Olympia Tordo 28γρ.

Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από giorgos80 »

φιλε Λεωνιδα εσυ που κυνηγας αποκλειστικα φασσα και λες οτι εχεις το φαινομενο οβερκιλ αν εξαιρεσουμε το κεφαλι το λαιμο και τις φτερουγες που το πουλι θα πεσει ειτε ζωντανο ειτε νεκρο.οταν βρισκεις ενα πουλι που επεσε μετα απο οβερκιλ και λες οτι εχει διαμπερη τραυματα για ποσα τετοια τραυματα μιλουμε?που θελω να καταληξω?στο πολλαπλο τραυμα που επερχεται με τη σωστη σκοπευση.συνηθως τα περισοτερα πουλια τα παιρνουμε με τα περιφερειακα σκαγια γιαυτο και εχουμε πολλα ζωντανα.το να λεμε ημουν πανω του και εξιφτερισα το δεν με βρισκει συμφωνο
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

giorgos80 έγραψε:φιλε Λεωνιδα εσυ που κυνηγας αποκλειστικα φασσα και λες οτι εχεις το φαινομενο οβερκιλ αν εξαιρεσουμε το κεφαλι το λαιμο και τις φτερουγες που το πουλι θα πεσει ειτε ζωντανο ειτε νεκρο.οταν βρισκεις ενα πουλι που επεσε μετα απο οβερκιλ και λες οτι εχει διαμπερη τραυματα για ποσα τετοια τραυματα μιλουμε?που θελω να καταληξω?στο πολλαπλο τραυμα που επερχεται με τη σωστη σκοπευση.συνηθως τα περισοτερα πουλια τα παιρνουμε με τα περιφερειακα σκαγια γιαυτο και εχουμε πολλα ζωντανα.το να λεμε ημουν πανω του και εξιφτερισα το δεν με βρισκει συμφωνο

Γιωργο μου δεν καταλαβα ακριβως τι με ρωτας......σε οσα πουλια ειχα διαμπερες τραυμα και τα εβρισκα νεκρα μετα από καποια αποσταση...όπως ειπα και πριν εβρισκα τα χτυπήματα τους αρκετα πισω στο σωμα...η σκοπευση μου δεν ηταν η καταλληλη και σιγουρα γιαυτο το λογο δεν τα κατεβασα αμεσως αλλα μαλλον πεθαναν από αιμοραγια σε καποια αποσταση...

Δεν τίθεται θεμα να ημουν σωστα σκοπευτικα και να εκανα διαμπερες τραυμα από την περιοχη του πνευμονα και πανω και να μην επεφτε κατακεραυνοβολημενο το πουλι...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από giorgos80 »

αρα λεμε το ιδιο.οταν το πουλι δεν φαει ικανοποιητικο αριθμο σκαγιων σε καιρια σημεια το πουλι δεν πεφτει ακαριαια.αποτι καταλαβα η βολη σου μενει πισω.αρα δεν πρεπει να κατηγορουμε τα φυσιγγια γιαυτο το φαινομενο επειδη ηταν πολυ γρηγορα ή επειδη πυροβολησαμε ενα πουλι απο κοντα και το τρυπησε ενα σκαι μονο στη κοιλια.

π.σ προχτες εριξα μια σπορτινγκ νικελ 36γρ νο6 σε τζικλα για να τον καπνισω.εφαε ενα σκαι στη φτερουγα σε αποσταση 15 μετρων.να φταιξω το φυσιγγι?
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

giorgos80 έγραψε:αρα λεμε το ιδιο.οταν το πουλι δεν φαει ικανοποιητικο αριθμο σκαγιων σε καιρια σημεια το πουλι δεν πεφτει ακαριαια.αποτι καταλαβα η βολη σου μενει πισω.αρα δεν πρεπει να κατηγορουμε τα φυσιγγια γιαυτο το φαινομενο επειδη ηταν πολυ γρηγορα ή επειδη πυροβολησαμε ενα πουλι απο κοντα και το τρυπησε ενα σκαι μονο στη κοιλια.

π.σ προχτες εριξα μια σπορτινγκ νικελ 36γρ νο6 σε τζικλα για να τον καπνισω.εφαε ενα σκαι στη φτερουγα σε αποσταση 15 μετρων.να φταιξω το φυσιγγι?

