???????????????

Απάντηση
andreas78

Re: ???????????????

Δημοσίευση από andreas78 »

Οχι φίλε, δεν θεωρούνται ατσάλινα.
Έχουν απλά μια ελαφριά επικάλυψη που τους προσφέρει μια πάρα πολύ μικρή υπεροχή στην αεροδυναμική απο τα συνηθησμένα, θεωρητικά τα σκάγια που έχουν επικάλυψη έχουν και ελαφρός μεγαλύτερο ποσοστό αντιμονίου.!!!
Απίθανος 78
Full Member
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: 10 Δεκ 2015, 09:20

Re: ???????????????

Δημοσίευση από Απίθανος 78 »

andreas78 έγραψε:Οχι φίλε, δεν θεωρούνται ατσάλινα.
Έχουν απλά μια ελαφριά επικάλυψη που τους προσφέρει μια πάρα πολύ μικρή υπεροχή στην αεροδυναμική απο τα συνηθησμένα, θεωρητικά τα σκάγια που έχουν επικάλυψη έχουν και ελαφρός μεγαλύτερο ποσοστό αντιμονίου.!!!
Ευχαριστω Αντρεα. Μπηκα ηδη στο διαδυχτιο και το εψαξα.
Αυτο που ειδα ομως ειναι οτι τα επινικελωμενα και τα επιχαλκωμενα πρεπει να εχουν οπως ειπες κι εσυ περισοτερο αντιμονιο και συγκεκριμενα πρεπει να ειναι 3-5% αλλα το ερωτημα μου ειναι τα επινικελωμενα που βρισκουμε στην κυπρο ειναι αξιοπιστα και με τις συγκεκριμενες προδιαγραφες? Εγω προσωπικα δεν τα δουλεψα ποτε μου αλλα το σκευτομαι

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
andreas78

Re: ???????????????

Δημοσίευση από andreas78 »

Απίθανος 78 έγραψε:
andreas78 έγραψε:Οχι φίλε, δεν θεωρούνται ατσάλινα.
Έχουν απλά μια ελαφριά επικάλυψη που τους προσφέρει μια πάρα πολύ μικρή υπεροχή στην αεροδυναμική απο τα συνηθησμένα, θεωρητικά τα σκάγια που έχουν επικάλυψη έχουν και ελαφρός μεγαλύτερο ποσοστό αντιμονίου.!!!
Ευχαριστω Αντρεα. Μπηκα ηδη στο διαδυχτιο και το εψαξα.
Αυτο που ειδα ομως ειναι οτι τα επινικελωμενα και τα επιχαλκωμενα πρεπει να εχουν οπως ειπες κι εσυ περισοτερο αντιμονιο και συγκεκριμενα πρεπει να ειναι 3-5% αλλα το ερωτημα μου ειναι τα επινικελωμενα που βρισκουμε στην κυπρο ειναι αξιοπιστα και με τις συγκεκριμενες προδιαγραφες? Εγω προσωπικα δεν τα δουλεψα ποτε μου αλλα το σκευτομαι

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Χάρη, είναι όλα εισαγόμενα και τα πλείστα με 4% αντιμόνιο.!!
Απίθανος 78
Full Member
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: 10 Δεκ 2015, 09:20

Re: ???????????????

Δημοσίευση από Απίθανος 78 »

andreas78 έγραψε:
Απίθανος 78 έγραψε:
andreas78 έγραψε:Οχι φίλε, δεν θεωρούνται ατσάλινα.
Έχουν απλά μια ελαφριά επικάλυψη που τους προσφέρει μια πάρα πολύ μικρή υπεροχή στην αεροδυναμική απο τα συνηθησμένα, θεωρητικά τα σκάγια που έχουν επικάλυψη έχουν και ελαφρός μεγαλύτερο ποσοστό αντιμονίου.!!!
Ευχαριστω Αντρεα. Μπηκα ηδη στο διαδυχτιο και το εψαξα.
Αυτο που ειδα ομως ειναι οτι τα επινικελωμενα και τα επιχαλκωμενα πρεπει να εχουν οπως ειπες κι εσυ περισοτερο αντιμονιο και συγκεκριμενα πρεπει να ειναι 3-5% αλλα το ερωτημα μου ειναι τα επινικελωμενα που βρισκουμε στην κυπρο ειναι αξιοπιστα και με τις συγκεκριμενες προδιαγραφες? Εγω προσωπικα δεν τα δουλεψα ποτε μου αλλα το σκευτομαι

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Χάρη, είναι όλα εισαγόμενα και τα πλείστα με 4% αντιμόνιο.!!
Νασαι καλα φιλε

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ???????????????

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Δεν μπορει να υπαρξει συγκριση γιατι δεν εχουν αναφερθει καθολου στις ταχυτητες....η ταχυτητα του steel θα ειναι σαφως πολυ ανοτερη με 32g απο αυτο του 52g lead....ασχετως οτι προσπαθησαν να εχουν το ιδιο πληθος σκαγιων στο φυσιγγι που αυτο ειναι σωστο ως προς την κατανομη στο χαρτονι μονο!!!

Αφου θελεις ομως να δεις τη διατρητικοτητα των 2 διαφορετικων μεταλλων....για να ειναι σωστη η συγκριση...πρεπει να φυγουν απο την κανη και τα 2 ειδη σκαγιων με την ιδια ακριβως ταχυτητα η.....παρομοια τουλαχιστον!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
andreas78

Re: ???????????????

Δημοσίευση από andreas78 »

Eley steel 32γρ., --- ~395- 405m/s V1
Fiocchi Magnum 52γρ., ---- ~ 365- 375m/s V1

Στις αποστάσεις όμως που έριξαν έχει σημασία να γνωρίζουν τις ταχύτητες και τις ενέργειες, τί τους προσφέρουν, να δουν αν θα σκοτωνουν.;?;?;?
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ???????????????

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Η δοκιμη για μενα ειναι οπως ειχα πει δεν ειναι σωστη για τους ποιο κατω λογους...αφου θελετε να παμε σε λεπτομεριες!!!

1)Το οπλο επρεπε να ειναι σταθερο και οχι στον αερα!

2)Ποτε δεν ριχνουμε 1 φυσιγγι....το λιγοτερο 3 φυσιγγια!

3)Με την ενεργεια που εχει το 3 νουμερο οι δοκιμη επρεπε να ειναι περαν των 40μ για παπιες...αλλιως δεν υπαρχει νοημα....μεχρι τα 18μ και 36μ κανεις τη δουλεια σου με Ν6 και Ν5 ανετα!!!

4)Το πληθως σκαγιων στα φυσιγγια ηταν διαφορετικο...επρεπε να ηταν 32 steel με 46 lead!!!

5)Διαφορετικες ταχυτητες!!!

6)Κανενας σοβαρος δοκιμαστης δεν κανει τεστ διατρητικοτητας στα 8μ.....που ηταν και το κυριοτερο κομματι της δοκιμης αναμεσα σε 2 διαφορετικα ειδη σκαγιων!....εαν μου πειτε οτι με το αποτελεσμα της δοκιμης σε καταλογους και που η οποιοι εχουν γινει μια ΣΑΛΑΤΑ εχουν βγαλει αποτελεσμα....τοτε τι να πω :roll:

Και τελειωνουμε εδω...περι ορεξεως που λεμε :D
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”