Ταππα για τζικλες

Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από Pathfinder »

BAIKAL TEAM έγραψε:
SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ...ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΡΕΛΛΑ ΣΚΑΓΙΑ....ΙΣΩΣ...ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ(ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟΥ ΛΑΘΟΥΣ).....ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ...ΕΣΚΕΜΕΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΕ ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ ΣΚΑΓΙΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΙΚΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ.....ΤΟ ΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΕΡΗ ΤΟ ΑΛΛΟ,ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΧΟΝΤΡΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ!!!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΚΥΝΗΓΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΛΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΜΕ ΑΡΚΕΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΣΑΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΑΒΕΙ ΥΠΟΨΗΝ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΕΑΝ ΛΑΒΟΥΜΕ ΣΟΒΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΝΑ ΣΤΡΑΠΑΤΣΑΡΙΣΜΕΝΟ ΣΚΑΓΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΧΟ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΕΝΑ ΟΛΟΣΤΟΓΓΥΛΟ ΣΚΑΓΙ.....ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΦΙΒΟΛΙΑ ΟΤΙ ΕΝΑ ΟΛΟΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΣΚΑΓΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΙΑΤΡΗΣΗ!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΑΘΕΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΚΕΨΗ ΧΩΡΙΣ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ!!!

ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ......ΓΥΡΝΑΜΕ ΣΤΙΣ ΤΑΠΠΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΣΙΚΛΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ :)


...Πως δικαιολογειτε η ευστοχια όμως και σε μεσαιες και μακρινες αποστασεις??Μπορει η παραμορφωση να μην είναι τοσο σημαντικη στο τελος. Για την ιδιοτητα της ταππας μιλαμε απλα το πηγαμε σε λιγο πιο μεγαλο θηραμα από την τσικλα.Αν όμως ειμαστε εκτος θρετ τοτε ως εδώ αν και ηταν πολύ επικοδομικη η συζητηση
Η λεξη κλειδι για μενα φιλε ηταν ειναι και θα ειναι η λεξη ΑΠΟΣΤΑΣΗ..διαφορετικα βλεπει τα 20 μετρα ο Α και διαφορετικα ο Β.Χωρις να αναφερομαι σε εσενα συγκεκριμενα :)
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Η λεξη κλειδι για μενα φιλε ηταν ειναι και θα ειναι η λεξη ΑΠΟΣΤΑΣΗ..διαφορετικα βλεπει τα 20 μετρα ο Α και διαφορετικα ο Β.Χωρις να αναφερομαι σε εσενα συγκεκριμενα :)[/quote]

Το ξερω φιλε μου και συμφωνω...αλλα όπως ανεφερα το κυνηγι μου είναι η φασα...οποταν μετα τις πρωτες εξορμήσεις ποσο να σου κοντεψουν τα πουλια?

Οι αποστασεις που αναφέρομαι είναι 30-50 μετρα...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
shipettis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 10 Δεκ 2014, 12:13

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από shipettis »

Αγορασα σημερα την λαμπρο ντιρεκτ. 3ερει κανεις αν εχεχει κυνηγι αυριο να τις δοκιμασω στις τρασιηλες?
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από Dimitris »

shipettis έγραψε:Αγορασα σημερα την λαμπρο ντιρεκτ. 3ερει κανεις αν εχεχει κυνηγι αυριο να τις δοκιμασω στις τρασιηλες?
Σήμερα 30/10/15 ήταν η τελευταία μέρα. Αύριο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
12345678
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 29 Οκτ 2012, 16:02
Τοποθεσία: ελλαδα

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από 12345678 »

Καλησπερα.ενα μαλλινοταπο που να δινη ανοικτη κατανομη στα 15 το πολυ 20 μετρα;
σιγουρα καποιοι θα χου ν κανη δοκιμες :D
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

12345678 έγραψε:Καλησπερα.ενα μαλλινοταπο που να δινη ανοικτη κατανομη στα 15 το πολυ 20 μετρα;
σιγουρα καποιοι θα χου ν κανη δοκιμες :D
Καλημέρα, πρώτον, πόσο εννοείς ανοικτή κατανομή; Δεύτερον, σε έτσι αποστάσεις ανοικτές κατανομές συνήθως παίρνεις με φυσίγγια διασποράς-υπερδιασποράς.

