Πόσο μακριά μπορουν να καταβάλουν το θηραμα τα σκάγια με επι

Απάντηση
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Πόσο μακριά μπορουν να καταβάλουν το θηραμα τα σκάγια με επι

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Πόσο μακριά μπορουν να καταβάλουν το θηραμα τα σκάγια με επιτυχία ?
Tο αρθρο θα δημοσιευτεί σε 10 μέρες όταν θα περάσουν μερικές μέρες απο την κυκλοφορία του εντύπου το οποίο το φιλοξενεί.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Πόσο μακριά μπορουν να καταβάλουν το θηραμα τα σκάγια με

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Ευχαριστούμε Λεύκιε, αλλά πάτα τζιαι κανένα Enter να είναι πιο εύκολο να το διαβάσει ο άλλος :D
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Πόσο μακριά μπορουν να καταβάλουν το θηραμα τα σκάγια με

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Λευκιε μου επιασες ενα καταλαγο και ενα χαρτονι (για αλλους) και νομιζεις οτι ετσι θα καμεις δουλεια?...... ;) ;) ;)

Φιλε μου καλε.....τα συγχαρητηρια μου για την εξαιρετη δουλεια για αλλη μια φορα.....ενα κατατοπιστικοτατο αρθρο για νεους και οχι μονο!!!!

Ειναι μια πολυ γερη βαση για να παρουν τις σωστες πληροφοριες αυτοι που θελουν να ριχνουν τα σκαγια τους και να εχουν μεγαλες πιθανοτητες να παρουν το θηραμα..και να μην περιμενουν την ΤΥΧΗ να δουλεψει γι'αυτους!!!

Εκανα και εγω παρομια δοκιμη (και παλι) σε σχεση με τη διαμετρο και τη πυκνοτητα του σκαγιου αλλα αυτη την φορα για Λαγο οπου θα τα παραθεσω καποια στιγμη πριν αρχιση το μεγαλο κυνηγι...οχι τωρα γιατι το μυαλο ευκολα ξεχνα με τις κουβεντες του καφενε ;)

Θα ηταν παραλειψη μου να μην δωσω και τα ενσημα μου στο φιλο Σπυρο για την παντα πολυτιμη βοηθεια που προσφερει απο το χρονο του ωστε να διεκπερεωθουν αυτες οι δοκιμες,τα γραφωμενα κ.λ.π....μεσα απο αυτη την δουλεια Σπυρο ειμαι σιγουρος οτι εχεις παρει αρκετα σε νεαρη υλικια που εισαι και εισαι πολυ μροστα απο ποτε....και απο ανθρωπους ακομα που εχουν τα διπλασια σου χρονια....να εισαι καλα φιλε!!!

Το μονο που θα ηθελα να προσθεσω εμεπειρικα...για αλλη μια φορα....το υπερβολικο χοντρο σκαγι εχει αρκετη ενεργεια αλλα δεν παρεχει πυκνοτητα....δεν υπαρχει οπλο,τσιοκ,φυσιγγι που να δωσει την πυκνοτητα που πρεπει περαν των 50-55* μετρων!!!

* Με επιφυλαξη!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: Πόσο μακριά μπορουν να καταβάλουν το θηραμα τα σκάγια με

Δημοσίευση από Chris B725 »

Ωραίο άρθρο !! Ευχαριστούμε πολύ !!

Καλό 15αύγουστο και καλή έναρξη να έχουμε !!! :D :D
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Πόσο μακριά μπορουν να καταβάλουν το θηραμα τα σκάγια με

Δημοσίευση από admin »

Συγχαρητηρια Λευκιε και Σπυρο για τον κοπο και την δουλεια σας. Αποψη μου ομως ως επαγγελματιας στον χωρο ειναι οτι δεν ηταν σωστο να δημοσιευτει το αρθρο απο την στιγμη που πωλειται σε ενα αλλο περιοδικο. Σαν επαγγελματιας το θεωρω αντιδεοντολογικο για εμενα και ζημια για το αλλο περιοδικο εστω και εαν ειναι ανταγωνιστικο. Εισηγουμε οπως το αρθρο κατεβει και να ξανανεβει οταν τελειωση η κυκλοφορια του περιοδικου οπου ειναι μεσα .. και θα σας παρακαλουσα ολους οταν γινονται δημοσιευσειςοι οποιες μπορει να επειρεαζουν επαγγελματικα συμφεροντα πρωτα να ερχεστε σε επικοινωνια με τους διαχειριστες. Ευχαριστω
Προσέχουμε...για να έχουμε
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Πόσο μακριά μπορουν να καταβάλουν το θηραμα τα σκάγια με

