ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Αρκετοι συναδελφοι κυνηγοι πολλες φορες απωρουν με καποιες βολες που εχουν στο κυνηγι αφου το θηραμα δεν καταβαλλεται αμεσα απο τα σκαγια με αποτελεσμα να διανυει καποια αποσταση και μετα να πεφτει νεκρο(σαν πετρα) στο εδαφος!!

Το αποτελεσμα αυτο δημιουργα μεγαλο προβλημα στο κυνηγο οπου αρχιζει να ψαχνει στο τι εφταιξε κ.λ.π,κ.λ.π!

Οπως πολυ καλα γνωριζουμε το θηραμα καταβαλλεται(ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ) με το σωστο αριθμο σκαγιων στο σωμα του οπως και την σωστη διαμετρο για το καθε θηραμα ξεχωριστα....αλλα και παλι φιλοι μου επειδη εχουμε να κανουμε με σκαγια...μια πληθωρα απο μικρα αντικειμενα οπου φευγουν απο μια ''σωληνα'' οπου θα ταξιδεψουν στο αερα με σκοπο να πληξουν το στοχο που στην προκειμενη περιτωση ειναι το θηραμα....δεν μπορει κανεις να πει με βεβαιοτητα οτι υπαρχει σιγουρο αποτελεσμα 100%!

Σιγουρα εαν ειμαστε μελετημενοι πανω σε αυτο το θεμα(εδω αγειται παλι το θεμα πρακτικων δοκιμων)....με σωστο νουμερο σκαγιων,με σωστη πυκνοτητα σκαγιων στο φυσιγγι μας,με το σωστο τσιοκ στο οπλο μας,με την σωστη προσκοπευση προς το θηραμα,με μη υπερβολικες βολες σε μεγαλες αποστασεις κ.λ.π...οι απωλειες θα ειναι πιο λιγες....αλλα ποτε και παλι δεν θα εχουμε 100% επυτυχια λογο των προαναφερθετων!!!

Η τυχη παντοτε θα εχει το ρολο της.....το που δηλαδη θα χτυπησουν αυτα τα μικρα αντικειμενα που λεγονται σκαγια το θηραμα!!!

Αυτο πρεπει να το κατανοησουμε και να το χωνεψουμε ωστε η αγαπημενη μας δραστηριοτητα να μην γινει στο τελος της μερας αγχος με διασαρεστες συνεπειες!

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ....

Εχω 2 πουλια....το ενα με αμεση καταβολη και το αλλο ζωντανο να περπατα με σπασμενη φτερουγα!!

Αυτο με την αμεση καταβολη τα σκαγια ειχαν περασει μεσα στα σωθικα του πουλιου ωστε να του προξενησουν καιριο πληγμα με αποτελεσμα να πεσει νεκρο αμεσα!!!

Το δε αλλο πουλι ειχαι χτυπηθει ακριβως απο την πισω μερια(στο φευγα) με αποτελεσμα το πουλι να ειχε πεσει κουτσοφτερο(ετσι νομιζα)....το πηρα και στο τελος στο καθαρισμα ειδα οτι υπηρχαν ακομα 2 πληγες απο σκαγια στο πισω μερος οπου ΕΜΕΙΝΑΝ μονο μεσα στο στηθος χωρις να βρουν καιριο σημειο με αποτελεσμα το πουλι να πεσει μονο γιατι ειχε σπασει η φτερουγα του......σε αλλη περιπτωση σιγουρα θα την ειχε κανει κανονικα!!!

Αυτα παντα θα υπαρχουν στο κυνηγι και αυτο πρεπει να το καταλαβουμε.....θα ηταν καλα εφοσο εχουμε αποριες πολλες φορες απο τις βολες μας να σημαδευουμε τα πουλια(δαχτυλα) ουτο σωστε να θημομαστε την καθε περιπτωση ξεχωριστα και στο καθαρισμα να δινουμε σημασια στα σκαγια που πηραν τα πουλια ωστε να βγαζουμε καποια σημπερασματα.....προσωπικα εχω βγαλει αρκετα σημπερασματα απο αυτο,ποτε δεν αφηνω αλλους να καθαρισουν το θηραμα στο σπιτι!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Νασαι καλα Σολωνα και σε ευχαριστούμε για ολο το χρονο που διαθετεις εσυ για να μπορούμε και μεις να βγαζουμε καποια συμπερασματα...

