Olympia Tordo 28γρ.

Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από MARIOSE »

MARIOSE έγραψε:Δηλαδή κτύπημα στους πνεύμονες αν άκουσα καλά φίλε Κώστα. Αν και ξαναείδα το βίντεο αυτό δεν συγκράτησα αυτά που λέει, τώρα κατάλαβα ότι είναι σημαντικά για να καταλάβεις που κτυπήθηκε το πουλί.
Τωρά είδα τι έγραψα...εννοούσα η εξήγηση του γιατί τα πουλιά πέφτουν μετά από κάποια απόσταση που διένησαν και όχι η εξήγηση της λέξης overkill... :D
Costas686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 09 Αύγ 2015, 22:34

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από Costas686 »

MARIOSE έγραψε:
MARIOSE έγραψε:Δηλαδή κτύπημα στους πνεύμονες αν άκουσα καλά φίλε Κώστα. Αν και ξαναείδα το βίντεο αυτό δεν συγκράτησα αυτά που λέει, τώρα κατάλαβα ότι είναι σημαντικά για να καταλάβεις που κτυπήθηκε το πουλί.
Τωρά είδα τι έγραψα...εννοούσα η εξήγηση του γιατί τα πουλιά πέφτουν μετά από κάποια απόσταση που διένησαν και όχι η εξήγηση της λέξης overkill... :D
Συγκεκριμένα λαλεί, αν τον βρεις στο κεφάλι θα κατεβάσει τα ποδιά του κάτο σαν πετάει, αν το πετειχις στο σώμα γενικά θα φκαλει πολλά φτερά και θα πέσει.
Αν του σπάσεις φτερό ένα κατεβεί κάτω σαν το ελικοπτερούι, και το πιο συχνό λαλεί αν το πετειχεις πνεύμονες ή καρδία ένα συνεχίσει να πετά για λίγο αλλά είναι ιδι νεκρό τάχα τες.
Μιλά για τους κόρονους όμως, πόσο ένα αντέξει η τσικλούα να πετάσει αν την έβρις πάνω στην καρδία εν αλλο το θέμα.
Τώρα όσο αφορά το overkill εν θέμα καθαρά τύχης πιστεύω
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Costas686 έγραψε:
MARIOSE έγραψε:
MARIOSE έγραψε:Δηλαδή κτύπημα στους πνεύμονες αν άκουσα καλά φίλε Κώστα. Αν και ξαναείδα το βίντεο αυτό δεν συγκράτησα αυτά που λέει, τώρα κατάλαβα ότι είναι σημαντικά για να καταλάβεις που κτυπήθηκε το πουλί.
Τωρά είδα τι έγραψα...εννοούσα η εξήγηση του γιατί τα πουλιά πέφτουν μετά από κάποια απόσταση που διένησαν και όχι η εξήγηση της λέξης overkill... :D
Συγκεκριμένα λαλεί, αν τον βρεις στο κεφάλι θα κατεβάσει τα ποδιά του κάτο σαν πετάει, αν το πετειχις στο σώμα γενικά θα φκαλει πολλά φτερά και θα πέσει.
Αν του σπάσεις φτερό ένα κατεβεί κάτω σαν το ελικοπτερούι, και το πιο συχνό λαλεί αν το πετειχεις πνεύμονες ή καρδία ένα συνεχίσει να πετά για λίγο αλλά είναι ιδι νεκρό τάχα τες.
Μιλά για τους κόρονους όμως, πόσο ένα αντέξει η τσικλούα να πετάσει αν την έβρις πάνω στην καρδία εν αλλο το θέμα.
Τώρα όσο αφορά το overkill εν θέμα καθαρά τύχης πιστεύω
Oποιοδήποτε θήραμα κτυπηθεί πάνω στην καρδία θα μείνει επι τόπου, ούτε θα πετάσει/βουρήσει πάρακάτω, θα μείνει σέκκο.
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από giorgos80 »