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Πόσο μακριά μπορουν να καταβάλουν το θηραμα τα σκάγια με επιτυχία
Πράγματι πόσο μακριά μπορώ να ρίχνω και να έχω σοβαρές πιθανότητες να καρπωθώ το θήραμα . Είναι ένα ερώτημα, μια απορία που έχουν όλοι οι κυνηγοί. Ακούμε συχνά σε διάφορα κυνηγετικά στέκια για βολές των 50 ,60 , ακόμη και 70 μέτρων και πράγματι απορούμε αν δηλ αυτό είναι εφικτό. Είναι πράγματι όντως έτσι η απλώς μας έτυχε μια βολή στις τόσες που ρίξαμε και το θεωρήσαμε κανόνα. Σε αυτό το άρθρο θα προσπαθήσω , να δώσω τις πραγματικές , ρεαλιστικές, ηθικά κυνηγετικές βολές που θα πρέπει να επιχειρούμε σε θηράματα και αυτό βγαίνει μέσα από αριθμούς αλλά και μέσα από πολλές εμπειρίες και πρακτικές δοκιμές .
Ωστόσο θα ήταν καλό πρώτα να εξηγήσουμε κάποιους όρους σε σχέση με το βεληνεκές ενός λιόκανου όπλου για να μπορέσουμε να κατανοήσουμε καλύτερα και τους πίνακες που ακλουθούν.
Α. Μέγιστο Βεληνεκές. Εννοούμε την μέγιστη απόσταση που μπορεί να φτάσει-ταξιδέψει ένα σκαι πριν πέσει στο έδαφος. Η απόσταση αυτή εξαρτάται από το μέγεθος-διαμετρο του σκαιού. Για παράδειγμα τα χοντρότερα και βαρύτερα λογικά σκάγια (6,5,4,3 κλπ) έχουν μεγαλύτερο μέγιστο βεληνεκές από τα πιο λεπτά και πιο ελαφριά (7,8,9,10 κλπ )
Β. Δραστικό Βεληνεκές. Εννοούμε την μέγιστη απόσταση που μπορεί ένα μεμονωμένο σκαι να διατηρεί αρκετή ενέργεια για να προκαλέσει ζημιά-τραυμα στο θήραμα. Εδώ να αναφέρουμε επίσης ότι τα χοντρότερα και βαρύτερα λογικά σκάγια διατηρούν αυτή τη ενέργεια σε μεγαλύτερες αποστατήσεις σε σχέση με τα λεπτότερα και πιο ελαφριά σκάγια.
Γ. Ωφέλημο Βεληνεκές. Εννοούμε τη μέγιστη απόσταση στην οποία ένα κυνηγετικό όπλο μπορεί να πλήξη το θήραμα με σιγουριά, με βεβαιότητα, με πολλές πιθανότητες. Oταν λέμε με σιγουριά εννοούμε ότι τη στιγμή που τα σκάγια θα συναντήσουν το θήραμα θα πρέπει να έχουν α) την σωστή συγκέντρωση, κατανομή σκαγιών ( Πίνακας Νο 1-στηλη Β ) στο κύκλο των 76 εκ. σε σχέση με το θήραμα που θα κυνηγήσω και β) τα συγκεκριμένα Νο σκαγιών που θα κτυπήσουν το θήραμα στη συγκεκριμένη απόσταση , να έχουν τη απαιτούμενη ενέργεια- δύναμη ( Πίνακας Νο 2 ) ώστε να του προκαλέσουν θανατηφόρο τραύμα.
Οι δύο αυτοί παράγοντες κατανομή και ενέργεια κρούσης , κατά την άποψη μου παίζουν το πιο σημαντικό ρόλο στο να διαμορφώσουν το ωφέλιμο η το δραστικό βεληνεκές ενός λιόκανου κυνηγετικού όπλου. Πρέπει να τονίσουμε ότι εμείς σαν κυνηγοί-αθλητές θα πρέπει να έχουμε πάντα κατά νουν ότι μας ενδιαφέρει κατά πρώτο λόγο το ωφέλιμο Βεληνεκές του όπλου μας. Με αυτό θα αποφύγουμε τις υπερβολές στις βολές μας ,αλλά και πολλούς και άσκοπους τραυματισμούς θηραμάτων με αποτέλεσμα να φεύγουν μακριά μας και να χάνονται. Φυσικά κάποιοι θα επικαλεστούν και άλλους παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν το βεληνεκές του όπλου μας όπως ταχύτητα φυσιγγίων , κατασκευή φυσιγγίων, αυλός όπλου, καιρικές συνθήκες κλπ. Σίγουρα και οι πιο