Ελπιζω να καταφερω μια φορα να ερθω να κανουμε μαζι δοκιμες και στο χαρτονι και στον ταχογραφο γιατι ποτε μου δεν εκανα και θελω να μαθω καποια πραγματα
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

BAIKAL TEAM έγραψε:Νασαι καλα Σολωνα και σε ευχαριστούμε για ολο το χρονο που διαθετεις εσυ για να μπορούμε και μεις να βγαζουμε καποια συμπερασματα...

Ελπιζω να καταφερω μια φορα να ερθω να κανουμε μαζι δοκιμες και στο χαρτονι και στον ταχογραφο γιατι ποτε μου δεν εκανα και θελω να μαθω καποια πραγματα
Οποτε θελεις Λεωνιδα μου...χαρα μου...εγω παντοτε ειμαι ετοιμοπολεμος ...ειναι το δυτερο μου χομπι....η θα ειμαι στο κυνηγι η στο σκοπευτηριο για δοκιμες ;)

Δες τι αποριες εχεις,παρε σημειωσεις....μην ερθεις χωρις σημειωσεις γιατι θα ξεχαστεις απο τα πολλα που θα πουμε και θα κανουμε,παρε τα φυσιγγια σου παραμασχαλα :D..και ελα Παφο!

Το σιγουρο ειναι οτι θα φυγεις με αυτοπεποιθηση και πιο ''πλουσιος'' σε σχεση με τη βλιτικη του οπλου σου και των φυσιγγιων σου!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
BAIKAL TEAM έγραψε:Νασαι καλα Σολωνα και σε ευχαριστούμε για ολο το χρονο που διαθετεις εσυ για να μπορούμε και μεις να βγαζουμε καποια συμπερασματα...

Ελπιζω να καταφερω μια φορα να ερθω να κανουμε μαζι δοκιμες και στο χαρτονι και στον ταχογραφο γιατι ποτε μου δεν εκανα και θελω να μαθω καποια πραγματα
Οποτε θελεις Λεωνιδα μου...χαρα μου...εγω παντοτε ειμαι ετοιμοπολεμος ...ειναι το δυτερο μου χομπι....η θα ειμαι στο κυνηγι η στο σκοπευτηριο για δοκιμες ;)

Δες τι αποριες εχεις,παρε σημειωσεις....μην ερθεις χωρις σημειωσεις γιατι θα ξεχαστεις απο τα πολλα που θα πουμε και θα κανουμε,παρε τα φυσιγγια σου παραμασχαλα :D..και ελα Παφο!

Το σιγουρο ειναι οτι θα φυγεις με αυτοπεποιθηση και πιο ''πλουσιος'' σε σχεση με τη βλιτικη του οπλου σου και των φυσιγγιων σου!
Ευχαριστω πολύ Σολωνα μου...

Μου αρεσει πολυ να μελεταω λεπτομεριες και σε οπλο και σε φυσίγγια οποταν θα ηταν πολύ εποικοδομητικές τέτοιες δοκιμες που δεν εκανα ποτε μου!!

