Νεα φυσιγγια LAMBRO στη αγορά

Απάντηση
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Νεα φυσιγγια LAMBRO στη αγορά

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Η εταιρεία Α.Ν Ρωμανού που εισάγει τα Ελληνικά φυσίγγια Lambro στη Κύπρο ανακοίνωσε την εισαγωγή της σειράς ΜΕΖΖΟ( μισόταππα τύπου Gualandi ) . Επι ευκαιρία λοιπόν έχω δοκιμάσει τη σειρά αυτή και τα αποτελέσματα της δοκιμής τα παραθέτω για όσους τους ενδιαφέρει. Να αναφέρω ότι αυτά τα φυσίγγια κατασκευάστηκαν για μικρά και μέτρια θηράματα , όπως τραχιλες, τσίχλες, ορτύκια ,τρυγόνια κλπ. Η δοκιμή έγινε σε παραλιακή περιοχή του Μαζωτου, στις 18/9/2015 από τις 07:00-09:00. Οι καιρικές συνθήκες για όσους τις λαμβάνουν υπόψη ήταν οι εξής. Δυτικός 5-6 Km, υγρασία 55-60% , θερμοκρασία 28 C°. Όπλο που χρησιμοποιήθηκε, ένα Browning B325, sporting, 3330kg, 18,4 αυλός και τσοκ 4 και 3
Η αρχική σκέψη ήταν να γίνουν δοκιμές για δυο αποστάσεις , στα 25 και στα 30μ . Η σκέψη αυτή ήταν λογική επειδή η μισόταπα που έχουν τα φυσίγγια αυτά συστήνεται για κοντινές και μεσαίες αποστάσεις. Όταν έγινε όμως η δοκιμή στα 25μ και φάνηκε πόσο πυκνή ήταν η κατανομή, τότε η δεύτερη δοκιμή αποφασίστηκε να γίνει στα 35μ. Τα αποτελέσματα δικαίωσαν την απόφαση για δοκιμή στα 35μ διότι το αποτέλεσμα έδειξε ότι ακόμη και σε αυτή την μακρινή απόσταση τα φυσίγγια έδωσαν άριστο αποτέλεσμα. Φωτογραφίες των δοκιμών επισυνάπτονται με όλα τα δεδομένα καταγραμμένα στη κάθε φωτογραφία. Επίσης δίδονται τα στοιχεία του κάθε φυσιγγίου για ολοκληρωμένη μελέτη.
MEZZO 28grNo9,5. Πυρίτιδα ΑS , μισόταππα , αστεροειδές κλείσιμο 6 πτυχών.
MEZZO 30grNo9. Πυρίτιδα D20 , μισόταππα , αστεροειδές κλείσιμο 6 πτυχών.
MEZZO 32grNo9. Πυρίτιδα D20 , μισόταππα , αστεροειδές κλείσιμο 6 πτυχών.
Επίσης δοκιμάστηκε και ένα νέο φυσίγγιο διασποράς το Tordo , 30gr no 10,με πυρίτιδα D20 και πιστονάκι σταυρός της Gualandi. H δοκιμή αυτή έγινε στα 20μ με τσοκ 4* και έδωσε άνοιγμα κύκλου διασποράς 90εκ.
Σαν γενικό σχόλιο μπορώ να πω ότι τα νεα αυτά φυσίγγια έδωσαν κατά την άποψη μου εξαιρετικά αποτελέσματα στο χαρτί, με πυκνές και ομοιόμορφες συμμετρικές κατανομές ,χωρίς κενά σε όλες τις αποστάσεις που δοκιμάστηκαν. Απομένει τώρα η δοκιμή και στο κυνηγότοπο, εκεί όπου τα φυσίγγια δείχνουν πραγματικά την αξία τους. Καλά και ασφαλισμένα κυνήγια.
Λεύκιος Ιωαννίδης Αντιπρόεδρος Κ.Σ. Δροσιάς Λάρνακας

Σημείωση. Πολλές ευχαριστίες στο Σπύρο μου :D για την τεράστια βοήθεια στη καταμέτρηση των σκαγιών :D
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Νεα φυσιγγια LAMBRO στη αγορά

Δημοσίευση από mikros »

Μπράβο για τις δοκιμές κ. Λέφκιε και σκαγιομετρητή Σπύρο!!!