Όχι δεν κατηγορω τα φυσίγγια σε καμμια περιπτωση στο θεμα overkill...όπως ειπα αυτό που φταιει είναι ισως η υπερβολικη πιεση και η κοντινη αποσταση η το πιο μεγλο νουμερο σκαγιων για την αποσταση που πυροβολησα και το ειδος του θηραματος...

Όμως τα φυσίγγια φταινε σε πολλες περιπτώσεις...όταν δεν εχουν την απαιτουμενη ενεργεια να τρυπησουν το θήραμα...

Ένα παράδειγμα ηταν για μας πριν 2-3 Κυριακες...ημουν με ένα φιλο δεινο σκοπευτή και φασοκυνηγο χρονια...και κατά ομολογια και γω τοσα χρονια οσο ναναι εχω εξικιωθει με το θήραμα και είμαι πανω από το average σε θεμα σκοπευση και φασα (θελω να πιστευω)...Ε δε γινεται να σημαδευουμαι ο κάθε ενας από 15-20 πουλια σε λογικες αποστασεις...και στο τελος να παιρνω 3 εγω ζωντανες και 2 αυτος...και ενας 3ος κυνηγος που καθοταν κοντα μας...απλα τα μαζεψε και εφυγε...και μας ειπε εγω παω σπιτι να μεν πελλανω....κατι πηγε λαθος με τα φυσίγγια και τις καιρικες συνθήκες της συγκεκριμενης μερας...δεν υπαρχει άλλη εξηγηση...1-2-3-4-5-6-7-8-10-20-25 καλλιτζια???ε κατι δεν παει καλα αν και τα 3 οπλα δεν καταφερνουν να κατεβασουν πουλι...

Το τι φατιει...???ουτε γω δεν ξερω...γιατι ριξαμε αρκετων ειδων φυσίγγια...από 4-5 ειδη ο καθενας μας...από 31-37 γραμμαρια...εκει θα ηθελα να ξερα τι πηξγε λαθος και τι μπορει να εφταιξε σε θεμα φυσιγγιων...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Air temperature changes from summer to winter can cause air density variations up to 25%, with a similar change in your shot pattern. That means tighter patterns in hot and warm weather and more open patterns in cold and dry weather. The two main factors in shot pattern density are air temperature and altitude. In a given day, normal air temperature variations can be as high as 8% which affects your shot pattern 8%. The more humid the air is the lighter air density which can vary up to 2%. Air pressure variations can be as high as 4% in a day. So when you consider the air pressure in an area, the elevation at which you’re shooting, the humidity and the temperature, you can have a total variation of some 35-50% that will affect your pattern to the same degree. And we haven’t even considered air turbulence or the out of round shape of the shot when deformed at the moment of ignition of the powder in the shell.

One other thing that you should remember from all this is that you should pattern your your shotshells at the same temperature and weather conditions that you plan to shoot or hunt with them. As a shotshell patterned on a hot, humid and low-pressure day in summer will not perform the same on a high pressure cold and dry day hunting ducks in winter.

I don’t advocate bringing a calculator to a shoot and finding out what the different weather conditions are to find the absolute air density in order to make a choke selection. But I would think you should consider what the altitude is at the place where you’re shooting and consider that in your choke selection. I think you’ll find you can shoot a wider open choke and still get the same or better breaks and pick up a few additional targets as well. To date, no one has done a comprehensive study of all the factors mentioned in this article. But firms in the shooting industry have noticed changes in the shot patterns when testing ammo from the morning sessions while it is still cooler and having wider patterns to the tighter patterns found in the afternoon when the air temperatures are warmer.



Jerry Sinkovec is a freelance outdoor and travel writer/photographer who writes for over 45 different publications nationally and internationally. He is also the director of the Browning-endorsed Instinctive Target Interception Shotgun Shooting School headquartered in Idaho Falls, Idaho. You can contact Jerry Sinkovec by visiting his web site at http://www.itishooting.com.