Θα ηθελα πολύ να δω την διαφορα μεταξυ των 2 μου αγαπημενων Κυπριακων φυσιγγιων...και 2 φυσίγγιων εξωτερικου σε αντιστοιχες γομωσεις...(δηλαδή victory ασπρες-πρασινες Vs percorso caccia και rc jk6 ασχέτως αν δεν τα χρησιμοποιώ φετος λογο κοροιδιας των αντιπροσώπων)

Το θεμα είναι να καταφερω να ερθω Παφο... :roll: :roll:
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από nike powder »

Πολυ ωραια ευχαριστουμε φιλε σωλονα. Εγω παντος δεν εχω σοβαρο προβλημα με αυτο το θεμα οπως διαμαρτηρονται αρκετοι συναδελφοι.
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

nike powder έγραψε:Πολυ ωραια ευχαριστουμε φιλε σωλονα. Εγω παντος δεν εχω σοβαρο προβλημα με αυτο το θεμα οπως διαμαρτηρονται αρκετοι συναδελφοι.
Εννοεις μαλλον πως δεν το εχεις γιατι εισαι ιδιογομωτης...
Για να μην στελουμε και καπως λαθος μυνηματα....κανεις δεν ειπε πως εχει παντα θεμα με τα φυσιγγια...απλα καποια περιστατικα και καποιες μερες που μας προβληματισαν και τιποτε δεν πηγαινε σωστα...ειτε ιδιογομωσεις...ειτε φυσίγγια εμποριου...απλα τιποτα δεν δουλευε...και καλο θα ηταν να ξεραμε 1-2 πραγματα για το τι μπορει να παει λαθος με τα φυσίγγια σε καποιες ακραιες συνθήκες...

Σαν γενικος κανονας...και για να μιλαω και για το ατομο μου...δοξα ο Θεος μια χαρα τα παω και χρησιμοποιώ μονο φυσίγγια εμποριου...και όπως ειπα και πιο πανω...αν δω και υπαρχει κοροιδια από αντιπροσωπο η κατασκευαστρια εταιρεια απλα παω σε άλλη...όπως εγινε και φετος...victory-nobel-rc εφαγαν Χ και απλα πηρα lambro...οι διαφορες ελάχιστες...μια χαρα φυσίγγια είναι...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από nike powder »

BAIKAL TEAM έγραψε:
nike powder έγραψε:Πολυ ωραια ευχαριστουμε φιλε σωλονα. Εγω παντος δεν εχω σοβαρο προβλημα με αυτο το θεμα οπως διαμαρτηρονται αρκετοι συναδελφοι.
Εννοεις μαλλον πως δεν το εχεις γιατι εισαι ιδιογομωτης...
Για να μην στελουμε και καπως λαθος μυνηματα....κανεις δεν ειπε πως εχει παντα θεμα με τα φυσιγγια...απλα καποια περιστατικα και καποιες μερες που μας προβληματισαν και τιποτε δεν πηγαινε σωστα...ειτε ιδιογομωσεις...ειτε φυσίγγια εμποριου...απλα τιποτα δεν δουλευε...και καλο θα ηταν να ξεραμε 1-2 πραγματα για το τι μπορει να παει λαθος με τα φυσίγγια σε καποιες ακραιες συνθήκες...

Σαν γενικος κανονας...και για να μιλαω και για το ατομο μου...δοξα ο Θεος μια χαρα τα παω και χρησιμοποιώ μονο φυσίγγια εμποριου...και όπως ειπα και πιο πανω...αν δω και υπαρχει κοροιδια από αντιπροσωπο η κατασκευαστρια εταιρεια απλα παω σε άλλη...όπως εγινε και φετος...victory-nobel-rc εφαγαν Χ και απλα πηρα lambro...οι διαφορες ελάχιστες...μια χαρα φυσίγγια είναι...
Φιλε καμια σχεση με το αν εισαι ιδιογωμοτης η οχι θεωρω τα κυπριακα φυσιγγια πολυ καλα.απλα μαθαινοντασ αναθεωρω καπια πραγματα που ελεγα και πιστευα πριν!!! Εγω εχω σαν κανονα να εχω μαζι μου τουλαχιστον 2 διαφορετικεσ γωμωσεισ επανω μου . Σιγουρα βοηθαει πολυ να εισαι ιδογωμοτησ γιατι για παραδειγμα ενασ απλοσ κυνηγος που δεν ασχολητε και πολυ μπορει να εχει πχ την βικτορη μοβ και την κονκορτ που ειναι δυο πανομοιοτηπα φυσιγγια που αυτοσ δεν το γνωριζει.την μερα που δεν 'κοφκει' η μια ΙΣΩΣ να μην κοβει ουτε η αλλη
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

