???????????????

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

???????????????

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Ποιος θα τους πει τωρα οτι εχουν βγαλει συμπερασμα απο 2 εξ ολοκληρου διαφορετικα φυσιγγια μονο...και δεν εχουν βγαλει στην ουσια συμπερασμα αναμεσα σε steel και Lead :roll: :roll: :roll:

ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ???????????????

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

SOLON-FAIR ΤΕΑΜ έγραψε:Ποιος θα τους πει τωρα οτι εχουν βγαλει συμπερασμα απο 2 εξ ολοκληρου διαφορετικα φυσιγγια μονο...και δεν εχουν βγαλει στην ουσια συμπερασμα αναμεσα σε steel και Lead :roll: :roll: :roll:

Λεπτομέρειες Σόλωνα μου, τι 32γρ ατσάλι, τι 52γρ μόλυβδο. Αμελητέες διαφορές :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ???????????????

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

spyrosspyrou851 έγραψε:
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ έγραψε:Ποιος θα τους πει τωρα οτι εχουν βγαλει συμπερασμα απο 2 εξ ολοκληρου διαφορετικα φυσιγγια μονο...και δεν εχουν βγαλει στην ουσια συμπερασμα αναμεσα σε steel και Lead :roll: :roll: :roll:

Λεπτομέρειες Σόλωνα μου, τι 32γρ ατσάλι, τι 52γρ μόλυβδο. Αμελητέες διαφορές :shock: :shock:
Διαφορετικο καψυλι,διαφορετικο καλυκα,διαφορετικο πιστονι,διαφορετικη πυριτιδα,διαφορετικα γραμμαρια,διαφορετικες πιεσεις,διαφορετικες ταχυτητες....και κατα τ' αλλα θα βγαλουνε συμπερασμα για τα σκαγια :shock: .....και το κυριοτερο τα ανεβαζουν και στο youtube για να τα βλεπει ο κοσμος.....και μετα λεμε για για μας τους κυπραιους Σπυρο μου :roll:
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Joannos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010, 23:27

Re: ???????????????

Δημοσίευση από Joannos »

Πράγματι....
Και ο τρόπος που τα παρουσιάζει.....καθηγητής αδιαμφισβήτητος.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ???????????????

Δημοσίευση από Anthimos »

Εχει παρα πολλους προφεσορες του You tube με αμφιλεγομενες "μελετες" και θεωρίες

Εμεις πρεπει να εχουμε τα ματια μας ανοικτα και να μην πιστευουμε οτι μας δειξουν

Ο καθενας απο εμας μπορει να καμει ενα κανάλι στο You tube και να δημοσιευει οτι θελει. Δεν σημαινει οτι αυτο ειναι σωστό.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
andreas78

Re: ???????????????

Δημοσίευση από andreas78 »

Στο συγκεκριμένο βίντεο, προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι κάποιο λάθος στην δοκιμή. Εάν δώσετε λίγη σημασία θα δείτε ότι η δοκιμή αφορά ατσάλινα και μολυβδινα σκάγια, λογο ανωτερότητας των ατσάλινων σκαγιών έναντι των μολυβδινων είθιστε παρόμοιες δοκιμες να εχουν μεγαλητερη γόμωση τα μολυβδινα, το πόση δεν το καθορίζει κάποιος, αλλα φενεται πως η επιλογή του φίλου δεν ηταν τυχαία αφου το αποτελεσμα βρίσκει ναι μεν τα ατσάλινα να υπερτερούν ελαφρός αλλα με τα μολυβδηνα να ειναι πολύ κοντά αν και υπερτερούσαν με διαφορά 20γρ., στην γόμωση..!!!!!!

Οι ακόλουθες φωτό ειναι απο το προσωπικό μου αρχείο και ειναι μερος απο μελέτη που διέταξε το Υπουργείο Περιβάλλοντος του Λονδίνου το 1993, σκοπός η αντικατάσταση των μολυβδινων σκαγιών σε παρυδάτινα κυνήγια, ελέγχοντας και συγκρίνοντας την εξωτερική βλητική συμπεριφορά των ατσάλινων και των μολυβδινων.. Την μελέτη ανέλαβαν το Παν. Λονδίνου, Holland & Holland, UK Ballistics Research Laboratory..κ.α.!!!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
andreas78

Re: ???????????????

Δημοσίευση από andreas78 »

Η πρώτη γραφική παράσταση ειναι αφιερωμένη σε όσους κατεβάζουν κινητούς υπταμενους στόχους, σαν "σύκα" απο τα 50- 55- 60- 65 μετρα και βαλε..!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Timothy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 21:21
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ???????????????

Δημοσίευση από Timothy »

Συμφωνώ με τον Andreas78. Στο βίντεο γίνεται μια απλή σύγκριση της κατανομής και της διείσδυσης των ατσάλινων και των μολύβδινων σκαγιών. Ο λόγος που το φυσίγγιο των ατσάλινων είναι 32 γρ και των μολύβδινων 52 γρ, είναι ο αριθμός των σφαιριδίων σε κάθε φυσίγγιο να είναι περίπου ο ίδιος, αφού τα ατσάλινα λόγο μικρότερου βάρους από τα μολύβδινα, έχουν περισσότερο αριθμό σφαιριδίων ανά γραμμάριο. Οι πίνακες που επισυνάπτω είναι κατατοπιστικοί.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Timothy

Μην περιμένεις από τους άλλους να κάνουν αυτό που εσύ θα πρέπει να κάνεις και μην απαιτείς να κάνουν αυτό που εσύ δεν κάνεις.
andreas78

Re: ???????????????

Δημοσίευση από andreas78 »

Ωραίος φίλε.. ;)
Απίθανος 78
Full Member
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: 10 Δεκ 2015, 09:20

Re: ???????????????

Δημοσίευση από Απίθανος 78 »

Καλημερα. Χαζη ερωτηση αλλα τα επινικελωμενα σκαγια θεωρουντε ατσαλινα? Και αν ναι βαση των πιο πανω σε μια γομωση των 32γρ πχ δεν μπορεις να βαλεις το ιδιο βυσμα και στα 2 σωστα?

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”