Λοιπον κοπελια για μενα δεν υφισταται το φαινομενο οβερκιλ.ολα ειναι θεμα τυχης σε ποιο σημειο θα τη φαει το πουλι.οσο για το παρεα το Ντιγκγουιντ οκ ρε φιλε εισαι καλος σκοπευτης αλλα οι να τη τρωει το πουλι στη καρδια ή στους πνευμονες και να θελει λιγη ωρα να πεσει.οσο για το φιλο που ανοιξε το τοπικ ακου μια συμβουλη.παρε ενα μεγαλο πλακας 1,5χ1,5 καμε ενα μικρο κυκλο με σπρει στο κεντρο μετρα μια αποσταση 15 μετρων και σημαδεψε- πυροβολησε ενστικτωδως οπως παιζεις στο κυνηγι με τσιοκ 1* εννοειται.τοτε θα δεις που ειναι το προβλημα και πιστεψε με δεν θα ειναι στο φυσιγγι.εκαμα το ιδιο μετα την αγορα του καινουριου μου οπλου με το οποιο ειχα μετρια αποτελεσματα στο σκοπευτηριο παρολο που κατα τις επωμισεις που εκανα μου ερχοταν γαντι τελικα το οπλο ψηλοπαιζει για να καταλαβεις στα 15 μετρα σχεδον 20 ποντους πανω απο το κεντρο
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

giorgos80 έγραψε:Λοιπον κοπελια για μενα δεν υφισταται το φαινομενο οβερκιλ.ολα ειναι θεμα τυχης σε ποιο σημειο θα τη φαει το πουλι.οσο για το παρεα το Ντιγκγουιντ οκ ρε φιλε εισαι καλος σκοπευτης αλλα οι να τη τρωει το πουλι στη καρδια ή στους πνευμονες και να θελει λιγη ωρα να πεσει.οσο για το φιλο που ανοιξε το τοπικ ακου μια συμβουλη.παρε ενα μεγαλο πλακας 1,5χ1,5 καμε ενα μικρο κυκλο με σπρει στο κεντρο μετρα μια αποσταση 15 μετρων και σημαδεψε- πυροβολησε ενστικτωδως οπως παιζεις στο κυνηγι με τσιοκ 1* εννοειται.τοτε θα δεις που ειναι το προβλημα και πιστεψε με δεν θα ειναι στο φυσιγγι.εκαμα το ιδιο μετα την αγορα του καινουριου μου οπλου με το οποιο ειχα μετρια αποτελεσματα στο σκοπευτηριο παρολο που κατα τις επωμισεις που εκανα μου ερχοταν γαντι τελικα το οπλο ψηλοπαιζει για να καταλαβεις στα 15 μετρα σχεδον 20 ποντους πανω απο το κεντρο

Φικε μαλλον δεν σου ετυχε...γιατι αν σου τυχει εκτος που θα τραβας τα μαλλια σου θα απορεις πως γινεται να προχωρα το πουλι σαν να μην εφαγε σκαι και μετα να πεφτει νεκρο στα 100 μετρα...φυσικα και υπαρχει το overkill και φυσικα καποιο θήραμα (αν χτυπηθεί από κοντινη αποσταση) μπορει να μην πεθανει επιτοπου αλλα σε καποια αποσταση από αιμοραγια επειδή δεν χτυπηθηκε ζωτικο οργανο...ολοι αυτό λεμε πιο πανω...πως αν χτυπηθεί σε καρδια πχ η άλλο ζωτικο οργανο οπως εγραψες δεν τίθεται θεμα overkill και το θήραμα πεφτει επι τοπου...

Και σιγουρα καποιοι που κυνηγουν φασα πχ που είναι πολύ ανθεκτικο πουλι θα το βιωσαν ουκ ολιγες φορες...