Π.χ Lambro Direct 32gr #9.5, 1μ άνοιγμα στα 15μ με τσιοκ *4, 632 σκάγια στον κύκλο των 100εκ.

http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... =20&t=5010
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

andreasana210326 έγραψε:Φιλε καλημερα,

Να σου συστησω ΓΙΑ ΤΤΑΠΠΑ ΣΕ ποφυσιμα τις ακολουθες- super tordo victory 10n
killer 10n (ΧΡΩΜΑ ΜΩΒ)
ΙΛΛΥΟΝΑ CRUISE 10n
OLYMPIA SUPER TORDO 12n

Μπορεις εαν 8ελεις να τις χρησιμοποιεις ολη μερα στην πρωτη σου και μετα το ποφυσιμα ,απλα να χαμηλωσεις νουμερο σκαγιου σε 9ν. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΚΑΝΩ και κυνηγω με 4:2 FC και στη δευτερη βαζω πιστονι. Επισης στην πρωτη χρησιμοποιω πολυ και την victory skeet kitrini gia μεσαιες αποστασεις. Οταν αναλογως ποστου τα πουλια ειναι ψηλωμενα βαζω και στις 2 πιστονι.

ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΣΤΗΝ ΤΖΙΚΛΑ ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ.....ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΕΠΑΙΖΑ 8Α ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΚΑΙ 8Α ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗ ΛΑΜΠΡΟ DIRECT.


Φίλε.
Olympia torto είναι ταππα ?επειδή είναι η πρώτη μου επιλογή 28 και 32 gr.
Ευχαριστώ.
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από andreasana210326 »

KATOS MK 10 έγραψε:
andreasana210326 έγραψε:Φιλε καλημερα,

Να σου συστησω ΓΙΑ ΤΤΑΠΠΑ ΣΕ ποφυσιμα τις ακολουθες- super tordo victory 10n
killer 10n (ΧΡΩΜΑ ΜΩΒ)
ΙΛΛΥΟΝΑ CRUISE 10n
OLYMPIA SUPER TORDO 12n

Μπορεις εαν 8ελεις να τις χρησιμοποιεις ολη μερα στην πρωτη σου και μετα το ποφυσιμα ,απλα να χαμηλωσεις νουμερο σκαγιου σε 9ν. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΚΑΝΩ και κυνηγω με 4:2 FC και στη δευτερη βαζω πιστονι. Επισης στην πρωτη χρησιμοποιω πολυ και την victory skeet kitrini gia μεσαιες αποστασεις. Οταν αναλογως ποστου τα πουλια ειναι ψηλωμενα βαζω και στις 2 πιστονι.

ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΣΤΗΝ ΤΖΙΚΛΑ ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ.....ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΕΠΑΙΖΑ 8Α ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΚΑΙ 8Α ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗ ΛΑΜΠΡΟ DIRECT.


Φίλε.
Olympia torto είναι ταππα ?επειδή είναι η πρώτη μου επιλογή 28 και 32 gr.
Ευχαριστώ.
Φιλε καλησπερα,

Δεν ειμαι εντελως σιγουρος για την ονομασια....γτ δεν ειμαι και λατρης της ολυμπια.....αν δεν κανω λαθος ηταν σχετικα καινουργιο φυσιγγιο.....και λεγοταν ή SUPER TORDO ή ULTRA TORDO. Ηταν σιγουρα παντως 32g διαφανες φυσιγγιο. Πηρα ενα πακετο περσυ στην τζικλα για το ποφυσιμα επειδη μας το συστησε καπου και το παρων φορουμ και ηταν δολοφονικο.
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από savvis25 »

Victory super tordo σε no.10,11 ή 12 αναλόγως προτίμησης, με ανοικτά τσοκαρίσματα.
Το no.10 που χρησιμοποιώ μέχρι τα 30 μέτρα με τσοκ 4* δεν περνά τπτ.
Πέρσι δοκίμασα και Lambro tordo dispersante 32γρ(πράσινη) σε νο.11. Μέχρι τα 25 μέτρα με τσοκ 4* όλα καλά.
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

Ονομάζεται ultra torto το 28 και 32 γρ.έχω σπίτι και το κοίταξα. Αλλά έχει και 33 γρ νομίζω δεν είμαι σίγουρος. Τώρα δεν κατάλαβα αν είναι ταππα, για μισό ταππα μου φαίνεται.. Από τώρα μέχρι το τέλος της τσικλας μόνο αυτά πεζω. Πρωί μέχρι απόγευμα. Σήμερα το 32 10ν, 3 στα 3 φεχι και μετά το 28 έκανε ρεσιτάλ. Πάντως φίλος με κιλλερ ταππα σήμερα φοβερή. Μια ματιά που είδα τα πιστονια μου φάνηκαν παρόμοια.
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”