Ταππα για τζικλες

Απάντηση
12345678
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 29 Οκτ 2012, 16:02
Τοποθεσία: ελλαδα

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από 12345678 »

spyrosspyrou851 έγραψε:
12345678 έγραψε:Καλησπερα.ενα μαλλινοταπο που να δινη ανοικτη κατανομη στα 15 το πολυ 20 μετρα;
σιγουρα καποιοι θα χου ν κανη δοκιμες :D
Καλημέρα, πρώτον, πόσο εννοείς ανοικτή κατανομή; Δεύτερον, σε έτσι αποστάσεις ανοικτές κατανομές συνήθως παίρνεις με φυσίγγια διασποράς-υπερδιασποράς.

Π.χ Lambro Direct 32gr #9.5, 1μ άνοιγμα στα 15μ με τσιοκ *4, 632 σκάγια στον κύκλο των 100εκ.

http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... =20&t=5010
Εχω σταθερα τσοκ ,καμπανα -κυλινδρο ,και τα διασπορας δεν νομιζω να ειναι λυση.
κανω κυνηγια φερμας και σε κομματια με πολυ πυκνο,θελεις μια ανοικτη κατανομη.
εν παση περιπτωση αν φευγη και κανενα δε πειραζη :mrgreen: αλλη φορα..
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

12345678 έγραψε: Εχω σταθερα τσοκ ,καμπανα -κυλινδρο ,και τα διασπορας δεν νομιζω να ειναι λυση.
κανω κυνηγια φερμας και σε κομματια με πολυ πυκνο,θελεις μια ανοικτη κατανομη.
εν παση περιπτωση αν φευγη και κανενα δε πειραζη :mrgreen: αλλη φορα..
Μπερδεύτηκα λίγο, έχεις σκυλιά φέρμας και ψάχνεις φυσίγγια για τσίχλες; Σε πολύ πυκνό δεν υπάρχει καλύτερο φυσίγγι κατά την άποψή μου από ένα διασποράς. Αυτά θα σου δώσουν την πιο ανοικτή κατανομή.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

KATOS MK 10 έγραψε:Ονομάζεται ultra torto το 28 και 32 γρ.έχω σπίτι και το κοίταξα. Αλλά έχει και 33 γρ νομίζω δεν είμαι σίγουρος. Τώρα δεν κατάλαβα αν είναι ταππα, για μισό ταππα μου φαίνεται.. Από τώρα μέχρι το τέλος της τσικλας μόνο αυτά πεζω. Πρωί μέχρι απόγευμα. Σήμερα το 32 10ν, 3 στα 3 φεχι και μετά το 28 έκανε ρεσιτάλ. Πάντως φίλος με κιλλερ ταππα σήμερα φοβερή. Μια ματιά που είδα τα πιστονια μου φάνηκαν παρόμοια.
Υπάρχουν τα Ultra Tordo της Οlympia και τα Super Tordo της Victory. Tα Ultra Tordo βγαίνουν σε 28,32,33 γραμμάρια και χρησιμοποιούν την μισότταππα BIOR της Gualandi, ενώ τα Super Tordo της Victory βγαίνουν σε 32γρ και χρησιμοποιούν την μισότταππα Diamante Universal της Β & P.
Άβαταρ μέλους
andreas constantinou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2014, 01:38

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από andreas constantinou »

Για αυτους που γεμίζουν δικά τους φυσιγγια θα εσήστηνα , παρούτι PERFECTA του ογκου 1.65gr.με σκαγια 33gr. (1.65×33) με ττάπο κουαλάντι πράσινο και καψούλι gedit το μαύρο.Τεριάζει πολύ σε ανοιχτά τσιοκαρίσματα.Για τα tula choke τεριάζει τέλεια.
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

spyrosspyrou851 έγραψε:
KATOS MK 10 έγραψε:Ονομάζεται ultra torto το 28 και 32 γρ.έχω σπίτι και το κοίταξα. Αλλά έχει και 33 γρ νομίζω δεν είμαι σίγουρος. Τώρα δεν κατάλαβα αν είναι ταππα, για μισό ταππα μου φαίνεται.. Από τώρα μέχρι το τέλος της τσικλας μόνο αυτά πεζω. Πρωί μέχρι απόγευμα. Σήμερα το 32 10ν, 3 στα 3 φεχι και μετά το 28 έκανε ρεσιτάλ. Πάντως φίλος με κιλλερ ταππα σήμερα φοβερή. Μια ματιά που είδα τα πιστονια μου φάνηκαν παρόμοια.
Υπάρχουν τα Ultra Tordo της Οlympia και τα Super Tordo της Victory. Tα Ultra Tordo βγαίνουν σε 28,32,33 γραμμάρια και χρησιμοποιούν την μισότταππα BIOR της Gualandi, ενώ τα Super Tordo της Victory βγαίνουν σε 32γρ και χρησιμοποιούν την μισότταππα Diamante Universal της Β & P.

Ευχαριστώ φίλε για την διευκρίνηση.
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”