LEPRE VS B&P

Απάντηση
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

LEPRE VS B&P

Δημοσίευση από nature »

Εχτές έκαμα μια δοκιμή συγκρίνωντας αυτά τα 2 φυσσίγγια που τα προορίζω ως δευτερο φυσιγγιο στο λαγό.
Όπλο miroku 9000 sporting, απόσταση 35-37 μέτρα, τσιόκ 2, ζεστή μέρα και τα 2 είχαν ανάκρουση.
Η lebre νομίζω είχε πολύ καλύτερη κατανομή. Μην μου πείτε να κάτσω να μετρώ σκάγια κτλ βαρκούμαι :D

lebre σκάϊ 3 νούμερο (3.3mm) 37 gr
B&P F2 long range 4 νούμερο (3.1mm) 36 gr

H lepre εν η κάτω εικόνα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nature την 04 Οκτ 2011, 09:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
chrysanthos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010, 11:50

Re: LEPRE VS B&P

Δημοσίευση από chrysanthos »

Ειναι πολυ σχετικα τα αποτελεσματα σου, η μια ειναι 3 νουμερο σκαι τζαι η αλλη 4, επισης εδω λεεις 25-27 μετρα υπαρχει μερικη διαφορα στις αποστασεις. Εαν ειναι για λαγο που τις θελεις δοκιμασε και το 5 τις B&P εγω ειχα αρκετα καλες βολες με το συγκεκριμενο, ή θα ηταν σωστο να δοκιμασεις και στις δυο το 3 νουμερο σκαι.

υ.γ: ολα αυτα ομως δεν ειναι οικονομικαβ :?
Hercules
Full Member
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 19:32

Re: LEPRE VS B&P

Δημοσίευση από Hercules »

Φιλε θεωρω τα 2 φυσιγγια που δοκιμασες ως τα πιο υπερτιμημενα στην αγορα ως προς την αποδοτικοτητα τους. Η lepre εκτισε ενα πολυ καλο ονομα τα πρωτα χρονια της παραγωγης της απο την Maionchi ενω αργοτερα και μεχρι σημερα που κατασκευαζεται απο την NSI καμια σχεση δεν εχει με το φυσιγγιο που ηταν αρχικα οπως και τα περισσοτερα φυσιγγια της Maionchi που για μενα ηταν οτι καλυτερο εχω δοκιμασει μεχρι σημερα απο πλευρας φυσιγγιων. Οτι φυσιγγιο εβγαζε αυτη η εταιρεια ηταν εξαιρετικο.

Αν εισαι προθυμος να προβεις σε παιρετερω δοκιμες σε αυτη την κατηγορια θα σου συνιστουσα ανεπυφιλακτα την FOB Lievre No4 36gr. και την Condor No3 36gr.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: LEPRE VS B&P

Δημοσίευση από Laurona »

Καλημερα

Μπραβο για το θεμα.

Ισως εαν συμπεριλαμβανατε την γνωμη σας και για την Rotweill Wαιdmanshell 36 γρ. σε 4 νουμερο σκαι.

Ειναι ενα φυσιγγιο που ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ στηριζονται πανω του.

Προσωπικα θα ηθελα μεσα απο το θεμα, εκτος των κατανομων να διαπιστωσουμε και το ποσο σταθερα ειναι, εαν ειναι αυτο μετρησιμο στις καιρικες συνθηκες.Ειδα παιδια που ξερουν και κανουν δοκιμες και που κατεχουν το αντικειμενο και σιγουρα η γνωμη τους θα μας βοηθουσε. Ηρακλη θα ηθελα και την δικη σου αποψη φιλε μου, εαν ειναι ευκολο.

Ευχαριστω
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 02 Αύγ 2010, 10:36

Re: LEPRE VS B&P

Δημοσίευση από 682 »

[quote="nature"]Εχτές έκαμα μια δοκιμή συγκρίνωντας αυτά τα 2 φυσσίγγια που τα προορίζω ως δευτερο φυσιγγιο στο λαγό.
Όπλο miroku 9000 sporting, απόσταση 25-27 μέτρα, τσιόκ 2,
lebre σκάϊ 3 νούμερο (3.3mm) 37 gr
B&P F2 long range 4 νούμερο (3.1mm) 36 gr

τα χαρτονια που χρησιμοποιησες εν 1μ χ 1μ? για την αποσταση και το τσιοκ που χρησιμοποιησες εν σχετικα ανοιχτες κατανομες! εγω ρε φιλε με το οπλο μου σε 2 τσιοκ στα 25μ εν οπως τη σφαιρα που παν , ουτε μισο μετρο εν εχει η διαμετρος της ντουφεκιας με τα συγγεκριμενα φυσιαγγια!
682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 02 Αύγ 2010, 10:36

Re: LEPRE VS B&P

Δημοσίευση από 682 »

