Δοκιμή φυσιγγιων ΟΛΥΜΠΙΑ

Απάντηση
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Δοκιμή φυσιγγιων ΟΛΥΜΠΙΑ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Μια προσφατη δοκιμή που εγεινε στις 21/112015 και δημοσιεύθηκε σε δυο κυνηγετικά περιοδικά λόγω χώρου δεν δημοσιεύθηκα ολα τα στοιχεία της δοκιμής γιαυτό τα ξαναδημοσιεύω στο site μας για πληρη ενημερωση........................... Όταν τη περασμένη χρονιά στο κυνήγι της τσίχλας, είχα δοκιμάσει σε εκτεταμένο βαθμό τα φυσίγγια της OLYMPIA , της σειράς Τordo με τη φημισμένη τάπα της Gualandy τη Βior έμεινα αρκετά ικανοποιημένος, άλλωστε είχε αρκετές τσίκλες τη χρονιά που μας πέρασε και έτσι ρίξαμε αρκετά φυσίγγια και βγήκε ένα ασφαλές συμπέρασμα για την ποιότητα αυτών των φυσιγγίων. Θυμάμαι ότι και στις κοντινές αποστάσεις 20-30μ αλλά και στις μακρινές αποστάσεις 30-40μ, ιδίως αυτό με τη γόμωση των 32γρ είχαν μεγάλο ποσοστό επιτυχίας. Αυτή τη θετική άποψη που έβγαλα για αυτά τα φυσίγγια, ήθελα να την δώ και στο πίνακα για περεταίρω μελέτη. Όταν είπα τη σκέψη μου για μια δοκιμή-παρουσιαση αυτών των φυσιγγίων στη εταιρεία Π. Γαβριηλίδη, το είδε με θετικό τρόπο και έτσι μας προμήθευσε τα φυσίγγια για την δόκιμη και την οποία ευχαριστούμε. Πολλές ευχαριστίες και στο φίλο το Σπύρο που χωρίς τη βοήθεια του, στο πολύ άχαρο ρόλο του μετρήματος των σκαγιών αλλα και στη ολη διαδικασία δεν θα μπορούσα να την ετοιμάσω έγκαιρα . Τελικά η δοκιμή έγινε στο σκοπευτήριο Λάρνακας στις 21/11/2015 από τις 08:00 μέχρι τις 10:00 και για όσους τους ενδιαφέρει …ο καιρός ήταν αίθριος 18-22 c° ,B-A 1-2 μποφόρ και υγρασία 55-60%. Το όπλο που χρησιμοποιήθηκε, ένα Browning B325, sporting , 3330kg, 18,4 αυλός και τσοκ 4 και 3. Εδώ να αναφέρω ότι θεωρήθηκε ορθό να γίνει και δοκιμή για ακόμη δυο φυσίγγια της εταιρείας το Skeet 32gr (KITRINO) και το Super Skeet 32gr( ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ) που είναι πολύ αγαπητά στο κυνηγόκοσμο και πολλοί φίλοι κυνηγοί μου ζήτησαν να τα συμπεριλάβω και αυτά. Πιο κάτω δίδονται τα στοιχεία του κάθε φυσιγγίου που χρησιμοποιηθηκε, για ολοκληρωμένη μελέτη.
TORDO 28GR- με πυρίτιδα CSB5 , τάπα πλαστική τύπου BIOR και κλείσιμο 6 πτυχών. V2,5=400m/s
TORDO 32GR- με πυρίτιδα CSB3 , τάπα πλαστική τύπου BIOR και κλείσιμο 6 πτυχών. V2,5=395m/s
TORDO 33GR- με πυρίτιδα A1 , τάπα πλαστική τύπου BIOR και κλείσιμο 6 πτυχών. V2,5=390m/s
SKEET32GR- με πυρίτιδα D20 , πιστόνι πλαστικό L2 ( Ιταλικό) και κλείσιμο 6 πτυχών. V2,5=393m/s
SUPER SKEET32GR- με πυρίτιδα CSBI , πιστόνι πλαστικό L2 ( Ιταλικό) και κλείσιμο 6 πτυχών. V2,5=405m/s΄.
Χρησιμοποιήθηκαν σκάγια νο 9 (2,00μμ) και νο 10 (1,80μμ). Μελετώντας τις κατανομές διαπίστωσα ότι όλα τα φυσίγγια που δοκιμάστηκαν έδωσαν και στη απόσταση των 25μ και στη απόσταση των 35μ πολύ πυκνές κατανομές , σχεδόν χωρίς κενά, με τα σκάγια να είναι συμμετρικά κατανεμημένα μέσα στο κύκλο, αλλά και έξω από το κύκλο πράγμα που μου αυξάνει κατά πολύ τις πιθανότητες κάρπωσης ακόμη και σε μια όχι τόσο ακριβή σκόπευση.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Δοκιμή φυσιγγιων ΟΛΥΜΠΙΑ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Συνεχεια................Kαι ο πινακας για περεταιρω μελετη
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Δοκιμή φυσιγγιων ΟΛΥΜΠΙΑ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Ευχαριστούμε Λεύκιε, απλώς να διευκρινίσω ότι για την τελευταία φωτογραφία (νο1) κάποιες τρύπες είναι πιο έντονα μαυρισμένες λόγω αλλαγής μαρκαδόρου. :)
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Δοκιμή φυσιγγιων ΟΛΥΜΠΙΑ

Δημοσίευση από MARIOSE »

Ευχαριστούμε παιδιά για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας δίνετε! :)
Antonis_Georgiou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2016, 17:18

Re: Δοκιμή φυσιγγιων ΟΛΥΜΠΙΑ

Δημοσίευση από Antonis_Georgiou »

Kseri kapios na mas pi ta idi piritidon pou exoun ta fisigia olympia apo 24g mexri 35

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Δοκιμή φυσιγγιων ΟΛΥΜΠΙΑ

Δημοσίευση από admin »

Antonis_Georgiou έγραψε:Kseri kapios na mas pi ta idi piritidon pou exoun ta fisigia olympia apo 24g mexri 35

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε υπάρχουν πέραν των 30 διαφορετικών ειδών φυσιγγίων απο 24-35γρ Olympia νομίζω αν καταφέρεις και πας κάποια φάση απο Λάρνακα στο εργοστάσιο μπορούν να σου δώσουν ένα βιβλιαράκι που έχει πληροφορίες αναφορικά με τα φυσίγγια.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Antonis_Georgiou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2016, 17:18

Re: Δοκιμή φυσιγγιων ΟΛΥΜΠΙΑ

Δημοσίευση από Antonis_Georgiou »

File mou en grafoun me ti piritides en gemomena

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Δοκιμή φυσιγγιων ΟΛΥΜΠΙΑ

Δημοσίευση από admin »

H εταιρείες αρκετές φορές αλλάζουν τις πυρίτιδες αλλά καταφέρνουν με διαφορετικές πυρίτιδες να πετυχαίνουν τα ίδια αποτελέσματα . Η άποψη μου είναι να δείς ταχύτητες κυρίως.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Vasospie
Full Member
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 20 Ιουν 2015, 14:13

Re: Δοκιμή φυσιγγιων ΟΛΥΜΠΙΑ

Δημοσίευση από Vasospie »

Olympia super trap 32 τι καιρό πεζεται αν γνωρίζετε ;
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Δοκιμή φυσιγγιων ΟΛΥΜΠΙΑ

Δημοσίευση από admin »

προσωπικά την χρησιμοποιώ για απογευματινό κυνήγι τσιταστρο
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”