πάνω παράγοντες έχουν τη δυνατότητα να επηρεάσουν το βεληνεκές ενός όπλου, αλλά, πιστέψετε με ότι η επιρροή αυτή είναι μικρότερη του +- 10% και δεν αλλάζουν τη φιλοσοφία του Ωφέλιμου Βεληνεκούς . Συγκεκριμένα όσο αφορά στο θέμα ταχύτητας και για να δείξουμε ότι δεν επηρέαζε σημαντικά να αναφέρω ότι ένα γρήγορο φυσίγγιο με Ν0 6 σκαι με αρχική ταχύτητα 410μ/δ σε σχέση με ένα αργό φυσίγγιο με 390μ/δ στη απόσταση των 50μ το αργό φυσίγγιο θα έχει περίπου 10% λιγότερη ενέργεια κρούσης που στο Πίνακα Νο 2 αυτό σημαίνει περίπου 2-3 μέτρα πιο λίγη απόσταση. Το παράγοντα Τσοκ επίτηδες δεν τον ανάφερα στους άλλους παράγοντες διότι τα τσοκ είναι συνυφασμένα με τις κατανομές και έτσι αναπόφευκτα συνδυάζονται μαζί. Δηλαδή αν θέλω να έχω περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας π.χ στη απόσταση των 35μ , σίγουρα θα πρέπει να χρησιμοποιήσω στενό τσοκ 1* η 2* για να έχω τη σωστή πυκνότητα σκαγιών , σε αντίθεση με κύλινδρο που σίγουρα δεν θα έχω την απαιτούμενη συγκέντρωση σκαγιών στο κύκλο των 76 εκ .
Για να κατανοήσουμε καλύτερα τα πιο πάνω θα επεξηγήσω λίγο τους πίνακες που παραθέτω στη συνέχεια του αρθρου.
Στο πίνακα Νο 1 που ακολουθεί και στη στήλη Α. φαίνεται πόση ενέργεια κρούσης χρειάζεται για να καταβληθεί π.χ μια τσίκλα (0.06 Kgm ) και πόσα σκάγια (200σκ) χρειάζομαι στο κύκλο των 76 εκ. Με το ίδιο τρόπο βλέπουμε ότι για να έχω επιτυχίες όταν κυνηγώ περδίκια χρειάζομαι ενέργεια κρούσης τουλάχιστο (0.11Kgm) και στο κύκλο των76εκ πρέπει να έχω γύρω στα 130 σκάγια. Η ίδια ίδια λογική ισχύει και για τα υπόλοιπα θηράματα που παρουσιάζονται.
Επίσης ως προς το θέμα ενέργεια κρούσης σε πρακτικό επίπεδο μπορείτε να δοκιμάσετε την ενέργεια κρούσης με την διατρητικότητα σε σελίδες τηλεφωνικού καταλόγου κοιτάζοντας στη στήλη Γ πιο πάνω. Π.χ αν θέλετε να δοκιμάσετε ένα φυσίγγι για περδίκι και θέλετε να δείτε αν στη απόσταση π.χ των 35μ τα σκάγια του συγκεκριμένου φυσιγγίου έχουν την ελάχιστη απαιτούμενη ενέργεια κρούσης , δηλαδή περίπου 0,11Kgm τότε θα πρέπει να τρυπήσουν περίπου 150-170 σελίδες ( 80 φυλλα) τουλάχιστο του καταλόγου. Με το ίδιο τρόπο ανάλογα με το θήραμα που σας ενδιαφέρει ελέγχεται την ενέργεια κρούσης με τις ανάλογες σελίδες . Στο σημείο αυτό να επισημάνω και να τονίσω ότι η πιο πάνω μέθοδος με τις σελίδες τηλεφωνικού καταλόγου έχει απλώς συμβουλευτικό χαρακτήρα, και δεν θέλουμε να αντικαταστήσουμε όποια δίποτε έρευνα πάνω σε αυτό . Είναι, όμως, ένας τρόπος που μας δίνει κατά προσέγγιση την ενέργεια κρούσης και αυτό βγήκε μετά από πολλές δοκιμές και εμπειρίες από πολλούς άλλους συνάδελφους. Παράλληλα είναι ο μόνος τρόπος ( σύμφωνα με τα μέσα που διαθέτουμε ) με το οποίο μπορούμε να μετρήσουμε την ενέργεια- ορμή-δύναμη των σκαγιών τη στιγμή που τα σκάγια κτυπούν το στόχο π.χ στα 35μ. Καθώς δεν διαθέτουμε κάποιο εξειδικευμένο εργαστήρι δοκιμών με υπολογιστές, ειδικούς αισθητήρες και άλλα εργαλεία και επειδή οι κοινοί ταχογράφοι που μετρούν τη ταχύτητα δεν μπορούν να μετρήσουν τη ταχύτητα των σκαγιών στα 35 η 40μ που αν γνωρίζαμε την ταχύτητα που φτάνουν τα σκάγια στο στόχο θα μπορούσαμε να υπολογίζαμε και την κινητική ενέργεια- δύναμη των σκαγιών στη συγκεκριμένη απόσταση .