Useful Resources:

Trulock Chokes

Shotgun Life Choke Tutorial
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Athos 1978 έγραψε:Air temperature changes from summer to winter can cause air density variations up to 25%, with a similar change in your shot pattern. That means tighter patterns in hot and warm weather and more open patterns in cold and dry weather. The two main factors in shot pattern density are air temperature and altitude. In a given day, normal air temperature variations can be as high as 8% which affects your shot pattern 8%. The more humid the air is the lighter air density which can vary up to 2%. Air pressure variations can be as high as 4% in a day. So when you consider the air pressure in an area, the elevation at which you’re shooting, the humidity and the temperature, you can have a total variation of some 35-50% that will affect your pattern to the same degree. And we haven’t even considered air turbulence or the out of round shape of the shot when deformed at the moment of ignition of the powder in the shell.

One other thing that you should remember from all this is that you should pattern your your shotshells at the same temperature and weather conditions that you plan to shoot or hunt with them. As a shotshell patterned on a hot, humid and low-pressure day in summer will not perform the same on a high pressure cold and dry day hunting ducks in winter.

I don’t advocate bringing a calculator to a shoot and finding out what the different weather conditions are to find the absolute air density in order to make a choke selection. But I would think you should consider what the altitude is at the place where you’re shooting and consider that in your choke selection. I think you’ll find you can shoot a wider open choke and still get the same or better breaks and pick up a few additional targets as well. To date, no one has done a comprehensive study of all the factors mentioned in this article. But firms in the shooting industry have noticed changes in the shot patterns when testing ammo from the morning sessions while it is still cooler and having wider patterns to the tighter patterns found in the afternoon when the air temperatures are warmer.



Jerry Sinkovec is a freelance outdoor and travel writer/photographer who writes for over 45 different publications nationally and internationally. He is also the director of the Browning-endorsed Instinctive Target Interception Shotgun Shooting School headquartered in Idaho Falls, Idaho. You can contact Jerry Sinkovec by visiting his web site at http://www.itishooting.com.

Useful Resources:

Trulock Chokes

Shotgun Life Choke Tutorial

Πολύ ωραιο αρθρο Αθω σευχαριστουμε...!!

Αλλα πως το εξηγεις ότι ο παρεας μου κυνηγουσε με 5-5 τσοκ και γω με 3-2 και όμως είχαμε και οι 2 τρομερες αποτυχιες???

Εγω το μονο που μπορω να συμπερανω από την εφιαλτικη εκεινη μερα(δεν ξαναζησα κατι παρομοιο στη ζωη μου)...είναι ότι τιποτα δεν μπορουσε να δουλεψει στα φυσίγγια...και με το που πηγα σπιτι ειχα μπει στο freemeteo (δεν ξερω και ποσο αξιοπιστο είναι) να δω το ποσοστο υγρασίας στον τοπο που ημουνα...και ηταν τρομερα χαμηλο (καπου στο 25%) αν θυμαμαι καλα...αν λαβουμε υποψη πως ημουν και μεσα σε ένα ποταμο...με τον καμπο να απλωνεται γύρω-γύρω...ισως και ο αερας και όλα μαζι να συνεβαλαν στο να μην μπορουν να λειτουργησουν τα φυσίγγια κανενος...ειτε αργα ειτε γρηγορα...

Φυσικα και το θεμα ψυχολογια και σκοπευση από ένα σημειο και μετα επαιζαν και αυτά το ρολο τους...αλλα όχι στο να δικαιολογησουν τοσο υψηλο ποσοστο αποτυχίας...

Παντως λεει πολυ ενδιαφερον πραγματα το αρθρο που εβαλες...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
kyriakos valmet
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2015, 15:45

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από kyriakos valmet »

ρε φιλε ενας αλλος παραγοντας ειναι το υψομετρο το οποιο βρισκεσαι πανω απο την θαλασσα διοτι αλλη η ατμοσφαιρικη πιεση που εχει στην επισκοπη πχ και αλλο στο τροοδος

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
If There Is No Hunting In Paradise I Am Not Going
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

kyriakos valmet έγραψε:ρε φιλε ενας αλλος παραγοντας ειναι το υψομετρο το οποιο βρισκεσαι πανω απο την θαλασσα διοτι αλλη η ατμοσφαιρικη πιεση που εχει στην επισκοπη πχ και αλλο στο τροοδος

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι φιλε μου το γνωρίζω ότι εχει σημασια το υψομετρο...και ημουν σε πολύ χαμηλο υψομετρο την συγκεκριμενη μερα...