Οσο για τον Ντιγκγουιντ συμφωνω απολυτα μαζι σου αν καταλαβα και γω σωστα αυτό που ειπε...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
shipettis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 10 Δεκ 2014, 12:13

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από shipettis »

giorgos80 έγραψε:Λοιπον κοπελια για μενα δεν υφισταται το φαινομενο οβερκιλ.ολα ειναι θεμα τυχης σε ποιο σημειο θα τη φαει το πουλι.οσο για το παρεα το Ντιγκγουιντ οκ ρε φιλε εισαι καλος σκοπευτης αλλα οι να τη τρωει το πουλι στη καρδια ή στους πνευμονες και να θελει λιγη ωρα να πεσει.οσο για το φιλο που ανοιξε το τοπικ ακου μια συμβουλη.παρε ενα μεγαλο πλακας 1,5χ1,5 καμε ενα μικρο κυκλο με σπρει στο κεντρο μετρα μια αποσταση 15 μετρων και σημαδεψε- πυροβολησε ενστικτωδως οπως παιζεις στο κυνηγι με τσιοκ 1* εννοειται.τοτε θα δεις που ειναι το προβλημα και πιστεψε με δεν θα ειναι στο φυσιγγι.εκαμα το ιδιο μετα την αγορα του καινουριου μου οπλου με το οποιο ειχα μετρια αποτελεσματα στο σκοπευτηριο παρολο που κατα τις επωμισεις που εκανα μου ερχοταν γαντι τελικα το οπλο ψηλοπαιζει για να καταλαβεις στα 15 μετρα σχεδον 20 ποντους πανω απο το κεντρο
και τι καμες φιλε για να το διορθοσεις τουτο?
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από Laurona »

Εγω θα σας παρω σε αλλο παραδειγμα.
αεροβολο.
οταν κτυπησεις πουλι κ δεν κτυπησεις ζωτικο οργανο κ το βλημα είναι διαμπερες τοτε το πουλι πεταει για μερικά μετρα πριν πεσει.

Ο θανατος επερχετε από το σοκ του κτυπηματος απο ενα κυνηγετικο λογω τον πολλών κ αυτοχρονων τραυματων.

Οταν δεν ειμαστε κεντρο κ η βολή μας κτυπησει υο θηραμα σε μη καιρια σημεια...ειδικοτερα δε οταν το
τραυμα ειναι διαμπερες αργει να επελθει ο θανατος.

Εχω βρει λαγο κυριολεκτικα με τα εντερα εξω κ ο κυνηγος αδικως τον γυρευε 100 μετρα πιο ψηλα λιγο προηγουμενως.
εχουμε παρει λαγο που ο νεαρός που χα μαζι μου επεμενε οτι κτυπησε κ βρηκαμε 80 περιπου μετρα σεκκο πιο κατω.
εχω κτυπησει τρυγονι που συνεχισε να πετα κ η δεύτερη που δεν επεξε λογω βελονας.
εμεινα Να το βλέπω να φεύγει από μεσα στα ματια μου βλεποντας το να τρωει την βολη.....κκ να πεφτει κεραυνοβολημενο 30 μετρα αργότερα.

Εχω κ παράδειγμα τα από το σφαξιμο του χοιρου τοσα χρονια αλλα δεν θα θελα να τα αναπτυξω

Δεν ξερω πως θελετε να το πειτε εσεις αυτο που ξερω ειναι οτι μια μετρια σκοπευση η ενα φυσιγγι που δεν ταιριαζει στο θηραμα κ στο τσοκ μας την δεδομενη στιγμη θα μας δωσει πολλες φορες αυτο το φαινόμενο.



Καλα κυνήγια
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από Laurona »

Κ λεγοντας μέτρια σκοπευση εννοειτε οτι εχω τεσταρει το οπλο κ ριχνει εκει πιυ βλεπω.
γιατί αυτό που λέει ο Γιωργος ευσταθεί.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Laurona έγραψε:Εγω θα σας παρω σε αλλο παραδειγμα.
αεροβολο.
οταν κτυπησεις πουλι κ δεν κτυπησεις ζωτικο οργανο κ το βλημα είναι διαμπερες τοτε το πουλι πεταει για μερικά μετρα πριν πεσει.

