταν ανέκαθεν TECNA και οι φωτο που βάζει ο φίλος Αθως ειναι και οι δυο διβασικές πυριτιδες και 90% ΤΕCNA . Η Α1 αν και ειναι παρόμοια έχει πρασινοπό πράσινο -χακι χρωμα ελαφρώς ματ. Η TECNA ειναι Γκριζο- μολυβί γυαλιστο .
Θυμάμαι ότι επειδη χρησιμοποιουσα MAIONCHI όταν έγιναν NOBEL ανοιξα πληθωρα φυσιγγιων (ημουν τζαι γω τζισμενος τότε με τα παρουτια και τις δοκιμες, τωρα επέρασεν μου :lol: ) και η πυρίτιδα ήταν η ίδια TECNA.
Εκτοτε δεν ξανανοιξα και ειδικά την NOBEL SPEED το καλοκαιρι την χρησιμοποιώ πολύ όπως και τις πρωτες μέρες του ενδημικού και πέρνω ως δεδομένο ότι δεν αλλαξαν ιδιαιτερα. Με την Percorsso δεν ξέρω αν εκάμαν κανενα πειραμα και δεν τους βγηκε ή σε θέμα κοστους αφού η Α1 ήταν πιο ακριβή και ξαναεπέστρεψαν στη TECNA. Δεν χρησιμοποιησα ποτε το φυσιγγιο αυτό!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: φυσιγγια nobel sport

Δημοσίευση από master »

Πολύ σωστά τα όσα λές φίλε Ανθιμε για τις MAIONCHI και τις NOBELSPORT.

Όμως είμαι σίγουρος για την M-SPEED διότι αγοράζαμε τότε όλη η παρέα φασσοκυνηγοί με τις κάσιες. (μπλε πακετάκια των δέκα - πορτοκαλί χρώμα φυσιγγίων) Ηταν ο θρύλος της εποχής τότε και επειδή είμαι μιας κάποιας ηλικίας σου λέω 100% ότι ήταν Α1 36 και έγινε TENCA. Πέσαμε από τα σύννεφα με το που τις ανοίξαμε, γιατί πραγματικά η απόδοση της είχε αλλάξει προς το χειρότερο, μέχρι που την παρατήσαμε.

Και επειδή τυγχάνει να είμαι λάτρης των γεμωσιών και κατέχω και αναγνωρίζω αρκετές πυρίτιδες για μένα η φωτογραφία των δύο Percorso μιλά από μόνη της. Το ένα είναι Α1 και το άλλο Tecna.

Χαιρετώ.
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: φυσιγγια nobel sport

Δημοσίευση από nature »

Φίλε master εν νομίζω να έγινε η αλλαγή σε tecna της percoso caccia τελευταία, αν δεις στο παρακάτω άρθρο του 2004 (όταν το Κ&Κ ήταν στα πολύ καλά του) ήδη είχε γίνει από τότε.

http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=2201

Επίσης, στις φωτογραφίες του Άθου δεν νομίζω να είναι στη μια tecna και στην άλλη Α1. Αν δεις στο site της NSI παρακάτω θα δείς οτι την tecna την έχει με γκρίζο χρώμα ενώ αν ανοίξεις lepre, colombo κτλ που είναι με tecna, σήμερα θα δεις ότι είναι πράσινο. Έτυχε να ανοίξω και lepre με γκρι. Συνεπώς, tecna θα είναι και στις 2. Βέβαια, σίγουρα ποτέ δεν ξέρεις, αφού η Α1-36 είναι αποκλειστικά για 36 γρ γόμωση αν δεν κάνω λάθος.

http://www.nobelsport.it/public/pages/E ... Cat1ID=371

Τώρα για τα φυσίγγια της maionchi-nobel με Α1-36, προσωπικά δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ για να έχω άποψη αλλά ούτε είμαι fan της Α πυρίτιδας γενικά (προσωπικό κόλλημα πέστε το καμία σχέση με την ποιότητα της πυρίτιδας). Ο πατέρας μου που έκανε ιδιογομώσεις παλιά μόνο Α γαλλική χρησιμοποίησε σε 32 και 30 γρ.

Εγώ πάντως τα φυσίγγια με tecna πυρίτιδα τα βρίσκω πάρα πολλή καλά, αποδοτικά και ισορροπημένα. Γενικά μου αρέσει να ψάχνομαι με διάφορα και τα τελευταία χρόνια χρησιμοποίησα ευρέως την tecna. Ιδιαίτερα η colombo και η lepre που πολλές φορές χρησιμοποίησα ως 1 και 2 στο λαγό τις θεωρώ ως κορυφαία ευρωπαϊκά φυσίγγια που μπορούν κάλλιστα να συγκριθούν με αμερικάνικα φυσίγγια.

Το μόνο σίγουρο σήμερα είναι ότι πλέον όλες οι εταιρίες στα φυσίγγια πρώτης γραμμής τους προσφέρουν αξιόλογα και ποιοτικά προϊόντα και νομίζω θα συμφωνούμε αρκετοί σε αυτό.
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: φυσιγγια nobel sport

Δημοσίευση από vti-chris »

Μετά από αυτό το θέμα έψαξα λίγο τα υλικά των φυσιγγίων που χρησιμοποιώ τελευταία...RC serie oro τα οποία βρίσκω άριστα σε όλες τις συνθήκες και είναι γεμισμένα με F2 x 32 της B&P ...σχετικά γρήγορη πυρίτιδα με βαριά γόμωση.
Είναι πιθανό οι νέας τεχνολογίας αργές πυρίτιδες να δημιουργούν τα προβλήματα με τις καιρικές συνθήκες?
Θυμάμαι παλιά κανείς δεν ασχολείτο με τα φυσίγγια...τώρα θα μου πείτε παλιά υπήρχαν και θηράματα...μπέρδεμα... :?: :?: :?:
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: φυσιγγια nobel sport

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Ρε παιδκια δεν ξερω αν το μπαρουτι ειναι το ιδιο ασχετος απο το χρομα του αλλα την παλια την εκοψα και το μπαρουτι αδιασε ολο οταν αναποδογυρισα ενο η νεα ποσπαθουσα ενα λεπτο με την βοηθεια ενος μολυβιου να την αδειασω γιατι ηταν συμπαγες ,δευτερο δεστε στην φοτο το πιστονακι της νεας πως αλλαξε χρομα εκει που ερχετε σε επαφη με αυτο ενω στην παλια ειναι καθαρο ,παντος αν ειναι και οι 2 tecna αδελφια δεν ειναι μαλλον ανιψιουθκια ειναι .
:D :D :D
Open mind for a different view.
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: φυσιγγια nobel sport

Δημοσίευση από nature »

Ίδιο φυσιγγι άλλη παρτίδα με διαφορα 2 χρόνια στην αγορά τους.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: φυσιγγια nobel sport

Δημοσίευση από Athos 1978 »

IMG_2373.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Open mind for a different view.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”