ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από Laurona »

Πε του να παει να τσακρισει και τες καππαρκες του.
Εννα χει καλο πραμα φετος μετα τα αγρελια.
εγω εφατσισα τους όυλλους γυρο το σαββατο.
Εδωκα τους κ στησαν ;)
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από MARIOSE »

Laurona έγραψε:Πε του να παει να τσακρισει και τες καππαρκες του.
Εννα χει καλο πραμα φετος μετα τα αγρελια.
εγω εφατσισα τους όυλλους γυρο το σαββατο.
Εδωκα τους κ στησαν ;)
Εν παίζεσαι εσύ! Τωρά που ήρτα που τες φάσσες είδα τζιαί έπαθα να τον πείσω να πάμε ψάρεμα, ήθελε να πάει στα αγρέλια γιατί ήβρε λλία. :lol:
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Τα 2 πουλια της περασμενης Κυριακης ειναι αρκετα για ακομα μιο φορα ωστε να μας διδαξουν καποια πραγματα σε σχεση με την ακριαια βολη και το μοιραζομαι μαζι σας και παλι!

Το 1 πουλι στο φιλμακι που ειχα βαλει και ειχε χτυπηθει περιπου στα 40μ ειχε παρει 3 σκαγια Ν5 ΝΙΚΕΛ...το θεμα ειναι οτι το πουλι μεχρι να πεσει στο εδαφος ειχε διανυσει περιπου 10μ οπως ειδατε....λογικο γιατι μονο τα 2 σκαγια απο τα 3 ειχαν περασει στα εσωτερικα οργανα για να κανουν ζημια....το αλλο ειχε περασει μονο στο στηθος με διαπερες τραυμα και παλι απο το στηθος προς το πλαι!

Επιπλεων τα σκαγια τα οποια βρηκα στο στομαχι ηταν κολλημενα οπου αμεσως καταλαβα οτι ειχε πτοηγηθει η ψυχρη τηξη λογο της αδρανιας που υποκιται μεσα απο την μεταξυ των επαφη μετα την εκπυρσοκροτηση....σπανιο μεν σε νορμαλ ταχυτητες αλλα πραγματοποιησιμο δε σε πολυ μεγαλες ταχυτητες.....γι'αυτο αναφερθηκα στα πολυ σκληρα σκαγια σε φυσιγγια με αρχηκες πολυ μεγαλες ταχυτητες!

Οι αλλες φωτο ειναι απο το πρωτο πουλι που ειχε χτυπηθει περιπου στα στα 30-35μ με Ν5 ΚΑΙ 4* ΝΙΚΕΛ.....ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ :o :o :o

Ενω το πουλι ειχε παρει 8 σκαγια διαπερη και με τα 3 σκαγια να χτυπανε στην καρδια :shock: ειχε διανησει αποσταση παρακαλω τουλαχιστο 10μ για να πεσει στο εδαφος :shock: :shock: :shock: ...και δεν ειναι με την φορα του που διενυσε αυτα τα 10μ γιατι πολλοι αυτο αμεσος θα σκεφτουν και θα γραψουν...το προλαβαινω....με τα ματια μου το εβλεπα να χτυπα τις φτερουγες του απο την ενεργεια που ειχε απομηνει....επρεπε να πεσει σαν ΠΕΤΡΑ.....ε οχι φιλοι μου δεν επεσε σαν ΠΕΤΡΑ.....εαν μου το ελεγαν και μου εδιχναν αυτες τις φωτο θα ελεγα οτι ειναι αδυνατον να πηγαινε πανω απο 1μ ζωντανο ακομα.....ΑΠΟΡΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ(προ στιγμης) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΚΠΛΗΣΣΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΩΣΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ!

Απλα ειναι για να δειτε και εσεις τι γινεται καποιες φορες(πολλες φορες) οπου δεν μπορουμε να δωσουμε την πραγματικη εξηγηση το πως και το γιατι συμβαινουν αυτα;)

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:Τα 2 πουλια της περασμενης Κυριακης ειναι αρκετα για ακομα μιο φορα ωστε να μας διδαξουν καποια πραγματα σε σχεση με την ακριαια βολη και το μοιραζομαι μαζι σας και παλι!

Το 1 πουλι στο φιλμακι που ειχα βαλει και ειχε χτυπηθει περιπου στα 40μ ειχε παρει 3 σκαγια Ν5 ΝΙΚΕΛ...το θεμα ειναι οτι το πουλι μεχρι να πεσει στο εδαφος ειχε διανυσει περιπου 10μ οπως ειδατε....λογικο γιατι μονο τα 2 σκαγια απο τα 3 ειχαν περασει στα εσωτερικα οργανα για να κανουν ζημια!

Επιπλεων τα σκαγια τα οποια βρηκα στο στομαχι ηταν κολλημενα οπου αμεσως καταλαβα οτι ειχε πτοηγηθει η ψυχρη τηξη λογο της αδρανιας που υποκιται μεσα απο την μεταξυ των επαφη μετα την εκπυρσοκροτηση....σπανιο μεν αλλα πραγματοποιησιμο δε.....γι'αυτο αναφερθηκα στα πολυ σκληρα σκαγια σε φυσιγγια με αρχηκες πολυ μεγαλες ταχυτητες!

