ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

andreas78 έγραψε:Απο τα γραφόμενα σου, αφαίρεσε μόνο τις "πιέσεις φυσιγγίου" και πρόσθεσε το βάρος του όπλου σου και το έχεις συμπληρώσει μόνος σου.
Μία ομάδα φυσιγγίων με την ίδια αρχική ταχύτητα και με διαφορετικές πιέσεις θα αποφέρουν στο ίδιο όπλο ακριβώς την ίδια ανάκρουση.

Σημ., Την ίδια ανάκρουση την αποδέχετε διαφορετικά ο κάθε άνθρωπος.!!!

http://www.omahamarian.org/trap/shotshellenergy.html
Με βάση τον πίνακα που έβαλες αυτό δεν ευσταθεί, ένα απλό παράδειγμα, έβαλα ένα φυσίγγι 28γρ (1 ουγγιά) και ένα φυσίγγι 56γρ (2 ουγγιές), τις ίδιες ταχύτητες, το ίδιο βάρος όπλου και μου έβγαλε 3.5 φορές παραπάνω recoil με το 56γρ φυσίγγι.
andreas78

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

spyrosspyrou851 έγραψε:
andreas78 έγραψε:Απο τα γραφόμενα σου, αφαίρεσε μόνο τις "πιέσεις φυσιγγίου" και πρόσθεσε το βάρος του όπλου σου και το έχεις συμπληρώσει μόνος σου.
Μία ομάδα φυσιγγίων με την ίδια αρχική ταχύτητα και με διαφορετικές πιέσεις θα αποφέρουν στο ίδιο όπλο ακριβώς την ίδια ανάκρουση.

Σημ., Την ίδια ανάκρουση την αποδέχετε διαφορετικά ο κάθε άνθρωπος.!!!

http://www.omahamarian.org/trap/shotshellenergy.html
Με βάση τον πίνακα που έβαλες αυτό δεν ευσταθεί, ένα απλό παράδειγμα, έβαλα ένα φυσίγγι 28γρ (1 ουγγιά) και ένα φυσίγγι 56γρ (2 ουγγιές), τις ίδιες ταχύτητες, το ίδιο βάρος όπλου και μου έβγαλε 3.5 φορές παραπάνω recoil με το 56γρ φυσίγγι.
Ίσως θα πρέπει φίλε Σπύρο να ξαναδιαβασεις την παράθεση του Pathfinder στην οποία συμπλήρωσα αυτά που μου παραθετεις, χωρις να γράψω πουθενά "διαφορετική γόμωση σκαγιών", νομιζω ηταν κάτι παραπάνω απο αυτονόητο..!!!

Θα το γράψω και με μεγαλύτερη ορθότητα.
Όταν λοιπόν, γεμίσουμε την ιδια γόμωση σκαγιών σε διαφορετικής προοδευτικότητας πυριτιδες αλλα με την ιδια αρχική ταχύτητα, θα έχουμε διαφορετικές πιέσεις αλλα την ιδια ανάκρουση..!!!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από giorgos80 »

Εψες τα καγκελα εσταζαν που την υγρασια.εγινε της υγρασιας το καγκελο.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

andreas78 έγραψε:
Ίσως θα πρέπει φίλε Σπύρο να ξαναδιαβασεις την παράθεση του Pathfinder στην οποία συμπλήρωσα αυτά που μου παραθετεις, χωρις να γράψω πουθενά "διαφορετική γόμωση σκαγιών", νομιζω ηταν κάτι παραπάνω απο αυτονόητο..!!!

Θα το γράψω και με μεγαλύτερη ορθότητα.
Όταν λοιπόν, γεμίσουμε την ιδια γόμωση σκαγιών σε διαφορετικής προοδευτικότητας πυριτιδες αλλα με την ιδια αρχική ταχύτητα, θα έχουμε διαφορετικές πιέσεις αλλα την ιδια ανάκρουση..!!!
Έ άφησες έξω την γόμωση γι αυτό παραξενεύτηκα. :)
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Pathfinder »

andreas78 έγραψε:
Pathfinder έγραψε:Οκ για το βαρος του οπλου και κυνηγου ηξερα το αλλα τουτο με την πιεση του φυσιγγιου δεν το περιμενα να ειμαι ειλικρινης...δεν ειμαι ιδιογομωτης για αυτο μπορει να γελασετε αλλα τα διαφορετικα κλεισιματα στο φυσιγγι τι ρολο παιζουν?
Εννοείς για το βάθος και το πάχος της στεφάνης ή για τα διάφορα αστεροειδες κλεισίματα και στρογγυλό παραδοσιακό..??
Ναι για το πρωτο σκελος βαθος ρελιασματος και αριθμος ακτινων
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
andreas78

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

Όσο πιο βαθύ ρελι κάνουμε, τόσο περισσότερες πιέσεις σε συνάρτηση με κάποια αύξηση ταχύτητας, το ίδιο συμβαίνει και στην περίπτωση που μικρύνουμε το πάχος της στεφάνης.
Υπό προϋποθέσεις μπορούμε να διαφοροποιήσουμε την προοδευτικότητα της πυρίτιδας, ΑΛΛΑ....το κέρδος απο την όλη προσπάθεια ειναι πολύ μικρό σε σχέση με την επικινδυνότητα που μπορεί να αποφέρει η όποια λανθασμένη εκτίμηση και υπερβολή...!!!

Για τα αστεροειδείς και στρογγυλά κλεισίματα σου παραθέτω μια δοκιμή και να λάβεις υπόψην λογο απουσίας του αστεροειδούς 4 πτυχών, πως στην περίπτωση του θα είχε ίση περίπου αρχική ταχύτητα με το 6άστερo αλλα μεγαλύτερες πιέσεις.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Pathfinder »

ευχαριστω Αντρεα
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”