Καλές αποδώσεις μάλλον θα τα δοκιμάσω φέτος τα 28 και 30γρ
Οι τιμές πως έχουν?

Μια ερώτηση,η τόρντο διασποράς εν το ίδιο μοντέλο με την προηγούμενη που ήταν 32γρ με 8μισή νούμερο? Στην σελίδα της δίνει βέλτιστη απόδοση 21-31 μέτρα.
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Νεα φυσιγγια LAMBRO στη αγορά

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Eγώ φιλέ Μικρέ θα τις δοκιμάσω από Δευτέρα μέχρι και Παρασκευή :D σε πραγματικές συνθήκες κυνηγίου στα περάσματα τις Τσικλας στη Αλεξανδρούπολη. :D :D Φεύγω αύριο πρωί για πάνω και σίγουρα θα έχω καλύτερη γνώμη για αυτά τα φυσίγγια, γιατί άλλο στο χαρτί και άλλο στο κυνηγότοπο. Σίγουρο και ασφαλές συμπέρασμα θα γνωρίζω όταν επιστέψω , άσε που κάποιοι φίλοι στη Λάρνακα την έχουν δοκιμάσει στα τρυγόνια, στα ορτύκια …και πίνουν νερό στο όνομα της. :shock: Θα σας δω ξανά στις 27/10. Φίλε Σόλων κάμε τσε καμιά αναγνώριση για την φάσα τσε για μας, :) δεν θα έχω την ευκαιρία να πάω πριν το κυνήγι μάλλον.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Νεα φυσιγγια LAMBRO στη αγορά

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

mikros έγραψε:Μπράβο για τις δοκιμές κ. Λέφκιε και σκαγιομετρητή Σπύρο!!!

Καλές αποδώσεις μάλλον θα τα δοκιμάσω φέτος τα 28 και 30γρ
Οι τιμές πως έχουν?

Μια ερώτηση,η τόρντο διασποράς εν το ίδιο μοντέλο με την προηγούμενη που ήταν 32γρ με 8μισή νούμερο? Στην σελίδα της δίνει βέλτιστη απόδοση 21-31 μέτρα.
Έσπασε με τζίνη η Tordo μέχρι να την μετρήσω :D Η Tordo Διασποράς είναι καινούργιο φυσίγγιο, είναι εκείνη που βγαίνει σε 30γρ η κίτρινη αλλά με διασπορέα. Όσον αφορά τα ΜEZZO η τιμή τους είναι γύρω στα €7 αν θυμάμαι καλά.

Eγώ εσύνιαρα την 30άρα ΜΕΖΖΟ προς το παρόν, αλλά και η 32 για την πιο πολλή κρυάδα θα τεσταριστεί πάλε. :D
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Νεα φυσιγγια LAMBRO στη αγορά

Δημοσίευση από MARIOSE »

LEFKIOS έγραψε:Eγώ φιλέ Μικρέ θα τις δοκιμάσω από Δευτέρα μέχρι και Παρασκευή :D σε πραγματικές συνθήκες κυνηγίου στα περάσματα τις Τσικλας στη Αλεξανδρούπολη. :D :D Φεύγω αύριο πρωί για πάνω και σίγουρα θα έχω καλύτερη γνώμη για αυτά τα φυσίγγια, γιατί άλλο στο χαρτί και άλλο στο κυνηγότοπο. Σίγουρο και ασφαλές συμπέρασμα θα γνωρίζω όταν επιστέψω , άσε που κάποιοι φίλοι στη Λάρνακα την έχουν δοκιμάσει στα τρυγόνια, στα ορτύκια …και πίνουν νερό στο όνομα της. :shock: Θα σας δω ξανά στις 27/10. Φίλε Σόλων κάμε τσε καμιά αναγνώριση για την φάσα τσε για μας, :) δεν θα έχω την ευκαιρία να πάω πριν το κυνήγι μάλλον.
Καλά να περάσετε Λεύκιε!! :P
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Νεα φυσιγγια LAMBRO στη αγορά