Το παραξενο είναι ότι δοκιμάσαμε πολλα φυσίγγια όπως εγραψα και πιο πανω...3 οπλα παιζαμε από 31-37 γραμμαρια...και με ολες είχαμε τις ιδιες αποτυχιες...

Παντως να πω και γω την αμαρτια μου...λογο ψυχολογιας και εμμονης δεν παιζω κατω από 34 γραμμαρια στη φασα αλλα την συγκεκριμενη μερα ειχα πανω μου και λιγες Κονκορτ 31 και βικτορυ λιλα που μου εμειναν από το καλοκαιρι...δοκιμασα επεισης victory απρες,πρασινες, cazal και lambro feltro...ότι ειχε μεσα η βουρκα δηλαδή... :D

Παντως επειδή καρπωθηκα και ένα περδικι...αυτό ηταν σεκο από αρκετα μεγαλη αποσταση...οι φασες με τιποτα δεν κατεβαιναν...3 φασες, οι 2 ολοζώντανες και η άλλη επεσε σεκα μετα από καμμια 50αρια μετρα οποταν αυτην την δικαιολογω πως ημουν πισω της...οι άλλες 2 όπως και οι 2 του παρεα ειχαν χτυπήματα στο κεφαλι,στηθος και φτερουγα και τα κρατησε μονο το σπασιμο της φτερουγας...δεν καθαρισα τα πουλια για να εχω μια πληρη αποψη της διατρησης των σκαγιων...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από KINIGOSS »

BAIKAL TEAM έγραψε:
kyriakos valmet έγραψε:ρε φιλε ενας αλλος παραγοντας ειναι το υψομετρο το οποιο βρισκεσαι πανω απο την θαλασσα διοτι αλλη η ατμοσφαιρικη πιεση που εχει στην επισκοπη πχ και αλλο στο τροοδος

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι φιλε μου το γνωρίζω ότι εχει σημασια το υψομετρο...και ημουν σε πολύ χαμηλο υψομετρο την συγκεκριμενη μερα...

Το παραξενο είναι ότι δοκιμάσαμε πολλα φυσίγγια όπως εγραψα και πιο πανω...3 οπλα παιζαμε από 31-37 γραμμαρια...και με ολες είχαμε τις ιδιες αποτυχιες...

Παντως να πω και γω την αμαρτια μου...λογο ψυχολογιας και εμμονης δεν παιζω κατω από 34 γραμμαρια στη φασα αλλα την συγκεκριμενη μερα ειχα πανω μου και λιγες Κονκορτ 31 και βικτορυ λιλα που μου εμειναν από το καλοκαιρι...δοκιμασα επεισης victory απρες,πρασινες, cazal και lambro feltro...ότι ειχε μεσα η βουρκα δηλαδή... :D

Παντως επειδή καρπωθηκα και ένα περδικι...αυτό ηταν σεκο από αρκετα μεγαλη αποσταση...οι φασες με τιποτα δεν κατεβαιναν...3 φασες, οι 2 ολοζώντανες και η άλλη επεσε σεκα μετα από καμμια 50αρια μετρα οποταν αυτην την δικαιολογω πως ημουν πισω της...οι άλλες 2 όπως και οι 2 του παρεα ειχαν χτυπήματα στο κεφαλι,στηθος και φτερουγα και τα κρατησε μονο το σπασιμο της φτερουγας...δεν καθαρισα τα πουλια για να εχω μια πληρη αποψη της διατρησης των σκαγιων...
και ομως φιλοι μου τα 28-29 γρ που π[ολλοι νιοθουν οτι δεν κανουν για τετια κυνηγια χοντρου θηραματος ..εχει μερες που μας σωζουν..Οι εγγλεζοι οταν με πηραν για παπιες μου εδωσαν challenger game 28gr no 6 ..και τα παπακια ξερα
kyriakos valmet
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2015, 15:45

Re: Olympia Tordo 28γρ.

Δημοσίευση από kyriakos valmet »

και οι πιο παλιοι κυνηγοι πανω που 32-33gr εν επεζαν .


Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
If There Is No Hunting In Paradise I Am Not Going
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”