Ταππα για τζικλες

Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από kanaris »

Και το ερώτημα επιμένει να ξανά εμφανίζεται: πως μπορεί να επιρεστουν τα σκαγια απο το τσιοκ αφού εξερχονται της κάννης εβρισκομενα μέσα στο ποτηράκι το οποίο ανοιγει εάν ανοίξει μετά από αρκετά μέτρα....!
Εγώ ήμουν και είμαι φαν της τάπας εξ αρχής στην πρώτη βολή...
Αυτό όμως δεν το κατάλαβα πότε!
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
andreas78

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από andreas78 »

H "σύσφηξη" το λέει και το όνομα της, συμπιέζει και παραμορφώνει τα σκάγια είτε αυτά είναι μεσα σε κυάθιο, είτε είναι εκτός. Όσο περισσότερη σύσφηξη, τόσο περισσότερη παραμόρφωση.!!
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

andreas78 έγραψε:H "σύσφηξη" το λέει και το όνομα της, συμπιέζει και παραμορφώνει τα σκάγια είτε αυτά είναι μεσα σε κυάθιο, είτε είναι εκτός. Όσο περισσότερη σύσφηξη, τόσο περισσότερη παραμόρφωση.!!

Ανδρεα μου εξηγα μας λιγο πως δουλευει η μαλλινη ταππα και αν εχει πλεονέκτημα η μεινεκτημα εναντι του πιστονιού...

(Λεωνιδας)
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
andreas78

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από andreas78 »

BAIKAL TEAM έγραψε:
andreas78 έγραψε:H "σύσφηξη" το λέει και το όνομα της, συμπιέζει και παραμορφώνει τα σκάγια είτε αυτά είναι μεσα σε κυάθιο, είτε είναι εκτός. Όσο περισσότερη σύσφηξη, τόσο περισσότερη παραμόρφωση.!!

Ανδρεα μου εξηγα μας λιγο πως δουλευει η μαλλινη ταππα και αν εχει πλεονέκτημα η μεινεκτημα εναντι του πιστονιού...

(Λεωνιδας)
Λεωνίδα, αυτό εναπόκειτε στον σκοπευτή στο πώς κυνηγά. Η τάπα θα έχει σαφώς περισσότερες παραμορφώσεις σκαγιών και θα κερδίζει στην κατανομή λόγο ορθής λειτουργείας σύσφηξης. Το κυάθιο έχει μειωμένες παραμορφώσεις και λειτουργεί σαν επιπλέον μιση σύσφηξη περίπου απο αυτήν που έχει το όπλο.
Όλα είναι σχετικά και εναπόκεινται στο τρόπο κυνηγίου του καθενός μας, στα τσόκς που βάζουμε και στις βολές που κάνουμε.

Υστ., Μάλλινες δεν υπάρχουν στην αγορά, τα φυσίγγια που έχουν τάππα, έχουν τον χαρτοπολτό Diana που έχει και θετικά και αρνητικά σε σχέση με τις πραγματικές μάλλινες, δεν υστερεί όμως σαν τάπα.
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

andreas78 έγραψε:
BAIKAL TEAM έγραψε:
andreas78 έγραψε:H "σύσφηξη" το λέει και το όνομα της, συμπιέζει και παραμορφώνει τα σκάγια είτε αυτά είναι μεσα σε κυάθιο, είτε είναι εκτός. Όσο περισσότερη σύσφηξη, τόσο περισσότερη παραμόρφωση.!!

Ανδρεα μου εξηγα μας λιγο πως δουλευει η μαλλινη ταππα και αν εχει πλεονέκτημα η μεινεκτημα εναντι του πιστονιού...

(Λεωνιδας)
Λεωνίδα, αυτό εναπόκειτε στον σκοπευτή στο πώς κυνηγά. Η τάπα θα έχει σαφώς περισσότερες παραμορφώσεις σκαγιών και θα κερδίζει στην κατανομή λόγο ορθής λειτουργείας σύσφηξης. Το κυάθιο έχει μειωμένες παραμορφώσεις και λειτουργεί σαν επιπλέον μιση σύσφηξη περίπου απο αυτήν που έχει το όπλο.
Όλα είναι σχετικά και εναπόκεινται στο τρόπο κυνηγίου του καθενός μας, στα τσόκς που βάζουμε και στις βολές που κάνουμε.