[quote="nature"]Εχτές έκαμα μια δοκιμή συγκρίνωντας αυτά τα 2 φυσσίγγια που τα προορίζω ως δευτερο φυσιγγιο στο λαγό.
Όπλο miroku 9000 sporting, απόσταση 25-27 μέτρα, τσιόκ 2,
lebre σκάϊ 3 νούμερο (3.3mm) 37 gr
B&P F2 long range 4 νούμερο (3.1mm) 36 gr

τα χαρτονια που χρησιμοποιησες εν 1μ χ 1μ? για την αποσταση και το τσιοκ που χρησιμοποιησες εν σχετικα ανοιχτες κατανομες! εγω ρε φιλε με το οπλο μου σε 2 τσιοκ στα 25μ εν οπως τη σφαιρα που παν , ουτε μισο μετρο εν εχει η διαμετρος της ντουφεκιας με τα συγγεκριμενα φυσιαγγια!
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: LEPRE VS B&P

Δημοσίευση από nature »

Ώπα, παιδιά λάθος δικό μου 35-37m ήταν η απόσταση όχι 25-27. Το διορθώνω και στο αρχικό post. Το μέγεθος των χαρτονιών να σας το πω το βράδυ όταν πάω σπίτι. Αναφέρω ξανά ότι είχα ανάκρουση και ίσως αυτό να επηρέασε τις κατανομές. Ευχαριστώ φίλε για την επισήμανση.

Την rotweil 36 γρ 4 νούμερο (3.25mm) θα την δοκίμαζα αλλά δεν πρόλαβα γιατί ήρθε κόσμος στο σκοπευτήριο. Στην ουσία σκοπός μου ήταν να συγκρίνω την lepre που χρησιμοποιώ με αυτές τις 2. Οι τιμές αγοράς τους (οι 10) ήταν lepre 12 ευρώ, b&p και rotweil 9 ευρώ.

Φίλε η κάθε εταιρία έχει διαφορετικά νούμερα οπόταν σε mm πρέπει να μιλούμε. Άλλο το 3 της Α εταιρίας άλλο της Β. Εννοείτε δεν είμαι το hunt and shoot να τα κάνω όλα επαγγελματικά και σωστά απλά μοιράζομαι μερικές παρατηρήσεις μου που νομίζω θα ενδιαφέρουν και άλλους. Άλλωστε ούτε κύκλο έβαλα ούτε ποσοστό κτλ. Μακάρι να είχα τον χρόνο. Επίσης, την απόσταση δεν την μέτρησα με κορδέλα αλλά με μήκος διασκελισμού για αυτό και δίνω μια απόκλιση. Ας μην είμαστε τόσο αρνητικοί γενικά. Δεν θεωρώ ότι κοστίζουν γιατί στο λαγό δεν έχεις κατανάλωση φυσιγγίων.
christos mich.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 07 Ιαν 2011, 18:19

Re: LEPRE VS B&P

Δημοσίευση από christos mich. »

φιλε nature δοκιμασε και την REMINGTON EXPRESS EXTRA LONG RANGE ειναι πακετο των 25 και θα ειναι εμφανες τα αποτελεσματα σου!!! :shock:
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: LEPRE VS B&P

Δημοσίευση από LAGOS »

Χαίρετε,

Χρύσανθε εν για την χάρτενη που εν τάππα που μιλάς ρε φίλε? Εδοκίμασες την? Φκαίνει και σε 4nο?

Φίλε Hercules για την Fob συστήνω την ανεπιφύλακτα Έχει μόνο 2 χρόνια που την κυνηγώ και ώς τωρά εν με πρόδωσε. Όσο για την Condor έπαιζα την πολλά και την 3αρα και την 6αρα. Τα τελευταια 2-3 χρόνια όμως νομίζω κάτι εν πάει καλά. Μπορεί να φταίει φυσικά το ότι κυνηγούμε σε πιο ψηλές θερμοκρασίες τα τελευταία χρόνια. Ποιά η άποψη σου? Εγω νομίζω ότι η Victory η 'ασπρούα' εν έχει τίποτε να ζηλέψει που την Condor.

Άτε και κοντεύκουν οι μέρες! Προτείνετε μας καμιά για πρώτη στο λαγό!
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: LEPRE VS B&P

Δημοσίευση από kypros »

Προσωπικά θεωρώ ότι η μαύρη ροτβαιλ 36 είναι από τα ποιο ποιοτικά φισιγγια στην αγορά και einai πολυ καλή λύση για πρώτο φισιγγιο . με πιστονι είναι καλή και δεύτερη. Επίσης όσοι θέλουν μαλληνη ταπα ας δοκιμάσουν cheditte novechento 35gr I rc white paper 34gr poυ δινουν mikroteres piesis Gia kinigietika opla.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”