ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Ο ΑΝΕΜΟΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ....ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ :roll:

ΚΑΛΥΚΑΣ,ΚΑΨΥΛΙ,ΠΥΡΙΤΙΔΑ,ΠΙΣΤΟΝΙ,ΣΚΑΓΙΑ,ΑΣΤΕΡΑΚΙ/ΡΕΛΙΑΣΜΑ=ΦΥΣΙΓΓΙ>ΕΚΠΥΡΣΟΚΡΟΤΗΣΗ ΚΑΨΥΛΙΟΥ>ΚΑΥΣΗ ΠΥΡΙΤΙΔΑΣ>ΩΘΗΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΑΕΡΙΑ ΠΡΟΣ ΣΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΛΑΓΙΑ=ΠΙΣΤΟΝΙ,ΣΚΑΓΙΑ,ΤΣΙΟΚ=ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ!

ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΕΜΟΣ Η ΟΧΙ....ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΜΗ/ΚΑΝΝΗ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ?

ΕΓΩ ΛΕΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ......ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΑΝΕΜΟ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΜΑΣ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΗΡΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΕΙ ΠΟΡΕΙΑ ΠΛΕΩΝ ,ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΕΠΗΡΕΑΣΜΟΣ (ΚΥΡΙΟΣ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ) ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΥΘΥΒΟΛΙΑΣ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ ΜΑΣ!

ΟΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΑΝΕΜΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ........ΛΑΘΟΣ......ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ;) ....ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΟΜΑΣΤΕ ΛΟΓΟ ΜΗ ΣΩΣΤΗΣ ΣΚΟΠΕΥΣΗΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΙ ΒΟΛΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΗΜΑΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΚΑΗΜΕΝΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΕΤΑ :roll: :roll: :roll:

Υ.Γ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΜΑ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΑΝΕΜΟ ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΤΕ ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ..ΕΙΝΑΙ ΑΣΚΟΠΟ :? ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΑ ΣΚΑΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΙΟ ΛΙΓΟ ΒΑΘΜΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΕΜΟ ΛΟΓΟ ΒΑΡΟΥΣ...ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

Breda Pegaso έγραψε:Καλημερα σας.

Μην ξεχνατε οτι υπαρχουν και φυσιγγια που ειναι πιο σταθερα απο καποια αλλα και πιο ποιοτικα. (π.χ. ιδιογομωσης και οχι μονο) :)

Αυτα αποδιδουν καλα σε πιο πολλες συνθηκες.

Επισης ειναι λογικο οταν χρησιμοποιεις ακραιες επιλογες να μην εχεις παντα την ιδια αποδοση.

Π.χ. πεζεις εν φυσιγγι συνηθισμενο με χαμηλες πιεσεις και ταχυτητα 390μ. το καλοκαιρι και εισαι ευχαριστημενος...ε δεν πρεπει να περιμενεις να αποδοσει το ιδιο στο χειμωνα με 0-5 βαθμους θερμοκρασια αφου θα χασει απο τις πιεσεις και την ταχυτητα του. Δεν θα ειναι το ιδιο φυσιγγι.
Συμφωνώ :)
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:Ο ΑΝΕΜΟΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ....ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ :roll:

ΚΑΛΥΚΑΣ,ΚΑΨΥΛΙ,ΠΥΡΙΤΙΔΑ,ΠΙΣΤΟΝΙ,ΣΚΑΓΙΑ,ΑΣΤΕΡΑΚΙ/ΡΕΛΙΑΣΜΑ=ΦΥΣΙΓΓΙ>ΕΚΠΥΡΣΟΚΡΟΤΗΣΗ ΚΑΨΥΛΙΟΥ>ΚΑΥΣΗ ΠΥΡΙΤΙΔΑΣ>ΩΘΗΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΑΕΡΙΑ ΠΡΟΣ ΣΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΛΑΓΙΑ=ΠΙΣΤΟΝΙ,ΣΚΑΓΙΑ,ΤΣΙΟΚ=ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ!

ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΕΜΟΣ Η ΟΧΙ....ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΜΗ/ΚΑΝΝΗ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ?

ΕΓΩ ΛΕΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ......ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΑΝΕΜΟ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΜΑΣ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΗΡΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΕΙ ΠΟΡΕΙΑ ΠΛΕΩΝ ,ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΕΠΗΡΕΑΣΜΟΣ (ΚΥΡΙΟΣ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ) ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΥΘΥΒΟΛΙΑΣ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ ΜΑΣ!

ΟΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΑΝΕΜΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ........ΛΑΘΟΣ......ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ;) ....ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΟΜΑΣΤΕ ΛΟΓΟ ΜΗ ΣΩΣΤΗΣ ΣΚΟΠΕΥΣΗΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΙ ΒΟΛΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΗΜΑΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΚΑΗΜΕΝΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΕΤΑ :roll: :roll: :roll:

Υ.Γ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΜΑ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΑΝΕΜΟ ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΤΕ ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ..ΕΙΝΑΙ ΑΣΚΟΠΟ :? ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΑ ΣΚΑΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΙΟ ΛΙΓΟ ΒΑΘΜΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΕΜΟ ΛΟΓΟ ΒΑΡΟΥΣ...ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!
Εχει περιπτώσεις που δεν ειναι και τοσο δυνατος ο ανεμος, κι ομως δεν ''κοφκουν'' τα φυσίγγια που δεν κανουν στον ανεμο. Π.χ, το φυσίγγι stringer 34 gr δοκιμάστε το στον δυνατό ανεμο του χειμώνα, και θα δειτε τι εστι κεραυνός. Τουλάχιστον σε μένα το ρίχνω σε δυνατο ανεμο με εξαιρετικά αποτελεσματα, αλλα και σε μακρινες βολές. Ειναι κεραυνος, μου αρεσει παρα πολύ. Κι ομως με τον ιδιο ανεμο, τωρα το καλοκαιρι δεν μου κανει!!! Συνεπώς εχει πολλους, παρα πολλους παραγοντες τελικά που επηρεάζουν.
Τον παράγοντα σκόπευση δεν τον αποδέχομαι, γιατι επαναλαμβάνω, ειναι πολυ ευκολο να καταλάβεις φίλε μου αν ενα φυσίγγι κάμνει η όχι με τους 2 τουλάχιστον ακολουθους τροπους:
1) Πολυ δυνατό λάκτισμα(κλωτσια). Μη συνηθης τουφεκκιά που σε κλωτσα πάρα πολυ και σε κάμνει να πονείς τον ώμο σου.(Εγώ νομιζω οτι αυτό ισως να οφείλετε στην ακατάλληλη πίεση του φυσιγγιού εκεινη την δεδομένη στιγμή.
2) Εντονο καμπάνισμα της τουφεκκιάς(σαν να κτυπάς καμπάνα).

Μονο απο αυτά τα δύο καταλαβαίνεις. Επισης οι κυνηγοί που ρίχνουν αρκετές τουφεκκιες απο μόνοι τους καταλαβαινουν ποτε δεν ''ηταν'' πανω στον στόχο τους.
Μονο απο το κλώτσημα και τον κροτο καταλαβαινω αμεσως οτι πρέπει να αλλάξω μαρκα την δεδομένη στιγμή, εαν δεν θέλω να χάσω κι αλλη ευκαιρία, και συνήθως το πρόβλημα διορθώνετε.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Dimitris »

ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε: Π.χ, το φυσίγγι stringer 34 gr δοκιμάστε το στον δυνατό ανεμο του χειμώνα, και θα δειτε τι εστι κεραυνός. Τουλάχιστον σε μένα το ρίχνω σε δυνατο ανεμο με εξαιρετικά αποτελεσματα, αλλα και σε μακρινες βολές. Ειναι κεραυνος, μου αρεσει παρα πολύ. Κι ομως με τον ιδιο ανεμο, τωρα το καλοκαιρι δεν μου κανει!!!
Ηλία εχτές η ώρα 9:30-10:00 με το stringer. Ηταν κάπου στα 30 μέτρα τραβέρσα, είχε κάπου στα 4 μποφόρ.
Η φάσσα σέκκα, ούτε αίμα ούτε τίποτε. B725, 18.7 αυλοί choke 3.
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
andreas78

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

Να προσθέσω για τους φίλους που διαβάζουν πως.....Η ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ/ ΛΑΚΤΙΣΜΑ του όπλου ΔΕΝ έχει καμια σχέση με τις πιέσεις ενος φυσιγγίου.!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Pathfinder »

ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:
SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:Ο ΑΝΕΜΟΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ....ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ :roll:

ΚΑΛΥΚΑΣ,ΚΑΨΥΛΙ,ΠΥΡΙΤΙΔΑ,ΠΙΣΤΟΝΙ,ΣΚΑΓΙΑ,ΑΣΤΕΡΑΚΙ/ΡΕΛΙΑΣΜΑ=ΦΥΣΙΓΓΙ>ΕΚΠΥΡΣΟΚΡΟΤΗΣΗ ΚΑΨΥΛΙΟΥ>ΚΑΥΣΗ ΠΥΡΙΤΙΔΑΣ>ΩΘΗΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΑΕΡΙΑ ΠΡΟΣ ΣΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΛΑΓΙΑ=ΠΙΣΤΟΝΙ,ΣΚΑΓΙΑ,ΤΣΙΟΚ=ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ!

ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΕΜΟΣ Η ΟΧΙ....ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΜΗ/ΚΑΝΝΗ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ?

ΕΓΩ ΛΕΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ......ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΑΝΕΜΟ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΜΑΣ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΗΡΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΕΙ ΠΟΡΕΙΑ ΠΛΕΩΝ ,ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΕΠΗΡΕΑΣΜΟΣ (ΚΥΡΙΟΣ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ) ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΥΘΥΒΟΛΙΑΣ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ ΜΑΣ!

ΟΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΑΝΕΜΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ........ΛΑΘΟΣ......ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ;) ....ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΟΜΑΣΤΕ ΛΟΓΟ ΜΗ ΣΩΣΤΗΣ ΣΚΟΠΕΥΣΗΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΙ ΒΟΛΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΗΜΑΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΚΑΗΜΕΝΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΕΤΑ :roll: :roll: :roll:

Υ.Γ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΜΑ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΑΝΕΜΟ ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΤΕ ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ..ΕΙΝΑΙ ΑΣΚΟΠΟ :? ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΑ ΣΚΑΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΙΟ ΛΙΓΟ ΒΑΘΜΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΕΜΟ ΛΟΓΟ ΒΑΡΟΥΣ...ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!
Εχει περιπτώσεις που δεν ειναι και τοσο δυνατος ο ανεμος, κι ομως δεν ''κοφκουν'' τα φυσίγγια που δεν κανουν στον ανεμο. Π.χ, το φυσίγγι stringer 34 gr δοκιμάστε το στον δυνατό ανεμο του χειμώνα, και θα δειτε τι εστι κεραυνός. Τουλάχιστον σε μένα το ρίχνω σε δυνατο ανεμο με εξαιρετικά αποτελεσματα, αλλα και σε μακρινες βολές. Ειναι κεραυνος, μου αρεσει παρα πολύ. Κι ομως με τον ιδιο ανεμο, τωρα το καλοκαιρι δεν μου κανει!!! Συνεπώς εχει πολλους, παρα πολλους παραγοντες τελικά που επηρεάζουν.
Τον παράγοντα σκόπευση δεν τον αποδέχομαι, γιατι επαναλαμβάνω, ειναι πολυ ευκολο να καταλάβεις φίλε μου αν ενα φυσίγγι κάμνει η όχι με τους 2 τουλάχιστον ακολουθους τροπους:
1) Πολυ δυνατό λάκτισμα(κλωτσια). Μη συνηθης τουφεκκιά που σε κλωτσα πάρα πολυ και σε κάμνει να πονείς τον ώμο σου.(Εγώ νομιζω οτι αυτό ισως να οφείλετε στην ακατάλληλη πίεση του φυσιγγιού εκεινη την δεδομένη στιγμή.
2) Εντονο καμπάνισμα της τουφεκκιάς(σαν να κτυπάς καμπάνα).