nike powder έγραψε:
BAIKAL TEAM έγραψε:
nike powder έγραψε:Πολυ ωραια ευχαριστουμε φιλε σωλονα. Εγω παντος δεν εχω σοβαρο προβλημα με αυτο το θεμα οπως διαμαρτηρονται αρκετοι συναδελφοι.
Εννοεις μαλλον πως δεν το εχεις γιατι εισαι ιδιογομωτης...
Για να μην στελουμε και καπως λαθος μυνηματα....κανεις δεν ειπε πως εχει παντα θεμα με τα φυσιγγια...απλα καποια περιστατικα και καποιες μερες που μας προβληματισαν και τιποτε δεν πηγαινε σωστα...ειτε ιδιογομωσεις...ειτε φυσίγγια εμποριου...απλα τιποτα δεν δουλευε...και καλο θα ηταν να ξεραμε 1-2 πραγματα για το τι μπορει να παει λαθος με τα φυσίγγια σε καποιες ακραιες συνθήκες...

Σαν γενικος κανονας...και για να μιλαω και για το ατομο μου...δοξα ο Θεος μια χαρα τα παω και χρησιμοποιώ μονο φυσίγγια εμποριου...και όπως ειπα και πιο πανω...αν δω και υπαρχει κοροιδια από αντιπροσωπο η κατασκευαστρια εταιρεια απλα παω σε άλλη...όπως εγινε και φετος...victory-nobel-rc εφαγαν Χ και απλα πηρα lambro...οι διαφορες ελάχιστες...μια χαρα φυσίγγια είναι...
Φιλε καμια σχεση με το αν εισαι ιδιογωμοτης η οχι θεωρω τα κυπριακα φυσιγγια πολυ καλα.απλα μαθαινοντασ αναθεωρω καπια πραγματα που ελεγα και πιστευα πριν!!! Εγω εχω σαν κανονα να εχω μαζι μου τουλαχιστον 2 διαφορετικεσ γωμωσεισ επανω μου . Σιγουρα βοηθαει πολυ να εισαι ιδογωμοτησ γιατι για παραδειγμα ενασ απλοσ κυνηγος που δεν ασχολητε και πολυ μπορει να εχει πχ την βικτορη μοβ και την κονκορτ που ειναι δυο πανομοιοτηπα φυσιγγια που αυτοσ δεν το γνωριζει.την μερα που δεν 'κοφκει' η μια ΙΣΩΣ να μην κοβει ουτε η αλλη
Φιλε πολύ ευστοχο αυτό που ειπες....και επειδή εχω την εμμονη να ανοιγω ότι φυσίγγια δουλευω...η κονκορτ και η λιλα είναι γεμισμένες με Α1 και το πιστονι είναι το ιδιο...αλλα δεν εχουν διαφορα στις πιεσεις???

πχ να παρω τον Σολωμονιδη...εχει την εξπρες και την ρογιαλ...και οι 2 με d20 αν δεν με απατα η μνημη μου...η μια δουλευει σε υγρασια και η άλλη σε καλο καιρο...παλι εκει αν και εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα γιατι το ένα δουλευει διαφορετικα από το άλλο???μπαινει το θεμα πιεση στη μεση??η εσεις που ειστε και ιδιογομωτες καταλάβατε να εχουν κατι άλλο διαφορετικο??το ιδιο κι η Europa 32gr με την starlight παλι είναι πανομοιότυπα αν δεν κανω λαθος...

