ΦΥΣΙΓΓΙΑ ''ΑΡΓΑ''VS ''ΓΡΗΓΟΡΑ''!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

ΦΥΣΙΓΓΙΑ ''ΑΡΓΑ''VS ''ΓΡΗΓΟΡΑ''!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Η Δοκιμη με τα ''ΑΡΓΑ'' και ''ΓΡΗΓΟΡΑ'' εγινε την τεταρτη που μας περασε...αξιζει τελικα να ασχολουμαστε με Αργα και Γρηγορα φυσιγγια :?: .....το αποτελεσμα επι της οθονης!

ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ''ΑΡΓΑ''VS ''ΓΡΗΓΟΡΑ''!

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Νασαι καλα Σολωνα μου...για όλα οσα μαθαίνουμε από τις δοκιμες σου!
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ''ΑΡΓΑ''VS ''ΓΡΗΓΟΡΑ''!

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Ευχαριστούμε Σόλωνα :)
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ''ΑΡΓΑ''VS ''ΓΡΗΓΟΡΑ''!

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Πολυ καλη δοκιμη. Απλα πρεπει να ξερουμε τι επιλεγουμε και ποτε.

Για μενα το 390-395 χειμωνα καιρο δεν ειναι αργο.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ''ΑΡΓΑ''VS ''ΓΡΗΓΟΡΑ''!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Στεφανε μου σιγουρα δεν ειναι ''αργο''...εαν προσεξες τα βαζω παντοτε σε εισαγωγικα ο καθε ενας μας το ''αργο'' και το ''γρηγορο'' φυσιγγι το βλεπει διαφορετικα!

Αυτες ειναι οι καπως ''Αργες''......και ''Γρηγορες'' ταχυτητες που βρησκουμε στα φυσιγγια του εμποριου!

Τωρα εαν καποιος θελει να φτιαξει φυσιγγια των 500m/s+....οπως εχουμε δει σε καποια φιλμακια στο διαδικτυο μπορει καποια διαφορα οντως να υπαρξει στη διατρητικοτητα....στο θεμα σωστης κατανομης και διασπορας ομως που ειναι απο τα κυρια μερη μια σωστης τουφεκιας με τετοια πιεση πισω απο τα σκαγια ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχουμε σωστα αποτελεσματα λογο των αυξημενων παραμορφωσεων κ.λ.π......εμεις βεβαια δεν ειμαστε για τετοια για προφανεις και ευνοητους λογους!

Εμπειρικα παντοτε και απο τα κυνηγια που κανω με το ''Σιδερενιο'' πουλι..και απο τα στοιχεια που εχω μαζεψει οπως και καποιοι φιλοι οπως ο φιλτατος Λευκιος μεχρι τωρα..απο τις πρακτικες δοκιμες ολα αυτα τα χρονια οι ταχυτητες των 380-400 ειναι οι ταχυτητες για τα μετρα που ριχνουμε με το κυνηγετικο οπλο....εγω προσωπικα το εχω υοθετησει απο τον καιρο που αρχισα την ιδιογομωση οπου ξερω πως θα κρατησω πλεων τα φυσιγγια μου σε αυτες τις ταχυτητες οπου ειναι υπερ αρκετες για να κανουν την ζημια στο θηραμα!!!

Τωρα η δοκιμη εγινε αναμεσα σε 3 φυσιγγια οπου ειχαν την σεβαστη διαφορα αναμεσα τους των 44m/s και 50m/s.... με τετοια διαφορα τουλαχιστο δεν ειχαμε απ'οτι ειδαμε κατι το αξιολογο σε θεμα διατρησης μεταξι τους ωστε να αξιζει τον κοπο να ασχοληθουμε με αυτο!