Στη συνέχεια όσο αφορά στο πίνακα Νο 2 που δείχνει τη ενέργεια κρούσης διαφόρων μεγεθών σκαγιών σε διαφορές αποστάσεις , μας βοηθά να κατανοήσουμε μέχρι σε ποια απόσταση μπορεί ένα συγκεκριμένο σκαι να έχει την σωστή ενέργεια-δύναμη να κτυπήσει το θήραμα και να του προκαλέσει σοβαρό τραύμα. Να επισημάνω εδώ ότι σε αποστάσεις κάτω των 30μ η ενέργεια κρούσης είναι υπεραρκετή για να καταβληθεί ένα θήραμα για αυτό στο πίνακα αρχίσαμε από τα 30μ. Ο πίνακας για καλύτερη εικόνα έχει χρωματιστεί ανάλογα με τη κατηγορία θηράματος με διαφορετικά χρώματα. (Ως μονάδα μέτρησης που ανα¬φέρεται στι πίνακα είναι Kg-m. Επίσης κάποιες χώρες όπως οι ΗΠΑ χρησιμο-ποιούν για ενέργεια τη μονάδα ft-lb και η ισοτιμία γι’ αυτούς που το ψάχνουν είναι 1 ft-lb = 0,1383 Kg-m).
Βλέποντας το πίνακα Νο 2 όμως ,σίγουρα κάποιος θα επισημαίνει πχ ότι το Νο 7 σκαι έχει την δύναμη –ενέργεια κρούσης να κτυπήσει αποτελεσματικά μια τσίκλα ( 0.06) μέχρι την απόσταση των 55μ και άρα θα σκεφτεί γιατί να μην χρησιμοποιώ το 7 στη τσικλα και να τις κατεβάζω μεσούρανα. Αυτό είναι σωστό σαν σκέψη . Όμως στα 55μ για να έχω ένα σίγουρο-βέββαιο αποτέλεσμα χρειάζομαι στο κύκλο των 76εκ για τη τσίκλα τουλάχιστο 200 σκάγια. Σε αυτή τη περίπτωση και αν ακόμη χρησιμοποιήσω Φούλ τσόκ ( 1*) και γνωρίζοντας ότι το Φουλ στη απόσταση των 55μ μου δίνει περίπου 30% συγκέντρωση και ας υποθέσουμε ότι πυροβολώ με ένα φυσίγγιο 32γρ Νο 7 που έχει μέσα περίπου 350 σκαια και άρα το 30% σημάνει 105 σκ στο κύκλο ενώ σύμφωνα με το πίνακα Νο1 για το θήραμα τσίκλα χρειάζομαι περίπου 200 σκ, τότε καταλαβαίνεται ότι αυτό δεν είναι κυνήγι αλλά τζόγος, δηλ να περιμένω πότε ένα σκάι νο 7 θα κτυπήσει την τσίκλα και να πέσει.
Ένα άλλο παράδειγμα που θέλω να αναφέρω και το ακούω συχνά για το κυνήγι της φάσας είναι η χρήση πολύ χοντρών σκαγιών π.χ Νο 3 ακόμη και Νο2 για να κατεβάζω τα πουλιά που τα 60 , 70 ακόμη και 80 μ. Αν δούμε τους πίνακες ξανά και ας υποθέσουμε ότι χρησιμοποιώ ένα φυσίγγι 36γρ Νο3 που έχει μέσα περίπου 180 σκ ,άρα με ένα φουλ τσοκ στα 70μ ( για φάσα χρειάζομαι 0,11 Kgm ενέργεια κρούσης και στα 70μ έχω αυτή τη ενέργεια ) θα έχω περίπου 20% συγκέντρωση που σημαίνει 180X20%= 36 σκ στο κύκλο ενώ για ένα σίγουρο αποτέλεσμα για φάσα στο πίνακα Νο1 χρειάζομαι τουλάχιστο 130 σκ στο κύκλο ( πέρα από τις άριστες σκοπευτικές ικανότητες που πρέπει να έχω σε αυτή τη απόσταση) τότε αντιλαμβάνεστε πόση τύχη χρειάζεται για να κτυπήσει ένα σκαι σε ζωτικό σημείο για να καρπωθώ το θήραμα. Oι δύο κατανομές 1 και 2 είναι ενδεικτικές του πιο πάνω παραδείγματος και δείχνου δυο κατανομές στη απόσταση των 50μ η μια 36γρΝο6 και η άλλη 36γρΝο3. Στη απόσταση αυτή και οι δύο έχουν τουλάχιστο τη ενέργεια κρούσης που χρειάζεται να καταβληθεί ένα θήραμα όπως μια φάσα δηλ 0.11Kgm , όμως στη πυκνότητα της κατανομής βλέπουμε πόσες λιγότερες πιθανότητες έχει το φυσίγγιο με το νο3 σκάι και πόση τύχη χρειάζομαι για να κτυπηθεί το θήραμα. Ενώ το φυσίγγιο με Νο6 σκαι μου δίνει βέβαιη / με πολλές πιθανότητες επιτυχίες.