Ο θανατος επερχετε από το σοκ του κτυπηματος απο ενα κυνηγετικο λογω τον πολλών κ αυτοχρονων τραυματων.

Οταν δεν ειμαστε κεντρο κ η βολή μας κτυπησει υο θηραμα σε μη καιρια σημεια...ειδικοτερα δε οταν το
τραυμα ειναι διαμπερες αργει να επελθει ο θανατος.

Εχω βρει λαγο κυριολεκτικα με τα εντερα εξω κ ο κυνηγος αδικως τον γυρευε 100 μετρα πιο ψηλα λιγο προηγουμενως.
εχουμε παρει λαγο που ο νεαρός που χα μαζι μου επεμενε οτι κτυπησε κ βρηκαμε 80 περιπου μετρα σεκκο πιο κατω.
εχω κτυπησει τρυγονι που συνεχισε να πετα κ η δεύτερη που δεν επεξε λογω βελονας.
εμεινα Να το βλέπω να φεύγει από μεσα στα ματια μου βλεποντας το να τρωει την βολη.....κκ να πεφτει κεραυνοβολημενο 30 μετρα αργότερα.

Εχω κ παράδειγμα τα από το σφαξιμο του χοιρου τοσα χρονια αλλα δεν θα θελα να τα αναπτυξω

Δεν ξερω πως θελετε να το πειτε εσεις αυτο που ξερω ειναι οτι μια μετρια σκοπευση η ενα φυσιγγι που δεν ταιριαζει στο θηραμα κ στο τσοκ μας την δεδομενη στιγμη θα μας δωσει πολλες φορες αυτο το φαινόμενο.



Καλα κυνήγια
Αυτό λεμε ακριβως Χρυσανθε μου...όπως το περιγραφεις...και καμμια φορα ειτε από σοκ ειτε από αιμοραγια τα θηράματα αργουν να πεθανουν...τι φταιει??πολύ παραγοντες όπως πολύ σωστα περιγράψατε ολοι σας...

Οποταν το overkill υφιστατε αλλα ο καθενας του δινει και διαφορετικη ερμηνεια...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Τορτο 28 ολυμπια

Δημοσίευση από giorgos80 »

shipettis έγραψε:
giorgos80 έγραψε:Λοιπον κοπελια για μενα δεν υφισταται το φαινομενο οβερκιλ.ολα ειναι θεμα τυχης σε ποιο σημειο θα τη φαει το πουλι.οσο για το παρεα το Ντιγκγουιντ οκ ρε φιλε εισαι καλος σκοπευτης αλλα οι να τη τρωει το πουλι στη καρδια ή στους πνευμονες και να θελει λιγη ωρα να πεσει.οσο για το φιλο που ανοιξε το τοπικ ακου μια συμβουλη.παρε ενα μεγαλο πλακας 1,5χ1,5 καμε ενα μικρο κυκλο με σπρει στο κεντρο μετρα μια αποσταση 15 μετρων και σημαδεψε- πυροβολησε ενστικτωδως οπως παιζεις στο κυνηγι με τσιοκ 1* εννοειται.τοτε θα δεις που ειναι το προβλημα και πιστεψε με δεν θα ειναι στο φυσιγγι.εκαμα το ιδιο μετα την αγορα του καινουριου μου οπλου με το οποιο ειχα μετρια αποτελεσματα στο σκοπευτηριο παρολο που κατα τις επωμισεις που εκανα μου ερχοταν γαντι τελικα το οπλο ψηλοπαιζει για να καταλαβεις στα 15 μετρα σχεδον 20 ποντους πανω απο το κεντρο
και τι καμες φιλε για να το διορθοσεις τουτο?
ακομα δεν εκαμα,η λυση ειναι οπλουργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”