Επιπλεων κατι που εχω παρατηρησει αφου ειναι η πρωτη φορα που εκανα δοκιμη με 28αρια(για να βγαλω την γρηγορες ταχυτητες)...ειναι η διαφορα που ειχαν με τα 34αρια στο θεμα δυναμης και ορμης πανω στο καταλογο....τα 34αρια λογο της περισσοτερης πληθωρας των σκαγιων τραταζαν σε μεγαλο βαθμο το καταλογο και το σταντ εναντι των 28gr....ο ελενχος που εγινε στο ποσα σκαγια πηραν οι καταλογοι και απο τα 28αρια αλλα και απο τα 34αρια ηταν της διαφορας σχεδον παντοτε των 15 σκαγιων.....35 σκαγια μεσον ορο απο τα 28αρια και 50 σκαγια μεσο ορο απο τα 34αρια!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ''ΑΡΓΑ''VS ''ΓΡΗΓΟΡΑ''!

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Σωστο αυτο που λες. Οταν ειςαι ολοχρονα με τις ιδιες ταχυτητες εχεις και συ πιο καλα αποτελεσματα. ειναι και θεμα συνηθειας απο τον καθενα.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ''ΑΡΓΑ''VS ''ΓΡΗΓΟΡΑ''!

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Φίλε Σολων ευχαριστουμε για τον χρονο σου . Εγω προσωπικά θα είθελα να μου δωσης την διάμετρο του νο5 καθώς επισης και πόσα χοντρά φυλλα υπαρχουν μεχρι το σημειο που διαπερασαν τα σκαγια. Δηλαδή πέραν του εξωφυλλου υπαρχουν και αλλα εσωτερικά χοντρά φυλλα ?
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ''ΑΡΓΑ''VS ''ΓΡΗΓΟΡΑ''!

Δημοσίευση από MARIOSE »

Σόλωνα σε ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ''ΑΡΓΑ''VS ''ΓΡΗΓΟΡΑ''!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

LEFKIOS έγραψε:Φίλε Σολων ευχαριστουμε για τον χρονο σου . Εγω προσωπικά θα είθελα να μου δωσης την διάμετρο του νο5 καθώς επισης και πόσα χοντρά φυλλα υπαρχουν μεχρι το σημειο που διαπερασαν τα σκαγια. Δηλαδή πέραν του εξωφυλλου υπαρχουν και αλλα εσωτερικά χοντρά φυλλα ?
Να ειστε καλα παιδες δεν καμνει τιποτα......Λευκιε ειναι 2.91 μεσος ορος μεσα απο 20 μετρησεις σκαγιων!

Μονο ενα χοντρο φυλλο εχει το μπροστα...ενδιαμεσα δεν εχει!

Δεν ξερω τωρα εαν μπορεις να συγκρινεις γιατι εσυ το καμνεις με διαφορετικο τροπο!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ''ΑΡΓΑ''VS ''ΓΡΗΓΟΡΑ''!

Δημοσίευση από admin »