Υστ., Μάλλινες δεν υπάρχουν στην αγορά, τα φυσίγγια που έχουν τάππα, έχουν τον χαρτοπολτό Diana που έχει και θετικά και αρνητικά σε σχέση με τις πραγματικές μάλλινες, δεν υστερεί όμως σαν τάπα.

Ευχαριστω πολύ Ανδρεα. Αρα με τη ταππα εστω και αν εχουμε καπως ποιο παραμορφωμένα σκαγια μπορει να κερδίζουμε στη διασπορα γιαυτο και τα ποιο θετικα αποτελέσματα που βλεπω εγω στη φασα
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ...ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΡΕΛΛΑ ΣΚΑΓΙΑ....ΙΣΩΣ...ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ(ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟΥ ΛΑΘΟΥΣ).....ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ...ΕΣΚΕΜΕΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΕ ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ ΣΚΑΓΙΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΙΚΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ.....ΤΟ ΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΕΡΗ ΤΟ ΑΛΛΟ,ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΧΟΝΤΡΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ!!!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΚΥΝΗΓΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΛΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΜΕ ΑΡΚΕΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΣΑΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΑΒΕΙ ΥΠΟΨΗΝ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΕΑΝ ΛΑΒΟΥΜΕ ΣΟΒΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΝΑ ΣΤΡΑΠΑΤΣΑΡΙΣΜΕΝΟ ΣΚΑΓΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΧΟ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΕΝΑ ΟΛΟΣΤΟΓΓΥΛΟ ΣΚΑΓΙ.....ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΦΙΒΟΛΙΑ ΟΤΙ ΕΝΑ ΟΛΟΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΣΚΑΓΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΙΑΤΡΗΣΗ!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΑΘΕΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΚΕΨΗ ΧΩΡΙΣ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ!!!

ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ......ΓΥΡΝΑΜΕ ΣΤΙΣ ΤΑΠΠΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΣΙΚΛΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ :)

ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ...ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΡΕΛΛΑ ΣΚΑΓΙΑ....ΙΣΩΣ...ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ(ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟΥ ΛΑΘΟΥΣ).....ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ...ΕΣΚΕΜΕΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΕ ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ ΣΚΑΓΙΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΙΚΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ.....ΤΟ ΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΕΡΗ ΤΟ ΑΛΛΟ,ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΧΟΝΤΡΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ!!!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΚΥΝΗΓΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΛΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΜΕ ΑΡΚΕΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΣΑΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΑΒΕΙ ΥΠΟΨΗΝ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΕΑΝ ΛΑΒΟΥΜΕ ΣΟΒΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΝΑ ΣΤΡΑΠΑΤΣΑΡΙΣΜΕΝΟ ΣΚΑΓΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΧΟ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΕΝΑ ΟΛΟΣΤΟΓΓΥΛΟ ΣΚΑΓΙ.....ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΦΙΒΟΛΙΑ ΟΤΙ ΕΝΑ ΟΛΟΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΣΚΑΓΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΙΑΤΡΗΣΗ!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΑΘΕΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΚΕΨΗ ΧΩΡΙΣ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ!!!

ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ......ΓΥΡΝΑΜΕ ΣΤΙΣ ΤΑΠΠΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΣΙΚΛΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ :)


...Πως δικαιολογειτε η ευστοχια όμως και σε μεσαιες και μακρινες αποστασεις??Μπορει η παραμορφωση να μην είναι τοσο σημαντικη στο τελος. Για την ιδιοτητα της ταππας μιλαμε απλα το πηγαμε σε λιγο πιο μεγαλο θηραμα από την τσικλα.Αν όμως ειμαστε εκτος θρετ τοτε ως εδώ αν και ηταν πολύ επικοδομικη η συζητηση
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
andreas78

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από andreas78 »

Σόλωνα,
Η τάπα και τα μολύβδινα σκάγια, δεν ειναι για κοντινές και μεσαίες αποστάσεις μονο. Ειναι σε θέση να καλύψουν στο έπαρκο εναν κυνηγό, ασχέτως αποστάσεων βολών, πάντα βέβαια μεσα σε αθλητοπρεπεί πλαίσια τα οποία δεσμεύουν και τα φυσίγγια με πλαστικό κυάθιο.
Οι συσφήξεις δεν υπάρχουν μόνο για να παραμορφώνουν τα σκάγια.!
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Ταππα για τζικλες

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ταππα ??? τζικλες ???
μαντα μηνας μπενει???
εχασα την μπαλα !!!
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”