Μονο απο αυτά τα δύο καταλαβαίνεις. Επισης οι κυνηγοί που ρίχνουν αρκετές τουφεκκιες απο μόνοι τους καταλαβαινουν ποτε δεν ''ηταν'' πανω στον στόχο τους.
Μονο απο το κλώτσημα και τον κροτο καταλαβαινω αμεσως οτι πρέπει να αλλάξω μαρκα την δεδομένη στιγμή, εαν δεν θέλω να χάσω κι αλλη ευκαιρία, και συνήθως το πρόβλημα διορθώνετε.
Φιλε Ηλια το αμφισβητεις οτι τις περιασοτερες ΙΣΩΣ φορες η επιτυχια η αποτυχια σε ενα φυσιγγι να ειναι απλα ψυχολογικος ο λογος?
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Pathfinder »

andreas78 έγραψε:Να προσθέσω για τους φίλους που διαβάζουν πως.....Η ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ/ ΛΑΚΤΙΣΜΑ του όπλου ΔΕΝ έχει καμια σχέση με τις πιέσεις ενος φυσιγγίου.!!!!!!
Εξηγας το λιο τουτο Αντρεα?Δεν ειναι συναρτηση πιεσης φυσιγγιου ΚΥΡΙΩΣ με βαρος γομωσης και ταχυτητα σκαγιων?Εχει κατι αλλο?Να μεν αναφερω την σωστη επωμιση που ολοι το θεωρουμε δεδομενο αλλα καποιες φορες στην βιασυνη μας δεν κολλουμε το κοντακι στον ωμο σωστα
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
andreas78

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

Απο τα γραφόμενα σου, αφαίρεσε μόνο τις "πιέσεις φυσιγγίου" και πρόσθεσε το βάρος του όπλου σου και το έχεις συμπληρώσει μόνος σου.
Μία ομάδα φυσιγγίων με την ίδια αρχική ταχύτητα και με διαφορετικές πιέσεις θα αποφέρουν στο ίδιο όπλο ακριβώς την ίδια ανάκρουση.

Σημ., Την ίδια ανάκρουση την αποδέχετε διαφορετικά ο κάθε άνθρωπος.!!!

http://www.omahamarian.org/trap/shotshellenergy.html
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Pathfinder »

Οκ για το βαρος του οπλου και κυνηγου ηξερα το αλλα τουτο με την πιεση του φυσιγγιου δεν το περιμενα να ειμαι ειλικρινης...δεν ειμαι ιδιογομωτης για αυτο μπορει να γελασετε αλλα τα διαφορετικα κλεισιματα στο φυσιγγι τι ρολο παιζουν?
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
andreas78

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

Pathfinder έγραψε:Οκ για το βαρος του οπλου και κυνηγου ηξερα το αλλα τουτο με την πιεση του φυσιγγιου δεν το περιμενα να ειμαι ειλικρινης...δεν ειμαι ιδιογομωτης για αυτο μπορει να γελασετε αλλα τα διαφορετικα κλεισιματα στο φυσιγγι τι ρολο παιζουν?
Εννοείς για το βάθος και το πάχος της στεφάνης ή για τα διάφορα αστεροειδες κλεισίματα και στρογγυλό παραδοσιακό..??
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”