Συνεπως βλέπουμε ότι αν δεν συνυπάρξουν και οι δυο πυλώνες, δηλ η ενέργεια κρούσης και η ελάχιστη κατανομή, τότε δεν έχουμε σίγουρο-βέβαιο αποτέλεσμα , που είναι και το σωστό αλλά και ηθικό να εφαρμόζεται από πλευράς κυνηγετικής συνείδησης
Ακολούθως, συνδυάζοντας τους δύο πιο πάνω πίνακες, όπου έχει συνυπολογιστεί η σωστή κατανομή στο κύκλο και η σωστή απαιτουμένη ενέργεια-δυναμη που χρειάζομαι για να καταβληθεί ένα θήραμα , έχω ετοιμάσει ένα άλλο πίνακα Νο 3 ο οποίος μου δίνει το μέγιστο ωφέλιμο βεληνεκές και το μέγιστο δραστικό βεληνεκές για όλα τα τσοκαρίσματα. Είναι ένας πίνακας , που λαμβάνει υπόψη και το ηθικό κομμάτι του κυνηγου . Αξίζει να επισημάνω ένα σημαντικό σημείο που έχει να κάνει με λεπτά σκάγια από Νο 7 και πάνω δηλ. 7 ,8, 9 ,10. Όταν χρησιμοποιώ λοιπόν αυτά τα σκάγια , λόγο του μεγάλου πλήθους των σκαγιών στη γόμωση, στο πίνακα Νο3 ,για τα τσοκ 5 , 4 και 3 το ωφέλιμο βεληνεκές καθώς και το δραστικό αυξάνονται κατά 5 μέτρα. Δηλαδή αν πάρουμε π.χ το τσοκ 5 το ωφέλιμο βεληνεκές αυξάνεται στα 30μ και τα δραστικό στα 35μ. Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι λόγο του μεγάλου αριθμού σκαγιών στη γόμωση η συνοχή της κατανομής διατηρείται και σε πιο μεγάλη απόσταση σε αντίθεση με τα μεγάλα μεγέθη σκαγιών δηλν τα 6 ,5, 4, 3 κλπ όπου η συνοχή-πυκνότητα της κατανομής μειώνεται σε σχέση με τη ενέργεια κρούσης η οποία διατηρεί ακόμη την δύναμη της.
Τελειώνοντας θέλω να τονίσω αυτό που λέω πάντοτε με τις δοκιμές ,ότι δηλαδή πέραν από τους πίνακες και τους αριθμούς είναι απαραίτητο ο κάθε ένας να κάνει τις δικες του δοκιμές με τα δικά του φυσίγγια και με το δικό του όπλο για να έχει ένα αποτέλεσμα πιο κοντά στα δικά του δεδομένα.
Αγαπητοί φίλοι, η έναρξη του κυνηγίου της φάσας-τρυγονιού πλησιάζει και η αγωνία μας βρίσκεται στο κατακόρυφο! Εύχομαι λοιπόν καλά και ασφαλισμένα κυνήγια σε όλους, να απολαύσουμε το κυνήγι και τη φύση, μακριά από τις σκο¬τούρες και τα προβλήματα της καθημε¬ρινότητας, επιστρέφοντας όλοι πίσω στα σπίτια μας υγιείς. Και μην ξεχνάτε όταν θα αρχίσετε τις αναγνωρίσεις, όσο λιγό¬τερη ενόχληση στο θήραμα τόσο περισ¬σότερη κάρπωση θα έχετε τη μέρα που θα κυνηγήσετε. Επίσης μεγάλη προσοχή στο θέμα των πυρκαγιών, τώρα που θα είμαστε στο βουνό .
Πηγές πληροφοριών
Από το βιβλίο Όπλα και φυσίγγια –Gough Thomas
Από διάφορα κυνηγετικά σαιτ στο διαδίκτυο.
Από προσωπικές εμπειρίες και δοκιμές.
Λευκιος Ιωαννίδης Αντιπρόεδρος Κ.Σ. Δροσιά Λάρνακας
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Πόσο μακριά μπορουν να καταβάλουν το θηραμα τα σκάγια με