Την μερα όμως που είχαμε το θεμα με τα φυσίγγια...να πω ότι τιποτα δεν δουλευε...από 31-37 γραμμαρια και πυριτιδες ΑΟ psb tecna a1...αρα εδώ ισως να μπαινει ενας αλλος παραγοντας που αναφερε καπου ο Σολωνας...σε εξτρημ καιρικες συνθήκες μπορει να χανουν τα φυσίγγια από την διατριτικοτητα τους???και αν ναι...ποτε???στο πολύ κρυο δεν το ειδα αυτό το φαινομενο...την συγκεκριμενη μερα επικρατουσε αερας και με ποσοστα υγρασιας ανύπαρκτα...καπου στο 20%...τι μπορει να κανει τα φυσίγγια να μην εχουν την απαιτουμενη ενεργεια να καταβαλουν ένα θήραμα??και τι μπορει να γινει???εκει ακουσα απο καποιον συναδελφο να λεει επρεπε να ειχα πανω μου αργα φυσίγγια...αν οντως τα φυσίγγια εχασαν από την ταχυτητα τους...τοτε δεν θα επρεπε να ειχα πιο μεγαλες ταχύτητες???

Αυτα είναι τα ερωτήματα...και φυσικα μονο σε κυνηγια όπως η φασα μπορεις να το καταλάβεις αφου είναι σκληροτραχηλο πουλι...σε πιο μικρα κυνηγια ισως και αν υπαρχει το φαινομενο αυτό μπορει να καταβαλουμε το θήραμα αφου είναι πιο ευαλωτο...

Πολύ ωραια συζητηση παντως και εδώ ηταν που χρειαζονταν ενας ταχογράφος στη συγκεκριμενη μερα για να δουμε αν οντως υπαρχει αυτό το θεμα με τις ταχύτητες και την αλλοιωση τους!!
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από MARIOSE »

Παιδιά η συζήτηση είναι ατέλειωτη γιατί οι αστάθμητοι παράγοντες είναι αμέτρητοι...Το όπλο σου, τα φυσίγγια (που αλλάζουν συνεχώς με εξαίρεση τους ιδιογομωτές), η περιοχή, οι καιρικές συνθήκες, το θήραμα, η απόσταση που κτυπάς το θήραμα, το που κτυπάς το θήραμα κτλ κτλ. Όμως όσο περισσότερο το ψάξεις τόσο καλύτερος γνώστης γίνεσαι και όταν τα φυσίγγια σου δεν αποδίδουν μπορείς να δώσεις λύσεις σκεφτόμενος σε σωστές βάσεις και όχι κουτουρού.

Όσο περισσότερο γνωρίζεις κάποια πράγματα, τόσο περισσότερο αποκλείεις το να κάνεις λάθη. Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει τις μελέτες μου και έτσι είμαι όπως τον τυφλό...πολύ καλά κάνετε και τα ψάχνετε.
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ!!!

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Μιλουσα εχτες με έναν ανθρωπο Μαριε μου καπου στα 65...του ειπα για το συμβαν...και μου ειπε ότι πριν καμμια 25ρια χρονια επαθε κατι παρομοιο σε πιο μεγαλο βαθμο...κυνηγουσε σε περιοχη του καμπου...οι φασες ηταν τοσες πολλες που δεν προλαβαινε να γεμισει...ειχε ξεμείνει από φυσίγγια...επρεπε να ειχε χτυπησει καμμια 30αρια πουλια ειπε και καταφερε να παρει 2....

Ειναι για να διερωτασε...σε τέτοιες περιπτώσεις...τι φταιει???και τι μπορει να γινει για να ισορροπησει η κατασταση...ισως το πιο κλειστο τσοκ???ισως το πιο χοντρο σκαι???φυσικα σε τέτοιες περιπτώσεις μπαινει και η ψυχολογια στη μεση...και αμα δεν την εχεις...τοτε δυσκολα στελλεις τα σκαγια εκει που πρεπει...αλλα παλι δεν γινεται να είναι μονο αυτό...και κυριως αν ταυτόχρονα το παθαινουν οσοι βρίσκονται εκει...

Αφου φασες δεν εχει...τοτε αυτές οι συζητησεις είναι ότι καλυτερο ετσι καιρους... :lol: :lol:
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”