Οι αλλες φωτο ειναι απο το πρωτο πουλι που ειχε χτυπηθει περιπου στα στα 30-35μ με Ν5 ΚΑΙ 4* ΝΙΚΕΛ.....ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ :o :o :o

Ενω το πουλι ειχε παρει 8 σκαγια διαπερη και με τα 3 σκαγια να χτυπανε στην καρδια :shock: ειχε διανησει αποσταση παρακαλω τουλαχιστο 10μ για να πεσει στο εδαφος :shock: :shock: :shock: ...και δεν ειναι με την φορα του που διενυσε αυτα τα 10μ γιατι πολλοι αυτο αμεσος θα σκεφτουν και θα γραψουν...το προλαβαινω....με τα ματια μου το εβλεπα να χτυπα τις φτερουγες του απο την ενεργεια που ειχε απομηνει....επρεπε να πεσει σαν ΠΕΤΡΑ.....ε οχι φιλοι μου δεν επεσε σαν ΠΕΤΡΑ.....εαν μου το ελεγαν και μου εδιχναν αυτες τις φωτο θα ελεγα οτι ειναι αδυνατον να πηγαινε πανω απο 1μ ζωντανο ακομα.....ΑΠΟΡΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ(προ στιγμης) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΚΠΛΗΣΣΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΩΣΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ!

Απλα ειναι για να δειτε και εσεις τι γινεται καποιες φορες(πολλες φορες) οπου δεν μπορουμε να δωσουμε την πραγματικη εξηγηση το πως και το γιατι συμβαινουν αυτα;)


Εμενα Σολωνα μου κυριως φετος ειδαν πολλα τα μαθκια μου...οσα δεν ειδα τοσα χρονια που κυνηγω...φασσα να περνα από 10-12 οπλα σε αποσταση 20 μετρων και να μην την κατεβαζει κανενας...φασα σε 7-8 μετρα υψος από μενα...να την παιζω με Νο 5 και να πεφτει πανω στην τσαντα μου...να ανοιγω το οπλο να παω να την πιασω και να την βλεπω να φτεροκοπα και να είναι διαλυμενη σε κεφαλι και πνευμονες...αλλα να φτεροκοπα σε σημειο που επρεπε να την σκοτωσω εγω με τα χερια αφου δεν ψοφησε το πουλι...

Πραγματα που δυσκολα πιστευει άλλος εκτος και αν βρίσκεται εκει να τα βλεπει....
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από Laurona »

Σολωνα στην βασιλικη βολη σε ετσι υψος πως σκοπεύεις. ?
εισαι πανω της κ πριν τραβησεις την σκανδαλη σκεπαζεις?
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Laurona έγραψε:Σολωνα στην βασιλικη βολη σε ετσι υψος πως σκοπεύεις. ?
εισαι πανω της κ πριν τραβησεις την σκανδαλη σκεπαζεις?
Χρυσανθε εαν προσεξεις και απο τα φιλμακια...σηκωνω το οπλο και ειναι ηδη προστα η καννη απο το πουλι και προχωρω μαζι του ουτο σωστε να μου δωσει ο ματι την εντολη οτι εχω την σωστη προσκοπευση...ποτε δεν πιανω το πουλια απο πισω και να το προσπερασω

Λεωνιδα μου και αλλα τοσα θα δουν τα ματια μας ακομα :D
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από Laurona »

Πως καταφερνετε να παιζετε maintained lead ειδικά σε βασιλικη βολη εννα σπασω.
Δεν μπορω με τιποτε. Προσπαθησα αλλα δεν μπορω.
ευχαριστω Σολωνα
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από andreasana210326 »

Laurona έγραψε:Πως καταφερνετε να παιζετε maintained lead ειδικά σε βασιλικη βολη εννα σπασω.
Δεν μπορω με τιποτε. Προσπαθησα αλλα δεν μπορω.
ευχαριστω Σολωνα
Φιλε Χρυσανθε , maintained lead παιζω και εγω στο 80% των βολων μου. Σε βασιλικη βολη ομως εαν ειναι λιγο ψηλα......αρχιζω απο πισω την επωμιση, και τραβω την σκανδαλη οταν η προσκοπευση μου λεει οτι ειναι σωστη. Συνηθως λεω απο μεσα μου 3 λεξεις.....ΠΙΣΩ....ΜΠΡΟΣΤΑ...ΜΠΑΜ.

Σωστο ή οχι δεν ξερω ...απλα ετσι εμαθα και μου εμεινε.....για την βασιλικη βολη παντα. Οποταν οπως σε βολευει σημαδευε.ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ..ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΑΠΛΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΑ ΠΟΥΛΙΑ μην πατας τη σκανδαλη οταν τα σκεπαζεις γτ θα κατσει πισω η σιηπε8κια. ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ειναι το αλφα και το ωμεγα οπως λεει και κ. Σολωνας.
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Laurona έγραψε:Σολωνα στην βασιλικη βολη σε ετσι υψος πως σκοπεύεις. ?
εισαι πανω της κ πριν τραβησεις την σκανδαλη σκεπαζεις?
Εν απλα τα πραματα Χρυσανθε...αμα σε καπελιαζουν...γυριζε εσυ το κορμι σου πλαγια και λαλε ε τραβερσα!!! :lol: :lol: :lol:

Εγω σκεπαζω το πουλι με τις κανες...όταν περασουν οι καννες το πουλι πυροβολω...αλλα και γω παντως δεν το εχω για το καλυτερο μου την βασιλικη βολη...αφου αμα είναι και καπως χαμηλα το πουλι....προτιμω να βιαστω και να το χτυπησω μουτρα παρα να το αφήσω να με καπελιασει
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Πιασε κ συ ενα cynergy κ πας την βασιλικη εν θα χανεις!
Λογω ψηλης ρηγας παιζω κκελε παει κκελε μονο αν η ταχυτητα εν μεγαλη τ πουλιου να ερτω λιο πιο μπροστα..
Με το να ψηλοπαιζει το οπλο ηβρα το πολλα καλο στις τραβερσες ελεγχω το πουλι π κατω κ βασιλικη πανω τ..ετσι εν φεφκει το θηραμα ποτε που το ματι κ το ελεγχεις συνεχεια


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”