Δημοσίευση από admin »

Μακάρι Λεύκιε ο κόσμος να διάβαζε περισσότερο θα μάθαινε πολλά πράγματα!!!!!
Προσέχουμε...για να έχουμε
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Πόσο μακριά μπορουν να καταβάλουν το θηραμα τα σκάγια με

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Φίλε Άριστε πρέπει να το έχεις να διαβάζεις. Εγώ είμαι 57 χρονών και σχεδόν κάθε μέρα ανοίγω το διαδίκτυο και κάτι βρίσκω για να διαβάσω για το θέμα του κυνηγίου γενικά και πίστεψε με κάθε μέρα κάτι νέο μαθαίνω που δεν γνώριζα η το γνώριζα λάθος. Δια βιου μάθηση λοιπόν. :)
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Πόσο μακριά μπορουν να καταβάλουν το θηραμα τα σκάγια με

Δημοσίευση από admin »

Δυστυχώς πλέον η τεχνολογία έχει καταστρέψει την σωστή μάθηση και επιφέρει κυρίως την επιφανειακή . Ένας νέος κυνηγός αντί να διαβάσει ένα ωραίο άρθρο απο ένα έμπειρο ή ειδικό για ένα θέμα προτιμάει να δεί 5 παιξίματα μέσα στο you tube να ικανοποιήσει το μάτι του αλλά το μυαλό του παραμένει άδεια απο γνώση!!!!! Μια πικρή αλήθεια!!
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”