Αναφορικά με τις δοκιμές και την μεθοδολογία θα ήθελα να αναφερθώ σε κάποια σημεία για να μην υπάρχει ΄συγχιση. Ρωτήθηκα πολλές φορές γιατί χρησιμοποιώ το τάδε νούμερο τσιόκ ή γιατί δέν χρησιμοποιώ κύκλο 76 εκ. και χρησιμοποιώ 70 και γιατί ορίζω την απόσταση την συγκεκριμένη..κ.τ.λ. Λοιπόν η απάντηση είναι απλή . Ο κάθε ένας που κάνει κάποιες δοκιμές (όπως ο Σόλωνας καλή ώρα) προσπαθεί να εξαγάγει ένα ασφαλές συμπέρασμα. Για παράδειγμα κάνει την διαφορά το τάδε είδος πιστονιού το οποίο φημίζεται για την συγκεντρωση του έναντι κάποιου άλλου. Με την απλή λογική θα δοκιμάσουμε με διαφορετικά φυσίγγια και με το συγκεκριμένο στην ίδια απόσταση , στους ίδιους στόχους και θα κάνουμε καποιες παρατηρήσεις. Θέλω να δοκιμάσω ένα καινούργιο φυσίγγι για φάσσα. Το δοκιμάζω σε 3 αποστάσεις με το νούμερο τσιόκ 4 γιατί το 80%+ το χρησιμοποιεί ως πρώτη του επιλογή. Θέλω να δώ εάν η πρώτη βολή με το συγκεκριμένο φυσίγγι είναι καλή στα 30-40 -50 μέτρα (λέμε τώρα) δέν υπάρχει κάτι το λάθος σε αυτή την δοκιμή. Εάν δοκιμάσω το φυσίγγι βάση βιβλιογραφίας την οποία έγραψαν κάποιοι οι οποίοι γύρευαν άλλα ζητούμενα (απόδοση ντουφεκιάς με συσφίξεις όπλου κ.τ.λ) με πολύ κλειστό τσιοκ δέν θα έχω αντικειμενική άποψη για τον μέσο κυνηγό που χρησιμοποιεί τσιόκ 4
. Ο λόγος που το λ'εω αυτό είναι γιατί άκουσα ορισμένους να λένε ΄μα τα αποτελέσματα δέν είναι σωστά γιατί το βιβλίο γράφει να βάζεις χαρτόνι πάχους 0,5 εκ κ.τ.λ) αυτά όλα είναι ΘΕΩΡΙΕΣ. Η πράξη είναι μπροστά μας και ασχέτος με το τι χρησιμοποιούμε όταν τα δεδομένα είναι ξεκάθαρα μπορούμε με ασφάλεια να βγάλουμε κάποια αποτελέσματα. Μάλιστα κάποιος πωλητής φυσιγγίων δυσαρεστήθηκε όταν κάναμε δοκιμή με τα φυσίγγια του σε μια μακρινή απόσταση (το συγκεκριμένο φυσίγγι είναι διασποράς) γιατί σε μακρινή απόσταση δείχνει αδυναμίες. Εννοείτε ότι το συγκεκριμένο φυσίγγι το δείξαμε και σε πολύ κοντινή απόσταση όπου υπερτερούσε έναντι άλλων φυσιγγίων. Ερωτώ όμως έαν δέν κάναμε αυτή την δοκιμή και κάποιος έβλεπε ένα λαγό στα 30 μέτρα και τον πυροβολούσε με το συγκεκριμένο φυσίγγι και ο λαγός έφευγε δέν θα κατηγορούσε το φυσίγγι (το οποίο κατασκευάστηκε για κοντινές βολές) με την δοκιμή όμως ο καταναλωτής δέν έχει δικαιολογία . ορίστε κύριε τι κάνει το προϊόν μου αυτό .. καθαρά πράγματα. Ετσι αγαπητοί φίλοι σε κάθε δοκιμή καλό είναι να μελετάμε και να αποκομίζουμε κάποια συμεράσματα χωρίς να σημαίνει ότι επειδή δέν πήραμε αυτό που θέλαμε εμείς η δοκιμή είναι λάθος. Απο την δοκιμή του Σόλωνα βγάζουμε κάποια συμπεράσματα πολύ ωραία , φυσικά αν παίρναμε τα φυσίγγια σε ένα δοκιμαστήριο και βλέπαμε και τις ταχύτητες τους στα 20 μέτρα θα παίρναμε ακόμη περισσότερα συμπεράσματα. Η ταχύτητα ενός φυσιγγίου μπορεί να τροποποιείται δραματικά στα 20 μέτρα ανάλογα με κάποιους παράγοντες. Άρα βλέπετε ένα θέμα έχει απεριόριστες διαστάσεις και δέν μπορούμε να τις καλύψουμε όλες σε μία δοκιμή. Πάλι καλά που κάποιου έχουν το μεράκι και τον χρόνο να μας προσφέρουν αυτά τα πράγματα!
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”