Δημοσίευση από Laurona »

Καλα νσ περασετε Λευκιε.
απο λάκτισμα πως σιυ φανηκαν τα φυσίγγια. ?
μου αρεσαν πολυ οι κατανομες παντως.
Λιγες περισσότερες πληροφορίες για την νεα διασποράς όπως πυριτιδα κ καμια φωτο τιυ πακέτου θα ηταν ευπρόσδεκτες :)
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Νεα φυσιγγια LAMBRO στη αγορά

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Laurona έγραψε:Καλα νσ περασετε Λευκιε.
απο λάκτισμα πως σιυ φανηκαν τα φυσίγγια. ?
μου αρεσαν πολυ οι κατανομες παντως.
Λιγες περισσότερες πληροφορίες για την νεα διασποράς όπως πυριτιδα κ καμια φωτο τιυ πακέτου θα ηταν ευπρόσδεκτες :)
Επειδή ο Λεύκιος θα σάζεται πιθανόν δεν θα απαντήςει. Η διασποράς είναι D20 όπως και οι Mezzo 30/32, το κουτί υπολογίζω πρέπει να είναι παρόμοιο με την Tordo 30, δηλαδή κίτρινο με την ένδειξη διασποράς, τα φυσίγγια είναι κίτρινα. Όσον αφορά το λάκτισμα όταν τις δοκιμάσαμε της 32 ήταν πιο αισθητό σίγουρα αλλά όχι απαγορευτικό, και σίγουρα στις μέρες της τζίκλας με τις πιο χαμηλές θερμοκρασίες υπολογίζω θα είναι ελάχιστα αισθητό. Για τις 28/30 ήταν πολύ γλυτζιές, το ίδιο και της διασποράς.


http://i2.photobucket.com/albums/y10/Bu ... 5nvac.jpeg
12345678
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 29 Οκτ 2012, 16:02
Τοποθεσία: ελλαδα

Re: Νεα φυσιγγια LAMBRO στη αγορά

Δημοσίευση από 12345678 »

pπυκνες κατανομες για μισοταπα το 28 αρι μου αρεσε πιο πολυ .στην ελλαδα παντως ειναι αλλιοσ
28 αρι 9,5 30 αρι 9-10 ,32αρι 8-9ασε που ειναι δυσευρετα και δε ξερω το λογο.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Νεα φυσιγγια LAMBRO στη αγορά

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

12345678 έγραψε:pπυκνες κατανομες για μισοταπα το 28 αρι μου αρεσε πιο πολυ .στην ελλαδα παντως ειναι αλλιοσ
28 αρι 9,5 30 αρι 9-10 ,32αρι 8-9ασε που ειναι δυσευρετα και δε ξερω το λογο.
Στην Ελλάδα είναι πράγματι ανάμεικτα, ο αντιπρόσωπος της Κύπρου ζήτησε για την αγορά της Κύπρου να μην είναι ανάμεικτα και ευτυχώς, προςωπικά μιλώ. Παράξενο πάντως, πιθανόν επειδή είναι καινούργιο φυσίγγι να μην υπήρξε μεγάλη παραγωγή για να πάρουν πρώτα τη γνώμη του κόσμου, εάν δεν αρέσει στο κόσμο να μην τους μείνουν μεγάλοι αριθμοί. Η άλλη εξήγηση είναι ότι είναι τόσο καλά που εξαφανίστηκαν από τα καταστήματα. :)
12345678
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 29 Οκτ 2012, 16:02
Τοποθεσία: ελλαδα

Re: Νεα φυσιγγια LAMBRO στη αγορά

Δημοσίευση από 12345678 »

ΩΡΑΙΑ εντυπωση το μετζο 32 στο πρωτο μπεκατσοκυνηγι :D
αντιθετος το δοκιμασμενο και απο περυσι nsi SIPE feltro για κλαματα:( :( :( :( :(
και ακριβο πολυ!!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”